همکار کوهنورد در گفتگويي اختصاصي با «مشعل»

پرچم شرکت ملی گاز را بر فراز k2  به اهتزاز درمی آورم

ورزش را با چوخه و جودو شروع کرد؛ اما در ادامه به دليل شرايط کاري، ورزش کوهنوردي را برگزيد، تا جايي که بعد از 9 سال کوهنوردي حرفه اي، به بيشتر قلل مرتفع ايران صعود کرده و حالا در انديشه صعود به قلل مرتفع دنيا ست.

سليمان سليمان پور، امدادگر شرکت ملي گاز ايران مي خواهد در اولين صعود برون مرزي خود، قله کشور همسايه را فتح کند و سپس در ادامه قلل 7 و 8 هزار متري را زير پا بگذارد.

با کوهنورد مشهدي در خصوص صعودهاي گذشته و برنامه هاي آينده اش گفت وگويي انجام داديم که باهم مي خوانيم.

    با يک بيوگرافي از خودتان شروع کنيد؟

 سليمان سليمان پور هستم. سال 1358 در مشهد مقدس به دنيا آمدم. با توجه به اينکه در مشهد و استان خراسان، چوخه يک رشته ورزشي محلي و ملي به شمار مي رود، من هم ابتدا به اين رشته و سپس جودو روي آوردم؛ اما در ادامه به دليل شرايط کاري، رشته پرهيجان کوهنوردي را براي ورزش انتخاب کردم؛ البته بايد اين را هم اضافه کنم که من مهندس مکانيک هستم. 

 چندسال است که کوهنوردي مي کنيد؟

از سال 1390 تا کنون که 9 سال مي شود، به صورت حرفه اي کوهنوردي را پرانرژي دنبال مي کنم. اين رشته را خيلي دوست دارم، به همين دليل علاوه بر کوهنوردي دوره هاي مربيگري کوهنوردي  را هم شروع کرده ام تا بتوانم در آينده تجربه خودم در کوهنوردي را به ديگران انتقال دهم.

  از چه زماني وارد وزارت نفت و درواقع شرکت گاز شديد و اينکه دقيقاً شغل شما چيست؟

سال 92 بود که به وزارت نفت و شرکت ملي گاز آمدم و از آن زمان به عنوان امدادگر گاز در منطقه 4 گاز استان خراسان رضوي مشغول به کار هستم.

  در اين 9 سال که به کوهنوردي مشغول هستيد، به کدام قله ها صعود کرده ايد؟

 ابتدا از قله هاي کوچک و کم ارتفاع در استان خراسان رضوي، صعودهايم را شروع کردم. به عنوان مثال اولين قله اي که موفق به صعود آن شدم، قله شيرباد در خراسان رضوي بود. سپس قله زشگ شاه در خراسان شمالي و بعد هم قله هاي بيرون استان را انتخاب کردم و به ترتيب قللي مثل شاهوار در سمنان، قله گاو کشان در گلستان، تفتان در سيستان و بلوچستان، علم کوه در مازندران که دومين قله ايران است، سبلان در آذربايجان شرقي و قله دماوند که بام ايران است را  فتح کردم. اين را هم بايد اضافه کنم که تمام صعودهايم، هم به صورت انفرادي و هم گروهي در تابستان و زمستان بوده است.

  چه شد که ورزش کوهنوردي را انتخاب کرديد؟

از دوره نوجواني و جواني به ورزش علاقه زيادي داشتم و رشته اصلي من چوخه و جودو بود؛ اما از وقتي که مشغول به کار شدم، نتوانستم به صورت حرفه اي اين رشته ها را ادامه دهم. براي همين رشته کوهنوردي را انتخاب کرد، اما کوهنوردي علاقه ام به طبيعت و ارتفاع بود. کوهنوردي به انسان آرامش مي دهد. شما در ارتفاع به آفرينش بيشتر پي مي بريد و به عظمت و بزرگي خدا مي رسيد و واقعاً مي توانيد آن را لمس کنيد.

 گويا يک نفر را در کوه نجات داده ايد؟

بله دقيقاً همين طور است. فکر کنم خواست خدا بود که آن روز براي چندمين بار به قله شيرباد بروم. با توجه به اينکه زمستان بود، قرار شد از مسير پيست اسکي با تيمي که همراهم بود، به قله صعود کنيم. اگر اشتباه نکنم دي ماه 98 بود. من با تيمي که همراهم بود، به قله صعود کرديم. ساعت 4 بعدازظهر بود که به پيست بازگشتيم . متوجه شدم يک خانواده نگران و مضطرب هستند، وقتي از آنها پرسيدم که چه مشکلي پيش آمده؟ يک خانم گفت که همسرش ساعت 10 صبح رفته و تاکنون برنگشته، براي همين دوباره به سمت قله برگشتم و تا ساعت 9 شب به دنبال آن فرد گشتم که بالاخره موفق شدم او را در يک دره پيدا کنم. اين فرد مسير را گم کره بود و با انتخاب مسير اشتباه روي يک يخچال افتاده بود و بعد از سرخوردن و طي مسافتي 50 متري به صخره برخورد کرده و مصدوم شده بود. باور کنيد با توجه به سرماي شديد منفي 20 درجه، اين فرد اگر در کوه مي ماند، حتماً فوت مي کرد. خدا را شکر موفق شدم او را پايين بياورم و سپس به بيمارستاني در مشهد برسانم تا  زنده بماند. ساعت 2 نيمه شب بود که موفق شدم به اين عمليات امداد و نجات پايان دهم. اگر اشتباه نکنم، من آن روز 3 بار به قله شيرباد رفتم تا بتوانم اين فرد را پيدا کنم.

   به قله هاي خارج از ايران صعود هم کرده ايد؟

متأسفانه تابه حال موفق نشدم به قلل بيرون از ايران صعود کنم؛ اما در حال حاضر تمرين مي کنم که در تيرماه يک صعود به قله دماوند دارم که جنبه تمريني دارد و سپس راهي ترکيه مي شوم تا به قله آرارات صعود کنم تا اولين صعود خود درخارج از ايران را ثبت کرده باشم. قصد دارم بعد از رسيدن به قله آرارات، پرچم کشورم و شرکت ملي گاز ايران را بر فراز بام ترکيه برافراشته کنم.

  برنامه هاي شما براي آينده چيست؟

انشاء الله بعد از صعود به آرارات مي خواهم به عنوان فرزند يک جانباز ابتدا به قله هاي شش و سپس هفت هزارمتري صعود کنم و درنهايت با تمرين و تجربه اي که کسب کردم ،بدون استفاده از اکسيژن به قله هشت هزار متري K2 صعود کنم و پرچم شرکت ملي گاز ايران را بر فراز اين قله که دومين قله دنياست، به اهتزاز دربياورم.

 توصيه شما به همکاران براي کوهنوردي چيست؟

با توجه به اينکه کوهنوردي، يک رشته بسيار جذاب و خوب است، من به همکاران توصيه مي کنم براي سلامت خودشان حتماً به ورزش کوهنوردي بپردازند و درواقع براي اين ورزش وقت بگذارند. کوهنوردي به انسان آرامش مي دهد. من قصد دارم بعدازاينکه گواهينامه مربيگري کوهنوردي را کسب کردم، تجربه ام را در اختيار همکاران قرار دهم تا به کوهنوردي تشويق شوند. همکاران بدانند اگر به کوه بروند، بدنشان سالم مي ماند و به آرامش مي رسند و به عظمت و بزرگي خداوند بيشتر پي مي برند.

  و در پايان اگر حرف خاصي داريد؟

بازهم تأکيد کنم که مي خواهم به عنوان فرزند يک جانباز پرچم شرکت ملي گاز ايران را بر قلل مرتفع دنيا به اهتزاز دربياورم تا بتوانم به هدفم برسم. تشکر ويژه اي هم از مسؤولان امور ورزش شرکتمان دارم که با من همکاري بسيار خوبي داشتند و در اين راه بسيار به من کمک کردند.

 

نفتی ها با برد به استقبال لیگ برتر آمدند

ادامه رقابت هاي ليگ برتر فوتبال باشگاه هاي فوتبال ايران از فردا شروع مي شود و 3 تيم نفتي حاضر در اين رقابت ها بايد به مصاف حريفان خود بروند.

نفتي ها در اين مدت با برپايي چند اردو در تهران و شهرهاي خود و نيز ديدارهاي تدارکاتي متعدد، خود را براي 9 بازي باقيمانده ليگ برتر فوتبال آماده کردند.

به همين منظور در آخرين روزهاي آماده سازي براي حضوري هر چه قوي تر در ليگ برتر 3 تيم نفتي، صنعت نفت آبادان، نفت مسجدسليمان و پارس جنوبي در ديدارهاي تدارکاتي متفاوت به مصاف حريفان خود از ليگ دسته يک فوتبال ايران رفتند که موفق شدند با دست پر از ميدان خارج شوند. نفتي ها با اين نتايج نشان دادند که براي شروع ليگ برتر فوتبال ايران با تمام سختي ها و مشکلاتي که داشتند و دارند، آماده هستند.

 برتري صنعت نفت آبادان مقابل استقلال خوزستان

 تيم فوتبال صنعت نفت آبادان که اردوي آماده سازي خود را در آبادان پشت سر گذاشت، در آخرين ديدار تدارکاتي خود در يک بازي پرگل مقابل تيم فوتبال استقلال خوزستان دسته يک به پيروزي رسيد.

تيم هاي فوتبال صنعت نفت آبادان و استقلال خوزستان هفته گذشته در يک مسابقه تدارکاتي روبه روي هم به ميدان رفتند که اين بازي پرگل با نتيجه 3 بر 2 به سود آباداني ها خاتمه يافت.

اين مسابقه در استاديوم تختي آبادان و بدون حضور تماشاگران و خبرنگاران با رعايت پروتکل هاي بهداشتي انجام شد تا کادر فني دوتيم، بازيکنان خود را محک بزنند.

ميلاد جهاني، رضا جبيره و طالب ريکاني گل هاي تيم نفت آبادان را به ثمر رساندند. علي کياني فر و محمد معاوي هم براي استقلال خوزستان گل زدند.

پيروزي شاگردان تارتار مقابل ملوان

تيم فوتبال نفت مسجدسليمان که در تهران، اردوي تدارکاتي خود را برپا کرده بود، در آخرين ديدار تدارکاتي در زمين راه آهن تهران، به مصاف تيم فوتبال دسته يک ملوان بندر انزلي رفت که موفق شد اين تيم گيلاني را با نتيجه يک بر صفر شکست دهد.

تک گل تيم فوتبال نفت مسجدسليمان را عماد مير جوان در نيمه دوم به ثمر رساند.

 اين ديدار با چاشني خشونت همراه بود، تا جايي که دروازه بان تيم فوتبال نفت مسجدسليمان در نيمه اول از ناحيه سر مصدوم و از زمين مسابقه خارج شد.

اين موضوع باعث شد پس از سوت پايان، تارتار به دليل داوري و نيز اعتراض بازيکنان ملوان به داور و مسؤولان باشگاه ملوان، اعتراض کند.

توقف پارس جنوبي مقابل حريف دسته اولي

تيم فوتبال پارس جنوبي جم که مانند نفتي هاي مسجدسليمان در تهران اردو زده بود، در ديداري تدارکاتي مقابل تيم فوتبال دسته يک بادران تهران به نتيجه تساوي رضايت داد.

شاگردان هومن افاضلي در زمين بانک ملي به مصاف بادران تهران رفتند که بعد از 90 دقيقه بازي درگيرانه، به تساوي يک بريک رضايت دادند.گل هاي اين بازي از سوي امين منوچهري براي پارس جنوبي و محمدجواد ملايي براي بادران به ثمر رسيد.

شاگردان هومن افاضلي جمعه شب از تهران راهي آبادان شدند تا در هفته بيست ودوم مقابل صنعت نفت آبادان دربي نفتي را برگزار کنند.

 

بازیکنان و کادر تیم نفت و گاز گچساران تست کرونا دادند

رئيس امور ورزش نفت و گاز گچساران از فراخوان بازيکنان و کادر فني تيم فوتبال بزرگسالان اين باشگاه براي انجام تست هاي کرونا و شروع تمرين ها خبر داد که بالاخره نخستين گروه از بازيکنان و کادر فني، خود را به کادر پزشکي باشگاه معرفي کردند و تست کرونا دادند.

شاهرخ داودي، رئيس امور ورزش نفت و گاز گچساران با تاييد اين خبر گفت: با هماهنگي هاي خوبي که ميان مديرعامل تيم فوتبال و رئيس ايمني، بهداشت و محيط و همچنين  بهداشت و درمان صنعت نفت گچساران صورت گرفته، قرار شد با يک برنامه ريزي دقيق در دو فاز، بازيکنان و کادر بومي و غيربومي مورد پايش قرار بگيرند.

رئيس امور ورزش نفت و گاز گچساران در ادامه متذکر شد، طبق برنامه قرار شد که 5 مرحله تست و پايش ويروس کرونا براي بازيکنان و کادر فني و اجرايي انجام شود که در فاز نخست، اولين مرحله تست کروناي بازيکنان و کادر فني تيم فوتبال نفت و گاز گچساران با حضور در واحد پزشکي باشگاه، از سوي کارشناسان شبکه بهداشت گچساران انجام شد.

به همين منظور پس از دريافت نتايج تست کروناي اعضاي تيم فوتبال نفت و گاز گچساران، تمرين هاي اين تيم بلافاصله آغاز خواهد شد.

 طبق اعلام کميته پزشکي سازمان ليگ، تمامي نتايج آزمايش ها بايد تا قبل از زمان تعيين شده به کميته پزشکي ارسال و در صورت تاييد آن کميته، بازي هاي تيم انجام شود.

داودي در مورد ورزشگاه نفت هم گفت: استاديوم به عنوان نقاط اساسي براي پاک سازي و ضدعفوني بوده که کار گندزدايي از هفته گذشته آغاز شده و اقدام هاي اوليه براي قرنطينه بازيکنان غيربومي تا پايان مرحله اول تست کرونا صورت گرفته است.

سلامت بازيکنان و اعضاي تيم به عنوان خط قرمز باشگاه نفت محسوب مي شود و هرگونه اقدامي که موجب به مخاطره افتادن سلامت جاني اين عزيزان شود، مورد رصد تيم هاي پزشکي و سلامت و بهداشت محيط شرکت نفت قرار خواهد گرفت.