رييس جمهوري:

بورس و خريد نفت سرمايه گذاري مطمئني است

رئيس جمهوري گفت: سکه و دلار جاي سرمايه گذاري نيست، اما بورس و خريد نفت جاي سرمايه گذاري مطمئن است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، دکتر حسن روحاني، چندي پيش در نشست هيئت دولت گفت: دولت در حال تلاش براي کنترل نقدينگي، مقابله شديد با تحريم نفتي، ايجاد تعادل بودجه اي بين درآمدها و هزينه ها و ايجاد سرمايه مطمئن براي مردم است و اين مجموع مفاد طرحي است که دولت به دنبال آن است و به تصويب رسانده و در نشست سران قوا نيز کليات آن تصويب شده است.

وي افزود: دولت همه توان خود را امروز به کار گرفت تا بتواند فروش نفت را با چارچوبي که در حال نهايي کردن است به فروش برساند. اگر اين طرح ها اجرايي شوند به طور حتم در زندگي مردم تأثيرگذار خواهد بود. ما مي خواهيم بگوييم سکه و دلار جاي سرمايه گذاري نيست، اما بورس و خريد نفت، جاي سرمايه گذاري مطمئن است. رئيس جمهوري با بيان اينکه در سخت ترين شرايط تاريخ کشور و تحت فشار اقتصادي تروريستي دشمنان، در حال اداره کشور هستيم، اظهار کرد: مقايسه شرايط جنگ با شرايط صلح، خطاست. در زمين دشمن بازي نکنيد، زيرا دشمن مي خواهد القا کند از لحاظ اقتصادي، سياسي و اجتماعي به پيروزي و موفقيت رسيده و ما در عمل مي خواهيم اثبات کنيم دشمن شکست خورده است. روحاني تصريح کرد: اگر آمار رشد اقتصادي دولت با نفت را در سال هاي 93، 94، 95 و 96 با هم مقايسه کنيم رشد 14 درصد نيز در يکي از اين سال ها داشته ايم و به طور ميانگين پنج درصد رشد اقتصادي با نفت را شاهد بوديم.

وي عنوان کرد: وقتي از رشد اقتصادي با نفت حرف مي زنيم و نفت تحريم مي شود، رشد اقتصادي به منفي تبديل خواهد شد. اين سال ها را کنار هم قرار دادن درست نيست. اينکه يک روزنامه و مؤسسه اينها را کنار هم مي چيند و مي گويد اين دولت رشد اقتصادي نداشت، بايد گفت دولت کشور را در شرايط رشد اقتصادي منفي تحويل گرفته و با رشد متوسط 5 درصد آن را اداره کرده است.

رئيس جمهوري گفت: اگر نفت را کنار بگذاريم و رشد اقتصادي بدون نفت را محاسبه کنيم، در سال 98 رشد کشور بدون نفت مثبت بود. بايد کاملاً توجه داشته باشيم و در زمين دشمن بازي نکنيم.

 

رئيس دفتر رئيس جمهوري:

سود مردم از خريد نفت کمتر از سود بانکي نيست

رئيس دفتر رئيس جمهوري گفت: به مردم اطمينان داده مي شود سود آنها در طرح فروش نفت، از سود سالانه بانکي کمتر نشود و تضمين داده مي شود اگر کسي تعدادي بشکه نفت خريداري کرد بتواند نفت را به قيمت روز بفروشد.

به گزارش شانا، محمود واعظي، چندي پيش در حاشيه نشست هيئت دولت درباره طرح گشايش اقتصادي و فروش داخلي نفت، گفت: اين ايده ابتدا در وزارت نفت مطرح شد، پس از آن کميته اي با حضور رئيس سازمان برنامه و بودجه، وزير نفت و وزير اقتصاد و امور دارايي تشکيل شد تا ابعاد اين طرح را بررسي کنند و بعد در ستاد اقتصادي دولت به بحث گذاشته شد.

وي افزود: اين طرح را در دو نشست شوراي عالي هماهنگي اقتصادي با حضور سران سه قوا مفصل بحث کرديم و کليات طرح تصويب شد و آن را خدمت رهبر معظم انقلاب تقديم مي کنيم و پس از آنکه ايشان تأييد و نظرات اصلاحي را ابلاغ کنند، آن را علني مي کنيم.

رئيس دفتر رئيس جمهوري با بيان اينکه تا زماني که رهبر انقلاب مصوبه شوراي هماهنگي اقتصادي قوا را تأييد نکنند، اين موضوع مصوبه تلقي نمي شود، بلکه فقط يک پيشنهاد است، تصريح کرد: نفت کالا و ابزاري براي تقويت اقتصادي کشور است، در بودجه هم فروش روزانه 1.5 ميليون بشکه نفت برآورد شده است، هم اکنون هدف گذاري کرده ايم تا روش هاي جديدي در اين زمينه اتخاذ کنيم که در نشست شوراي هماهنگي، درباره کليات طرح به توافق رسيديم و بعد از تأييد و تصويب کليات، آيين نامه آن تدوين مي شود.

واعظي گفت: رئيس جمهوري دستور داده کميته سازمان برنامه و بودجه و وزيران نفت و اقتصاد به همراه دبير شوراي عالي هماهنگي تا پايان اين هفته آيين نامه را آماده کنند تا به محض دريافت تأييديه يک گام جلوتر باشيم و آن را عملياتي کنيم.

وي با اشاره به نوسان هاي بازار طلا و ارز، عنوان کرد: براساس اهداف اين طرح، اين امکان براي مردم ايجاد مي شود که بتوانند از يک بشکه تا صدهزار بشکه نفت بخرند. همچنين با سازوکاري که براي اين طرح آماده مي شود به مردم اطمينان داده مي شود سود آنها در اين طرح از سود سالانه بانکي کمتر نشود و تضمين داده شود اگر کسي تعدادي بشکه نفت خريداري کرد، سال آينده در زمان فروش اگر قيمت نفت بين المللي که اکنون 38 دلار است به 50 تا 60 دلار رسيد، بتواند نفت را به قيمت روز بفروشد.

رئيس دفتر رئيس جمهوري افزود: ما نمي خواهيم اگر مردم در اين طرح سرمايه گذاري کنند و قيمت نفت به زير قيمت امروز مثلا به بشکه اي 30 دلار کاهش يافت، ضرر کنند. براي همين پيش بيني کرديم براساس نرخ سود بانکي مثلاً 17 تا 18 درصد سالانه باشد که مابه التفاوت آن را شرکت ملي نفت ايران تأمين مي کند.

واعظي با بيان اينکه اجراي طرح اقتصادي دولت تورم زا نيست، گفت: با اين طرح يک کالا معامله مي شود و همچنين براي شرکت هاي خصوصي ايراني انگيزه به وجود مي آورد که وقتي خريد آنها به سقفي رسيد، روي صادرات نفت نيز کار کنند، ضمن اينکه پالايشگاه هايي هم در داخل کشور وجود دارد.

وي اظهار کرد: در اين طرح، نفت به صورت ريالي و بر مبناي ارز نيمايي دلار امروز، خريد و فروش مي شود، در زمان فروش هم اگر فرد مي خواهد نفت را بفروشد به قيمت نفت و ارز نيمايي همان روز پول خود را مي تواند به صورت ريالي پس بگيرد.

واعظي تصريح کرد: مردم مي توانند اوراق نفتي اين طرح را در بورس انرژي خريد و فروش کنند، اما در حقيقت زماني که کسي اين اوراق را خريد و مثلاً به 50 تا 60 هزار بشکه رسيد مي تواند يک کشتي کوچک اجاره و نفت را صادر کند. 

 

 

عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس اعلام کرد :

تشکيل کارگروه مشترک کميسيون صنايع مجلس و وزارت نفت

عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس گفت: وزير نفت در نشست اين کميسيون از وضع توليد و فروش نفت کشور گزارشي ارائه کرد و مقرر شد کارگروه مشترکي بين کميسيون صنايع و معادن مجلس و وزارت نفت براي رفع برخي مشکلات تشکيل شود.

الله وردي دهقاني در گفت وگو با خبرنگار شانا، با اشاره به نشست ( 21 مردادماه) کميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي که با حضور بيژن زنگنه، وزير نفت، گفت: در اين نشست وزير نفت گزارشي از عملکرد وزارتخانه متبوع خود در حوزه هاي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي ارائه کرد.

وي افزود: در اين نشست همچنين درباره فروش نفت در طرح موسوم به گشايش اقتصادي دولت نيز بحث هايي مطرح شد و زنگنه درباره توليد و فروش نفت کشور در شرايط کنوني گزارشي به نمايندگان مجلس ارائه کرد.

عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس تصريح کرد: در نشست امروز اين کميسيون مقرر شد کارگروهي مشترک بين کميسيون صنايع و وزارت نفت تشکيل شود و اين کارگروه انتظارهاي وزارت نفت از مجلس و به ويژه کميسيون صنايع و همچنين انتظارهاي نمايندگان را از وزارت نفت بررسي کند.

نماينده ورزقان در مجلس شوراي اسلامي تأکيد کرد: با تشکيل اين کارگروه مي توانيم مشکلات را به صورت ويژه بررسي و براي رفع آن حرکت کنيم.

 

نماينده دشت آزادگان و هويزه در مجلس:

دغدغه وزارت نفت رفع محروميت است

نماينده دشت آزادگان و هويزه در مجلس رفع محروميت را يکي از دغدغه هاي وزارت نفت در مناطق نفت خيز برشمرد و گفت: در اين زمينه مطالعات خوبي با استفاده از ظرفيت استادان دانشگاه و افراد صاحب نظر در بخش امور اجتماعي وزارت نفت انجام شده است.

به گزارش خبرنگار شانا، قاسم ساعدي، در نشست سياست ها و نظام نامه نحوه ايفاي مسئوليت هاي اجتماعي غرب کارون که چندي پيش در محل وزارت نفت برگزار شد، گفت: از همه مجريان و شرکت هاي مستقر در غرب کارون قدرداني و تشکر مي کنم، زيرا آنها مشکلات هواي گرم و محروميت منطقه را مي دانند و نيروهاي آنها نيز با اين مشکلات روبه رو هستند.

وي افزود: از شرکت هاي نفتي که در زمينه مسئوليت هاي اجتماعي فعاليت مي کنند مي خواهم تا به مردم منطقه به چشم افراد نيازمند نگاه نکنند، زيرا آنها با محروميتي که دارند مردمي ولايت مدار و مرزدار در طول تاريخ به شمار مي روند.

عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه ما براساس قانون مطالبه مي کنيم و دنبال حق و حقوق شهروندي هستيم، تصريح کرد: وقتي مسئوليت هاي اجتماعي به صورت قانون نوشته شده است، بايد همه ملزم به اجراي آن در چارچوب قانون باشند.نماينده دشت آزادگان و هويزه در مجلس شوراي اسلامي از شرکت نفت و گاز پاسارگاد بابت مطالعات ميداني در زمينه نيازمندي هاي مردم منطقه دشت آزادگان و هويزه تشکر کرد و گفت: زماني که شرکت هاي نفتي با مردم بومي منطقه در زمينه مشکلاتشان صحبت مي کنند به نوعي اعتماد به شرکت هاي نفتي ميان آنها ايجاد مي شود.

ساعدي از مجريان منطقه خواست از توانمندي بومي هاي منطقه همسو با مسئوليت اجتماعي استفاده شود.

در اين نشست سيدامير طالبيان، مشاور اجتماعي وزارت نفت و مجريان مسئوليت اجتماعي غرب کارون به بيان ديدگاه هاي خود براي توسعه هرچه بهتر مسئوليت اجتماعي پرداختند.

 

راه اندازي صندوق ETF دارا دوم مورد حمايت قاطع دولت است

معاون اول رئيس جمهوري در توئيتي نوشت: مشکل عرضه سهام صنايع پالايشي و پتروشيمي و راه اندازي صندوق ETF دارا دوم در بورس برطرف شد و اين توافق مورد حمايت قاطع دولت است.به گزارش شانا، اسحاق جهانگيري در حساب کاربري توئيتر خود نوشت: «خوشبختانه با توافق وزيران محترم نفت و اقتصاد مشکل عرضه سهام صنايع پالايشي و پتروشيمي و راه اندازي صندوق ETF دارا دوم در بورس برطرف شد، اين توافق مورد حمايت قاطع دولت است و در روزهاي آينده اجرايي مي شود.اعتماد مردم سرمايه دولت است که تحت هيچ شرايطي نبايد آسيب ببيند. اعضاي دولت بايد به قول هايي که به مردم مي دهند عمل کنند، چون مردم فعاليت هايشان را برمبناي تعهدات دولت تنظيم مي کنند. نبايد برخي اختلاف نظرهاي جزيي درون دولت براي زندگي مردم و روند جاري اقتصاد کشور ايجاد مشکل کند» .وي اين توئيت را با هشتگ بورس منتشر کرد.

 

تا شهريور ماه عرضه مي شود

سهام پالايشگاه ها در قالب صندوق سرمايه گذاري ETF

وزير امور اقتصاد و دارايي از هماهنگي با وزارت نفت و توافق براي عرضه صندوق دارا دوم (ETF) در نخستين چهارشنبه شهريورماه خبر داد.به گزارش شانا، فرهاد دژپسند (21 مردادماه) درباره عرضه سهام پالايشگاه ها در قالب صندوق سرمايه گذاري قابل معامله واسطه گري مالي ( ETFيي تي اف) گفت: وزارت اقتصاد و نفت درباره صندوق ETF دارا دوم و عرضه آن در پنجم شهريورماه توافق کرده اند.وي با اشاره به اينکه در تشکيل صندوق دارا دوم (يي تي اف) مختصر ناهماهنگي ايجاد شده بود، افزود: در وزارت اقتصاد و دارايي قرار بر اين است تا برنامه هاي واگذاري هاي شرکت ها و سهام هاي دولتي با هماهنگي کامل دستگاه هاي اجرايي انجام شود.وزير امور اقتصاد و دارايي تصريح کرد: همه مردم مي توانند سهام صندوق دارا دوم را بخرند، سقف خريد سهام در دارا يکم 2 ميليون تومان، اما در دارا دوم 5 ميليون تومان براي هر نفر با ارائه کارت ملي خواهد بود.

 

بررسي فروش اوراق سلف نفتي در نشست غيرعلني مجلس

رئيس مجلس با اشاره به بررسي فروش اوراق سلف نفتي در نشست غيرعلني امروز، گفت: مقرر شد کميسيون هاي انرژي، برنامه و بودجه و اقتصادي مجلس به اين موضوع رسيدگي کنند.به گزارش خبرنگار شانا، محمدباقر قاليباف در نشست علني (26 مردادماه) مجلس شوراي اسلامي با اشاره به نشست غيرعلني، گفت: درباره موضوع فروش اوراق سلف نفتي که در شوراي عالي اقتصادي مطرح شده، در نشست غيرعلني مجلس بحث و بررسي شد، زيرا لازم بود نمايندگان مجلس نيز در جريان اين موضوع مهم قرار گيرند.وي افزود: در نشست غيرعلني امروز، رؤساي کميسيون هاي اقتصادي و برنامه و بودجه گزارش دادند و همکاران نيز ديدگاه هاي خود را بيان کردند. اين جمع بندي ها در تصميم گيري نهايي شوراي عالي اقتصادي درباره اين موضع تاثيرگذار است.رئيس مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: مقرر شد که کميسيون هاي انرژي، برنامه و بودجه و اقتصادي مجلس مجزا و در صورت ضرورت مشترک به اين موضوع رسيدگي کنند.