قرارداد تکمیل توسعه میدان گاز جنوبی امضا شد

ایستادگی برای مردم

مشعل    ميدان هاي مشترک باقيمانده نفت و گاز، يک به يک در نوبت توسعه و امضاي قرار داد هستند. سياست وزارت نفت بر اين است که تا پايان دولت، همه ميدان هاي مشترک کشور به سامان برسد و تکليف همه ميدان ها در قالب قرارداد با شرکت هاي توانمند مشخص شود. از اين رو پس از واگذاري طرح توسعه ميدان نفتي ياران، ميدان بزرگ و مهم آزادگان جنوبي هم تعيين تکليف شد و قرارداد توسعه آن و همچنين قرارداد احداث کارخانه فراورش مرکزي (CTEP)، ميان شرکت مهندسي و توسعه نفت و شرکت پتروپارس به امضا رسيد.  قرارداد تکميل توسعه ميدان آزادگان جنوبي، با هدف افزايش ظرفيت توليد روزانه ميدان به 320 هزار بشکه نفت خام طي 30 ماه و در سقف مبلغ قراردادي به ارزش 961 ميليون دلار و 1183 ميليارد تومان را در حضور وزير نفت و مديرعامل شرکت ملي نفت ايران، تورج دهقاني، مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه نفت (متن) و حميدرضا مسعودي، مديرعامل پتروپارس به عنوان پيمانکار عمومي (GC) طرح امضا کردند. بيژن زنگنه، وزير نفت بار ديگر تاکيد کرد که اولويت ما توسعه ميدان هاي مشترک است که ميدان هاي منطقه غرب کارون و ميدان گازي پارس جنوبي، شاخص ترين آن به شمار مي روند. او همچنين در توييتي نوشت: «افزايش برداشت از ميادين مشترک با همسايگان و حفظ منافع کشور در قراردادها اولويت وزارت نفت بوده و ظرفيت توليد ما از ميادين ‎غرب کارون در 7 سال گذشته از 70 به 400 هزار بشکه در روز رسيد. تا آخر بر سر منافع ملي و حق مردم ايستادگي مي کنم. به هيچ کشور خارجي هم علاقه ويژه اي ندارم. »

شرح قرارداد

شرح کار این قرارداد، شامل حفاری ۳۵ حلقه چاه، نصب ۵۰ عدد پمپ درون چاهی (ESP)، تکمیل هشت عدد چندراهه، تکمیل دو مجتمع تفکیک میانی، احداث ۳۲۸ کیلومتر خط لوله جریانی، ۴۵ کیلومتر خط لوله ارتباطی و ۶۵ کیلومتر خط لوله ارسال گاز و نفت خام از واحد فراورش و بهره برداری مرکزی به تلمبه خانه غرب کارون و ان جی ال ۳۲۰۰ است.  دو طرف، همچنین قرارداد حدود ۳۰۰ میلیون دلاری احداث کارخانه فراورش مرکزی (با ظرفیت فراورش روزانه ۳۲۰ هزار بشکه) را امضا کردند؛ این واحد بزرگ ترین واحد فراورشی نفت و گاز کشور است که مقرر شده طی مدت ۳۰ ماه ساخته شود.  واحد بهره برداری و نمکزدایی غرب کارون و واحد فراورش سیار، ظرفیت های فعلی برای فراورش نفت آزادگان به شمار می روند که با توجه به برنامه ریزی انجام شده برای افزایش ظرفیت تولید این میدان نفتی، واحد فراورش (CTEP) تکمیل خواهد شد تا در آینده نیز روند فراورش نفت میدان بدون خلل ادامه یابد.  ارزش مجموع قراردادهای امضا شده میان متن و پتروپارس ۱۲۶۱ میلیون دلار و ۱۱۸۳ میلیارد تومان است و با تکمیل توسعه میدان آزادگان جنوبی و تکمیل همزمان واحد فرورش مرکزی، در این مرحله توسعه میدان با حفاری ۲۰۶ حلقه چاه با ظرفیت تولید روزانه ۳۲۰ هزار بشکه نفت خام و ۲۰۰ میلیون فوت مکعب گاز پایان می یابد.

آزادگانی که می شناسیم

توسعه میدان مشترک آزادگان جنوبی که در منطقه غرب کارون و در مجاورت مرز عراق و در حدود ۸۰ کیلومتری غرب اهواز واقع شده، از سال ۹۳ و پس از آنکه شرکت ملی نفت ایران، پیمانکار چینی این میدان را در واکنش به بی عملی و تعلل های فراوان خلع ید کرد، شتاب گرفت، به طوری که امروز ظرفیت تولید روزانه نفت این میدان مشترک به حدود ۱۴۰ هزار بشکه رسیده است؛ ظرفیتی که در سال ۹۲ از ۴۵ هزار بشکه تجاوز نمی کرد. در تشریح فعالیت های انجام شده در توسعه آزادگان جنوبی تاکنون، می توان به حفاری ۱۷۱ حلقه چاه و احداث دو مجموعه تفکیک گر، ۲۵۷ کیلومتر خط لوله جریانی، ۹۰ کیلومتر خط لوله انتقال و ۲۳ کیلومتر خط لوله ارتباطی اشاره کرد.  افزون بر اتکا به توان و تخصص داخلی و افزایش ظرفیت تولید، دستاوردهایی مانند اجرای پروژه استقرار واحد فراورش سیار (Skid Mounted) ۵۰ هزار بشکه ای در شرایط سخت تحریم، توجه به الزام های زیست محیطی (ظرفیت سازی تولید همزمان با آب گیری حداکثری هورالعظیم) و توجه به توسعه فناورانه و همکاری صنعت و دانشگاه (همکاری با انستیتوی نفت دانشگاه تهران و ثبت نتایج امیدوارکننده در مسیر افزایش ضریب بازیافت) را می توان از دیگر اقدام ها و رویکردهای اتخاذشده در این میدان طی سال های اخیر به شمار آورد.

آنچه زنگنه در مراسم قرارداد گفت

مراسم امضای قرارداد تکمیل میدان آزادگان جنوبی، با اظهارات مهمی از سوی بیژن زنگنه، وزیر نفت همراه بود. او از ضرورت حفظ منافع ملی و عزت ایران و مردم سخن گفت و بار دیگر ایستادگی و کوتاه نیامدن در این شرایط را مورد تاکید قرار داد و افزود: به هیچ کشور خارجی علاقه ای ویژه ندارم و اگر با فردی صحبت می کنم، برای عزت و منافع ملت ایران است. ما مقتدر و محکم برای سربلندی ملتمان و ایران عزیزمان ایستاده ایم.  زنگنه افزود: من خدمتگزار ملت ایران هستم. من در این خاک به دنیا آمدم، پدرانم در این خاک به دنیا آمدند و در این خاک دفن شدند. امیدوارم خودم هم در این خاک با عزت دفن شوم. آنچه برایم مهم است، فقط و فقط سربلندی و بزرگی ملت ایران است و تلاش برای اینکه در این شرایط سخت بتوانیم کاری کنیم که کمتر به مردم فشار وارد شود.  وظیفه ما این است که در این شرایط سخت، تحت سخت ترین فشارها عمل کنیم و کوتاه نیاییم.

با اقتدار کارمان را انجام می دهیم

وزیر نفت با اشاره به امضای قرارداد میدان مشترک آزادگان گفت: افزایش بازیافت نفت در این میدان، فوق العاده مهم و حیاتی است. او اعلام کرد که این قرارداد، با یکی از نمادهای فناوری ملی، یعنی شرکت پتروپارس امضا می شود.  وی با بیان اینکه محدوده غرب کارون (سوسنگرد، دشت آزادگان، هویزه، شط علی و هورالعظیم) میدان رزم برادران و فرزندان بزرگ ملت ایران بود و خاطره انگیز است، افزود: وقتی در سال ۶۲ پل موقت شناور برای تلاقی با جزایر مجنون احداث می شد، بنده وزیر جهاد بودم. خون های پاک فرزندان این کشور در این زمین برای حفظ شرف، استقلال، سربلندی و آزادی ملت ریخته شد. آن زمان فکر نمی کردم این منطقه، مهم ترین میدان فعالیت برای توسعه نفت باشد.  زنگنه تصریح کرد: ما اکنون درجای پای شهدا قدم می گذاریم. اینکه گفته اند در این منطقه با وضو قدم بگذارید، حرف قابل تأملی است. در جای جای اینجا خون شهیدان ریخته شده و حاکمیت، امروز در نقطه مرزی برکت این خون هاست و با اقتدار کارمان را انجام می دهیم.