گشتی در دنیای مستندهای حرفه ای و فیلم تئاترهای دیدنی

دیدن هنر حقیقی در دنیای مجازی

علي بهرامي    اين روزها که ويروس کرونا همچنان جولان مي دهد و همه فعاليت هاي فرهنگي و هنري را تحت تاثير خود قرار داده، شيوه بهره برداري و استفاده از محصولات هنري خيلي تغيير کرده است. يکي از بهترين شيوه ها براي استفاده از محصولات فرهنگي در روزهاي کرونايي پيش رو، عضويت در سايت هاي پخش آنلاين فيلم و سريال است. سايت هايي که با هزينه اي بسيار ناچيز، ما را به دنيايي از هنر مي برند و بي دغدغه و نگراني از ويروس کويد-19 مي توانيم به تماشاي آثاري که به آنها علاقمنديم، بنشينيم. در اين شماره هم مانند چند شماره پيشين، مي خواهيم شما را با محصولات جديد هنري آشنا کنيم. آنچه پيش رو داريد، نگاهي است به چند مستند بسيار جذاب و ديدني و معرفي يک محصول جديد هنري با نام فيلم تئاتر. در حقيقت فيلم تئاترها با تله تئاترها تفاوت دارند. آنها نمايش هاي روي صحنه بوده اند که به شيوه حرفه اي فيلم برداري شده اند و اکنون به صورت آنلاين قابل ديدن هستند. به بيان ديگر به جاي اينکه در سالن نمايش باشيد، به مدد دوربين ها و البته بدون هيچ دخالت سينمايي، شما يک تئاتر مي بينيد. اين بار هم همراهمان شويد، مطمئن باشيد ضرر نمي کنيد.

اسيران راز

مستند «اسيران راز» به تمام معنا يک مستند اجتماعي و عبرت آموز است. در اين مستند خواهيم ديد که عدم رعايت حريم خصوصي چه تبعات اجتماعي فاجعه باري دارد. ديدن اين مستند شايد بتواند آگاهي اجتماعي مناسبي درباره برخي آسيب هاي ناخواسته در جامعه را ايجاد کند. اين مستند به ما مي گويد و نشان مي دهد که بهره برداري از اينترنت و تکنولوژي هاي نوين ارتباطي چرا و چگونه بايد با فرهنگ سازي همراه شود. شايد با ديدن اين مستند بتوان اندکي از مخاطرات بي ملاحظه بودن در فضاي اينترنت را به برخي از فرزندان نشان داد. مستند«اسيران راز» را مهدي عزتي چهارقلعه در سال 1388 خورشيدي کارگرداني کرده است.

ماهي ها در سکوت مي ميرند

سيستان سرزمين باستاني و خاک گرم و گيرايي است که چند هزار سال سکونت را تجربه کرده و نام ديرينه اش در بسياري از اشعار، اسناد و نقشه هاي بيم المللي قديمي حک شده است. مستند «ماهي ها در سکوت مي ميرند» سفري است به اين ديار قديمي اما محروم. سفري که در کشاکش فقر و تنگدستي، نشان از عزت و سربلندي و سرمايه هاي عظيمي انساني و اقتصادي در منطقه سيستان دارد. با ديدن اين مستند هم با اين سرزمين باستاني ايران آشنا مي شويد هم اينکه به فعاليت هاي محروميت زدايي و کاستي هاي اين قسمت از سرزمين مان پي خواهيد بردسرزميني که مردماني روشن ضمير دارد و هر وقت که سري به آنجا بزنيد با لبخند در ميان داشته ها و نداشته هايشان از شما به گرمي استقبال مي کنند. مستند«ماهي ها در سکوت مي ميرند» به کارگرداني ياسر عرب در سال 1392 ساخته شده است.

سبز، سپيد، سرخ

مي دانيم که امروز پرچم يک کشور و سرود ملي اش، دو نماد اصلي و اساسي مليت آن است. شايد مقدس تر و زيباتر از پرچم هيچ چيز ديگري نتواند يک ملت را از ديگر ملت ها متمايز کند. رنگ ها و طرح هاي پرچم هر کشوري حکايت منحصر به فرد خودش را دارد و مستند «سبز، سپيد، سرخ» تاريخ پرچم کشور ايران را روايت مي کند. اينکه پرچم ايران عزيز ما در زمان هاي مختلف و سلسله هاي متفاوت تاريخي چگونه بوده است و چه رنگ هايي داشته و چگونه بدين شکل به دست ما رسيده، موضوع بسيار جذاب اين مستند است. در اين مستند شما مي توانيد ببنيد که تغييرات و تحولات و نمادهاي فرعي و اصلي پرچم ما چگونه بوده و سه رنگ زيباي آن اکنون که به دست ما رسيده چه مسيري را طي کرده است. اين مستند را سيد محمدرضا هاشميان در سال 1393 ساخته است.  

تولد در زمين سوخته

جنگ هميشه خانمان سوز بوده و تسليحاتي که در آن به کار مي رود اين خانمان سوزي ها را صد چندان کرد است. هنوز فاجعه هيروشيما و ناکازاکي و فاجعه هايي که در جنگ ويتنام و ... پيش آمده از ذهن و روح بشريت پاک نشده است. صحنه هايي که جنگ هاي مدرن قرن بيستم و بيست و يکم توسط کشورهاي به اصطلاح پيشرفته و توسعه يافته خلق شده است هر بيننده و شنونده منصفي را دگرگون مي کند. در مياه اين جنگ ها، مرگ اخلاق و انسانيت در ميانه تسليحات نظامي و ادوات جنگي با گوش خراش ترين صداها، فرياد شده است. مستند «تولد در زمين سوخته» دقيقا درباره همين موضوع است و البته تنها به بخشي از اثرات مخرب و نکبت بار اين تسليحات اشاره کرده است يعني تسليحاتي که حاوي اورانيوم است. اين مستند اگر چه تلخ است اما به نظر مي رسد بايد ديد که کشورهاي شيک و متمدن! چه بر سر بشر بي دفاع و از همه جا بي خبر امروز آورده اند. مستند «تولد در زمين سوخته»  را وحيد فرجي در سال 1390 کارگرداني کرده است و در دسته مستندهاي سياسي- تاريخي قرار مي گيرد.

کشمير، بهشت فراموش شده

سرزمين کشمير جايي است در ميان شمال شبه قاره هند و بر دامنه رشته کوه هاي هيماليا. سرزميني زيبا و رويايي و سرشار از مراتع و رودخانه هايي که هر قاب و تصوير آن را چنان خيال انگيز کرده اند که بسياري از گردشگران در اقصي نقاط جهان، خواستار ديدن آن هستند. کشمير اکنون دوپاره است بخشي از آن در کشور هند و بخشي در از آن در کشور پاکستان قرار گرفته است. نام کشمير را البته که شنيده ايد و اگر مي خواهيد خيلي بيشتر از چند خبر شبانگاهي درباره درگيري هاي آن بدانيد، به شما پيشنهاد مي کنيم مستند بسيار زيباي «کشمير، بهشت فراموش شده»  را حتما ببينيد. عوامل اين مستند درباره آن نوشته اند: