غذایی بهاری و خوشمزه

خورش گوجه سبز

 سعادت نقش بندي

گوجه سبز، يکي از ميوه هايي است که به خاطر طعم ترش و لذيذش مي توان از آن به عنوان چاشني در غذاهاي مختلف استفاده کرد.

اين ميوه بهاري کوچک و آبدار که قدمتي 2 هزار ساله دارد، در شرايط آب و هوايي معتدل بخوبي رشد مي کند و به رنگ قرمز، نارنجي، زرد يا سبز کمرنگ درمي آيد.

همانطور که مي دانيد، گوجه سبز سرشار از ويتامين C، اسيد ماليک و اسيدسيتريک است؛ البته مصرف بيش از حد آن نيز باعث نفخ معده و ناراحتي هاي گوارشي مي شود. ايراني ها از اين ميوه ترش مزه در فصل بهار به عنوان چاشني غذا و البته تهيه خورش گوجه سبز استفاده مي کنند که غذايي بسيار لذيذ و پرطرفدار است. پس اگر هنوز خورش گوجه سبز را نوبر نکرده ايد، دست به کار شويد و تا گوجه ها شيرين و طلايي نشده اند، خورش خوش آب و رنگ بپزيد

مواد لازم

گوجه سبز: 500 گرم

گوشت گوسفند: 300 گرم

سبزيجات تازه (نعناع، جعفرى و گشنيز): 300 تا 400 گرم

پياز: 3 عدد

نمك و ادويه: به مقدار لازم

 طرز تهيه:

ابتدا پياز را نگينى خرد كرده و در روغن سرخ مى كنيم. سپس گوشت را همراه ادويه و مقدارى آب به آن اضافه كرده و مى گذاريم تا بپزد. بعد از اينكه گوشت پخت و نرم شد، به آن سبزى هاي معطر (نعناع، جعفري، گشنيز) را كه از قبل سرخ کرده ايم، اضافه کرده و حدود نيم ساعت صبر مي کنيم تا با حرارت ملايم پخته شود. در مرحله آخر، يك ربع قبل از اينكه خورش را از روى حرارت برداريم، گوجه سبزها را به آن اضافه مى كنيم (گوجه سبز بر اثر حرارت زياد له مى شود، به همين دليل بايد آن را در مرحله آخر به خورش اضافه کرد).

نکته: در اين خورش به جاي گوشت از سينه مرغ هم مى توان استفاده کرد.

 

شربت پنیرک

 

[Text Box: آتينا عالي]  

مواد لازم:

گل پنيرک: يک قاشق غذاخوري

آب سرد: يک ليوان

شکر: يک ليوان

آب: يک دوم ليوان

گلاب: به ميزان لازم و به دلخواه

 

طرز تهيه

گل پنيرک را با يک ليوان آب سرد خيس مي کنيم تا رنگ پس بدهد. سپس شکر را در يک دوم ليوان آب حل کرده و روي حرارت ملايم قرار مي دهيم تا شکر در آب خوب حل شود. بعد از حل شدن شکر، آن را از روي حرارت برمي داريم و کمي گلاب اضافه مي کنيم. وقتي خنک شد، يک ليوان آب سردي را که گل پنيرک را در آن خيس کرده بوديم، صاف مي کنيم و به شربتمان مي افزاييم. شربت پنيرک آماده است، مي توانيد آن را با يخ استفاده کنيد.

نکته: به اين شربت آبليمو اضافه نکنيد، چون رنگ آن عوض مي شود. اگر خواستيد رنگ شربتي که درست کرده ايد،  صورتى رنگ باشد، حتما وقتى خوب رنگ گل در آب مشخص درآمد، يک قطره آبليمو اضافه کنيد. اگر بيشتر بريزيد هم رنگ شربتتان کمرنگ تر مي شود. در اين شربت از تخم شربتي هم مي توان استفاده کرد.

 

دسر موز و شیر

مواد لازم:

ژله موز: يک بسته

شير: يک ليوان

وانيل: نوک قاشق چايخوري

خامه: 2 قاشق (به دلخواه)

موز له شده: يک عدد (به دلخواه)

 

طرز تهيه

ژله را با يک ليوان آب جوش به صورت بن ماري حل مي کنيم. وقتي کاملا حل و سرد شد، با مخلوط شير، موز و وانيل خوب هم مي زنيم. موادمان بايد به اندازه دو ليوان باشد؛ يک ليوان ژله و آب و يک ليوان هم شير موز و در صورت دلخواه خامه. وقتي مواد ژله آماده شد، آن را در قالب مي ريزيم و به مدت 4 تا 5 ساعت داخل يخچال قرار مي دهيم تا کاملا خودش را بگيرد. سپس با کمي رنگ غذا و قلم موي تميز روي ژله سايه مي زنيم.

خامه، شير و وانيل طعم بستني به ژله مي دهد که طعم بسيار دلچسبي است.