تقدير رئيس جمهور از عملکرد صنعت پتروشيمي براي دومين بار

ظرفیت دوبرابری در مدت 7 سال

مشعل صنعت پتروشيمي در چند سال اخير بار سنگيني را از دوش دولت برداشته و بر دوش خود کشيده است. اگرچه در چند ساله تحريم و شرايط اقتصادي سخت پتروشيمي ها هم فشار زيادي را تحمل کردند، اما آنها در همين چند سال قوي تر و بزرگتر و برخوردارتر شده اند و در همين ماه ها ارزآوري خوبي براي کشور داشته اند و در همين روزها برنامه هاي افتتاح و بهره برداري در نوبت هستند و دروازه هاي صادراتي از مقاصد مختلف فعال و پرتکاپو هستند. همين عملکرد بوده است که باعث شده حسن روحاني - رئيس جمهور در اين چند ماه اخير بارها درباره اهميت همراهي و همکاري صنعت پتروشيمي با مجموعه دولت و صنعت صحبت کند و زبان به تعريف بگشايد. او دي ماه 98 و در روز صنعت پتروشيمي، مجتمع هاي پتروشيمي را سرداران جبهه اقتصاد برشمرد که در کنار حضور شجاعانه و هشيارانه مردم هميشه در صحنه، باعث شکست دشمنان شده اند و چند روز قبل در نشست هيات دولت به تلاش اين صنعت براي دو برابر شدن ميزان توليد اشاره و آن را مورد تقدير قرار داد.

صنعت پتروشيمي به عنوان صنعتي پيشرو که در چند دهه گذشته فراز و نشيب زيادي را پشت سر گذاشته است، حالا در ميانه جهش دوم خود قرار دارد و در سال گذشته و سال جاري برنامه هاي مفصلي براي توسعه فعاليت هاي خود دارد که به دليل شرايط همه گيري ويروس کرونا چندان رسانه اي نشده اما متوقف نمانده است. اين صنعت بيش از 15 پروژه آماده افتتاح و بهره برداري در دست دارد که هر کدام سهم قابل توجهي از بازارهاي داخلي و صادراتي را تامين مي کنند. بهزاد محمدي، معاون وزير نفت در امور پتروشيمي و مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي، چندي قبل اعلام کرد که بهره برداري از 16 طرح پتروشيمي براي سال 99 برنامه ريزي شده است که با افتتاح اين طرح ها توليد محصول نهايي سال 99 صنعت پتروشيمي از 31 به 37 ميليون تن مي رسد.  در همين راستا، دکتر حسن روحاني - رئيس جمهوري در جلسه هيات دولت هفته گذشته با بيان اينکه توليد محصولات پتروشيمي ما در هفت سال 2 برابر شده است، گفت: توليد محصولات پتروشيمي کشور در سال 92، 56 ميليون تن بوده است که پايان امسال به 100 ميليون تن مي رسد. او گفت: ما در اين دو سال و چند ماه روزهاي سختي را پشت سر گذرانديم و براي مردم هم روزهاي راحتي نبود، اما به لطف خدا اساس کشور و نظام و چارچوب اقتصاد کشور و زندگي مردم در حداقل نياز مردم و ضرورت مردم به خوبي اداره شده است. امروز کالاي اساسي به فور در اختيار مردم است. در بخش توليد، توليدگران ما کار بسيار بزرگي را انجام دادند. يعني توليدگراني که در صنايع مهم ما که امروز بخش بزرگي از صادرات غيرنفتي به آنها وابسته است کارهاي بزرگي انجام دادند. وي با بيان اينکه کارخانه هاي ما حتي از پارسال بيشتر توليد کرده اند، افزود: صادرات غيرنفتي از نظر درآمدي ممکن است مقداري کاهش يافته باشد، اما از نظر وزني افزايش يافته است. فولاد، مس، آلومينيوم و پتروشيمي بيشتري توليد مي کنيم. توليد سر جاي خود است. وقتي توليد و اشتغال است و توليد هم رو به افزايش است، صادرات هم رو به افزايش خواهد بود. رئيس جمهوري با بيان اينکه دشمن در عرصه اقتصادي ما را زمين نزده و نتوانسته صادرات ما را متوقف کند، تصريح کرد: البته مشکلاتي هست که بايد دست به دست هم بدهيم تا قابل حل باشد. بخشي قابل حل است و بخشي هم به خاطر تحريم و کروناست. روحاني با بيان اينکه کاري که توليدکنندگان بزرگ ما انجام دادند، کار بزرگي بوده است، عنوان کرد: مردم بدانند در هفت سال گذشته توليد فولاد در تمام زنجيره نسبت به تاريخ قبل ايران دو برابر شده است. از تمام مراحل يعني از معدن، کنسانتره، گندله، فولاد و آهن اسفنجي دو برابر شده است. در پتروشيمي هم توليدات ما در اين هفت سال دو برابر شده است. توليد ما 56 ميليون در سال 92 بوده که تا آخر سال به 100 ميليون تن مي رسد.

واريز سهم پتروشيمي ها و فولادي ها به سامانه نيما

وي با بيان اينکه همه شرکت هاي ما به ويژه شرکت هاي مهم و بزرگ و آنهايي که ارز ما را تامين مي کنند، فعال هستند، گفت: در 10 روز گذشته صادرکنندگان و شرکت هاي مقيد که عمدتا فولاد و پتروشيمي ها هستند، 2.5 ميليارد دلار ارز را پس داده اند و بسياري از آنها ارز را به درستي به سامانه نيما بازمي گردانند. البته اقليتي هم هستند که متخلف بوده و بايد براساس قانون با آنها برخورد شود.رئيس جمهوري افزود: امروز شاهد آرامشي در کشور هستيم و هيچ کدام از قوا به دنبال حاشيه سازي نيستند. بايد همديگر را کمک و همکاري کنيم و اگر نکته اي هم مي خواهند به ما گوشزد کنند، راه حل را هم پيش روي ما قرار دهند، وگرنه نقد خالي دردي را دوا نمي کند.

 دليل افتخار دولت به مقاومت در برابر تحريم فعالان صنايع پتروشيمي و فولاد هستند

رئيس جمهوري همچنين در نشستي که با فعالان صنايع پتروشيمي و فولاد کشور داشت تاکيد کرد که زنجيره توليد محصولات پتروشيمي بايد تا مصرف نهايي تکميل شود و در ادامه گفت: در اين صنعت از خام فروشي فاصله گرفته ايم که رشد دو برابري مقدار توليد محصولات پتروشيمي در هفت سال گذشته تحول بزرگي در اين صنعت ايجاد کرده است.او با بيان اينکه 14 ميليارد دلار براي پيشبرد گام دوم توسعه در بخش پتروشيمي و 8 ميليارد دلار هم تاکنون براي جهش سوم که سال 1404 به نتيجه مي رسد، سرمايه گذاري کرده ايم و افزود: دو بخش فولاد و پتروشيمي به موقع ارز خود را برگردانده اند و اگر دولت افتخار مي کند که در برابر آمريکا، تحريم و فشار خارجي ايستاده است، اين ايستادگي در سايه کمک و تلاش همه توليدکنندگان، سرمايه گذاران و کارآفرينان به ويژه در زنجيره فولاد و پتروشيمي امکانپذير شده است. روحاني با تأکيد بر تکميل بودن زنجيره توليد ادامه داد: زنجيره توليد در روند توليد محصول تا مصرف نهايي بايد کامل باشد و خوشبختانه امروز در بخش اعظم محصولات بخش پتروشيمي و فولاد در کشور بي نياز هستيم و روي پاي خود ايستاده ايم و خوداتکايي و خودکفايي از دستاوردهاي مهم اين توليدات ارزشمند در کشور بوده است. وي با اشاره به ضرورت جلوگيري از خام فروشي در محصولات توليدي کشور، گفت: امروز صنايع پتروشيمي و فولاد از خام فروشي جدا شده و به ارزش افزوده رسيده ايم که مي تواند سبب رونق اشتغال و توسعه صنايع پايين دستي شود.روحاني با اشاره به اينکه با افتتاح طرح هاي هفده گانه پتروشيمي در سال 99، حدود 25 ميليون تن به محصولات پتروشيمي اضافه مي شود، گفت: اين بحث يک سال يعني سال 99 است. در يک سال در شرايط تحريم مي بينيم حرکت بزرگي انجام شده است.رئيس جمهوري دو برابر شدن مقدار توليد محصولات پتروشيمي و فولادي در هفت سال گذشته را نتيجه اقدام ارزشمند و هنر بزرگ توليدگران، متخصصان، کارشناسان و کارگران کشور برشمرد و اظهار کرد: اين افزايش توليد تحول بزرگي در صنايع فولاد و پتروشيمي کشور ايجاد کرده است.روحاني با تاکيد بر اينکه ما به عنوان نمايندگان مردم مسووليت همه کشور را به عهده داريم، يادآور شد: همه بايد منافع، اهداف و نيازهاي ملي را در نظر بگيريم و اساس مسووليت ما حفظ منافع کشور است. نبايد فقط به فکر دوره کوتاه مسئوليت خود باشيم، اين تفکر نادرستي است که در اقدام ها و فعاليت ها فقط چهار سال يا يک سال باقيمانده از دولت خود را ببينيم، همه دولت ها وظيفه سنگين و بزرگي به عهده دارند و آن حفظ منافع ملي و مصالح کشور است.

 تشکر بابت تلاش در دوران تحريم و کرونا

رئيس جمهوري با بيان اينکه مسائل و مشکلات مطرح شده از سوي مديران شرکت هاي پتروشيمي و فولاد در اين نشست در جلسه هماهنگي اقتصادي دولت مطرح و براي حل مشکلات تصميم گيري مي شود، افزود: از همه توليدکنندگان و تلاش گراني که در شرايط سخت تحريم و فشار اقتصادي دشمن و شيوع ويروس کرونا براي توسعه کشور و افزايش توليد تلاش کردند، سپاسگزاري مي کنم.روحاني با بيان اينکه دشمنان تصور مي کردند دو يا سه ماه پس از تحريم و جنگ اقتصادي عليه ملت ايران ما مجبور به تماس با آنها خواهيم شد، گفت: در طول دو سال و سه ماه که از اعمال شديدترين تحريم هاي اقتصادي گذشته است خودشان بارها درخواست مذاکره و گفت وگو کرده اند.رئيس جمهوري در اين جلسه هم اظهارات قبلي خود درباره تلاش و همراهي پتروشيمي ها به عنوان سرداران جنگ اقتصادي را مجددا تکرار کرد و گفت: همه مردم در اين مدت به سهم خود در مقابل فشار اقتصادي دشمن ايستادگي کردند اما توليدگران در خط مقدم اين مبارزه بودند و صنعت فولاد و پتروشيمي در خط مقدم قرار داشتند که توانستيم در مقابل دشمن ايستادگي کنيم.رئيس جمهوري با بيان اينکه تلاش و کوشش براي توسعه کشور و جهش توليد در سال جاري و سال آينده هم ادامه خواهد داشت، افزود: با افتتاح طرح هاي جديد در بخش هاي پتروشيمي و فولاد طي هفته ها و ماه هاي آينده روند حرکت بزرگ توسعه کشور و جهش توليد را شاهد خواهيم بود.

   علامت نادرست به بازار ارز داده نشود

وي با تأکيد بر اهميت رونق بازار سرمايه و عرضه سهام شرکت هاي توليدي در بورس تصريح کرد: در عرضه سهام خود در بورس جديت بيشتري به خرج دهيد که هم به نفع خودتان است و هم رونق بيشتر بازار سرمايه را به همراه خواهد داشت.رئيس جمهوري خطاب به مديران شرکت هاي پتروشيمي و فولاد گفت: در توليد محصولات خود نيازمندي هاي داخلي را به گونه اي تأمين کنيد که هم علامت نادرست به بازار ارز داده نشود و هم بازار داخلي را تحت تاثير قرار ندهد.پيش از سخنان رئيس جمهوري در نشست با توليدکنندگان و فعالان صنايع پتروشيمي و فولاد کشور، بيژن زنگنه، وزير نفت و مدرس خياباني، سرپرست وزارت صمت گزارشي از وضع صنايع پتروشيمي و فولاد و روند توليد و صادرات محصولات در اين دو حوزه ارائه کردند و چند تن از مديران اين دو صنعت به بيان ديدگاه ها و طرح مشکلات خود پرداختند و حمايت دولت و رئيس جمهوري براي رفع اين مشکلات را خواستار شدند.