از حقوق کارکنان نفت دفاع می کنیم

بيژن زنگنه، وزير نفت در حاشيه مراسم امضاي 13 قرارداد طرح نگهداشت و افزايش توليد نفت، در جمع خبرنگاران پاسخگوي سوالات اصحاب رسانه بود. سوالاتي متنوع از سهميه بندي بنزين گرفته تا قيمت نفت در بازارهاي جهاني و طرح گشايش اقتصادي که گزيده اي از آنها در ادامه مي آيد:

برخی اعتراض های کارگری صنعت

تعدادي اعتراض در ميان کارکنان شرکت هاي پيمانکار دست دوم وزارت نفت بوده است. من به عنوان وزير نفت تا جايي که مي توانم اثرگذار باشم از حقوق کارگران نفت دفاع مي کنم. اگر پرداخت دير شود، پيگيري مي کنم. اگر مطالباتي دارند که طبق قانون بايد به آنان تعلق گيرد و نگرفته است، حمايتشان مي کنم، اما براي موضوعاتي فراتر از اينها بايد به وضع کشور هم توجه داشت. من کاملاً طرف کارگر هستم و از او حمايت مي کنم و به طور حتم از کارفرماها مي خواهم در وظايفشان در حق کارکنان کوتاهي نکنند.

افزایش و تثبیت قیمت نفت در بازار جهانی

افزايش و تثبيت قيمت نفت در بازار جهاني طي ماه هاي اخير: قيمت نفت خام برنت از حدود 16 دلار براي هر بشکه در ارديبهشت ماه به 45 دلار رسيده و تقريباً هم تثبيت شده است؛ اين نشان مي دهد اوپک (سازمان کشورهاي صادرکننده نفت) در اين زمينه موفق عمل کرده است. اينکه در ادامه چگونه عمل مي شود به واکنش هاي بازار بستگي دارد، شيوع ويروس کرونا بر بازار تأثير گذاشته است، اگر شرايط اقتصادي جهان احيا شود و توليد راه بيفتد، نبود تعادل بين عرضه و تقاضا کم مي شود و اين موضوع روي قيمت ها اثر مثبت مي گذارد.

طرح گشایش اقتصادی

  ايده طرح گشايش اقتصادي را وزارت نفت مطرح نکرده است؛ به ما چارچوبي دادند و ما نيز پيشنهادهايي ارائه داديم که اين فرايند در وزارت امور اقتصاد و دارايي تکميل شد و هر وقت تصويب يا ابلاغ شود، ما وظيفه داريم اجرا کنيم.

عرضه اوراق سلف نفتی

بين دو طرح به دليل تشابه اسمي، سوءبرداشت هايي رخ داده است؛ طرحي که براي عرضه نفت به صورت پيش فروش قطعي در نشست سران مطرح شده است و اگر قطعي شود، رئيس جمهوري اعلام مي کنند و ديگري، فروش اوراق مالي نفت که براي تامين منابع طرح هايي از جمله طرح نگهداشت و افزايش توليد نفت استفاده مي شود که با توجه به شبهات پيش آمده، قرار شد ابهام ها در نشست هايي بررسي و رفع شود.

طرح پیشنهادی مجلس برای سهمیه بندی بنزین نفت

هنوز طرحي به دست ما نرسيده است و هر گاه طرحي ارائه شود، بررسي مي شود تا زماني که طرحي نيست، نمي توانم روي فرضيات نظر بدهم.

صادرات بنزین به ونزوئلا

اين کار، کاري تجاري است؛ آن را تبديل به رزم سياسي نکنيد. محموله هايي هم که آمريکا گرفته، نه کشتي و نه پرچم متعلق به ايران نبوده است. محموله ها هم به صورت فوب فروخته شده بوده است. حالا آمريکا دلش مي خواهد اعلام پيروزي کند.