رئيس جمهور در نشستي با فعالان صنايع پتروشيمي و فولاد کشور:

زنجيره توليد محصولات پتروشيمي بايد تا مصرف نهايي تکميل شود

رئيس جمهوري با تأکيد بر اينکه زنجيره توليد بخش پتروشيمي در روند توليد محصول تا مصرف نهايي بايد کامل باشد، گفت: در اين صنعت از خام فروشي فاصله گرفته ايم که رشد دو برابري مقدار توليد محصولات پتروشيمي در هفت سال گذشته، تحول بزرگي در اين صنعت ايجاد کرده است. به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حسن روحاني عصر روز دوشنبه (ششم مردادماه) در نشستي با توليدکنندگان و فعالان صنايع پتروشيمي و فولاد کشور با تأکيد بر اينکه خوداتکايي در توليدات ارزشمند بخش هاي پتروشيمي و فولاد، دستاوردي مهم براي کشور است، گفت: 14 ميليارد دلار براي پيشبرد گام دوم توسعه در بخش پتروشيمي و 8 ميليارد دلار هم تاکنون براي جهش سوم که سال 1404 به نتيجه مي رسد، سرمايه گذاري کرده ايم.

وي با قدرداني از تلاش همه فعالان در دو بخش فولاد و پتروشيمي اظهار کرد: اين دو بخش به موقع ارز خود را برگردانده اند و اگر دولت افتخار مي کند که در برابر آمريکا، تحريم و فشار خارجي ايستاده ، اين ايستادگي در سايه کمک و تلاش همه توليدکنندگان، سرمايه گذاران و کارآفرينان بويژه در زنجيره فولاد و پتروشيمي امکان پذير شده است. روحاني با بيان اينکه شرکت هاي فولاد و پتروشيمي بار سنگيني در زمينه توليد و صادرات غيرنفتي بر دوش دارند، افزود: خوشبختانه محصولات توليدي ما از نظر کيفيت قابل رقابت در بازار جهاني است و اگر کيفيت محصول بالا نباشد، نمي توانيم در بازار رقابت کنيم. رئيس جمهور با تأکيد بر تکميل بودن زنجيره توليد ادامه داد: زنجيره توليد در روند توليد محصول تا مصرف نهايي بايد کامل باشد و خوشبختانه امروز در بخش اعظم محصولات پتروشيمي و فولاد در کشور بي نياز هستيم و روي پاي خود ايستاده ايم و خوداتکايي و خودکفايي از دستاوردهاي مهم اين توليدات ارزشمند در کشور بوده است. وي با اشاره به ضرورت جلوگيري از خام فروشي در محصولات توليدي کشور، گفت: امروز صنايع پتروشيمي و فولاد از خام فروشي جدا شده و به ارزش افزوده رسيده ايم که مي تواند سبب رونق اشتغال و توسعه صنايع پايين دستي شود. روحاني با اشاره به اينکه با افتتاح طرح هاي 17گانه پتروشيمي در سال 99، حدود 25 ميليون تن به محصولات پتروشيمي اضافه مي شود، گفت: اين بحث يک سال، يعني سال 99 است. طي يک سال در شرايط تحريم مي بينيم که حرکت بزرگي انجام شده است.

 رشد دو برابري محصولات پتروشيمي در 7 سال گذشته

رئيس جمهوري دو برابر شدن مقدار توليد محصولات پتروشيمي و فولادي در هفت سال گذشته را نتيجه اقدام ارزشمند و هنر بزرگ توليدگران، متخصصان، کارشناسان و کارگران کشور برشمرد و اظهار کرد: اين افزايش توليد، تحول بزرگي در صنايع فولاد و پتروشيمي کشور ايجاد کرده است. روحاني با تأکيد بر اينکه ما به عنوان نمايندگان مردم مسؤوليت همه کشور را به عهده داريم، يادآور شد: همه بايد منافع، اهداف و نيازهاي ملي را در نظر بگيريم و اساس مسؤوليت ما حفظ منافع کشور است.

وي تصريح کرد: نبايد فقط به فکر دوره کوتاه مسؤوليت خود باشيم. اين تفکر نادرستي است که در اقدام ها و فعاليت ها، فقط چهار سال يا يک سال باقيمانده از دولت خود را ببينيم. همه دولت ها وظيفه سنگين و بزرگي به عهده دارند و آن، حفظ منافع ملي و مصالح کشور است.

رئيس جمهوري با بيان اينکه مسائل و مشکلات مطرح شده از سوي مديران شرکت هاي پتروشيمي و فولاد در اين نشست در جلسه روز (سه شنبه، هفتم مردادماه) هماهنگي اقتصادي دولت مطرح و براي حل مشکلات تصميم گيري شد، افزود: از همه توليدکنندگان و تلاش گراني که در شرايط سخت تحريم و فشار اقتصادي دشمن و شيوع ويروس کرونا براي توسعه کشور و افزايش توليد تلاش کردند، سپاسگزاري مي کنم. روحاني با بيان اينکه دشمنان تصور مي کردند دو يا سه ماه پس از تحريم و جنگ اقتصادي عليه ملت ايران، ما مجبور به تماس با آنها خواهيم شد، گفت: در طول دو سال و سه ماه که از اعمال شديدترين تحريم هاي اقتصادي گذشته است، خودشان بارها درخواست مذاکره و گفت وگو کرده اند. وي با تأکيد بر اينکه ما ابايي از مذاکره نداريم و به دنبال نمايش نيستيم، گفت: تحريم آنها تروريسم اقتصادي بوده و در شرايط شيوع کرونا هم يک تروريسم دارويي را عليه ملت ايران اعمال کرده اند. نخست بايد کار خلافي را که آغاز کرده اند، پايان دهند و تحريم را بردارند، اين نه يک پيش شرط؛ بلکه يک واقعيت است.

پتروشيمي در خط مقدم ايستادگي در مقابل فشار اقتصادي

رئيس جمهوري با بيان اينکه همه مردم در اين مدت به سهم خود در مقابل فشار اقتصادي دشمن ايستادگي کردند، گفت: توليدگران در خط مقدم اين مبارزه بودند و صنعت فولاد و پتروشيمي در خط مقدم قرار داشتند که توانستيم در مقابل دشمن ايستادگي کنيم. وي ادامه داد: مردم مطلع باشند اگر دولت افتخار مي کند که در برابر تحريم و فشار خارجي مي ايستيم، اين ايستادگي منوط به تلاش همه مردم، توليدکنندگان، متخصصان، کارگران، سرمايه گذاران و صادرکنندگان است. رئيس جمهوري با بيان اينکه تلاش و کوشش براي توسعه کشور و جهش توليد در سال جاري و سال آينده هم ادامه خواهد داشت، افزود: با افتتاح طرح هاي جديد در بخش هاي پتروشيمي و فولاد طي هفته ها و ماه هاي آينده روند حرکت بزرگ توسعه کشور و جهش توليد را شاهد خواهيم بود. روحاني با تأکيد بر اينکه دولت با اميد به تلاش همه توليدگران به تعهدهاي خود متعهد است، به مديران شرکت هاي توليدي پتروشيمي و فولاد حاضر در اين نشست توصيه کرد هر جا بين منافع بنگاه و مصالح کشور، دوراهي ايجاد مي شود، منافع کشور را در اولويت قرار دهند. رئيس جمهوري با اشاره به رشد دو برابري توليد بنزين در کشور از سال 92 تأکيد کرد: مقدار بنزين توليدي نيز از آغاز کار اين دولت هم اکنون به بيش از 110 ميليون ليتر رسيده که تا آخر سال بيشتر هم مي شود. وي با تأکيد بر اهميت رونق بازار سرمايه و عرضه سهام شرکت هاي توليدي در بورس تصريح کرد: در عرضه سهام خود در بورس، جديت بيشتري به خرج دهيد که هم به نفع خودتان است و هم رونق بيشتر بازار سرمايه را به همراه خواهد داشت. رئيس جمهوري خطاب به مديران شرکت هاي پتروشيمي و فولاد گفت: در توليد محصولات خود، نيازمندي هاي داخلي را به گونه اي تأمين کنيد که هم علامت نادرست به بازار ارز داده نشود و هم بازار داخلي را تحت تاثير قرار ندهد. پيش از سخنان رئيس جمهوري در نشست با توليدکنندگان و فعالان صنايع پتروشيمي و فولاد کشور، بيژن زنگنه، وزير نفت و مدرس خياباني، سرپرست وزارت صمت گزارشي از وضع صنايع پتروشيمي و فولاد و روند توليد و صادرات محصولات در اين دو حوزه ارائه کردند و چند تن از مديران اين دو صنعت به بيان ديدگاه ها و طرح مشکلات خود پرداختند و حمايت دولت و رئيس جمهوري براي رفع اين مشکلات را خواستار شدند.

 

تحريم مانع توسعه صنعت نفت نمي شود

عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: ايران تحت هيچ شرايطي تسليم نمي شود و با وجود تحريم هاي آمريکا، صنعت نفت خود را توسعه مي دهد.

سيد موسي موسوي با تأکيد بر اينکه ايران در حال توسعه ظرفيت ها در صنعت نفت است و تا هر زمان که نياز باشد، براي احياي سهم خود در بازارهاي جهاني نفت تلاش مي کنيم، گفت: صنعت نفت ايران هم اکنون در مسير توسعه گام برمي دارد و در عرصه جهاني تأثيرگذار است. تحولات صنعت نفت ايران پس از پيروزي انقلاب اسلامي با پيش از آن قابل مقايسه نيست. ايران در اين صنعت، جهش قابل توجهي داشته است.

وي به توسعه فازهاي ميدان گازي مشترک پارس جنوبي اشاره کرد و افزود: در چند سال گذشته بويژه با روي کار آمدن دولت تدبير و اميد، فازهاي مختلف پارس جنوبي به بهره برداري رسيد و اين در حالي انجام شد که تحريم ها نيز بر کشور سايه افکنده بود.

عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: کشور به سمت اهداف خود در توليد نفت و پتروشيمي حرکت مي کند و با تلاش و همت به هدفش در افزايش توليد گاز نيز مي رسد، اين در حالي است که پالايشگاه ستاره خليج فارس نيز ظرفيت پالايش بنزين را افزايش مي دهد. اين موارد نشان مي دهد هرچند تحريم هزينه هايي به کشور تحميل مي کند، اما قطار توسعه بويژه توسعه صنعت نفت را متوقف نمي کند.

عضو کميته گاز و پتروشيمي مجلس شوراي اسلامي عنوان کرد: صنعت نفت با درايت وزير نفت و با وجود تحريم ها، مسير توسعه خود را ادامه مي دهد.

 

قدرداني استاندار مرکزي از عملکرد شرکت گاز

استاندار استان مرکزي و رئيس اتاق بازرگاني، صنايع و معادن و کشاورزي با ارسال لوح سپاس از مديرعامل شرکت گاز استان مرکزي قدرداني کردند.

 سيدعلي آقازاده، استاندار استان مرکزي و منوچهر توسطي، رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي و دبير گفت وگوي دولت و بخش خصوصي استان مرکزي با ارسال لوح سپاس از عملکرد محمدرضا سميعي، مديرعامل شرکت گاز استان مرکزي قدرداني کردند.

متن لوح ارسالي به اين شرح است: «رشد توسعه اقتصادي در جمهوري اسلامي ايران، مديون تلاش جمعي و برنامه ريزي مديران، متخصصان و استاداني است که دانش و تخصص و عمر گرانبهاي خود را سرمايه اي براي سربلندي و سازندگي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران قرار داده اند.

از اين رو بر خود لازم مي دانيم از جنابعالي به واسطه تلاش مستمر و حضور منظم در برگزاري نشست هاي شوراي گفت وگوي دولت و بخش خصوصي به عنوان يکي از اثربخش ترين سازوکارهاي رفع موانع توليد و فعاليت هاي اقتصادي در مسير توسعه کشور و همچنين پيگيري مصوبه هاي مربوطه در سال 1398، نهايت قدرداني و تشکر را به عمل آورده و سربلندي، پيروزي و موفقيت شما را از درگاه احديت مسألت مي کنيم.»

 

تلاش صنعت نفت در شرايط کنوني کشور ستودني است

عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: تلاش کارکنان صنعت نفت در شرايط کنوني کشور ستودني است و مجموعه نفت در اين شرايط، متحمل زحمات بسياري مي شود.

عبدالکريم جميري در بازديد از جزيره خارک در نشست با رؤساي شرکت هاي نفتي و پتروشيمي اين منطقه عملياتي گفت: صنعت نفت توانسته است بعد از انقلاب، با همت بلند نيروهاي توانمند در بخش هاي مختلف و در مقاطع بسيار سخت از جمله در دوران دفاع مقدس و در دوران تحريم هاي ناجوانمردانه استکبار جهاني، به فعاليت ها و نقش برجسته و حياتي خود ادامه دهد و با فعاليت هاي گسترده و تلاش هاي مجاهدانه، حتي يک روز توليد و صادرات متوقف نشد که اين همت بلند و  اين کوشش و تلاش قابل تقدير است، تقدير از همه کساني که در بخش هاي مختلف ايستاده اند و تلاش مي کنند.

نماينده مردم بوشهر، گناوه، ديلم و خارک در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه امروز شرايط ما نسبت به گذشته بسيار پيچيده شده و مجموعه نفت متحمل زحمات بسياري است، افزود: در سال جهش توليد، نگاه مثبت کميسيون انرژي مجلس و عمده تلاش ها بر اين است که  اولويت هاي مهم شناسايي و ريل گذاري مناسب انجام شود و با هماهنگي منطقي و تفاهم و همکاري با دستگاه هاي اجرايي آنچه مورد نياز جامعه و مردم است، مورد توجه قرار گيرد.

سيدمحمد جواد موسوي، رئيس پايانه نفتي خارک نيز با ارائه گزارشي از مأموريت ها و فعاليت هاي شرکت پايانه هاي نفتي ايران اظهار کرد: شرکت پايانه هاي نفتي ايران به عنوان يکي از شرکت هاي تابع شرکت ملي نفت ايران، سازماني است عملياتي، تخصصي و حرفه اي که همه امور دريافت، ذخيره سازي، عمليات صادرات و واردات نفت خام، مواد نفتي و ميعانات گازي، خدمات دريايي و همچنين ارائه خدمات اندازه گيري و آزمايشگاهي در چهار منطقه خارک، عسلويه، ماهشهر و پايانه شمال را به عهده دارد.

موسوي افزود: متخصصان فني شرکت پايانه هاي نفتي ايران با استفاده از دانش نظري و مهارت هاي عملي خود و با همکاري شرکت هاي دانش بنيان داخلي توانسته اند بسياري از تجهيزات کاربردي صنعت نفت را بومي سازي کنند.

رئيس پايانه نفتي خارک تصريح کرد: انجام تعميرات شناورهاي ملکي شرکت، طراحي و ساخت کارت هاي الکترونيکي سيستم هاي اندازه گيري نفت، شير چهارراهه سامانه صحت سنجي سيستم اندازه گيري نفت خام (پروور)، اکچويتور شيرآلات صنعتي، قطعات الکترونيکي و مکانيکي سيستم هاي اندازه گيري نفت با تلاش متخصصان شرکت و استفاده از توان داخل ساخته شده که صرفه اقتصادي قابل توجهي براي شرکت داشته است.