آشپزی كنيد و انرژی بگيريد؛

كابلی پلو

آشپزي بدون ترديد يكي از بهترين و انرژي بخش ترين فعاليت هايي است كه مي توان در فضاي امن خانه با آن خود را سرگرم كرد. از اين رو پختن غذاهاي بين المللي و متفاوت كه طرفداران زيادي هم در نقاط مختلف دنيا دارد توانسته بر جذابيت هاي آشپزي بيفزايد.

به همين بهانه طرز تهيه كابلي پلو را که با نام «قابلي پلو» نيز شناخته مي شود، در ادامه آورده ايم. اين پلوي خوش عطر و طعم، غذاي ملي و پرطرفدار كشور افغانستان است و در کشورهاي همسايه، همچون ازبکستان و خراسان ايران هم از محبوبيت زيادي برخوردار است.
محیا اترک

مواد لازم

برنج: يك كيلو

گوشت چرخ كرده: 500 گرم

پياز نگيني ريز: 150

گراماسالا: يك قاشق سوپخوري

زيره نيم كوب: يك قاشق چايخوري

فلفل سياه نيم كوب و زردچوبه: يك قاشق چايخوري

هويج رنده شده: 150 گرم

كشمش: 150 گرم

خرما: 100 گرم

خلال بادام و پسته: 4 قاشق سوپخوري

شكر: يك قاشق سوپخوري

طرز تهيه

ابتدا برنج را خيس مي كنيم و كنار مي گذاريم. پياز خرد شده را تفت مي دهيم و گوشت را اضافه مي كنيم. زردچوبه، فلفل و مقداري آب به موادمان اضافه مي كنيم و اجازه مي دهيم كه گوشت كاملا بپزد. به هويجي كه از قبل با كمي روغن تفت داده ايم، شكر را اضافه مي كنيم و كنار مي گذاريم. در ظرف جداگانه اي كشمش، خرما، خلال بادام و پسته را به مدت يك تا دو دقيقه تفت مي دهيم و كنار مي گذاريم. تمام ادويه جات را همراه با موادي كه آماده كرده ايم مخلوط مي كنيم. در اين مرحله سراغ برنج مي رويم و آن را آبكش مي كنيم. حالا موادي را كه از قبل تهيه كرده ايم، لابه لاي برنج آبكش شده مي گذاريم و در پايان هم اجازه مي دهيم كه برنج دم بكشد.

 

گل شکلاتی

آتينا عالي

مواد لازم

تمپر کردن شکلات (آب كردن)

شكلات تخته اي: يك بسته

روغن مايع يا كره: 2 تا 3 قاشق چايخوري

طرز تهيه

سه چهارم شکلاتي را که نياز داريم، روي بخار کتري بن ماري مي كنيم. حالا يك چهارم باقي مانده شکلات را هم اضافه مي كنيم تا با گرماي شكلات هاي داخل ظرف، آب شود. سپس پشت قاشق هاي يک بار مصرف يا قاشق هاي فلزي را کمي چرب مي كنيم (نبايد خيلي چرب شود كه شکلات سر بخوره)، پشت قاشق  را داخل شکلات هاي ذوب شده فرو مي كنيم و قاشق ها را روي يك سيني مي چينيم، بعد از اتمام كار، آنها را داخل يخچال يا فريزر مي گذاريم تا سريع تر ببندد. بعد از اينكه كاملا بست آنها را با دقت از قاشق ها جدا مي كنيم به طوري كه نشكند. سپس داخل ظرفي مثل پياله کيسه فريزر پهن مي كنيم و رويش را شکلات آب شده مي ريزيم، حالا گلبرگ ها رو سرهم مي كنيم و درون ظرفمان قرار مي دهيم. براي طلايي شدن سر گلبرگ ها هم مي توان از رنگ پودري طلايي و انسانس استفاده كرد.

نكته :

مهمترين نکته اي كه براي گل شكلاتي بايد مدنظر قرار داد، اين است كه قاشق ها را دو مرحله درون شكلات هاي داغ مي زنيم تا حالت نازكي آنها را گرفته شود و زود نشكند.

 

نان كماج خرمایی

    ليلا حاتمي

مواد لازم

شير: يك ليوان-آب ولرم: نصف ليوان

تخم مرغ: 3 عدد-شكر: نصف ليوان

روغن مايع: سه چهارم ليوانمايه خمير: يك پنجم قاشق سوپخوري

آرد: 5 تا 6 ليوان-خرماي بدون هسته و چرخ شده: به ميزان لازم

سياه دانه و كنجد: به ميزان لازم-زرده تخم مرغ: يك تا 2 عدد

طرز تهيه

سه قاشق سوپخوري شكر و خميرمايه و نصف ليوان آب ولرم را با هم خوب مخلوط مي كنيم و خمير نسبتا شلي به دست مي آيد. خمير را در جاي گرمي مي گذاريم تا استراحت كند. به اندازه اي به خمير استراحت مي دهيم كه حباب هايي در خمير ايجاد شود و خمير بالا بيايد و سبك شود. در اين مرحله تخم مرغ ها را در ظرفي مي ريزيم و با همزن خوب هم مي زنيم. سپس شير، شكر و روغن را اضافه مي كنيم و باز هم مي زنيم و خمير مايه عمل آمده را به آن اضافه مي كنيم و دوباره هم مي زنيم تا كاملا مخلوط شود. آرد الك شده را اضافه مي كنيم. آرد را تا جايي اضافه مي كنيم كه خمير به دست نچسبد. روي خمير را مي پوشانيم و در جاي نسبتا گرمي قرار مي دهيم تا حجم آن دو برابر شود. زماني كه حفرهايي در خمير ايجاد شد، يعني خمير آماده استفاده است.  سيني فر را چرب مي كنيم و گلوله هايي از خمير برمي داريم و خرما را درون آن مي گذاريم و به شكل گيس بافت يا گل يا هر مدلي كه دوست داريد به آن فرم مي دهيم و در سيني مي چينيم و روي آن را با برس زرده تخم مرغ مي زنيم و دانه كنجد و سياه دانه مي پاشيم. كماج هاي آماده شده را در فر از قبل گرم شده با دماي 180 درجه سانتيگراد به مدت 35 تا 45 دقيقه قرار مي دهيم تا پخته شود.