اندیشه مدیریتی در شکل گیری شرکت های بزرگ ایرانی

زنگنه با بيان اينکه آنچه کشور در صنايع نفت و نيرو به آن افتخار مي کند، اقدام هايي است که با يک انديشه مديريتي در کشور فعال شده است، تصريح کرد: مپنا، فرآب، پتروپارس، OTC که سبب افتخار ايران هستند با ذهنيت ساخت داخل و تقويت ايران و ايراني و بدون شعار و روش هاي پوپوليستي شکل گرفته است. روش هاي پوپوليستي چند ماه دوام دارد و سرانجام توانايي رساندن اين بار به منزل را ندارد و مستهلک مي شود. وي با تأکيد بر اينکه هر کدام از اين شرکت ها و کارها با زحمات فراواني شکل گرفته است، گفت: همچنين تلاش هاي زيادي براي شرکت هاي اکتشاف و توليد (E&P) که بخشي از آن شکل گرفته کشيده شده و اين تلاش ها همچنان بايد ادامه يابد تا اين ايده درست اجرايي شود. زنگنه ادامه داد: انسان هميشه در مقابل حرف و ايده هاي جديد مقاومت مي کند، البته هر حرف جديدي هم درست نيست، بايد تفکر و از عقل استفاده کرد. انسان بايد خود را ملزم به استفاده از عقل و حرف هاي جديد، تجربه اش و استدلال منطقي بداند. وزير نفت با بيان اينکه در صنعت حساس، پيچيده و پر ريسک نفت، صدور اين گواهينامه ها ريسک را منطقي و امکان استفاده از ساخت تجهيزات داخلي را فراهم مي کند، گفت: البته حمايت از ساخت داخل تنها به اين موضوع ختم نمي شود، شرايط خريد تضميني کالاهاي داخل که در هفته هاي آينده با فراهم شدن زيرساخت هايش آن را هم اعلام خواهيم کرد، با هدف حمايت بيشتر از ساخت داخل انجام شده است. وي تصريح کرد: نهاد صدور گواهينامه کيفيت کالا و تجهيزات صنعت نفت نخستين گام براي خريد تضميني کالا و حمايت از ساخت تجهيزات است. زنگنه در حاشيه آيين اهداي نخستين گواهينامه کيفيت کالا و تجهيزات صنعت نفت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اين اقدام گام مهمي براي توسعه فناوري ملي و حمايت از ساخت داخل با استانداردهاي بين المللي خواهد بود.  وي با بيان اينکه با صدور گواهينامه کيفيت تجهيزات و کالا راه براي استفاده از تجهيزات ايراني باز مي شود، گفت: شرکت هاي ايراني پس از تحريم براي دريافت گواهي کيفيت تجهيزات مشکلات زيادي داشتند.   وزير نفت بر ضرورت تدوام اين حرکت هم از نظر کيفيت و هم از نظر تعداد گواهي ها براي کالاي زير پوشش تأکيد کرد و گفت: انجمن نفت يک نهاد بي طرف، حرفه اي و تخصصي است که مسئوليت صدور گواهينامه را به عهده دارد، اميدواريم اين کار در سطح ملي موفق باشد.

محکم روی پای خود بایستیم

سعيد محمدزاده، معاون مهندسي، پژوهش و فناوري وزارت نفت در آيين اعطاي نخستين گواهينامه کيفيت کالا و تجهيزات صنعت نفت به نهاد صدور گواهينامه کيفيت انجمن نفت ايران اظهار اميدواري کرد با اعطاي گواهينامه براي محصولات و تجهيزات نفتي بتوانيم محکم و استوار روي پاي خود بايستيم. او با تاکيد بر نقش تاثيرگذار استانداردهاي ملي در رشد و توسعه اقتصادي کشورها گفت: مجوز تشکيل نخستين نهاد صدور گواهينامه کيفيت محصول در صنعت نفت ايران تيرماه امسال دريافت شد. محمدزاده   اقتصاد، استقلال و عزت ملي را مولفه هاي اصلي در توسعه ملي خواند و اظهار کرد: نکته اي که در اين راستا حائز اهميت است و بايد به آن توجه جدي شود اين است که آيا محصول توليدي منطبق با استانداردهاي لحاظ شده، هست يا خير؟ يا حتي ممکن است ملاک ما استانداردهاي خارجي باشد که باز هم در اين صورت بايد توليدات داخل براساس استانداردهاي مدنظر باشد. وي با بيان اينکه استانداردها نقش مهمي در افزايش بهره وري کشورها ايفا کرده اند، افزود: هدف اصلي از ايجاد نهاد صدور گواهينامه کيفيت محصول، سنجش و ارزيابي توليدات داخل براساس استانداردهاي تدويني است.

حرکت به سمت برندسازی

احمد محمدي، مديرعامل شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب در آيين اعطاي نخستين گواهينامه کيفيت کالا و تجهيزات صنعت نفت به نهاد صدور گواهينامه کيفيت انجمن نفت ايران، گفت: با اقدام هاي انجام شده و رويکرد مثبتي که وزارت نفت نسبت به ساخت داخل در دستور کار داشته و دارد، صنعت نفت به سمت برندسازي در حرکت است و تاکنون بالغ بر 15 هزار قلم کالا در شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب بومي سازي شده است. در حوزه هاي عملياتي صنعت نفت به ويژه در مناطق نفت خيز جنوب در زمينه ساخت داخل اقدام هاي مهمي انجام شده است. وي با بيان اينکه زماني بود که فهرست کالاها و تجهيزات از طريق دريافت تأييديه هاي فني تهيه مي شد اما بعدها فهرست بلند در دستور کار قرار گرفت که هر يک، کارکردها و ضعف هايي داشتند، ادامه داد: وزارت نفت همواره دنبال راهکارهايي براي صدور گواهينامه کيفيت بود و اين نياز احساس مي شد که سيستمي مستقل از نظر شخصيت حقوقي، کنترل کيفيت محصولات را انجام دهد؛ به ويژه در شرايط تحريم که امکان تأييد کيفيت محصولات از خارج کشور وجود ندارد. تاکنون شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب در بخش هاي مختلف مثل حفاري، ماشين آلات فرآيندي، توربين هاي گازي، کالاهاي مصرفي در چاه و... اقدام هاي بسياري انجام داده است، وي ادامه داد: صنعت نفت به سمت برندسازي مي رود و از قطعه سازي به سمت تجهيزسازي در حرکت است. وي با اشاره به معرفي 7500 قلم کالا به سازندگان ايراني در نمايشگاه خوزستان در سال 98، ادامه داد: تاکنون 70 درصد اين کالاها در مرحله ساخت قرار گرفته است و اميدواريم اين فرآيند تا پايان سال 1400 نهايي شود.  محمدي گفت: گواهينامه کيفيت مانند پاسپورت مي ماند؛ اين گواهينامه نماد اعتماد به کالا است و حتي در صدور خدمات فني و مهندسي کاربرد دارد.

صدور 90 روزه گواهینامه

محمد ايرواني، رئيس نهاد صدور گواهينامه کيفيت انجمن نفت ايران هم اعلام کرد که گواهينامه کيفيت محصولات، کالاها و تجهيزات صنعت نفت در يک بازه زماني 90 روزه از سوي نهاد صدور گواهينامه کيفيت انجمن نفت ايران صادر مي شود و هم اکنون 9 گروه از 10 گروه کالايي تجهيزات ساخت داخل صنعت نفت، تائيد صلاحيت شده است. وي از راه اندازي يک سامانه اتوماسيون به منظور افزايش بازدهي و بالابردن سرعت انجام کارها خبر داد و اظهار کرد: اين سامانه بر اساس مطالعات تطبيقي طراحي شده است تا بتوان در بازه زماني کوتاهي گواهينامه ها را صادر کرد. ايرواني افزود: از امروز آمادگي داريم براي چهار گروه از کالاهاي صنعت نفت، 45 درخواست صدور گواهينامه کيفيت داشته باشيم که سال آينده گروه هاي ديگري نيز افزوده خواهند شد.

  ارتقای کیفیت تجهیزات نفتی

نيره پيروزبخت، رئيس سازمان ملي استاندارد ايران نيز در اين مراسم ارتقاي کيفيت تجهيزات نفتي، جلوگيري از خروج ارز، اشتغال زايي و مقابله با تحريم ها را از جمله مزيت هاي بهره مندي از نهاد صدور گواهينامه کيفيت انجمن نفت ايران برشمرد و گفت: توصيه اکيد بنده به اين نهاد اين است که به طور حتم بي طرفي و استقلال خود را حفظ کند.  صبح امروز (دوشنبه، 20 مردادماه) در آيين اعطاي نخستين گواهينامه کيفيت کالا و تجهيزات صنعت نفت به نهاد صدور گواهينامه کيفيت انجمن نفت ايران، با بيان اين مطلب افزود: تحريم هاي اعمال شده سبب شد کشور به سوي بومي سازي و استفاده از ظرفيت هاي داخلي سوق يابد، بر اين اساس ضرورت شکل گيري نهادي که بتواند کيفيت کالاها و محصولات توليدي ساخت داخل را بررسي و تأييد کند، بيش از هر زمان ديگري احساس شد. وي با بيان اينکه وزارت نفت سال هاي متمادي به دنبال استاندارسازي بوده است، ادامه داد: از اين منظر در سال هاي گذشته بحث هايي بين وزارت نفت و سازمان ملي استاندارد ايران براي اين موضوع شکل گرفت و سرانجام پروژه اي تعريف شد که بتواند به عنوان يک نهاد از سازمان ملي استاندارد تأييديه هاي لازم را دريافت کند. رئيس سازمان ملي استاندارد ايران در ادامه به قانون جديد استاندارد که در سال 96 از سوي رئيس جمهوري ابلاغ شد اشاره کرد و يادآور شد: بر اساس اين قانون، صنعت نفت نيز از اين مسئله مبرا نبوده و خواه ناخواه بايد به سمت بومي سازي حرکت مي کرد. پيروزبخت اظهار کرد: اين پروژه با بهره گيري از توان داخلي در مسير بومي سازي آغاز به کار کرد و ابتدا اين نياز احساس شد که بايد نهادي به عنوان شخص ثالث وجود داشته باشد و صدور گواهي از سوي آن انجام شود. وي عنوان کرد: طبق قوانين و مقررات بين المللي، مرکزي با عنوان تأييد صلاحيت وجود دارد که مرکز تأييد صلاحيت برخي از کشورها عضو اين مرکز بين المللي هستند. بر اين اساس گواهينامه هاي صادره که از سوي اين مرکز بين المللي تأييد شود در حقيقت در داخل کشورها موضوعيت خواهد داشت. خوشبختانه در سال 94، مرکز تأييد صلاحيت ايران عضو اين مجمع شد. رئيس سازمان ملي استاندارد ايران تصريح کرد: البته اين اتفاق مبارکي است که نهاد صدور گوهينامه کيفيت انجمن نفت ايران نخستين مرکز در ايران است که امروز گوهينامه 17065 را مي گيرد و مطمئنا آيندگان به اين مسئله واقف خواهند شد که وزارت نفت و شخص آقاي زنگنه چه خدمت شايسته اي را انجام داده است و اين اقدام به عنوان باقيات صالحات از ايشان به يادگار خواهد ماند. پيروزبخت با بيان اينکه اين نهاد وظيفه سنگيني خواهد داشت که بي شک با مديريت و درايت مقام عالي وزارت نفت سربلند به ميدان خواهد آمد، افزود: توصيه اکيد بنده به اين نهاد اين است که به طور حتم بي طرفي، استقلال و رازداري خود را حفظ کند. اين مقوله جزو الزام هاي مهم است، همچنين بازرسي ها و ارزيابي ها نيز بايد به درستي انجام شود. وي اظهار کرد: بايد اين تفکر شکل بگيرد که اين نهاد براي اعتلاي کشور ايجاد شده و چندان جنبه مالي و توجيه اقتصادي ندارد. افزايش سطح توان علمي و کارشناسي نيز از ديگر مواردي است که بايد مدنظر قرار دارد.

تاکید بر تسریع ارزیابی ها

مجيد محمدپور، رئيس هيئت مديره انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت ايران (استصنا) نيز در اين آيين گفت: کارهاي بسيار بزرگي در زمينه صدور گواهينامه کيفيت در انجمن تجهيزات صنعت نفت ايران انجام شده است و بايد عنوان کرد که در بحث استاندارد IPI به 80 درصد داخلي سازي رسيده ايم. وي با بيان اينکه از مزيت هاي گواهينامه کيفيت در انجمن استصنا اين است که مي توانيم هرچه سريع تر به سمت صادرات حرکت کنيم، افزود: در فرآيند ارزيابي کيفيت بايد سازوکاري ايجاد کرد تا ارزيابي ها سريع تر انجام و هدف موردنظر محقق شود. اميرعباس اختراعي، عضو انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت جنوب نيز در اين آيين گفت: بدون شک بهره مندي از گواهينامه کيفيت کالا و تجهيزات صنعت نفت، فرصت مناسبي براي نمايش توانمندي هاي سازندگان داخلي تجهيزات صنعت نفت خواهد بود. وي افزود: بايد در اعطاي گواهينامه کيفيت کالا در صنعت نفت معيارهاي ثابت و روشني داشته باشيم. اختراعي تصريح کرد: مشکلات تحريم وجود دارد، اما با برنامه ريزي و گرفتن تصميم هاي درست مي توانيم بر چالش ها غلبه کنيم.

اعمال سختگیرانه برای ورود بهترین کالا و تجهیزات

رئيس مرکز ملي تأييد صلاحيت ايران با تشکر و قدرداني از همه افرادي که در ايجاد نهاد صدور گواهينامه کيفيت انجمن نفت ايران تلاش کردند، گفت: ايده و تفکري که با انديشه هاي وزير نفت ايجاد شده است، بايد براي آيندگان حفظ و نگهداري شود. عليرضا خاکي فيروز در آيين اهداي نخستين گواهينامه کيفيت کالا و تجهيزات صنعت نفت گفت: خوشحالم که در اين مسير توانستيم گامي بزرگ برداريم. وي ضمن تشکر از همه کساني که در اين مسير به نوبه خود گامي برداشته اند، افزود: اين انديشه و تفکر از وزير نفت آغاز شد که ما بايد بتوانيم روي پاي خود بايستيم. سازمان ملي استاندارد ايران نيز کمک هاي سازنده و توصيه هاي مناسبي در اجرايي شدن نهاد گواهينامه کيفيت کالا و تجهيزات صنعت نفت داشته است. رئيس مرکز ملي تأييد صلاحيت ايران تصريح کرد: صدور گواهينامه ها را سختگيرانه اعمال مي کنيم تا بهترين کالاها و تجهيزات در صنعت نفت وارد پروژه هاي بزرگ شوند. خاکي فيروز با بيان اينکه بحث بي طرفي انجمن نفت در ارزيابي کيفيت لحاظ مي شود، گفت: به همه افرادي که در اين مسير گامي برداشته اند توصيه مي کنم سيستمي را که در وزارت نفت مستقر شده (دريافت گواهينامه کيفيت کالا) به خوبي براي نسل هاي آينده نگهداري کنند تا آيندگان نيز به نيکي از ما ياد کنند.