نکاتی که باید بدانید

محافظی به نام ماسک

شبنم اعماری -  سبك زندگي تمام مردم جهان با آمدن ويروس کرونا تغيير كرده است؛ از لباس پوشيدن و رفت و آمدها گرفته تا غذا خوردن و ديد و بازديدها، همه و همه در اين روزهاي كرونايي تغييرات زيادي كرده اند. امروز و در شرايطي كه تمام مردم دنيا درگير ويروس كرونا هستند، استفاده از ماسک، دستکش، محلول ضدعفوني كننده و... بخشي از اولويت زندگي مان شده كه البته بايد گفت، متاسفانه هنوز هستند افرادي كه نكات بهداشتي توصيه شده را رعايت نمي كنند. با اين حال با گذشت ماه ها از شيوع اين ويروس، آنچه در کنار فاصله گذاري اجتماعي و شست و شوي مرتب دست ها، بهترين راه براي پيشگيري از ابتلا به اين بيماري توصيه شده، استفاده از ماسک است، محافظي كه ديگر به آن عادت كرده ايم و بي راه نيست اگر بگوييم كه جزئي از پوشش كرونايي مان شده است.

درست است كه بحث درباره ماسك و استفاده صحيح از آن در شرايط كنوني، موضوعي تكراري است؛ اما گاهي اوقات اين تكرارها مي تواند نتيجه اي اميدواركننده به دنبال داشته باشد. از اين رو در اين مطلب، تمام آنچه را که بايد درباره استفاده از ماسك بدانيم، آورده ايم تا ما هم به عنوان عضو كوچكي از اين جامعه بزرگ، با دانستن حقايقي درباره ماسك هاي موجود، به پويش «من ماسك مي زنم» بپيونديم.

چرا همه بايد ماسك بزنند

با شيوع ويروس كرونا ابتدا توصيه شد افرادي كه نشانه هاي کرونا دارند، حتما ماسک بزنند تا از اين طريق بيماري را به ديگران منتقل نکنند؛ اما پس از گذشت چند ماه، اکنون توصيه مي شود که همه افراد جامعه بايد از ماسك استفاده كنند، بخصوص کساني که در محيط هاي پررفت و آمد و شلوغ حضور دارند. به همين دليل بر استفاده از ماسک در تمام مراكز عمومي از جمله بازارها، مغازه ها، بانک ها ، وسايل حمل و نقل عمومي(اتوبوس و مترو) و... تاکيد مي شود.  لزوم استفاده از ماسك براي تمام افراد به اين دليل است كه اگرمبتلا نباشيد، ماسک جلوي انتقال ويروس از افراد ناقل به شما را مي گيرد و اگر هم ناقل باشيد، از منتقل شدن آن به ديگران جلوگيري مي كند. بنابراين استفاده از ماسك باعث کاهش پخش قطره هاي تنفسي كه حامل ويروس هستند، مي شود. همچنين از ورود قطره هاي ريز تنفسي كه ممكن است حامل ويروس كرونا باشند به بيني، حلق و ريه افراد سالم جلوگيري مي كند و جلوي آلوده شدن بيني و دهان از طريق دست ها را مي گيرد.

آشنايی با انواع ماسك

همانطور كه مي دانيد، ماسك انواع مختلفي دارد كه به گفته متخصصان در اين روزهاي كرونايي، ماسكي مناسب است كه بتواند به عنوان يك فيلتر قوي عمل كند. از اين رو بايد كاركرد انواع ماسك را بدانيم و ببينيم كه چقدر براي استفاده مناسب هستند.

ماسک هاي پزشکي(جراحي): اين نوع ماسک دهان و بيني را بخوبي مي پوشانند. مواد به كار رفته در تهيه آنها مي توانند ذرات بزرگ و ترشحات را مسدود کنند؛ اما ذرات کوچک در ماسک هاي جراحي قابل نفوذ هستند.

 ماسک هاي معمولي دولايه کش دار: با اينكه اين مدل ماسک هم دهان و هم بيني را مي پوشاند، اما به صورت نمي چسبد. استفاده از آنها براي محافظت يک طرفه و پيشگيري از خروج مايعات از دهان و ورود آنها به هوا مناسب است. اين نوع ماسك فقط جلوي انتشار ذرات سرفه و عطسه را مي گيرد.

 ماسک هاي جراحي سه لايه بنددار: اين ماسک ها در برابر خون، ترشحات و 95 درصد ذرات و باکتري ها مقاوم هستند. با توجه به اينكه ماسك هاي جراحي سه لايه بيشتر از ماسک هاي معمولي به صورت مي چسبند، مي توانند مانع مناسبي در برابر تماس هاي مکرر دست با صورت و بويژه دهان و بيني باشند.

 ماسک هاي سريFFP: ماسك هاي فيلترداري هستند كه به سه گروه 2 FFP،1 FFP و 3 FFP دسته بندي مي شوند و به ترتيب قابليت محافظت 80 ، 94 و 99درصدي را در برابر ذرات موجود در هوا دارند.

 ماسک هاي فيلتردار سري N: ماسک N95 هم قابليت فيلتر 95 درصد از ذرات موجود در هوا را دارد. ويژگي اين نوع ماسك، عمر مفيد آن است که مي توان از آن تا هشت ساعت به صورت مداوم استفاده كرد.

 ماسك هاي خانگي و پارچه اي: استفاده از اين نوع ماسك در شرايطي كه با كمبود اين محافظ رو به رو بوديم، رايج شد. گفته مي شود ماسك هاي پارچه اي تا حدودي مي توانند از انتقال ويروس و انتشار آن جلوگيري كنند؛ البته به شرط آنكه بيني و دهان را تا زير چانه بخوبي بپوشانند و مانع تنفس عادي نشوند، ضمن اينكه بند و كش آن به صورتي باشد كه براحتي بتوان از آنها استفاده كرد، به طوري كه باعث آلودگي دهان، بيني و چشم نشوند. علاوه بر اين اگر چند لايه باشند، كارايي بيشتري دارند. ماسک هاي پارچه اي را مي توان با مواد شوينده شست و نيازي به ضدعفوني كردن هم ندارند.

به اين نكات مهم توجه كنيد

براي در امان ماندن از ابتلا به كرونا، علاوه بر زدن ماسك، شيوه استفاده صحيح از آن نيز مهم است. استفاده نادرست از ماسک، کارايي موثرش را پايين مي آورد و خطر ابتلا به ويروس را افزايش مي دهد. به همين دليل، توجه به برخي نكات براي استفاده از  ماسك ضروري است:

 دست ها را بايد قبل از زدن ماسك، با آب و صابون بشوييد. اگر هم آب در دسترستان نبود، از مواد ضدعفوني كننده استفاده كنيد.

  بيني و دهان را با ماسك تا زير چانه كاملا بپوشانيد.

  بعد از زدن ماسك، به آن دست نزنيد. اگر بي اختيار ماسكتان را لمس كرديد، آن را ضدعفوني كنيد يا بشوييد؛ البته به شرط آنكه قابليت شست وشو داشته باشد.

  ماسك را به هيچ عنوان زير چانه نبريد. همچنين براي صحبت کردن، آن را برنداريد.

  مرطوب شدن ماسك باعث آلودگي آن مي شود، از اين رو اگر ماسكتان مرطوب يا خيس شد، فورا آن را تعويض كنيد.

 زمان برداشتن ماسک، بهترين راه براي جلوگيري از آلودگي، اين است كه بند يا کش آن را از پشت سر يا گوش بگيريد و به آرامي ماسک را آزاد و از صورت دور کنيد.

  ماسک هاي يکبار مصرف را داخل کيسه قرار داده و سر آن را گره بزنيد و درون سطل دردار بيندازيد، سپس دست ها را بشوييد يا ضدعفوني كنيد.

  هميشه يك ماسك اضافه با خود به همراه داشته باشيد تا در صورت نياز، بتوانيد از آن استفاده كنيد.