چیزکیک تـک نـفره آ لـبالـو 

دسری خوشمزه و  دوست داشتنی

  آتينا عالي

چيزکيک يا کيک پنير، نوعي دسر شيرين است که به واسطه ظاهر جذابش نمي توان به آن نه گفت. چيز کيک که از آن به عنوان يکي از قديمي ترين و محبوب ترين دسرهاي دنيا ياد مي شود، ريشه در آشپزي يوناني دارد. نکته جالب توجه در خصوص اين دسر خوشمزه 4 هزار ساله با برش هاي مشهور مثلثي اش، اين است که يکي از مقوي ترين و سالم ترين خوراکي هاي زمان خودش محسوب مي شد. چيزکيک را مي توان با ميوه ها و مواد مختلفي درست کرد که يکي از اين ميوه ها مي تواند آلبالو باشد. چيزکيک آلبالو يکي از خوشمزه ترين چيزکيک هايي است که در فصل تابستان مي توان آن را تهيه کرد و از خوردنش لذت برد.

مواد لازم

 بيسکوييت ساقه طلايي: 2 بسته (400 گرم)

کره: 200 گرم

مواد مياني

خامه قنادي يا خامه پاکت صورتي:  200 گرم

پنير ماسکارپونه: 200 گرم (از پنير خامه اي کم نمک هم مي توان استفاده کرد)

ژله آلوورا: يک بسته

آب جوش: يک ليوان

مواد روي چيز کيک

ژله آلبالو: يک بسته

آب جوش: يک و نيم ليوان

آلبالو هسته گرفته براي تزيين: به ميزان لازم

طرز تهیه
بیسکویت را آسیاب می کنیم و با کره داخل تابه می گذاریم تا کره آب شود و بیسکویت ها کمی تفت بخورد و خمیری شود (مثل حلوا). سپس داخل قالب مافین کپسول می گذاریم و داخل هر کدام مخلوط بیسکوییت و کره را می ریزیم و خوب فشرده می کنیم و به مدت نیم ساعت تا یک ساعت داخل یخچال قرار می دهیم.

 تهيه مواد مياني :

ژله را با آب جوش حل مي کنيم يا روي حرارت ملايم قرار مي دهيم تا شفاف شود. پنير و خامه را هم مي زنيم و زماني که ژله خنک شد به آن اضافه مي کنيم. وقتي قسمت بيسکويتي سفت شد، مواد مياني را روي آن مي ريزيم و دوباره داخل يخچال قرار مي دهيم. زماني که نيم بند شد، آلبالوها را قرار مي دهيم و وقتي کامل بست، ژله بن ماري شده را مي ريزيم و صبر مي کنيم تا ببندد.

 

بروسکتا

  محيا اترک

مواد لازم

نان باگت يا نان تست: يک عدد

زيتون: 100 گرم

 گوجه: 2 عدد

 ريحان: به ميزان لازم

سير: يک حبه

روغن زيتون: 5 قاشق

 سرکه بالزاميک: 5 قاشق

 نمک فلفل سياه: به مقدار لازم

پنير پيتزا: 200 گرم

پنير ماتزارلا: به ميزان لازم

طرز تهيه

ابتدا نان باگت يا نان تست را برش مي زنيم و به مدت دو تا سه دقيقه داخل فر خشک و کريسپي مي کنيم. سپس روغن زيتون، سرکه بالزاميک، سير له شده، نمک و فلفل را مخلوط مي کنيم و روي نان هاي کريسپي شده مي ريزيم. ريحان، گوجه و زيتون را خرد کرده و خوب مخلوط مي کنيم. يک قاشق از آن را روي نان مي ريزيم و در پايان هم پنير پيتزا را داخل فر مي گذاريم تا پنير طلايي شود. در آخر چند قطعه پنير ماتزارلا روي بروسکتاها مي گذاريم.

 

لواشک زرشک گیلاس

مواد لازم

آلبالو: يک کيلو

زرشک: يک پيمانه

آب: يک پيمانه

نمک: يک قاشق چايخوري

شکر (در صورت تمايل): 2 تا 3 قاشق غذاخوري

 طرز تهيه

آلبالو و زرشک را شسته و اجازه مي دهيم که آب آنها کامل برود. سپس آلبالوها را در قابلمه اي مناسب مي ريزيم و زرشکمان را هم اضافه مي کنيم و در ظرف را مي گذاريم و آن را روي حرارت قرار مي دهيم تا بجوشد. هر 5 دقيقه اي يکبار مواد داخل قابلمه را زيرورو مي کنيم تا کاملا پخته شود. وقتي آلبالو و زرشک کاملا پخته و له شدند و هسته آلبالوها جدا شد، زير شعله را خاموش مي کنيم و اجازه مي دهيم موادمان به دماي اتاق برسد. بعد از خنک شدن، مواد لواشک را از يک صافي رد مي کنيم تا مايعي غليظ و يکدست به دست آيد. در اين مرحله نمک را اضافه مي کنيم و در صورت تمايل براي داشتن مزه ملس، شکر را مي افزاييم. يک سيني با اندازه مناسب انتخاب مي کنيم، آن را با دو، سه قطره روغن چرب کرده (زياد روغن نزنيد که لواشک مزه روغن بگيرد) و مايع آماده را در سيني پخش مي کنيم. سيني لواشک را در آفتاب(يک توري تميز روي آن مي اندازيم) يا در محيط خانه قرار مي دهيم. دو تا سه روز طول مي کشد تا لواشک خانگي مان کاملا خشک شود.