حقایقی جالب درباره میوه ها و سبزیجات

ميوه ها و سبزيجات سرشار از ويتامين هستند و مواد مغذي زيادي دارند. به همين دليل مصرف آنها براي بدن بسيار مفيد است.  اين خوراکي هاي رنگارنگ و خوشمزه اما حقايقي در خود نهفته دارند که شايد بسياري از ما، آنها را ندانيم. واقعيت هايي که مطمئنا برايتان جالب خواهد بود. پس اگر کنجکاويتان تحريک شده اين مطلب را تا پايان بخوانيد.

سبزی پرورش یافته در فضا

سیب زمینی اولین گیاهی بود که در فضا رشد کرد. در اکتبر ۱۹۹۵، ناسا و دانشگاه ویسکانسین مادیسون برای کمک به رشد اولین سبزی در فضا با هم همکاری کردند و موفق به پرورش سیب زمینی در فضا شدند.

پرتقال یا کیوی

با وجود اینکه پرتقال منبع غنی ویتامین C است، اما با بدانید که کیوی تقریبا دو برابر پرتقال ویتامین C  دارد. همچنین این میوه سرشار از پتاسیم و مس است.

محبوب ترین میوه جهان

گوجه فرنگی محبوب ترین میوه جهان است. درست است که آن را جزو سبزیجات می دانیم، اما واقعیت این است که گوجه فرنگی در خانواده میوه ها دسته بندی می شود.

دانه های انار

هر انار به طور متوسط با توجه به اندازه اش ۶۰۰ تا ۱۴۰۰ دانه دارد. انار سرشار از ویتامین K،C  و فیبر است.

دانه های روی توت فرنگی

تنها میوه هایی که روی سطح خارجی شان دانه دارند توت فرنگی و تمشک هستند. جالب اینکه هر توت فرنگی بیش از ۲۰۰ دانه دارد.

سبزیجاتی که میوه هستند

به گفته دانشمندان میوه، بخشی از گیاه است که از گل تشکیل می شود و دانه دارد. بنابراین علاوه بر گوجه فرنگی؛ بادمجان، زیتون، نخودفرنگی، آووکادو، خیار، فلفل دلمه ای و کدو تنبل هم میوه هستند.

گرانترین میوه جهان

یوباری که میوه ای شیرین و آبدار است و در کشور ژاپن پرورش داده می شود، چیزی شبیه به طالبی است، اما به عنوان گرانقیمت ترین میوه جهان شناخته می شود که هر عدد از آن ۲۳هزار دلار به فروش می رسد.

بدبوترین میوه جهان

دوریان، میوه ای است که در کشور های جنوب شرق آسیا مثل مالزی، اندونزی و تایلند می روید و طرفداران زیادی دارد. این میوه که به عنوان پادشاه میوه ها شناخته می شود، بدبوترین میوه جهان است که گفته می شود بوی آن ترکیبی از بوی تخم مرغ گندیده، بوی جوراب و بوی زباله است!

سیب میوه انرژی دهنده

 اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که گاهی دچار کمبود انرژی می شوید و تصور می کنید که بعدازظهرها با کمبود انرژی مواجهه شده اید، کافی است صبح ها یک عدد سیب میل کنید. این میوه که منبع کربوهیدرات، ویتامین و مواد معدنی بسیار زیادی است، به شما کمک می کند تا در تمام طول روز انرژی داشته باشید.

پتاسیم سیب زمینی بیشتر از موز

همه انسان ها برای تقویت عضلات و کنترل فشار خونشان به پتاسیم نیاز دارند. موز هم میوه ای است که مقادیر زیادی پتاسیم دارد، اما جالب است بدانید که برخلاف تصور همه، تحقیقات نشان داده که یک سیب زمینی، پتاسیم بیشتری نسبت به موز دارد.

کلسیم انجیر برابر با شیر

برای خیلی از ما پیش آمده که فرزندانمان علاقه ای به خوردن شیر ندارند، مشکلی که برای حل کردن آن زحمت زیادی به خودمان می دهیم. این در حالی است که به راحتی می توانیم این مشکل را حل کنیم، فقط کافیست به جای  خوراندن زورکی شیری به بچه ها به آنها چند دانه انجیر بدهیم تا از این طریق کلسیم مورد نیاز بدنشان تامین شود. ضمن اینکه انجیر منبع خوبی از فیبر است.

هویج و بینایی

از گذشته تاکنون همه مردم بر این باورند که بعضی از بیماری چشمی را می توان با مصرف آب هویج بهبود بخشید. تحقیقات اما نشان داده که این یک باور غلط و بی اساس است، چراکه مصرف این میوه - سبزی هیچ تاثیری بر قدرت بینایی و بیماری های چشم ندارد. محققان اعتقاد دارند، ریشه باور غلطی را که در خصوص رابطه هویج و بینایی وجود دارد باید در مبارزات تبلیغاتی در خلال جنگ جهانی دوم جست وجو کرد.