خوشمزه های پرطرفدار

پای توت فرنگی

 

   آتينا عالي

پاي (pie)، نوعي شيريني خوشمزه است که از يک لايه خمير به همراه مواد ديگر درست مي شود. در سراسر دنيا پاي هاي متفاوتي وجود دارد که بسته به نوع مواد مورد استفاده، طعم هاي متفاوتي دارند و در اندازه هاي مختلف نيز تهيه مي شوند. پاي ها، يکي از خوشمزه ترين و پرطرفدارترين خوراکي هايي هستند که معمولا به عنوان ميان وعده، دسر يا صبحانه سرو مي شوند. در ادامه طرز تهيه نوعي از اين خوراکي خوشمزه را براي شما خوانندگان هميشه همراه آورده ايم تا آن را درست کنيد و در کنار خانواده از طعم و شکل بي نظيرش لذت ببريد.

مواد لازم برای خمیر

آرد: 300 گرم

کره: 170 گرم

زرده تخم مرغ: یک عدد

شیر سرد: 3 قاشق غذاخوری

پودر قند: 70 گرم

نمک: به میزان لازم

وانیل: نوک قاشق چایخوری

پوست رنده شده لیمو: 2 لیمو

مواد لازم براي مارمالاد

توت فرنگي: 500 گرم

شکر :250 گرم

وانيل شکري: نوک قاشق چايخوري

آبليموي ترش: 2 قاشق غذاخوري

نشاسته ذرت: يک قاشق غداخوري (با سه چهار قاشق غذاخوري آب سرد مخلوط کنيد تا خوب حل شود)

طرز تهيه مارمالاد

توت فرنگي، شکر و آبليمو را با هم مخلوط مي کنيم و مي گذاريم بپزد. براي خوشرنگ شدن رنگ آن هم از يک قابلمه مسي کمک مي گيريم. به زمان آخر پخت که نزديک شديم، وقتي توت فرنگي نرم شد، با پشت قاشق آنها را له کرده، نشاسته ذرت و وانيل را اضافه مي کنيم و هم مي زنيم تا نشاسته ته نگيرد و مارمالاد غليظ شود. تا سرد شدن مارمالاد به سراغ تهيه خمير پاي مي رويم.

طرز تهيه خمير

آرد را سه بار الک کرده و نمک را به آن اضافه و با رنده درشت کره را رنده مي کنيم. بنابراين کره نبايد به دماي محيط برسد و آب شود. با چنگال يا نوک انگشت، مواد را مخلوط مي کنيم تا مثل خرده نان شود. سپس زرده تخم مرغ، وانيل و رنده پوست ليمو را مي افزاييم. پودر قند و شير را اضافه مي کنيم و خمير به دست آمده را کمي ورز مي دهيم تا منسجم شود. خيلي ورز ندهيد که به روغن بيفتد و خمير بي کيفيتي  مي شود. خمير آماده را نيم ساعت در يخچال استراحت مي دهيم. بعد از اين مدت، خمير را دو قسمت مي کنيم؛ يک قسمت آن را با وردنه به اندازه کف قالبمان باز مي کنيم و رويش را با چنگال سوراخ کرده و مارمالاد خنک و غليظ شده را روي خمير مي ريزيم و نصف ديگر آن را با سليقه دلخواه هر طرحي که دوست داريم، مي زنيم. حالا درون فر با دماي 180درجه سانتيگراد مي گذاريم و 45 دقيقه صبر مي کنيم تا پاي توت فرنگي مان کاملا پخته شود. براي طلايي شدن روي پاي

هم مي توان يک زرده تخم مرغ را با دو قاشق غذاخوري شير و يک قاشق مرباخوري روغن مخلوط کرده و در انتها روي خمير مي زنيم.

 

مربای توت فرنگی

    دريا يماوج

مواد لازم

توت فرنگي: 2 کيلو

شکر: يک کيلو و نيم

ژله توت فرنگي: يک بسته

طرز تهيه

توت فرنگي ها را از وسط نصف مي کنيم و يک کيلو و نيم شکر رويش مي پاشيم و 24 ساعت صبر کرده تا کمي آب بيندازد. بعد از گذشت اين مدت، توت فرنگي ها براي پخت آماده هستند. مدت زمان پخت آنها نيز20 تا30 دقيقه است. توت فرنگي ها در زمان پخت خيلي کف مي کنند که بايد با حوصله کف روي مربا را بگيريم. بعد از آماده شدن توت فرنگي ها، آنها را از سس جدا مي کنيم و درون ظرف شيشه اي مي ريزيم. در اين مرحله به سس مان که درون ظرف مانده يک بسته ژله توت فرنگي اضافه مي کنيم و مي گذاريم تا کمي قوام بيايد و حالت مارمالادي پيدا کند. حالا آن را هم به توت فرنگي ها اضافه مي کنيم. مربايمان آماده است. (از سسي که درست کرده ايم مي توانيم براي روي کيک هم استفاده کنيم)

 

دسر شیرموز

 سمانه کوشه

مواد لازم

موز: 3 عدد

شير: به ميزان لازم

پودر ژلاتين: 2 قاشق غذاخوري

خامه پاکتي صبحانه: يک بسته

شکر: 2 قاشق غذاخوري

طرز تهيه

درست کردن اين دسر بسيار راحت است. ابتدا بايد کمي شيرموز درست کنيم؛ البته نبايد خيلي رقيق و شل باشد. سپس 2 قاشق غذاخوري پودر ژلاتين بن ماري شده را با خامه صبحانه و 2 قاشق غذاخوري شكر مخلوط مي كنيم و داخل ليوان مي ريزيم. حالا صبر مي کنيم تا موادمان کاملا ببندد. (تقريبا سه ساعت) بعد از اينکه دسرمان آماده شد، آن را با خامه فرم گرفته و موز به سليقه دلخواه تزيين مي كنيم.