فوتبال نفت در فصلی که گذشت

خلق رکوردهای جدید و ارائه فوتبال پاک

فوتبال باشگاه هاي ايران بالاخره با تمام فرار و نشيب هايش در فصل (99 - 98) بعد از يک سال سخت و فشرده به پايان رسيد و در هر رده قهرمانان خودش را شناخت.در فصل گذشته شاهد حضور شش تيم نفتي در مسابقات مختلف فوتبال باشگاه هاي ايران بوديم؛ سه تيم در ليگ برتر و سه تيم در ليگ دسته دوم.عملکرد اين تيم ها در طول فصلي که گذشت با فراز و نشيب هاي زيادي همراه بود. از درخشش تيم فوتبال نفت آبادان در ليگ برتر گرفته تا سقوط پارس جنوبي از ليگ برتر به ليگ يک و عملکرد سينوسي وار نمايندگان نفت در ليگ دسته دوم که در نهايت با حضور در ميانه جدول به کار خود پايان دادند.البته در مسيري که اين تيم ها در طول فصلي که گذشت طي کردند، نمي توان نقش ويروس کرونا را در کسب نتايجشان ناديده گرفت، چراکه خيلي از نتايج در پساکرونا به ضرر تيم هاي نفتي بود و باعث شد موفقيت هاي آنها ادامه دار نباشد، مثل نفت آبادان که نتوانست سهميه آسيايي کسب کند. با تمام اين اوصاف و با پشت سر گذاشتن فصلي پر و فرازنشيب بايد گفت نفتي هاي فوتبال ايران هم رکوردزني داشتند و هم فوتبال پاک و جوانمردانه اي را به نمايش گذاشتند تا در اخلاق تيم برتر و اول باشند.

 

 

رکوردشکني و کسب بيشترين امتياز

عملکرد تيم هاي نفتي در فصلي که گذشت را با تيم فوتبال صنعت نفت آبادان شروع مي کنيم. برزيلي هاي فوتبال ايران فصل را با دراگان اسکوچيچ شروع کردند و خيلي زود فرارتر از حد انتظار ظاهر شدند تا جايي که هفته به هفته نتايج بهتري به دست آورند و در نهايت نيز در پايان نيم فصل اول جزو چهار تيم بالاي جدول بودند و شانس کسب سهميه آسيا را هم داشتند، اما به يکباره همه چيز تغيير کرد. دراگان اسکوچيچ در شروع نيم فصل دوم حاضر به ادامه همکاري نشد و مريضي را بهانه جدايي عنوان کرد. مديران باشگاه نفت هم نتوانستند او را به ماندن ترغيب کنند و در نهايت با جدايي او موافقت کردند. البته اسکوچيچ برخلاف آنچه گفته بود نه تنها بيمار نبود، بلکه برخلاف تصور همه هدايت تيم ملي فوتبال ايران را به عهده گرفت. بعد از رفتن اسکوچيچ، بهنام سراج هدايت تيم را به عهده گرفت، اما هرگز نتوانست مانند سرمربي کروات تيم نتيجه بگيرد. از سوي ديگر شيوع ويروس کرونا شرايط را سخت تر کرد تا تيمي که شانس کسب سهميه آسيايي را داشت با نتايج نه چندان جالب به رتبه هفتم قناعت کند. البته در اين ميان ذکر يک نکته قابل توجه است و آن کسب 41 امتياز در طول يک فصل براي نفت آبادان در ليگ برتر بود که تاکنون به آن دست نيافته بود. حالا آنها موفق شده اند اين رکورد را در طول حيات باشگاه براي خود ثبت کنند، علاوه بر اين تيم نفت آبادان بعد از سال ها ديگر براي فرار از سقوط نمي جنگيد، بلکه براي گرفتن سهميه آسيايي به مصاف حريفان مي رفت.

 

فوتبال جوانمردانه و رکورددار تساوي!

نفت مسجدسليمان هم برخلاف فصل هاي گذشته که هميشه براي فرار از سقوط مي جنگيد يا اينکه نقش آسانسور را در ليگ بازي مي کرد، اين فصل با هدايت مهدي تارتار فصل خوبي را پشت سر گذاشت. اين تيم با توجه به اينکه با مشکلات عديده مالي مواجه بود، اما نتايج خوبي کسب کرد تا جايي که در نيم فصل نخست رقابت ها تنها تيم بدون باخت ليگ برتر بود.

البته شاگردان مهدي تارتار با توجه به بضاعتي که داشتند بيشتر از اينکه برنده باشند امتيازات را با حريفان تقسيم مي کردند. تيم نفت مسجدسليمان با 17 تساوي از 30 بازي رکورددار تساوي در ليگ برتر نوزدهم شد. نقطه عطف نفت مسجدسليمان در ليگ نوزدهم در هفته پاياني رقم خورد، جايي که با ارائه فوتبال پاک و جوانمردانه روح فوتبال را خدشه دار نکرد. شاگردان مهدي تارتار در روز پاياني ليگ و درحالي که امتياز بازي هيچ تأثيري در سرنوشت آنها نداشت در رويارويي با ديگر تيم نفتي، يعني پارس جنوبي که براي بقا در ليگ برتر به امتياز اين ديدار نياز مبرمي داشت بسيار محکم بازي کردند و با پيروزي در اين ديدار درواقع فوتبال پاک و جوانمردانه را به نمايش گذاشتند تا پاسخ محکمي به تمام شايعات داده باشند. همانطور که گفتيم حرف وحديث هاي زيادي درباره بازي هفته پاياني ليگ بين نفت مسجدسليمان و پارس جنوبي جم وجود داشت و اتهامات زيادي از سوي برخي تيم هاي پايين جدولي متوجه تيم نفت مسجدسليمان و مهدي تارتار سرمربي زردپوشان بود. به همين خاطر مهدي تارتار تيمش را با بهترين ترکيب ممکن به ميدان فرستاد و البته با انجام يک تعويض طلايي باعث رقم خوردن پيروزي نفت مسجدسليمان توسط بازيکن تعويضي شد تا به اين ترتيب پاسخ شايعه سازان را بدهد. مهدي تارتار در شب پاياني ليگ نوزدهم سند سقوط تيمي را امضا کرد که با رهبري خودش به ليگ برتر صعود کرده بود.

 

پارس جنوبي و پايان روزهاي خوش

تيم فوتبال پارس جنوبي که با مهدي تارتار به ليگ برتر صعود کرده بود و در ليگ برتر هم با هدايت اين مربي تا آستانه کسب سهميه آسيايي هم پيش رفته بود در ليگ نوزدهم، فصل بسيار بدي را پشت سر گذاشت و حتي تعويض و حضور سيه مربي مختلف هم کمکي به اين تيم براي بقا نکرد. پارس جنوبي فصل را با هدايت و مربيگري فراز کمالوند شروع کرد و تا پايان نيم فصل هم با او ادامه داد، اما تغييرات مديريتي و رفتن بهرام رضاييان باعث شد کمالوند هم برود تا هومن افاضلي جانشين او شود. پارس جنوبي با کمالوند نتوانسته نتايج خوبي کسب کند، با اين حال در ميانه جدول بود و خطر سقوط را احساس نمي کرد، ولي با آمدن افاضلي اوضاع تيم بدتر و رفته رفته به انتهاي جدول نزديک تر شد تا اينکه افاضلي خودش استعفا داد و بعد از آن در هفت بازي آخر پورموسوي هدايت تيم را به عهده گرفت. پور موسوي در حالي تيم را تحويل گرفت که پارس جنوبي در مکان چهاردهم جدول قرار داشت و با وجود وعده و وعيدها نتوانست نتيجه لازم را بگيرد و در نهايت اين تيم با قرار گرفتن در رتبه پانزدهم بعد از سه سال حضور در ليگ برتر به ليگ دسته اول سقوط کرد.به اين ترتيب پرونده تيم هاي نفتي با دو مقام هفتمي و هشتمي نفت آبادان و نفت مسجدسليمان و سقوط پارس جنوبي جم به ليگ دسته يک در ليگ برتر نوزدهم فوتبال باشگاه هاي ايران در فصل (99- 98) بسته شد.

 

حفظ سهميه نفت در ليگ دسته دوم در پساکرونا

 سه تيم نفت و گاز گچساران، نفت اميديه و ملي حفاري اهواز هم نمايندگان نفت در فوتبال ليگ دسته دوم فوتبال ايران بودند. هر سه تيم شروع خوبي در ليگ دسته دوم داشتند، ولي رفته رفته و هرچه به پايان ليگ نزديک تر مي شديم نتايج بدتر مي شد تا جايي که تيم فوتبال ملي حفاري اهواز به قول معروف در دقيقه 90 در ليگ دسته دوم ماند و به دسته پايين تر سقوط نکرد. نفت و گاز گچساران هم که در ابتدا از مدعيان به شمار مي رفت در نهايت با مقام هفتمي به کار خود پايان داد!

البته بايد بگوييم تا قبل از کرونا اين تيم ها به مراتب نتايج بهتري گرفته بودند، اما بعد از کرونا شرايط براي آنها خيلي سخت شد. در هفته پاياني اين رقابت ها شاگردان يوسف نادريان در خانه مقابل شهرداري بم با تساوي 2 - متوقف شدند تا با کسب 33 امتياز هفتم شوند. تيم فوتبال نفت اميديه هم با هدايت جهانبخش جعفري در روز پاياني در خانه با دو گل از سد تيم شمالي شهداي بابلسر گذشت تا 34 امتيازي شود و يک رده بالاتر از نفت گچساران در رتبه ششم بايستد.

دراين بين سرنوشتي که براي حفاري رقم خورد بسيار دراماتيک بود. شاگردان رضا جعفري در روز پاياني و در جدالي حساس در ورزشگاه انقلاب کرج به مصاف تيم شهداي رزکان اين شهر رفتند و موفق شدند با نتيجه 2 بر صفر از سد ميزبان عبور کنند. اين ديدار حکم مرگ و زندگي را براي تيم ملي حفاري داشت و هر اشتباهي آنها را تا مرز سقوط در ليگ دسته سوم پيش مي برد. در روزي که همه بازيکنان و کادر فني اين تيم براي پيروزي همدل شده بودند در حضور روحيه بخش سيدسالار محمدنيا، مديرعامل باشگاه ملي حفاري به اين پيروزي ارزشمند دست يافتند.

ملي حفاري که با تمکين از بخشنامه وزارت نفت مبني بر تعطيلي اماکن و فعاليت هاي ورزشي در شرکت هاي تابعه با از دست دادن زمان چهار ماه تمرين از ساير رقباي خود عقب افتاده بود و حتي ديدار با پاس همدان در اهواز را از دست داده بود، با پيگيري هاي مهندس سيدعبدالله موسوي، مديرعامل ورزش دوست شرکت ملي حفاري ايران در نهايت مجوز حضور اين تيم در ادامه رقابت هاي ليگ دسته دوم صا در شد و اين در حالي بود که با تعطيلات تمرينات اين تيم با توجه به بخشنامه وزارت نفت، مورد هجمه هاي ناجوانمردانه و قضاوت هاي نادرست از بيرون قرار گرفت.

با از سرگيري تمرينات ملي حفاري و تنها يک جلسه تمرين برابر تيم متمول و قدرتمند مس شهربابک حاضر شد و با درايت کادر فني جوان و بومي و در رأس آن امين جعفري و همچنين تلاش و تعصب بازيکنان در همان گام اول يک تساوي ارزشمند در برابر اين تيم کسب کرد و حفارمردان ثابت کردند براي ماندن عزم خود را جزم کرده اند. در ادامه با پيگيري تمرينات و بالا رفتن سطح آمادگي بازيکنان از لحاظ بدني و تاکتيکي اين تيم موفق شد دو پيروزي ارزشمند برابر ايران جوان بوشهر و شهداي رزکان کرج به دست آورد و علاوه بر ماندن ليگ دسته دوم کشور خود را تا رده دهم جدول رده بندي مسابقات بالا ببرد و اين سهميه ارزشمند را براي نفت حفظ کنند.

به اين ترتيب فصل 99 - 98 با تمام فراز و نشيب هايش براي نفتي ها در فوتبال ايران به پايان رسد و حالا بايد منتظر فصل بعد باشند.

 

نوروزی: 
اولویتم با پتروشیمی است

کاپيتان تيم ملي تنيس روي ميز و باشگاه پتروشيمي اولويتش براي فصل بعد حضور در اين تيم است. افشين نوروزي، در خصوص شرايط تمريني خودش و اينکه برنامه اش براي فصل بعد چيست، گفت: با توجه به اينکه هشت ماه از وجود بيماري کرونا مي گذرد، اين انتظار مي رفت که رشته ما که مانند رشته هاي رزمي يا فوتبال فيزيکي و برخوردي نيست با هماهنگي مسوولان فدراسيون تنيس روي ميز مسابقات و تمرينات يا اردو هايي را با پروتکل بهداشتي برگزار کند. به همين دليل بهتر بود در اين شرايط فدراسيون ارتباط بيشتري با ورزشکاران خودش مي گرفت يا تمريناتي را به صورت مجازي تدارک مي ديد، اما متأسفانه اين اتفاق نيفتاد. به نظرم اگر مرحله پلي آف ليگ تنيس روي ميز برگزار مي شد، به طور حتم شور و هيجان هم دوباره بين ورزشکاران اين رشته به وجود مي آمد.کاپيتان تيم پتروشيمي بندر امام در خصوص اينکه آيا در فصل جاري هم در اين تيم مي ماند يا خير، گفت: فعلا چيزي مشخص نيست. قرار شده اولين جلسه مسوولان فدراسيون ظرف روزهاي آينده برگزار شود و در آنجا که مشخص مي شود، چند تيم براي حضور در ليگ اعلام آمادگي خواهند کرد. وارد شهريور شده ايم و از آنجايي که فعاليت و برنامه هاي تمريني مردم جامعه و برخي رشته هاي ورزشي از سر گرفته شده اين امکان وجود دارد تا با رعايت پروتکل هاي بهداشتي فدراسيون هم با هماهنگي فدراسيون پزشکي ورزشي يکسري برنامه هاي تمريني و مسابقاتي را برنامه ريزي کند و من هم اولويتم براي فصل بعد مثل سال هاي گذشته پتروشيمي است.نوروزي در پاسخ به اين سوال که احتمال عدم تيم داري تيم هاي نفتي در برخي رشته هاي ورزشي مانند تنيس روي ميز وجود دارد، گفت: فکر نکنم چنين اتفاقي براي پتروشيمي در تنيس روي ميز بيفتد، چراکه پتروشيمي قديمي ترين باشگاه در اين رشته ورزشي است و از همه مهم تر اينکه در آن منطقه مسوولان و مردم علاقه خاصي به تنيس روي ميز دارند. شايد در اين سال يکسري اتفاقاتي افتاده باشد و باعث دلسردي آنها شده باشد که نمونه آن در بحث اهداي جوايز بود که اگر مراسم به شکل زيبنده تري انجام مي شد، مي توانست باعث خوشحالي بيشتري در بين مردم و مسوولان آن منطقه شود. مسوولان براي فدراسيون تيم داري نمي کنند، بلکه دوست دارند با انجام اين کار شور و هيجان بيشتري را در بين جامعه و ورزشکاران ايجاد کنند. اميدوارم براي فصل جاري هم پتروشيمي در ليگ بماند.