کبابي لذيذ و رژيمي

شامی سویا

 

    شهلا اعماري

شامي سويا يا شامي کباب، يکي از انواع کتلت هاي خوشمزه و البته جديد ايراني است که به دليل طعم متفاوت و رژيمي بودنش، مدتي است که جاي خود را در سفره ايراني ها باز کرده است. همچنين افرادي که منع مصرف گوشت قرمز دارند، مي توانند اين شامي خوشمزه و رژيمي را تهيه کنند و با خيال راحت از خوردنش لذت ببرند.

مواد لازم 

سويا ريز: 2 پيمانه

تخم ‏مرغ: 3 عدد

جعفري خرد شده: 4 قاشق سوپخوري

پياز: يک عدد متوسط

زردچوبه: يک قاشق چايخوري

تخم گشنيز: 2/1 قاشق چايخوري

زيره سبز: يک دوم قاشق چايخوري

آرد نخودچي (دلخواده): 2 قاشق سو‏پخوري

آرد سوخاري: 2 قاشق سوپخوري

سير: 2 حبه

نان تست: 2 عدد

نمک، فلفل سياه و روغن: به مقدار لازم

طرز تهيه

سويا خيس و آبکش‏ شده را با جعفري، پياز، سير و نان تست مخلوط کرده و داخل غذاساز مي ريزيم يا چرخ مي کنيم. سپس نمک، فلفل سياه، زردچوبه، تخم گشنيز، زيره سبز و آرد نخودچي را به آن مي افزاييم، کاملا با يکديگر مخلوط مي کنيم و چند دقيقه اي ورز مي دهيد. شکل مواد بايد به گونه اي باشد که بتوانيم مانند کتلت به آن در دست شکل بدهيم. اگر سفتي لازم را نداشت، باز هم کمي آرد سوخاري اضافه کرده يا از مقدار بيشتري نان تست استفاده مي کنيم. بعد از مايه آماده شده برمي داريم و آن را در دست گرد مي کنيم و با فاصله داخل تابه‏اي که در آن روغن ريخته ايم و داغ شده است، مي گذاريم. شامي‏ها را برمي گردانيم تا طرف ديگر آنها هم سرخ شوند. سپس روي دستمال کاغذي يا کاغذ روغني قرار مي دهيم تا روغن اضافه آنها گرفته شود. شامي سويا غذايي مقوي، کم کالري و بسيار خوشمزه است که مي توان از آن به عنوان غذايي رژيمي استفاده کرد.

نکته:

*  به جاي اينکه جعفري را داخل غذاساز بريزيد، مي توانيد آن را ريز خرد کرده و با ادويه ها به مواد اضافه کنيد.

* براي سرخ کردن، حرارت بايد متوسط رو به پايين باشد.

* استفاده از آرد نخودچي به دلخواه است و استفاده بيش از حد آن باعث تغيير در طعم و مزه شامي ها مي شود.

 

اسموتی طالبی

     مه سيما شافعي

مواد لازم

طالبي (گرمک يا ملون): يک تا 2 عدد

يخ: 6 تکه

شکر: 2 قاشق غذاخوري

گلاب: يک قاشق غذاخوري

طرز تهيه

 ابتدا طالبي را پوست کنده و تخمه هايش را خارج مي کنيم. يخ، شکر، گلاب و طالبي را در مخلوط کن مي ريزيم و مخلوط مي کنيم تا يخ ها کاملا پودر شود. حالا زمان آن است که اسموتي آماده را داخل ليوان بريزيم. اين نوشيدني در عين سادگي، بسيار خوشمزه و پرطرفدار است. ضمن اينکه در ظهرهاي گرم تابستان نوشيدن يک اسموتي خنک خيلي مي چسبد. پس تا فصل طالبي تمام نشده دست به کار شويد و اين اسموتي خوشمزه را درست کنيد.

نکته

* ميزان شکر به شيريني طالبي بستگي دارد، از اين رو مي توان آن را کم يا زياد کرد.

 

 

کمپوت گیلاس

آتينا عالي

مواد لازم (براي 4 ليوان)

گيلاس: يک کيلو

شکر: يک ليوان

آب: 4 ليوان

طرز تهيه

ابتدا گيلاس هاي سالم را از گيلاس هاي خراب و لک زده جدا مي کنيم. سپس آنها را شسته و مي گذاريم تا خوب خشک شوند. بعد از اينکه کاملا خشک شدند، داخل شيشه هاي تميز مي ريزيم. 4 ليوان آب  را با يک ليوان شکر از مي گذاريم تا با هم بجوشند. صبر مي کنيم تا شربت کاملا خنک شود. آن را روي گيلاس ها مي ريزيم. (اگر گرم باشد گيلاس ها ترک مي خورند). در شيشه ها را محکم مي بينديم و داخل قابلمه مي گذاريم، به طوري که تا گردن شيشه ها آب باشد. بعد از اولين جوش بايد به مدت 20 دقيقه روي حرارت بماند، سپس آن را از روي شعله برمي داريم. وقتي ولرم شد، شيشه ها را چند ساعتي به شکل وارونه مي گذاريم. اگر داخل شيشه حباب زد، داخل يخچال قرار مي دهيم، اگر اين اتفاق نيفتاد مي توان کمپوت ها را داخل کابينت و به مدت چند ماه نگهداري کرد.