گفت و گو با همسر نخبه نفتی که کرونا فرصت ادامه زندگی را از او گرفت

به تنهایی برای اهدافش جنگید

مشعل ويروس کرونا در اين چند ماه نه تنها جريان زندگي عادي همه آدمها روي اين کره خاکي را بر هم زده ، بلکه بسياري از زندگي ها را گرفته و بسياري ديگر را تحت تاثير مرگ و مير و ابتلا به بيماري دگرگون کرده است. درکشورمان هم تا به حال بيش از 340 هزار بيمار مبتلا به کوويد 19 شناسايي شده اند و نزديک به 20 هزار نفر نيز جان باخته اند. افرادي که تا چند روز قبل در کنار خانواده و همسر و فرزندان خود سر بر بالين مي گذاشتند و در فاصله چند روز يکباره بيماريشان شدت گرفت و در نهايت جان عزيزشان از دست رفت. افرادي که سالهاي عمر خود را به تلاش و فعاليتهاي بسياري پرداختند تا براي خود ، خانواده و کشور و مردم خود ارزشمند و مفيد باشند اما دست روزگار بنا را بر رفتن و نيمه تمام ماندن اين تلاش ها گذاشت. خانواده نفت در اين ماه ها در موارد زيادي داغدار عزيزان خود بوده است که کرونا مهلت ادامه زندگي را به آنها نداد ؛ عزيزاني که در عمر کوتاه خود رد و نشاني ارزشمند از خود به جا گذاشته اند.

يکي از نخبگان خانواده بزرگ نفت بود که متاسفانه چندي است کرونا او را از همسر و خانواده و خانواده بزرگتر خود يعني شرکت ملي حفاري گرفته است.  نازيلا صادقي، همسر مرحوم محمدي هنوز اين ضايعه را باور نکرده است و در اين روزها شرايط روحي قبل را ندارد و مي گويد هنوز نمي تواند به شرايط کار قبلي خود که پرستاري در بيمارستان شفاي اهواز است برگردد. خانم صادقي مي گويد که همسرش در فاصله چند روز مبتلا و شرايط بيماري اش حاد شد و مي افزايد: فاصله شروع بيماري و تب کردن اميد تا بستري و فوت او يک هفته  طول کشيد و براي ما واقعا شوکه کننده بود. او سالم بود و بيماري زمينه اي نداشت و در اين چند ماه هم به خاطر خودش و خانواده و دخترمان بسيار رعايت مي کرد و در همه ترددهاي خود از ماسک استفاده مي کرد و ما نمي دانيم از کجا و چطور به اين بيماري مبتلا شد.

او مي گويد اميد در سالهاي عمر خود تلاش  و تاکيد زيادي براي تحقق روياها و تلاش هاي علمي خود داشته است و مي افزايد: اميد براي هدف هايش به تنهايي تلاش کرد و جنگيد و براي ما واقعا سخت است که اين فرد با ارزش را که براي خانواده و کار و کشور خود اين اندازه ارزش قائل بود، از دست بدهيم.

صادقي به دعوت نامه هاي متعددي که براي همسرش از کشورهاي ديگر مي آمده اشاره کرد و گفت: بسياري از کشورها براي مسابقات دعوت مي کردند که اميد به دليل برخي محدوديت ها امکان حضور نداشت و در عين حال بسياري از کشورها براي کار و ادامه تحصيل از همسرم دعوت مي کردند اما او توجهي به اين دعوت ها و موقعيت هاي تحصيلي و کاري نداشت و دوست داشت همه اين تلاش ها در کشور خودش نتيجه داشته باشد.

همسر اين نخبه خانواده شرکت ملي حفاري ايران به مدالهاي طلا و نقره متعددي که اميد محمدي از کشورهاي امريکا، آلمان، کره جنوبي و کويت کسب کرده است اشاره کرد و گفت: علاوه بر اين مدال هاي جهاني، اميد مدال ها و موفقيت هاي زيادي را در سطح کشوري کسب کرده بود و اختراعات زيادي را به ثبت رساند که بيشتر در حوزه حفاري نفت بوده اند.

او افزود: همسرم فوق ليسانس مکاترونيک داشت و تحقيقات و اختراعات او بيشتر در حوزه حفاري نفت بود اما اين اواخر بيشتر روي انرژي هاي نوين و ربات هاي زيردريايي بررسي و تحقيق مي کرد.

صادقي با اشاره به حضور و زندگيشان از 6 سال قبل در اهواز گفت: همسرم اهل ايذه بود اما از سال 93 که ازدواج کرديم ، ساکن اهواز بوديم و به عنوان کارشناس اقماري  نمودارگيري در شرکت ملي حفاري مشغول به کار بود. او حدود 11 سال سابقه فعاليت در شرکت ملي حفاري را داشت و با علاقه زيادي به اين حوزه کارهاي علمي خود را دنبال مي کرد. او که به همراه دختر دو ساله خود هنوز در سوگ همسر جوان است، به روحيه شاد همسرش اشاره کرد و گفت: اميد هميشه خنده بر لب داشت و تلاش مي کرد در حوزه کاري خود بهترين باشد و زماني را بيکار نمي ماند. يکي از فعاليتهايش که با جديت دنبال مي کرد، مسابقات رباتيک «کارون کاپ» بود که سه دوره آن در اهواز برگزار شد و اميد جزو دبيران و داوران آن بود و تلاش مي کرد در اين حوزه با جديت حضور داشته باشد.

* نشريه مشعل، درگذشت اميد محمدي را به  همسر ،  خانواده و خانواده بزرگ شرکت ملي حفاري ايران تسليت مي گويد.

 

 

بارش شهابي برساووشي

يکي از رويدادهاي نجومي مهم در مردادماه بارش شهابي برساووشي است که فرصت يک هفته اي رصد را براي علاقه مندان به نجوم فراهم مي آورد. اين بارش شهابي ناشي از عبور سياره زمين از ميان توده ذرات به جامانده از دنباله دار سوئيفت تاتل (که هر 133 سال يک بار کنار خورشيد عبور مي کند) است. اين تصاوير در کاروانسراي قصر بهرام در گرمسار استان سمنان ثبت شده است.

 

معرفی اپلیکیشن

SkyView

SkyView اپليکيشن ساده و سرراستي است. فقط لازم است موبايل تان را به سمت ستاره ها بگيريد تا کارهاي سخت را خودش انجام بدهد. تشخيص کهکشان ها، ستاره ها، صور فلکي، سيارات، قمرها و حتي موقعيت تلسکوپ هابل و ايستگاه فضايي بين المللي از جمله مواردي است که با اين برنامه پيدا مي کنيد. همه اينها در محيطي بسيار زيبا و دلنشين انجام مي شود و مي توانيد با لمس هر کدام از آيتم هاي روي صفحه به اطلاعات علمي و نسبتا کاملي در مورد سيارات و اجرام آسماني برسيد. يک قابليت جالب  برنامه هم تعيين يادآور براي رويدادهاي نجومي است که مي تواند براي علاقه مندان پيگير اين اتفاقات بسيار جالب و کارآمد باشد.

Night Sky

يک اپ انحصاري آي او اس که قابليت هاي فوق العاده اي در اختيار کاربران اين پلتفرم قرار مي دهد. قابليت “Grand Orrery” با اتکا به قدرت ARKit مي تواند نمونه واقعيت افزوده منظومه شمسي را به اتاق خواب خانه تان بياورد. در اين حالت مي توانيد آزادانه دور منظومه شمسي کوچک تان قدم بزنيد و با لمس ستاره ها در موردشان اطلاعات کسب کنيد.

Star Chart

قديمي، اما هميشه به روز؛ اين بهترين توصيفي است که مي توانيم در مورد Star Chart داشته باشيم. محصول تيم اسکيپيست گيمز يکي از اولين اپليکيشن هاي ستاره شناسي روي موبايل است و به نايت اسکاي شباهت زيادي دارد. اين اپليکيشن ترکيب ساده اي است از تکنولوژي هاي جي پي اس و واقعيت افزوده که مثل بقيه اپ هاي اين ليست با همان سيستم نشانه روي دوربين به سمت آسمان کار مي کند. اين اپليکيشن داراي تور مجازي هم هست و با فرمان هاي صوتي قادر به اجراي دستورات خود هستيد.