راهکارهای ساده برای رفع خشکی پوست

زيبايي دست ها به عنوان يکي از اعضاي مهم بدن براي بسياري افراد از اهميت بالايي برخوردار است. شايد به همين دليل است که افراد زيادي دغدغه خشکي پوست دست هايشان را دارند. دست ها در تمام اوقات شبانه روز با مواد و اجسام مختلفي در تماس هستند، مساله اي که خشکي پوست دست را به دنبال دارد، اتفاقي که بيشتر افراد از آن رنج مي برند و همواره به دنبال رفع اين مشکل هستند. علاوه بر تماس دست ها با اجسام مختلف، افرادي هم هستند که در رعايت بهداشت فردي وسواس زيادي دارند و دائم در حال شستن دست هايشان هستند. در کنار اين دو مورد اين روزها کرونا هم مزيد بر علت شده تا بيش از هر زمان ديگري دست هايمان را بشوييم. شست شوي زياد دست ها مشکلاتي چون خارش، خشکي و التهاب پوست را به دنبال دارد که باعث مي شود دست ها زيبايي خودشان را از دست بدهند، اتفاق ناخوشايندي که بسياري از افراد از آن رنج مي برند و به دنبال راه چاره اي هستند که زيبايي را به دستانشان بازگردانند.  در اين مطلب راهکارهايي را آورده ايم که با استفاده از آنها به راحتي مي توان اين مشکل را رفع کرد. حالا اگر شما هم جزو افرادي هستيد که دغدغه برطرف کردن اين مشکل را داريد، اين مطلب را تا پايان بخوانيد.

لايه برداري  کنيد

براي اينکه از شر سلول هاي مرده پوستي خلاص شويد، لايه برداري را فراموش نکنيد. با اين کار پوست لايه جديدي مي سازد و مي تواند کرم يا لوسيون بهتري را جذب کند. برخي افراد تصور مي کنند که يک تا دو بار لايه برداري پوست در هفته کافي است، تصور غلطي که بايد در آن تجديدنظر کرد.

بهترین زمان مراقبت

متخصصان بهترین زمان مراقبت و مرطوب نگه داشتن پوست دست را شب ها می دانند، چراکه کرم یا لوسیون می تواند مدت زمان بیشتری روی دست ها بمانند و به طور کامل جذب پوست شود. بنابراین هرچه ماندگاری این مواد روی دست ها بیشتر باشد، رفع خشکی پوست نیز سریع تر انجام می شود. پس هنگام خواب مرطوب کردن دست ها را با کرم یا لوسیون فراموش نکنید. استفاده از مرطوب کننده های طبیعی(روغن نارگیل، روغن جوجوبا یا ژل آلوئه ورا) نیز می تواند در رفع خشکی پوست و بازگردان زیبایی به آن تاثیرگذار باشد.

به توصيه ها توجه کنيد

همه مواردي که گفتيم، مي تواند به از بين رفتن خشکي پوست دست، التهاب و بدشکل شدن آن کمک کند. پس اگر دوست داريد دستي زيبا داشته باشيد، به توصيه هايي که مي شود توجه کنيد.

دست ها را در مواد مرطوب کننده قرار دهيد

از ديگر روش هاي تاثيرگذاري که مي توان در رفع خشکي پوست از آن استفاده کرد، قرار دادن دست ها در مواد مرطوب کننده است. با اين روش مي توانيد خشکي دست ها را به طور کامل از بين ببريد و پوستتان را مرطوب نگه داريد. فراموش نکنيد که پس از حمام هم پوستتان را با مرطوب کننده هاي طبيعي ماساژ دهيد.

از لوسيون استفاده کنيد

پوست دست 60 ثانيه بعد از شست وشو رطوبتش را از دست مي دهد، به همين دليل بايد بلافاصله بعد از شستن دست ها از لوسيون استفاده کنيد. براي نتيجه گرفتن از لوسيون هم بهتر است پوست دستتان کمي مرطوب باشد.سعي کنيد از لوسيون ها و مرطوب کننده هايي استفاده کنيد که از ترکيب پترولاتيوم، دايمتيکون و انواع چرب کننده هاي لايه اي محافظ روي پوست تشکيل شده اند. ترکيب اسيد هيالورونيک و گليسيرين نيز مرطوب کننده خوبي است که مي تواند به برطرف شدن خشکي دست ها کمک کند. بنابراين پس از شست وشو براي استفاده از کرم يا لوسيون دست هايتان بايد کمي مرطوب باشد. سعي کنيد تا زماني که دست هايتان خشک نشده به چيزي دست نزنيد تا مواد مغذي داخل کرم يا لوسين به خوبي جذب پوست شود. به اين نکته هم توجه داشته باشيد که ميکروب ها با دستان مرطوب راحت تر منتقل مي شوند، پس براي کار عجله نکنيد و اجازه دهيد که لوسيون يا کرم کاملا جذب پوستتان شود.

دست ها را اصولي بشوييد

شست وشوي بيش از حد دست ها اثر بسيار مخربي روي پوست دارد، از آن جهت که لايه محافظ روي پوست از بين مي رود و خشکي پوست و التهاب ايجاد مي شود. از سوي ديگر، برخي محصولات بهداشتي هم ميزان Ph موجود در آنها مناسب نيست، علاوه بر اينها روش نادرست شست وشوي دست ها نيز مي تواند اثر مخربي روي پوست دست به جا بگذارد. پس تصور نکنيد آب گرم نسبت به آب سرد ميکروب زدايي بهتري دارد. به خاطر بسپاريد که نبايد دست ها را با آب گرم بشوييد، چراکه موجب خشکي بيش از حد پوست مي شود. بهتر است از صابون مايع استفاده کنيد، چون صابون هاي جامد Ph بيشتري دارند و باعث ايجاد التهاب پوستي مي شوند. همچنين هنگام خشک کردن دست ها فشار زيادي به پوست خود نياوريد، تنها کافي است با حوله يا دستمال  آهسته روي دست ضربه بزنيد.