گفت و گو با هنرمند جوان اهوازی خانواده نفت

می خوام کلیپ هایم را همه ببینید

مشعل: موضوعات خانواده نفت هميشه براي افراد موفق در نقطه پاياني فعاليتشان نيست. همين حالا و در همين روزها بسياري از نوجوانان و جوانان هستند که در مسير رسيدن به خواسته هايشان و رضايت از راهي که قدم در آن گذاشته اند، قرار دارند. نوجواناني از خانواده نفت که در مجموعه نفت و نيروهاي پيمانکاري به عنوان نيروهاي ارکان ثالث هستند، اما از نظر تعداد و تاثير گذاري بسيار بيشتر و موثرتر هستند و لازم است توجه بيشتري به آنها صورت گيرد. عباس بيعات، راننده تشريفات در بخش ترابري شرکت نفت و گاز مارون است که به عنوان نيروي پيمانکار با اين مجموعه همکاري مي کند. عباس بيعات و خانواده او از خانواده هاي منطقه مرزي چزابه و بستان بوده اند که در جريان جنگ به اهواز مهاجرت کرده اند و زمين هاي مين گرفته مادري را آنجا رها کرده اند. او سه فرزند پسر دارد و حالا پسر بزرگتر علاقه مندي خود را در دنياي گرافيک و تبليغات پيدا کرده و پدر تلاش مي کند تا او را به شرايط بهتري براي تحقق خواسته هايش برساند.

عباس بيعات مي گويد که پسرش از ابتدا به مباحث مربوط به کامپيوتر و فضاي مجازي و عکاسي و تصوير برداري و کارهاي مشابه آن علاقه نشان داده و براي همين رشته کامپيوتر و شبکه را انتخاب کرده است. او مي گويد تجهيزات مربوط به اين حوزه کاري بسيار گران و پر هزينه است اما او تلاش کرده با فرزند خود همراهي کند و تا جايي که امکان دارد اين تجهيزات را خريداري يا کرايه کند. او عضوي از خانواده بزرگ نفت است که در شرايطي سخت و با محدوديت هاي مالي تلاش مي کند تا آنچه مورد نياز فرزندش است، تامين و او را به آرزوهايش نزديکتر کند.

حمزه بيعات، فرزند عباس بيعات است که در گفت و گو با مشعل درباره تلاش هاي خود براي تهيه کليپ هاي تبليغاتي و هنري مي گويد که به دليل علاقه به موضوعات مربوط به گرافيک و تبليغات و البته کامپيوتر، رشته کامپيوتر وبرنامه ريزي شبکه را انتخاب کرده است. او که حالا 17 سال دارد و کلاس يازدهم است، مي گويد در ادامه مي خواهد رشته گرافيک را در دانشگاه انتخاب و اين رشته و مسير را جدي تر دنبال کند.  بيعات فرزند اول است و در راه رسيدن به علاقه مندي هاي خود تلاش زيادي را به تنهايي انجام داده است و در باره شرايط کار خود مي گويد: با ديدن کليپ هاي تبليغاتي و هنري و مذهبي به انجام اين کار علاقه مند شدم و از يکي از اساتيد اين کار در محله خودمان نمونه کارهاي بيشتري را ديدم اما شرايط آموزش از آن طريق فراهم نبود و تصميم گرفتم با صرف هزينه در دوره آموزشي شرکت کنم. اين کلاس ها در شهر اهواز برگزار مي شد و اگرچه هزينه بالايي داشت اما بالاخره شرايط و هزينه براي حضور در اين کلاسها را فراهم کردم.

بيعات در حدود يک سال فعاليت خود توانسته است کليپ هاي مربوط به اعياد و مناسبت هاي مذهبي و برخي مناسبت هاي محلي ديگر را آماده کند و اعتبار خوبي را درهمين مدت کوتاه به دست بياورد به نحوي که کليپ عيد غدير او در همين روزها در شبکه استاني خوزستان  پخش شده و او از اين بابت بسيار خوشحال است.

حمزه بيعات  دستي هم بر کار تهيه پوستر براي مراسم ها و برنامه هاي خبري مختلف در سطح استانشان دارد و مي گويد: اين طراحي ها را با علاقه اي که داشته ام به مرور يادگرفته ام اما دوست دارم به شکلي آکادميک و پيشرفته آنها را ادامه دهم. اگرچه به تصويربرداري و گرافيک و عکاسي علاقه داشتم اما برنامه نويسي را براي تحصيل انتخاب کردم و به شکل جداگانه به کلاسهاي آموزشي رفتم و براي پروژه هاي مختلفي که دارم از استادم و دوستانم مشورت مي گيرم و اميدوارم به زودي به حدي برسد که کليپ ها و کارهاي هنري ام را همه ببينند. البته تجهيزات مورد نياز براي اين کار بسيار گران هستند و من در حال حاضر شرايط تهيه اين تجهيزات را ندارم به همين دليل براي هم پروژه اين تجهيزات شامل دوربين عکاسي را کرايه و با پولي که به عنوان مزد کار دريافت مي کنم،کرايه آن را پرداخت مي کنم. اخيرا پدر با توجه به شرايط مالي که دارد توانسته است يک دستگاه کامپيوتر را براي من تهيه کند و من مي دانم که شرايط تهيه ساير اقلام را ندارد.

اين فرزند خانواده نفت درباره علاقه خود به رشته گرافيک مي گويد: در اين يک سال و اندي که اين کار و آموزش آن را شروع کرده ام، مشتريان زيادي داشته ام و افراد زيادي از شرکت ها و سازمان ها من را مي شناسند و پدرم نيز تلاش زيادي داشته تا اين شرايط براي من تسهيل شود. براي اين کار در اين مدت کلاس هاي آموزشي مربوطه را رفته ام و مجوز رسمي از وزارت ارشاد دريافت کرده ام.

 

 

توزيع گوشت قرباني بين نيازمندان گلستاني

هم زمان با عيد سعيد قربان حدود 200 راس گوسفند توسط خيرين استان گلستان براي توزيع بين نيازمندان استان قرباني و در شهرستان هاي مختلف، محله هاي حاشيه نشين و روستاهاي کم برخوردار، توزيع شد.

 

Abstruct

خيلي وقت ها پيش آمده که از عکس هاي پس زمينه تکراري در گوشي هايمان خسته شده باشيم و به دنبال راهي براي ايجاد تنوع بيشتر بگرديم. در اين مواقع يکي از گزينه هاي موجود، استفاده از اپليکيشن هاي والپيپر است که کلکسيوني از عکس ها را براي پس زمينه گوشي فراهم مي کنند. خوشبختانه سال 2019 شاهد انتشار يک اپليکيشن بسيار خوب در اين دسته به نام Abstruct بوديم که والپيپرهاي طراحي شده توسط «Hampus Olsson» براي وان پلاس را در اختيارمان قرار مي دهد. نکته قابل توجه در والپيپرهاي Abstruct، رزولوشن 4K آن هاست و اين يعني از لحاظ کيفيت با بهترين نوع تصاوير طرف هستيم. تمام عکس ها به سبک هنر آبستره طراحي شده اند و با جلوه هاي زيبا و رنگارنگشان چشم را مي نوازند.

 

Enlight Pixaloop

حتما شما هم تا به حال با اپليکيشن هاي ويرايش تصوير زيادي کار کرده ايد و اذعان داريد که اپ هاي بسيار خوبي در اين راستا توسعه داده شده اند. با اين حال اگر به دنبال ابزاري مي گرديد که با آن بتوانيد بخشي از تصاويرتان را متحرک کنيد يا اصطلاحا سينماگراف بسازيد، يکي از بهترين گزينه ها قطعا اپليکيشن Enlight Pixaloop خواهد بود. در Pixaloop براي ساخت سينماگراف يک سري تصاوير آماده در اختيارتان قرار مي گيرد و البته مي توانيد از بين تصاويري که خودتان هم گرفته ايد، انتخاب کنيد. اين برنامه در ابتدا فقط به صورت انحصاري براي iOS منتشر شده بود اما نسخه اندرويد آن هم به پلي استور آمد و توسط اين اپ مارکت به عنوان يکي از بهترين اپليکيشن هاي جديد اندرويد در سال 2019 انتخاب شد.

Glitch Video Effects

 

 ويرايش ويديو و گذاشتن افکت هاي جالب و هيجان انگيز روي آن هميشه کار مفرحي بوده به خصوص اگر اين افکت ها حس و حال قديمي و نوستالژيک به آن ببخشند. Glitch Video Effects اپليکيشني است که دقيقا همين کار را برايتان انجام مي دهد. با استفاده از اين اپليکيشن مي توانيد روي ويديوهايتان فيلترهاي کلاسيک يا به اصطلاح رترو کار بگذاريد و آن ها را به فرم و کيفيت ويديوهاي VHS قديمي در بياوريد. تنوع و جذابيت فيلترهاي Glitch Video Effects به حدي بوده که اين اپليکيشن از نظر گوگل پلي به عنوان بهترين اپليکيشن جديد اندرويد در سال 2019 انتخاب شود.