گفت و گو با یکی از مولفان خانواده بزرگ پخش فرآورده های نفتی

کتابم راهنمای همه همکاران است

مشعل محمدرضا يگانه يکي از فعالان مجموعه پخش فرآورده هاي نفتي است که در سالهاي فعاليت خود در کنار فعاليتهاي اجرايي و عملياتي خود تلاش کرده تا زمينه ساز تغييري مهم در مجموعه خود باشد. او در اين سالها تلاش کرده تا کتابي هفت جلدي با عنوان « اصول کلي عمليات دريافت ، نگهداشت و توزيع فرآورده هاي نفتي» را تهيه کند. با او درباره تاليف اين کتاب و حوزه کاري اش گفت و گو کرديم.

او مي گويد: پس از تحصيل در رشته پتروشيمي ، کارشناسي ارشد را در حوزه پليمر گذراندم و در اين سالها بواسطه علاقمندي به حوزه  كاربرد استراتژي ، يکبار ديگر مقطع کارشناسي ارشد ، مديريت اجرايي را خواندم . البته آغاز خدمت درصنعت پتروشيمي ، دو دوره آموزشي را در شرکتهاي بزرگ آلماني و بلژيکي و داخلي گذرانده ام و در نتيجه اين دوره هاي تحصيلي و آموزشي توانستم آموخته هاي خود را بصورت اين کتاب مكتوب کنم. ولي علاقه اي كه ازآغاز به صنعت نفت داشتم نيز محركي وزين درنگارش اين اثر بود.

او مي گويد شروع حضورش در خانواده بزرگ نفت با همکاري در چند پروزه پتروشيمي از سال 79 بوده است و مي افزايد: سالها در حوزه هاي طراحي ، نصب و بهره برداري ازمجتمع هاي مختلف پتروشيمي خصوصا پتروشيمي امير کبير و بندر امام حضور داشتم و با شرايط کاري اين مجموعه ها به خوبي آشنا شدم و از سال 87 نيز بدليل علاقمندي به حوزه هاي مصرف فرآورده هاي نفتي وارد شرکت ملي پخش شدم.

تلاش کردم بسياري از نيازهاي فني و اجرايي را بريا همکارانم جمع آوري کنم

او افزود: با ورودم به شرکت پخش و بخش هاي مختلف آن خلائي را احساس کردم که بيشتر در بخش عمليات اجرايي وجود داشت. بسياري از برنامه هاي اجرايي و فرآيندها مستند نبودند و متدولوژي و شيوه کاري به روز و مشخصي وجود نداشت. دستورالعمل هايي از قبل اعلام شده بود که پيش زمينه مشخصي براي آن اعلام نشده بود تا کارکنان با آگاهي آنها را اجرايي کنند. در عين حال بسياري از اين دستورالعمل ها نياز به معرفي ماخذ داشتند تا براي پروژه ها بتوان همراه با شرايط روز حرکت کرد.

يگانه به آشنايي قبلي خود با حوزه كنترل و اجراي فرآيندها و نصب و بهره برداري از تجهيزات الكترونيكي و مكانيكي در صنعت نفت و رشته تحصيلي خود و علاقه اي که براي معرفي تكنينك هاي نوين دراين خصوص داشت اشاره کرد و گفت: تصميم گرفتم براي آشنايي با فرآورده هاي نفتي و فرآيندهاي مختلف آن و برنامه هاي عملياتي مستند سازي و شيوه کاري را شناسايي و معرفي کنم و به همين دليل شروع به تاليف مجموعه کتابي تحت عنوان اصول كلي عمليات دريافت، نگهداشت و توزيع فرآورده هاي نفتي رادر 7 عنوان کردم که همه امور عملياتي در بخش عمليات هاي شركت پخش فراورده هاي نفتي را توضيح مي دهد و راهنماي شناخت و عمل براي علاقمندان است.

او مي گويد در بسياري از بخش هاي عملياتي تغييرات و تکانه هاي ساختاري و اقتصادي وجود دارد و شرط بقاي مجموعه هاي اجرايي عبور از اين تکانه ها و به روزرساني متناسب با الزامات و استانداردهاي جهاني و استانداردهاي محيط زيستي است. مسئله مهم اين بود که بسياري از اين موضوعات در يک مجموعه جامع جمع آوري نشده بود تا در دسترس همه کارکنان باشد و هر کدام در حوزه کاري خودشان به عنوان يک هندبوک آن را در طور کار در دسترس داشته باشند. خصوصا تازه واردان ، محققان و دانشجويان علاقمند به اين صنعت همواره به دنبال چنين مجموعه اي بودند تا شناخت خوبي را جهت شروع كار و فعاليت خود كسب نمايند.

بسياري از يافته ها وجود داشت اما پراکنده بود

اين عضو خانواده بزرگ پخش فرآورده هاي نفتي در توضيح کتاب هفت جلدي که تاليف کرده است ، گفت: جلد اول اين کتاب به موضوع " آشنايي با فرآورده هاي نفتي و فرآيندهاي پالايشگاهي" جلد دوم به " آشنايي با انبارهاي فراورده هاي نفتي "، جلد سوم به " آشنايي با روش هاي حمل و نقل و عمليات فرآورده هاي نفتي " ، جلد چهارم به " آشنايي با اصول اندازه گيري کمي و کيفي "جلد پنجم به " شيوه هاي نگهداشت فني و ايمني تاسيسات در انبارهاي نفتي" ، جلد ششم به " آشنايي با تجهيزات فني مورد استفاده در انبارهاي نفتي" و جلد هفتم به آشنايي با اصول ايمني و آتش نشاني در انبارهاي نفت" مي پردازد.

او مي گويد زمينه اين تاليف اسناد و مستنداتي پراکنده بود که آنها را بواسطه آشنايي چند رشته اي و اطلاعاتي که از مجتمع هاي اجرايي و عملياتي داشتم تلفيق کرده و تلاش کردم تا دانش لازم در حوزه مهندسي و پالايش را ارتقاء دهم.

يگانه مي گويد حوزه کاري  پخش در مناطق مختلف حساسيت هاي کاري خاص خودش را دارد و در توضيح اين عمليات مي گويد: پخش در هر منطقه مسئوليت عمليات توزيع را با حفظ کيفيت و ايمني فرآورده   تا زمان رسيدن به مصرف کننده بر عهده دارد. براي اين کار در هر استان جبهه هاي کاري و مناطق عملياتي تعريف شده است که متناسب با شرايط جغرافيايي و جمعيت مي بايست برنامه ريزي نمايند.

او بعنوان رئيس ناحيه سيارمي گويد رئيس ناحيه مسئوليت تعامل قانونمند با مصرف کننده ، توزيع کننده و عمليات وابسته به دريافت  و توزيع و مصرف فرآورده ضمن رعايت اصول ايمني ، عملياتي و مالي را بر عهده دارد و رئيس ناحيه سيار هم جانشين رئيس ناحيه است تا هر زمان رئيس ناحيه حضور نداشت ، جانشين او خواهد بود.

همسرم همراهي خوبي براي تاليف کتاب داشت

اين عضو خانواده بزرگ پخش مي گويد در حدود 6 سالي که در ساعتهاي حضور در خانه و شبها مشغول پرداختن به تاليف اين کتاب بوده است همسر و فرزندان همراهي خوبي با او داشته اند و مي افزايد: همسرم که دانش آموخته دانشگاه الزهرا است در جريان تاليف اين کتاب با صبرخود همراهي مثال زدني با من داشت و براي زمانهايي که من تمام وقتم را براي کتاب مي گذاشتم با درک بالا همزمان در نگارش، چيدمان و گرافيک به من مشورت نيزمي داد. يگانه مي گويد خانواده او به دليل حضور و زندگي چند ساله در مناطق عملياتي با شرايط يک خانواده نفتي آشنا هستند و با او همراه هستند.

او اظهار اميدواري کرد فارغ از هر گونه دغدغه هاي موجود در سازمان ها ، موضوع نگارش و مستند سازي به يك فرهنگ سازماني دركليه سازمان ها تبديل شود و روزي شاهد ايجاد اثرات تلاش و نگارش ساير همكاران را نيزباشيم.

 

شرح عکس

 

حجم خسارت انفجار مهيب در بندر بيروت

انفجار مهيب سه شنبه گذشته (14 مرداد) در بيروت پايتخت لبنان که براثر انفجار مقاديري نيترات آمونيوم در يکي از انبارهاي بندر بيروت به وقوع پيوست، شمار زيادي کشته و زخمي برجا گذاشت. شدت اين انفجار سبب غرق شدن چند شناور در بندر بيروت شد و همه ساختمان هاي واقع در نزديکي محل وقوع انفجار آسيب ديدند. سيلوي بزرگ غلات در بيروت يکي از منابع مهم تامين غلات براي کشور بود که در نتيجه اين انفجار تخريب شد.

 

 

 

 

معرفی اپلیکیشن

Home Design 3D

اپليکيشني براي طراحي کامل منزل است که براي طراحي آشپزخانه نيز کاربرد دارد. همانطور که از نام اين اپليکيشن مشخص است، امکان طراحي سه بعدي را فراهم مي آورد و درکنار آن به کاربر اين قابليت را مي دهد که دکوراسيون هر فضايي را مطابق خواسته ي خود طراحي کند.

Homify

برنامه اي با کارايي بالا در حوزه طراحي منزل است. تمرکز اين برنامه بيشتر از آنکه بر روي طراحي باشد بر روي ايده هاي مختلف در اين زمينه است. اين اپليکيشن از آرشيوي بهره مي برد که بيش از 1.5 ميليون عکس از خانه ها، آشپزخانه ها و محيط هاي گوناگون ديگر را در خود جاي داده است. اين اپليکيشن رايگان به شما امکان جستجو در بين ايده هاي مختلف براي منزل خودتان را مي دهد و بتوانيد هر کدام از ايده هاي دلخواه خود را بر روي گوشي ذخيره کنيد.

Houzz

 

ترکيبي از يک فروشگاه آنلاين و برنامه اي پر از ايده براي طراحي. اين برنامه با بيش از 15 ميليون عکس ايده هايي الهام بخش را براي طراحي آشپزخانه در اختيارتان قرار مي دهد. در فروشگاه آنلاين اين برنامه بيش از 9 ميليون جنس محتلف براي طراحي و دکوراسيون وجود دارد که قابليت طراحي برنامه به شما امکان مقايسه قيمت و تطبيق اين اجناس را در محيطي که طراحي کرده ايد را مي دهد.