گفت و گو با نویسنده کتاب های حقوق در سازمان منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر

علاقه به حقوق مرا تا اینجا آورد

مشعل ميلاد حاجري از جمله اعضاي جوان و فعال خانواده بزرگ نفت است که در اين سالها فارغ از شرايط حوزه کاري به علاقه مندي خود در زمينه حقوق جرم شناسي و جزا پرداخته و موفقيت ها خوبي را در اين زمينه به دست آورده است. او ماهشهري و 33 ساله و از سال 88 در سازمان منطقه ويژه اقتصادي ماهشهر فعال شده است. کارشناسي و کارشناسي ارشد خود را در رشته حقوق با گرايش جرم شناسي و جزا در پرديس خليج فارس آبادان گذرانده است و در اين سال ها به نوشتن مقالات علمي و تاليف کتاب در همين زمينه پرداخته است.

حاجري در حال حاضر نيروي ارکان ثالث حراست ارشد سازمان منطقه ويژه و افسر گشت خطوط لوله خوراک و محصول است و مي گويد: بيشترين زمان آزاد خود را براي موضوعات علمي و تحقيقاتي خود صرف مي کند. رشته حقوق و گرايش فقه اسلامي جزو علاقه مندي هاي من بود که قبل از ورود به منطقه ويژه آن را شروع کرده بودم و بعد از شروع اين کار آن را ادامه دادم و در مواردي از سوي مديران اين مجموعه مورد تشويق قرار گرفتم.

صاحب52 مقاله برتر از کشورهاي مختلف

او که صاحب 52 مقاله برتر داخلي و خارجي و چهار کتاب است مي گويد: اين تلاش ها انفرادي و بدون حمايت بوده اند و تلاش شده تا درباره برخي موضوعات روز که با زندگي امروز مرتبط است روشنگري شود. 52 مقاله ام در کشورهايي همچون  اوکراين، امارات، ترکيه، گرجستان، روسيه، آلمان ، ... منتشر شده، دو مقاله برتر در اتحاديه اروپا و دو مقاله برتر در انگلستان دارم. همچنين مقاله هايي با همين موضوعات جرم و جزا و فقه اسلامي در دانشگاه هاي داخلي از جمله دانشگاه شهيد بهشتي دارم.

حاجري با بيان اينکه چهار کتاب منتشر شده او بين سالهاي 93 تا 95 در تيراژ هزار جلد منتشر شده اند ادامه مي دهد: اولين آنها "بررسي ميانجيگري به عنوان جلوه اي از عدالت کيفري در ميان روستائيان استان خوزستان"نام دارد که به مقوله ميانجيگري به عنوان نوعي فرهنگ عشايري در استان خوزستان که محاکم قضايي هم آن را قبول دارند، پرداخته ام. همزمان چند مقاله هم در اين زمينه نوشتم که آنها هم مورد توجه قرار گرفته اند.

کتابهايي با موضوعات جالب در نوبت چاپ

او افزود: «عوام گرايي کيفري»، « بررسي ميزان تاثير محيط بر ارتکاب جنايت» و "مجازات حبس و اثرات سوء آن بر خانواده محبوسين"عناوين سه کتاب ديگر من هستند. در حال حاضر هم دو کتاب ديگر را در دست انتشار دارم که در حال بررسي در وزارتخانه هاي علوم و ارشاد هستند. عناوين اين کتاب ها " انسان شبيه سازي شده در حقوق و فقه اسلامي" و "بررسي حقوق ژنتيکي " است که به مقولات مهم و حساس روز در مقولات ژنتيکي پرداخته است.

حاجري مي گويد: اين موضوعات، موضوعات علمي و مهمي براي انسان امروزي است که آن را با کمک فقهاي فقه و حقوق اسلامي و موسسات پژوهشي معتبري همچون رويان دنبال کرده ام.

برخي موضوعات براي مسلمان شيعه امروز محل چالش و سوال و من تلاش کردم تا اين موضوعات را با توجه به نظر موسسات علمي و مذهبي بررسي کنم و راهکارهايي را هم ارائه دهم. الزامات انسان امروز با قرن ها قبل تفاوت دارد و بايد نسبت به بسياري از موضوعات نگاهي نو و کاربردي داشته باشيم.

اطلاع مردم از حقوقشان کم است

اين عضو خانواده نفت که علاقه مند و فعال در زمينه حقوق است مي گويد: يکي از مشکلات در بين مردم و فضاي اجتماعي عدم اطلاع شهروندان از حقوق شهروندي، قانون اساسي و قوانين مختلف ديگر است. عدم اطلاع از قانون دو وجه دارد؛ از يک سو ممکن است به دليل عدم اطلاع از قانون حقوق افراد زيرپا گذاشته شود و آنها متوجه نباشند و از سوي ديگر با برداشت اشتباه از قانون توقعات اشتباهي ايجاد شود و به همين دليل لازم است در مورد موضوعات حقوقي روشنگري صورت گيرد.

همراهي کشتي و مبارزه با داعش در کنار درس و کار

حاجري در عين حال در اين سال ها به رشته ورزشي کشتي هم علاقه مند بوده و توانسته در حدود 14 مسابقه ورزشي استاني و کشوري مدال کسب کند.

 البته او در اين سالها ديگر کشتي را کنار گذاشته و بيشتر وقت خود را براي انجام کارهاي تحقيقاتي و علمي خود صرف مي کند. او که متاهل و داراي يک دختر 2 ساله است مي گويد: در اين سالها تلاش کردم زبان هاي خارجي خود را تقويت کنم و در حال حاضر علاوه بر انگليسي زبان عربي را هم به سه لهجه صحبت مي کنم و به طور همزمان هم در حال يادگيري دو زبان فرانسه و روسي هستم.  

 

 

 

تداوم گرما و هواي شرجي در خوزستان

 

داستان عکس: 

 اين روزها استان خوزستان شاهد افزايش بي سابقه دماي هوا است، به طوري که دماي هوا در بعضي از ساعات شبانه روز به بالاي 50 درجه سانتي گراد مي رسد. از 28 تيرماه به بعد در چند روز متوالي، دماي خوزستان به بالاي 50 درجه رسيد و اين پيش بيني، خوزستان را به تعطيلي کشاند. به علت افزايش دما و رطوبت، به دستور استاندار خوزستان ادارات و بانک هاي 22 شهرستان در استان خوزستان براي سه روز  تعطيل شدند.

 

 

معرفی اپلیکیشن

Instant Heart Rate

يکي از اپليکيشن هاي ممتاز در زمينه نمايش و مانيتور ضربان قلب شماست. اين اپليکيشن ويژگي هايي دارد که آن را از ساير اپليکيشن هاي مشابه متمايز مي کند. وقتي در حال ورزش هستيد و ضربان قلب خود را کنترل مي کنيد، اين اپليکيشن به شما نشان مي دهد که براي رسيدن به وزن ايده آل بايد ضربان قلب شما چه اندازه باشد. يکي ديگر از قابليت هاي کاربردي اين اپليکيشن، نمايش ضربان قلب شما در يک جدول در زمان هاي مختلف است که شما با کمک اين جدول مي توانيد به ميزان چربي سوز بودن فعاليت هاي خود پي ببريد و يا اينکه با کمک ميزان ضربان هاي قلبي که در زمان هاي مختلف نمايش داده شده مي توانيد به تاثير استرس و فشارهاي روحي بر روي ضربان قلب خود پي ببريد

BMI Calculator

يکي از اپليکيشن هاي ممتاز در زمينه تشخيص ميزان فشار خون است. اين اپليکيشن در گام نخست ميزان قد و وزن شما را مي گيرد و ميزان چربي خون شما را متناسب با قد و وزن تان براي شما تخمين مي زند. پس از تخمين ميزان چربي خون شما اين اپليکيشن برنامه ورزشي مناسبي را به شما پيشنهاد مي کند. اين برنامه ميزان چربي خون را در هشت قسمت تقسيم کرده است که شامل کم وزني شديد تا کلاس چاق  111 است. اين اپليکيشن وزن مناسب را با توجه به قد و ميزان فشارخون تان براي شما مشخص مي کند و وزن ايده آل را براي شما هدف قرار مي دهد و با توجه به آن به شما برنامه ورزشي مناسب پيشنهاد مي کند.

S Health

از ويژگي هاي اپليکيشن S Health  مي توان به اين موارد اشاره کرد: ثبت فعاليت هاي روزانه شما ٬ کنترل فعاليت هاي ورزشي شما و نمايش نتايج آن ها با انواع نمودارها ٬و ارائه توصيه هاي ورزشي. بر اين اساس برنامه تمريني دقيقي را براساس فعاليت هاي روزانه شما و وضعيت جسماني و سلامت تان براي تان ارائه مي دهد و همينطور با استفاده از سنسورهاي موجود در گوشي شما و ابزارهاي پوشيدني ٬ امکان کنترل سلامتي (ضربان قلب، فشار ، ميزان خواب و غيره) شما را دارد.