علائمی که توجه به آنها ضروری است

تأمین مواد مغذی بدن با مصرف سبزیجات

  گاهي اوقات در بدن علائمي ايجاد مي شود كه نشان مي دهد بدن كمبود مواد مغذي دارد. علائمي که با توجه به آنها مي توان جلوي پيشرفت کمبودرا گرفت و مانع از بروز مشکلات بعدي شد.  عملكرد صحيح اندام ها و ارگان هاي بدن و همچنين پيشگيري از ابتلا به بيماري هاي مزمن را مي توان با مصرف سبزيجات تضمين كرد. انواع سبزي‎ها علاوه بر تامين آنتي اکسيدان‎ها، بهترين منبع تامين فيبر مورد نياز بدن هستند که مي توانند به هضم غذا کمک كنند. متاسفانه بسياري از افراد به دلايل مختلف (تميز کردن و شست وشوي دشوار) تمايلي به مصرف سبزيجات ندارند، مساله اي كه باعث محروم شدن بدن از منابع غني مواد مغذي مي شود. از طرفي کمبود مواد مغذي در بدن با علائمي همراه است که با توجه به آنها مي توان جلوي پيشرفت کمبود را گرفت و مانع از بروز مشکلات بعدي شد كه در اين مطلب به بررسي برخي از اين موارد پرداخته ايم.

احساس خستگي

مصرف ناکافي سبزيجات و خوراکي هاي مفيدي كه سرشار از مواد غذايي فرآوري شده هستند، در بيشتر مواقع باعث احساس خستگي مي شود و به مرور زمان از دست دادن حافظه و نوسانات خلق و خو و در نهايت نيز افسردگي را به دنبال دارند. براي جلوگيري از بروز اين مشكلات مي توان با مصرف سبزيجاتي كه منبع مهمي از ويتامين ها و مواد معدني هستند، به بدن براي داشتن عملکرد بهتر كمك كرد.

احساس گرسنگی

مصرف سبزیجات كافي به ما کمک می کند مدت زمان بیشتری احساس سیری داشته باشيم. از طرفی تمایلمان به مصرف غذاهای سالم بیشتر از خوردن مواد غذایی ناسالم مي شود. عكس اين اتفاق زماني هم كه به ميزان كافي سبزیجات مصرف نمي كنيم، صادق است.

 

آسيب پوست

همان طور که مي دانيد، آنتي اکسيدان ها در مقابل راديکال آزاد مانند يك سپر عمل مي كنند و مانع آسيب آن به بدن مي شوند. پوست يکي از مهم ترين نقاطي است که راديکال هاي آزاد مي توانند به آن آسيب برساند، اما مصرف کافي سبزيجات از پيري و چروک شدن پوست پيشگيري مي كند.

 

گرفتگي عضلات

عضلات براي رفع انقباض و گرفتگي به پتاسيم نياز دارند كه سطح پايين اين ماده معدني در خون باعث گرفتگي عضلات خواهد شد. سبزيجات منبع غني پتاسيم هستند كه از جمله آنها مي توان به سيب زميني، اسفناج و سبزيجات تيره اشاره كرد. با مصرف اين منابع گياهي مي توان به راحتي جلوي بروز اين مشکل را گرفت.

يبوست

سبزيجات هم مانند ميوه ها مقدار زيادي فيبر خوراکي در خود نهفته دارند که با مصرف آنها مي توان مانع از بروز يبوست شد. بنابراين كساني كه دچار کم کاري روده ها هستند بايد مصرف سبزيجات را در برنامه غذايي خود قرار دهند تا به راحتي از شر اين مشكل خلاص شوند.

 

تغيير شكل مو و ناخن

خارش و قرمزي پوست سر و تغيير شكل ناخن از علائم كمبود ويتامين بيوتين است. ويتاميني كه در طراوت و شادابي مو و ناخن نقش مهمي دارد. افرادي که تمايلي به مصرف منابع حيواني اين ويتامين ندارند يا به دلايل مختلف منابع گياهي را ترجيح مي دهند، بايد به ميزان کافي از سبزيجاتي مثل گل کلم، توت، برگ چغندر، قارچ، بادام و ... كه منبع غني ويتامين بيوتين هستند، استفاده كنند.

خون مردگی

خون مردگی زماني اتفاق مي افتد كه بدن با کمبود ویتامین C مواجه شود، ويتاميني كه سبزيجاتي مثل فلفل سبز، جعفري تازه و كلم بروكلي منبع غني آن هستند.

کاهش وزن

بیشتر میوه ها و سبزیجات کالری کمی دارند. از اين رو گنجاندن سبزيجات در وعده هاي غذايي مي تواند براي افرادي كه به دنبال كاهش وزن هستند گزينه خوبي باشد، چراكه با مصرف آنها هم ويتامين هاي مورد نياز بدن را دريافت مي كنند و هم كالري كمتري به بدنشان مي رسانند.

چقدر سبزی مصرف کنیم؟

هر فرد در روز بايد چهار تا پنج نوع مختلف از سبزیجات را در برنامه غذايي خود قرار دهد. به اين ترتيب روزانه باید به میزان سه تا پنج واحد سبزيجات مصرف شود که مي تواند یک گوجه فرنگی یا خیار متوسط باشد يا اينكه یک لیوان سبزی خام مثل کاهو یا نصف لیوان سبزی پخته. برای پخت سبزیجات، بهتر است آنها را بخارپز یا با روغن زیتون و روغن هاي بي ضرر طبخ کنید. افزودن چربی های سالم به سبزیجاتي كه منبع غني ويتامين هستند، جذب مواد معدنی موجود در آنها در بدن را چند برابر می کند.