سرمربي تنيس روي ميز پتروشيمي بندر امام در گفت وگو با« مشعل »:

رکورددار ایران هستیم

5 قهرماني متوالي کار هر تيمي نيست

تيم تنيس روي ميز پتروشيمي بندر امام موفق شد پنجمين قهرماني خود در رقابت هاي ليگ برتر باشگاه هاي ايران را جشن بگيرد. سرمربي پتروشيمي معتقد است، اين قهرماني در سايه تلاش شاگردانش و حمايت خوب باشگاه به دست آمده است.  وحيد کاظمي نژاد مي گويد: تابه حال هيچ تيمي موفق نشده چنين رکوردي از خودش به جا بگذارد و پتروشيمي بندر امام، اولين تيمي است که توانسته پنج بار متوالي قهرمان مسابقات شود. در خصوص قهرماني پتروشيمي در اين رقابت ها و نيز وضعيت اين تيم گفت وگويي اختصاصي با وحيد کاظمي نژاد، سرمربي پتروشيمي بندر امام داشتيم که باهم مي خوانيم.

     بازهم پتروشيمي قهرمان شد؟

اين يک رکورد است و تاکنون هيچ تيمي موفق نشده 5 دوره متوالي در يک رشته و آن هم در ليگ برتر به قهرماني برسد. اميدوارم اين رکورد زني را در سال هاي آينده هم ادامه دهيم و بازهم تيم برتر کشور در تنيس روي ميز باشيم.

      فکر مي کرديد بازهم قهرمان شويد؟

ما با انديشه قهرماني قدم به مسابقات گذاشته بوديم و هدفي جز اين نداشتيم. هيچ تيمي از ابتدا نمي تواند بگويد که قهرمان است، ولي تنيسورهايمان در طول مسابقات خيلي تلاش کردند و درنهايت هم مزد تلاششان را با قهرماني گرفتند.

      سطح کيفي رقابت هاي امسال چگونه بود؟

خيلي خوب بود و با توجه به تغييراتي که فدراسيون براي بازي هاي امسال در نظر گرفت، بايد بگويم که رقابت ها جذاب تر هم شده بود. 8 تيم در بازي ها شرکت داشتند که همه از بهترين هاي ايران به شمار مي روند و در مرحله مقدماتي، رقابتي پاياپاي داشتند.    

   کرونا باعث شد که مرحله نهايي برگزار نشود و شما با توجه به نتايج مرحله گروهي قهرمان شديد ؟

بله متأسفانه همين طور است. بعدازاينکه کشور درگير ويروس کرونا شد  شرايط به سمتي پيش رفت که فدراسيون به خاطر سلامتي بازيکنان، کادر فني ونيز عوامل برگزاري بازي ها ترجيح داد مسابقات مرحله پلي آف و نيمه نهايي برگزار نشود و با توجه به امتيازات تيم ها در مرحله گروهي قهرمان اين فصل مشخص شود. خوشبختانه تيم ما هم در مرحله مقدماتي و يا همان گروهي با شکست دادن تمام حريفان موفق شده بود با اختلاف امتياز خوب در صدر جدول بايستد و براي همين فکر مي کنم قهرماني حق ما بود.

   بازهم اين قهرماني را تکرار مي کنيد؟

به اميد خدا تمام سعي مان را مي کنيم که بازهم قهرمان ايران شويم. بايد به شما بگويم که اين يک رکورد استثنايي است. در 5 سال اخير سعي کرديم که بهترين باشيم، در ادامه هم سعي مي کنيم تيم برتر ايران باشيم. من به جرات مي گويم که هيچ تيمي در ايران چنين رکوردي ندارد. 5 قهرماني در سطح ليگ برتر و به صورت پياپي کار هر تيمي نيست. سال ديگر هم براي قهرماني به ميدان مي آبيم.

   قهرمان ايران، به آسيا هم مي رود؟

تاکنون رقابتي به نام رقابت باشگاه هاي آسيا در تنيس روي ميز وجود نداشته است؛ اما قرار شده از امسال با رايزني هايي که فدراسيون تنيس روي ميز داشته، ابتدا مسابقات باشگاه هاي غرب آسيا يا آسياي ميانه برگزار شود که در صورت برگزاري اين مسابقات، پتروشيمي به عنوان قهرمان و دانشگاه آزاد که دوم شده، به عنوان نمايندگان ايران، در اين رقابت ها شرکت خواهند داشت. البته همه چيز بستگي به شرايط کرونا دارد و معلوم نيست اين رقابت ها برگزار شود.

 چطور تاکنون در آسيا جام باشگاه ها نداشتيم؟

چيني ها در رده ملي، قهرمان بلامنازع آسيا هستند که در مسابقات جهاني هم از قهرمانان اين رشته به حساب مي آيند. بنابراين مسابقات باشگاهي برايشان ارزشي ندارد و تاکنون هم اقدامي براي برگزاري اين مسابقات نکرده اند؛ اما در اروپا بازي هاي باشگاه هاي اروپا برگزار مي شود. فدراسيون ايران هم به دليل رشد و توسعه تنيس روي ميز و نيز بيشتر شدن تجربه بازيکنان و حضور بيشتر در ميدان هاي بين المللي، به دنبال برگزاري مسابقات باشگاهي در غرب آسياست و اگر اين مسابقات موفق بود، مي خواهند آن را به کل قاره تعميم دهند.

  تيم شما چند ملي پوش دارد؟

 از 7 بازيکن اصلي ما 5 نفر ملي پوش هستند. نوشاد و نيما عالميان، امين احمديان و اميرحسين هدايي و افشين نوروزي از سرشناس ترين بازيکنان ما به شمار مي روند. البته در ترکيب تيم ما بازيکنان بزرگ ديگري مثل، ميعاد لطفي، محمدعلي روئين تن، حامد باشت باوي، احسان افضلي و مهدي پورزمان ديگر بازيکنان تيم پتروشيمي بندر امام در ليگ برتر بودند که به ما در طول فصل کمک کردند.

 آيا باشگاه پتروشيمي باهدف توسعه ورزش تنيس روي ميز، در رده هاي پايه هم سرمايه گذاري کرده است؟

مهم ترين اولويت باشگاه پتروشيمي، بازيکن سازي و بومي گرايي است. به عنوان مثال کادر فني ما همه بومي و نفتي هستند. من خودم به عنوان مربي، فرزند نفتي هستم. پدرم شاغل در پتروشيمي است و من از ابتدا در باشگاه پتروشيمي پرورش پيدا کردم؛ از بازيکني تا مربيگري. درواقع هم بومي هستم و هم نفتي. هدف باشگاه مان طور که گفتم، بومي سازي است و روي فرزندان و کارکنان سرمايه گذاري خوبي انجام داده است. 15 سال براي پتروشيمي بازي کردم و بعد به عنوان بازيکن پتروشيمي به تيم ملي رفتم و از ابتدا هم با حمايت مسئولان باشگاه که به من اعتماد کردند، تمام مراحل مربيگري را طي کردم. اين امکان براي تمام فرزندان و کارکنان وجود دارد تا خود را در عرصه ورزش پتروشيمي نشان دهند. ما دو سالن مجزا براي تنيس روي ميز داريم که در طول هفته، علاقه مندان به اين رشته را تحت پوشش آکادميک قرار مي دهيم و از بين آن ها بهترين ها را براي تيم هاي قهرماني انتخاب مي کنيم. جالب است بگويم که فرزندان نفتي در رده هاي پايه، در مسابقات استاني و نيز المپيادهاي داخلي وزارت نفت هميشه جزو قهرمانان بودند و پرچم پتروشيمي را برافراشته نگه داشتند. به طور مثال بايد بگويم که مهدي پورزمان از همين فرزندان نفتي است که از او به عنوان پديده تنيس روي ميز ايران نام مي برند. او متولد سال 82 است و از سرمايه هاي اصلي باشگاه محسوب مي شود و سال هاي آينده از او زياد خواهيد شنيد.

  آيا فرزندان نفتي ديگري هم در تيم داريد؟

بله افشين نوروزي، کاپيتان تيم، پدرشان نفتي هستند. او در باشگاه پتروشيمي، پرورش يافته و هميشه باشگاه از او حمايت کرده؛ چون سرمايه باشگاه است. باشگاه پتروشيمي از حاميان اصلي افشين بوده و خواهد بود. حامد باش باوي هم از فرزندان نفتي بوده که پدرش در پتروشيمي مشغول به کار است و ازقضا ملي پوش هم است. باشگاه از او هم حمايت مي کند. به جرات مي گويم که او جزو 4 نفر اول ايران به شمار مي رود، هدايت الله فرهادي، ديگر مربي تيم هم از کارکنان نفت است.

 در پايان اگر نکته اي باقي مانده بفرماييد.

جا دارد از مديران باشگاه، تشکر ويژه اي داشته باشم. او در اين سال ها به خوبي از تيم حمايت کرده و از عوامل قهرماني تيم به شمار مي رود؛ البته بايد از مديران شرکت هم تشکر کنم که حامي ورزش هستند و شما مي بينيد که به غيراز تنيس روي ميز، در بسکتبال و شطرنج و خيلي رشته هاي ديگر، پتروشيمي حرف اول را مي زند.

 

مجوز فعالیت تیم های نفتی در بخش قهرمانی صادر شد

پس از کش وقوس هاي فراوان بالاخره طي نامه اي از سوي امور ورزش و تربيت بدني شرکت ملي نفت ايران، مجوز فعاليت در بخش قهرماني براي باشگاه هايي ازجمله ملي حفاري و مناطق نفت خيز جنوب صادر شد.

پس از تعطيلي اماکن ورزشي و فعاليت هاي ورزشي به دليل کرونا، اگرچه با بهبود نسبي شرايط به اماکن ورزشي اجازه بازگشايي داده شد و فوتبال نيز از سر گرفته شد اما وزارت نفت و شرکت ملي نفت ايران به منظور حفظ سلامتي کارکنان و خانواده هاي آن ها و همچنين اعضاي تيم هاي ورزشي به اماکن ورزشي خود حق بازگشايي نداده بود و به همين دليل نيز انجام هرگونه فعاليت در بخش قهرماني و همگاني اين شرکت ها ممنوع بود اما روز يکشنبه (پنجم مرداد) پس از حدود شش ماه مجوز براي فعاليت در بخش قهرماني شرکت هاي تابعه صادر شد.

پس از پيگيري هايي مسئولان شرکت ملي نفت ايران پيرو صدور مجوز براي انجام ديدارهاي تيم فوتبال و فوتسال آقايان و بانوان شرکت هاي ملي حفاري و مناطق نفت خيز جنوب براي حضور در ليگ هاي برتر اين مجوز، هفته گذشته براي باشگاه هاي يادشده در مناطق نفت خيز جنوب و ملي حفاري و يک باشگاه نفتي ديگر نيز صادر شد. تمام سخت گيري هاي موجود در صدور اين مجوز به منظور حفظ سلامتي بازيکنان و اعضاي تيم ها بوده است.

 

  نفت آبادان مشکلی برای حضور در لیگ بسکتبال ندارد

سرپرست تيم بسکتبال نفت آبادان گفت: خوشبختانه باشگاه نفت مشکلي براي حضور در ليگ ندارد و تنها پتروشيمي است که مشکل مجوز دارد.

سام بوشهري سرپرست تيم بسکتبال نفت آبادان در مورد مشکل تيم هاي نفتي براي حضور در ليگ بسکتبال، گفت: در حقيقت تا آنجا که من اطلاع دارم باشگاه نفت آبادان براي حضور در ليگ اعلام آمادگي کرده است و تنها تيم پتروشيمي متأسفانه مشکل مجوز دارد که در حال حاضر هم پيگير گرفتن مجوز هستند. تيم نفت تنها محدوديت هايي در مورد مسائل مالي براي بستن قراردادها دارد، در غير اين صورت ما مشکلي براي حضور در ليگ نخواهيم داشت. سرپرست تيم بسکتبال نفت آبادان، درباره نظر تيم نفت در مورد زمان برگزاري مسابقات نيز گفت: ما تابع نظر و مجوز ستاد ملي مبارزه با کرونا هستيم، چراکه در حال حاضر وضعيت استان خوزستان قرمز است و همه سالن هاي ورزشي تعطيل هستند. فدراسيون هم متوجه است که شرايط براي برگزاري ليگ خوب نيست و ما به نظرات مسئولان احترام مي گذاريم. بوشهري در مورد تسويه قراردادهاي فصل گذشته نيز گفت: باشگاه نفت تا قبل از تعطيلي فصل گذشته مسابقات 60 درصد قراردادها را پرداخت کرده بود، با شروع سال جديد هم باقي مانده قراردادها را به صورت کامل پرداخت کرد.بوشهري در پاسخ به اين سؤال که آيا با برگزاري متمرکز ليگ موافق است؟ گفت: به هرحال اين هم يک نظر است که بايد در مورد آن بيشتر فکر کرد تا مثل سال گذشته مسابقات در ميانه راه لغو نشود. فدراسيون طي روزهاي آينده جلسه اي برگزار خواهد کرد تا در مورد اين مسائل تصميم گيري شود.

او در پايان افزود: قرار بود اين جلسه با حضور مسئولان باشگاه ها تيرماه برگزار شود اما به نظرم به خاطر قرمز شدن وضعيت در تهران به اين ماه موکول شد. بايد ببينيم چه تصميمي گرفته خواهد شد و باشگاه نفت مطيع نظر جمعي است.