خودکفايي در منطقه اي با 52 درصد توان توربوکمپرسورهاي کشور

ساخت قطعات توربین با دانش ایرانی

 

منطقه5 عمليات انتقال گاز به لحاظ قرار گرفتن در موقعيت راهبردي شبکه عظيم انتقال گاز و مالکيت 4 هزار و 472 کيلومتر خطوط سراسري و تجهيزات مربوط، مسؤوليت انتقال حدود 75درصد از گاز توليدي کشور به مبادي مصرف را به عهده دارد. از اين رو نگهداري و آمادگي ويژه و قابليت اطمينان 100 درصدي در 15 ايستگاه تقويت فشار گاز منطقه و 64 عدد توربوکمپرسور گاز در طول سال گذشته از افتخارات اين منطقه است.   52 درصد کل توان توربوکمپرسورهاي کشور در شرکت انتقال گاز، در اين منطقه جمع شده که همين امر، اهميت و شرايط راهبردي اين منطقه بخصوص در زمان اوج مصرف و حصول پايداري انتقال گاز را نشان ميدهد. پيمان خضرايي، سرپرست منطقه 5 عمليات انتقال گاز، درباره برنامه هاي اين شركت در خصوص توسعه همكاري با شركت هاي داخلي براي تامين و تجهيزات مورد نياز مي گويد: استفاده از توان شرکت هاي داخلي از جمله اقدام هايي به شمار مي آيد که به صورت کلان در دستور کار شرکت انتقال گاز و مناطق عملياتي قرار گرفته است. به همين منظور پس از برگزاري جلسات فني مشترك و بيان نيازها، سازندگان اقدام به ساخت نمونه هاي داخلي از قطعات مورد نياز كرده و اين قطعات پس از انجام تست هاي کامل ميداني و آزمايشگاهي، در چرخه توليد انبوه و مصرف قرار گرفته اند. وي همچنين استفاده از ظرفيت بخش خصوصي در تامين قطعات و انجام تعميرات اساسي توربوكمپرسورها و تعامل درمسير توانمندسازي بخش خصوصي را از اقدام هايي توصيف ميكند که جزء فرايندهاي جاري سازمان و منطقه قرار گرفته است. وي ميافزايد: هماکنون بخش قابل توجهي از تعميرات و ساخت قطعات توربين هاي اروپايي از سوي شرکت هاي داخلي با عملکردهاي بسيار قابل قبول صورت مي گيرد.

 

حمايت تمام قد از سازندگان داخلي

 خضرايي در بيان دستاوردهاي اميدبخش حمايت از سازندگان داخلي ميگويد: يکي از سازندگان استاني موفق شد دستگاه ups صنعتي مربوط به توربينها را مطابق نمونه خارجي شبيه سازي كند كه با دستيابي به اين مهم، موفقيتي بزرگ در جايگزيني upsهاي خارجي با برند داخلي حاصل شده است. همچنين در زمينه تعمير قطعات صنعتي و مهندسي معکوس نيز دستاوردهاي ارزشمندي درخصوص ديافراگمهاي شيرآلات، انواع فيلترها، لوله هاي فلکسيبل، کسکت هاي صنعتي و قطعات سيستک کنترل ولوها به ثمر نشسته است. اين دستاوردها موجب شده است قطعات خاص و گرانقيمت، دوباره در چرخه سرويس قرار گيرند و از خريد قطعات خارجي پرهيز شود.

 

همکاري  منطقه 5 با شرکت هاي دانش بنيان 

سرپرست منطقه 5 عمليات انتقال گاز درباره همكاري با شركت هاي دانشبنيان و پارك هاي علم وفناوري مي گويد: با شرکت هاي دانش بنيان در استان فارس و همچنين پارک هاي علم و فناوري تعاملات مفيدي در خصوص مهندسي معکوس تعدادي از کارت هاي الکترونيکي مهم و بسيار تخصصي توربين ها وPLCها برقرار شده كه اين برنامه ها منجر به ساخت کارت الکترونيکي تخصصي و تست هاي ميداني اين تجهيزات شده است. در همين خصوص، با انجام جلسات کارشناسي و انعکاس اشکالات به شركت هاي ياد شده، طراحي، ساخت و تست هاي ميداني محقق و بستري مناسب براي بارور شدن توان استعدادهاي ناب جوانان اين مجموعه ها، تحت حمايت هاي منطقه 5 عمليات انتقال گاز فراهم شد. وي با شرح سير تكاملي و توفيق هاي به دست آمده از سوي منطقه 5 عمليات انتقال گاز درباره بومي سازي مي گويد: قطعات ولوها که زماني از جانب شرکت هاي اصلي سازنده خارجي تامين مي شد، به دليل تحريم ها، سال هاست که از طريق کارگاه هاي صنعتي در سطح استان تامين مي شود.  تمام کارت هاي الکترونيکي و کارت هاي PLC سيستم کنترل واحدها به طور 100 درصد در داخل توليد مي شود. هم اكنون در اين منطقه، ساخت همه فيلترها يا از سوي شرکت هاي داخلي صورت مي گيرند يا در مرحله طراحي و تست ميداني براي بومي سازي قرار دارند. در زمينه هاي تامين دستگاه هاي الکترونيکي حساس و اصلي ايستگاه شامل UPSها، باتري شارژرها، تجهيزات بانک هاي خازني، فلکسيبل هاي توربين زاريا، سلونوييد ولوها، روشنايي ضدانفجار، باتري ها و روغن هاي مخصوص کمپرسورها که پيش از اين از خارج تامين مي شد، شاهد خودکفايي و بومي سازي هستيم. همچنين بايد عنوان كنم كه نيروهاي عملياتي منطقه 5، از دانش و مهارت کافي در بخش اورهال کامل توربين ها برخوردارند و هيچ نيازي به حضور کارشناسان خارجي در اين امور تخصصي نداريم.

 

اجراي  35 اورهال در سال 98 

سرپرست منطقه 5 عمليات انتقال گاز، درباره برنامه هاي تعميرات اساسي توضيح مي دهد: در سال گذشته 35 اورهال کامل واحدهاي توربوکمپرسور، از سوي منطقه و در برخي موارد با همکاري پيمانکاران داخلي، بخوبي و با بهترين کيفيت و در موعد مقرر انجام شد.  در شش ماهه اول امسال نيز با توجه به شرايط حاکم و شيوع ويروس کرونا و همچنين لزوم توجه به شيوه نامه هاي بهداشتي، 28 مورد اورهال توربين و کمپرسورهاي گاز در منطقه در دستور کار قرار دارد که هم اکنون سه مورد از اين تعميرات آغاز شده است. همچنين بازرسي فني دورهاي ايستگاه تقويت فشار گاز نيز به منظور افزايش ضريب اطمينان در برنامه نيم سال اول قرار گرفته است.  وي همچنين درباره بهره گيري از نرم افزارهاي كاربردي در حوزه تعميرات اساسي توضيح مي دهد: در حال حاضر برنامه ريزي تعميرات و نگهداري تجهيزات در نرم افزار تعميراتي CMMS در حال انجام است. همچنين در فرايند مديريت شبکه و انتقال گاز از نرم افزار شبيه سازي براي بهينه کردن کارکرد توربين ها و افزايش بازده وهمچنين کاهش سوخت استفاده شده است. سرپرست منطقه 5 عمليات انتقال گاز تاکيد مي کند: آمادگي کامل منطقه 5 عمليات انتقال گاز و عملكرد عالي تجهيزات فرايندي و توربوکمپرسورها، حاصل تلاش و عملکرد رضايتبخش همکاران تلاشگر و دلسوز منطقه بوده و حتي تحريم هاي ظالمانه نيز نتوانسته جلوي اراده کارکنان منطقه را بگيرد، به گونه اي که هر روز از روز قبل آمادهتر و هوشيارتر بوده و به همين دليل، شرکت انتقال گاز هر ساله توانسته است رکود جديدي را در حجم انتقال گاز پايدار ايمن و بهره ور گاز طبيعي داشته باشد. پايداري زنجيره توليد، انتقال و توزيع گاز و خدمت به هموطنان عزيز، مايه افتخار همکاران پرتلاش شرکت ملي گاز، بويژه همكاران مناطق عملياتي است که لازم است از تک تک همکاران دلسوز كه در شرايط خاص فعلي، موجب اعتلاي سازمان و کشور عزيزمان شده اند، تشکر كنم.