امضای 9 قرارداد نفتی با شرکت های ایرانی

وزير نفت در حاشيه آيين امضاي قرارداد تکميل توسعه ميدان آزادگان جنوبي در جمع خبرنگاران، پاسخگوي سوالات در موضوعات مختلف و متنوع از بنزين و گازوييل تا توافقنامه بلندمدت ايران و چين بود و اخبار مهم در توضيحات او اين بود که بزودي 9 قرارداد طرح نگهداشت و افزايش توليد نفت (EPC/EPD) با شرکت هاي ايراني امضا و صندوق پژوهش و فناوري نفت هم فعال مي شود.

برنامه های وزارت نفت در سال جهش تولید: امسال 25 ميليون تن به ظرفيت توليد محصولات پتروشيمي کشور افزوده مي شود و اين بي سابقه ترين رشد تاريخي صنعت پتروشيمي ايران است. جهش دوم پتروشيمي تقريباً تا سال 1400 به سرانجام و توليد ناخالص اين صنعت به 100 ميليون تن مي رسد. ارزش توليدات نيز به قيمت سال 95 به 25 ميليارد دلار خواهد رسيد. ظرفيت پالايشگاه ستاره خليج فارس نيز با رفع تنگناها به 450 هزار بشکه مي رسد. در صادرات هم وضع قابل قبولي داريم. بزودي 9 قرارداد طرح نگهداشت و افزايش توليد نفت (EPC/EPD) با شرکت هاي ايراني امضا مي شود و صندوق پژوهش و فناوري نفت هم فعال خواهد شد. در حوزه پايين دست پتروشيمي و زنجيره متانول و پروپيلن نيز کارهاي خوبي انجام شده که بزودي اعلام خواهد شد.

توافق بلند مدت ایران و چین

  بحث يک موافقتنامه کلي است و با  اطمينان مي گويم در حوزه نفت، نه چيني ها از ما امتيازي خواسته اند و نه ما امتيازي مي دهيم. موضوع، همکاري هاي درازمدت در بخش هاي مختلف اعم از توسعه ميدان ها، پالايش، پتروشيمي و ... است. حتي شرکت هاي آمريکايي هم در اين شرايط از فعاليت به عنوان پيمانکار يا سرمايه گذار در پروژه هاي ما منع نشده اند. نمي دانم اين چه جنجالي است که در خارج از کشور راه انداخته اند و عده اي هم در داخل همراهي کرده اند. نه دولت و نه مجلس موافقت نمي کنند به خاطر کشور ديگري، از منافع ملي خود بگذريم. کسي هم چنين توقعي نداشته است. اين همکاري دوستانه و دوطرفه خواهد بود. روابط کنوني ما با چيني ها نيز روابط خوب و بي تنشي است.

قرارداد و تکلیف حضور هند

 موافقتنامه اصولي (HOA) اين ميدان پيش تر امضا شده و قرارداد آن نيز بزودي با شرکت هاي ايراني امضا مي شود. هم اکنون هيچ شرکت خارجي حاضر به امضاي قرارداد با ما نيست و ما کاملاً متکي به ظرفيت هاي داخلي هستيم.

فعالیت شرکت زار و بژنفت روسیه در ایران

نه آنها مايلند ما در اين باره چيزي بگوييم و نه ما تمايلي داريم.

نقش شرکت های بین المللی در توسعه صنعت نفت

 

 همکاري با شرکت هاي خارجي فقط براي تأمين سرمايه، مهم نيست. آنچه دنبال مي کنيم، عمدتاً جذب فناوري براي افزايش ضريب بازيافت مخازن است و اينکه وابستگي متقابل مي تواند به توسعه حضور ما در بازار کمک کند؛ اما اين طور هم نيست که اگر با ما کار نکنند، بميريم. در اين سال ها نشان داده ايم که کارهايمان را قاطع پيش مي بريم و کوتاه نمي آييم.

تخصیص قیر رایگان

 

 دولت به دلايلي، مخالف قير رايگان است. مسأله هم تنها بحث مالي نيست؛ هرچند تأمين منابع مالي هم مهم است. از نظر دولت، سازوکارهايي که قبلاً اجرا شده، سازوکارهايي مسأله ساز بوده است.

ایده تخصیص سهمیه بنزین به صورت خانوار

  دولت بايد در اين باره نظر بدهد و فکر نمي کنم حتي اين موضوع به صورت طرحي در مجلس ارائه شده باشد. اگر مجلس تصميم بگيرد و به ما ابلاغ کند، اطاعت مي کنيم.

بحث افزایش قیمت گازوئیل

  اين جنگ رواني است که از خارج هدايت مي شود و در داخل هم برخي دانسته يا نادانسته، به آن دامن مي زنند. دولت هيچ برنامه اي در اين زمينه ندارد.