باید و نبایدهای سفارش آنلاین

مشعل   تا قبل از شرايط کرونايي که حالا چند ماهي است همه زندگي ما را درگير خود کرده، موضوع سفارش هاي اينترنتي يا آنلاين از فضاي مجازي يک گزينه بود که مي توانستيم آن را انتخاب کنيم. بسياري از افراد به دليل راحتي، دسترسي زودتر و کاهش زمان براي خريد و حتي علاقه مندي خاصي که برخي به اين نوع از خريد کردن داشتند، گزينه خريد آنلاين را انتخاب مي کردند. در همين زمينه هم بسياري افراد در شبکه هاي اجتماعي مختلف مثل اينستاگرام با ديدن تصاويري از کالاي مورد نظرشان، آن را سفارش مي دادند. در واقع شکل عادي خريد کالاهاي مورد نياز براي زندگي روزمره، يکي از الزام هاي زندگي امروز شده که بسياري از افراد با زندگي در شهرها اين سبک از خريد را تجربه کرده اند و بسياري از مزاياي اين روش را بيشتر از مضراتش مي دانند. ضمن اينکه در اين سال ها فضاي سايت هاي سفارش کالا، کانال هاي تلگرامي يا اينستاگرام در ايران و بسياري از کشورهاي ديگر، به فضايي براي ايجاد شغل هاي دائم و موقت تبديل شده و همين موضوع، مسأله کيفيت و شيوه هاي خريد آنلاين را مهم تر و حساس تر مي کند. زماني که موضوع فيلترينگ در مورد کانال هاي تلگرام در کشورمان اعمال شد، يکي از نگراني هاي دولت و مقامات مسؤول، خسارت ديدن کسب و کارهاي اينترنتي بود که بسياري از آنها با همين سفارش هاي آنلاين فعاليت مي کردند؛ اما بسياري از اين موضوعات مربوط به آن سوي يک خريد آنلاين، يعني فروشنده هاست و کمتر در مورد يک خريد خوب، امن و واقعي براي مشتري پيگيري صورت مي گيرد، به قولي در بسياري از موارد، در دو سوي خريد آنلاين، اين مشتري ها هستند که ضرر مي کنند؛ چون هم پولشان را از دست مي دهند و هم کالاي مورد نظرشان را به دست نمي آورند و در ادامه دستشان هم به جايي بند نيست؛ اگرچه پليس فضاي مجازي، نظارتي قابل توجه روي فضاي مجازي در بخش هاي مختلف دارد و بسياري از دسترسي هاي غير مجاز و تخلفات، مورد بررسي جدي قرار مي گيرند، اما باز هم ميزان اين تخلفات و تطابق نداشتن سفارش با کالاي ارائه شده زياد است و مشتريان ناراضي و متضرر هستند. از آنجا که ممکن است من و شما هم يکي از اين مشتريان کالا در فضاي مجازي باشيم خوب است که برخي موارد ايمني و امنيتي را يادآوري کنيم تا در خريدهاي آنلاين که خاصيت زندگي امروزي است، کمتر متضرر شويم.

نخست اينکه بايد نگراني در مورد انتقال هر نوع آلودگي را بر طرف کنيد. اگر مايحتاج روزانه يا خريدهاي ديگر را در اين روزهاي کرونايي اينترنتي انجام مي دهيد، از سلامت بسته يا اقلام خريداري شده مطمئن شويد. قبل از باز کردن، آن را با الکل، آب ژاول يا مواد شست وشو دهنده ديگر بشوييد و بعد محتويات آن را باز کنيد.

 بسياري از ارسالي ها چه با پست، چه با شرکت هاي پستي يا شرکت هايي که پيک مي فرستند، ممکن است کالاي اشتباهي را براي آدرسي اشتباهي ببرند، درنتيجه قبل از اينکه کالا را دريافت و رسيد آن را بدهيد، از صحت و اصالت کالاي مورد نظر در بسته بندي و مشخصات خودتان و کالايتان اطمينان حاصل کنيد. در صورتي که کالا از نظر بسته بندي و يا سلامت ظاهري داراي ايراد باشد، ضمن تحويل نگرفتن آن و درخواست صورتجلسه، بلافاصله موضوع را به فروشگاه اطلاع دهيد.

 اگر خريد را از سايت ها انجام مي دهيد، اولين و مهم ترين نکته اي که بايد توجه کنيد، داشتن نماد «اعتماد الکترونيک کسب و کارهاي اينترنتي» است. اين نماد از طريق سازماني به نام توسعه تجارت الکترونيکي به سايت هاي فروشنده به عنوان تاييديه اي داده مي شود که اين نماد، فراتر از صلاحيت فروشنده بوده و بايد هر سال تمديد شود. بنابراين در اولين اقدام بايد به انتهاي سايت فروشنده مراجعه و در صورت مشاهده اين نماد، با خيالي راحت خريد اينترنتي کنيد. تصوير آن را جست وجو کنيد تا در ذهنتان بماند.

 براي آنکه احتمال بروز خطا را کاهش دهيد، از تمامي مراحل سفارش و انتقال وجه، اسکرين شات بگيريد. گاه به دلايل مختلف ممکن است پس از خريد اينترنتي، محصولي متفاوت يا اشتباه به دست شما برسد يا اصلا کالايي ارسال نشود يا حتي عمدي يا سهوي اطلاعات خريد شما پاک شود.اين عکس ها مي تواند براي شما کارساز باشد.

 قبل از اينکه خريدي انجام دهيد، آدرس و شماره تلفن واقعي سايت يا صفحه فروشنده اينترنتي را بررسي و نسبت به صحت آن اطمينان حاصل کنيد. به اين منظور که اگر بعداً براي شما سوالي پيش بيايد يا به مشکلي برخورد کنيد، اين آدرس و شماره تلفن در دست شماست و مي توانيد به آنها مراجعه کنيد. بنابراين بهتر است از سايتي خريد اينترنتي انجام دهيد که فروشگاه واقعي هم داشته باشد تا در صورت تخلف احتمالي به آن دسترسي پيدا کنيد.

 اطلاعات کارت اعتباري خود يا ساير اطلاعات مالي خود را در ازاي خريد و دريافت آن کالا در اختيار شخصي که نمي شناسيد، قرار ندهيد و يا از طريق ايميل يا ساير شيوه هاي انتقالي ارسال نکنيد. درگاه پرداخت الکترونيک هم يکي از محل هايي است که ممکن است روي آن تخلفات اينترنتي انجام شود و با شيوه هاي مختلف، اطلاعات کارت و رمز شما را برداشت کنند. پس در زمان پرداخت از صحت سايت پرداخت مطمئن شويد.

  در مورد ضمانت کالا يا گذاشتن امکان استرداد کالا در صورت وجود هر نوع اشکال يا عدم تطابق براي کالايي که سفارش مي دهيد، اطمينان حاصل کنيد. اين روزها بسياري از افراد از صفحات اينستاگرام خريد پوشاک و لوازم خانگي يا کالاهاي ديگر انجام مي دهند؛ اما زماني که کالاي مورد نظر به دستشان مي رسد، با کالايي ديگر، کيفيتي ديگر يا شکل و ظاهري متفاوت رو به رو مي شوند. فروشنده آن پيج نيز در جواب اعلام مي کند که مسؤوليتي در مورد اين خريد ندارد، آن وقت است که ديگر راه جبراني وجود ندارد.

 با وجود همه اين شرايط اگر خريدي انجام داديد که سرتان کلاه رفت و سايت يا صفحه مجازي مورد نظر پاسخگوي شما نبود، مي توانيد مشخصات آن سايت يا صفحه خريداري کالا و مراحل خريدتان را با پليس فتا در ميان بگذاريد. ممکن است در نهايت شکايت شما به تحويل کالاي مورد نظرتان منجر نشود؛ اما اين شکايت مي تواند هم بسته شدن آن سايت يا صفحه مجازي را به دنبال داشته باشد و هم جلوي تکرار اين دست اتفاق ها را بگيرد.

 

شعر

نشد سلام دهم، عشق را جواب بگيرم

غـــرور يـــخ زده را، رو بــــه آفتاب بگيرم

نشد که لحظه فرّار مهربان شدنت را

بـــه يادگار، براي هميشه قاب بگيــــرم

نشد تقاص همه عمــر تشنه جانـــــي خود را

به جرعه اي ز تو - از خنده سراب - بگيرم

چرا هميشه تو را، اي همه حقيقتم از تو

من از خيال بخواهــــم و يا ز خواب بگيــرم

چقدر مي شود آيا در اين کرامت آبي

شبانــه تـــور بيندازم و حباب بگيــرم

حصــــار دغدغه نگذاشت تا دقيقـه اي از عمـــر

به قول چشم تو: « حالي هم از شراب بگيرم»

خلاصه مثل مترسک گذشت زندگي من

نشد که عرصه پروازي از عقاب بگيرم

*محمد علي بهمني

 

پاروی بی قایق

محسن چاوشي حسيني، خواننده، تهيه کننده موسيقي، آهنگساز، ترانه سرا و تنظيم کننده سبک پاپ و راک، از مطرح ترين خوانندگان و آهنگسازان ايراني است. «پاروي بي قايق»، نام هفتمين آلبوم رسمي اوست که با ترانه هاي حسين صفا، روزبه بماني و حسين غياثي و نيز تنظيم هاي محسن چاوشي، اميد حجت، کوشان حداد و امير جمال فرد، سال 1393 به بازار آمد. دزيره، جز، تفنگ سر پر، پاروي بي قايق و خواب از جمله قطعه هاي معروف و شنيدني اين آلبوم هستند. اين آلبوم در فاصله سه روز بعد از انتشار توانست به صدر پرفروش ترين آلبوم هاي موسيقي در فضاي مجازي برسد.

 

اعلان قرمز

 

کتاب اعلان قرمز با عنوان اصلی Red Notice اثر بیل براودر است که در آن روایتی واقعی از مسائل مالی کلان، قتل و مبارزه برای عدالت جریان دارد. این کتاب که یک داستان جنایی و مهیج است، کتابی اتوبیوگرافیک محسوب می شود و روایتگر زندگی نویسنده به عنوان یک فعال حقوق بشر است که به صورت اتفاقی هم وارد این حوزه شده است. در واقع زندگی بیل براودر، همان طور که در کتاب اعلان قرمز روایت می کند، بعد از پرده برداشتن از فسادهای کلان مالی الیگارشی های روس (افراد خاصی که به قدرت حاکمیت دسترسی دارند و از این قدرت برای کسب سود استفاده می کنند)، کاملا زیر و رو می شود. بعد از این کارها زندگی براودر با تهدید به مرگ، دادگاه ها و حکم های اعلان قرمز اینترپل و خطر دستگیری همراه است. خطراتی که برای وکیل های روسی اش هم وجود دارد؛ سرنوشت سرگئی مگنیتسکی، وکیل روس براودر، به زندان و شکنجه و در نهایت قتل منتهی شد. بعد از این ماجراست که براودر تصمیم می گیرد از این جنایت پرده برداری و عدالت را برای سرگئی و خانواده اش احقاق کند، تلاش هایی که باعث می شود در ایالات متحده، قانونی به اسم قانون مگنیتسکی تصویب شود و به موجب آن فهرستی از افراد و مقامات روسی که در قتل سرگئی نقش داشتند، مورد تحریم قرار بگیرند و به این ترتیب بیل براودر که قبلا سرمایه گذار و اقتصاددان بود، به یک فعال حقوق بشر تبدیل می شود.  در قسمتی از کتاب آمده است:  در روسیه برای افراد و حق و حقوقشان هیچ احترامی قائل نیستند. ممکن است یک فرد قربانی نیازهای دولت بشود و به عنوان سپر بلا، مهره بازی و یا حتی یک بازیچه موقتی با او برخورد شود. اینجاست که انسان به معنای گفته معروف استالین پی می برد: «بدون وجود انسان ها، هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت.»

این کتاب از سوی انتشارات «کوله پشتی» با ترجمه مهدی صادقی به چاپ رسیده است.

امیر

امير؛ فيلمي به کارگرداني و نويسندگي نيما اقليما و تهيه کنندگي سيد ضياء هاشمي محصول سال 1396 است. داستان درباره امير است که در جست و جوي همسر سابق و پسرش به تهران مي آيد. امير با وجود مشکلات خانوادگي در تلاش است تا به روش خود، گرفتاري آدم هاي دور و برش را حل کند. اين فيلم در ژانر خانوادگي و اجتماعي تهيه شده و سحر دولتشاهي، هادي کاظمي، بهدخت وليان و ميلاد کي مرام در آن بازي کرده اند. اين فيلم را مي توانيد به صورت آنلاين از سايت هاي آنلاين خريد فيلم دانلود کنيد.