جلوگيري از خروج 30 ميليون دلار ارز از کشور با افزايش توليد در پالايشگاه امام خميني(ره) شازند

کرونا تاثیری در تولید ندارد

 

 

سميه راهپيما -  از روزهاي پاياني سال گذشته تاکنون، اقتصاد کشور تحت تاثير ويروس کرونا قرار گرفته است، به گونه اي که کارهاي حساس و پرريسکي که تعطيل شده بود، با اولويت بندي يکي پس از ديگري باز شد. برخي از آنها نيز با يک سوم يا دو سوم کارکنان خود کار مي کردند و مابقي آنها نيز دورکار بودند؛ اما در اين ميان کارکنان نيروهاي عملياتي مانند کارکنان سايت پالايشگاه سعي کردند تا علاوه بر تمهيدات در نظر گرفته شده از سوي ستاد سلامت، در صحت و سلامت کامل فعاليت خود را انجام دهند و به دور از هرگونه استرسي، سعي در خدمت رساني به صنعت کشور داشتند. پالايشگاه امام خميني(ره) شازند، يکي از آنهاست که براي جويا شدن از فعاليت اين پالايشگاه، در روزهاي کرونايي با غلامحسين رمضانپور، مديرعامل اين پالايشگاه گفت و گو کرده ايم. مشروح اين گفت وگو را در ادامه مي خوانيد:

 

  آيا شيوع بيماري کرونا  باعث ايجاد مشکلاتي در روند توليد شده است؟

خير. خوشبختانه در ايام شيوع کرونا کاهش توليد نداشتيم و توليد ما همچنان ادامه داشته است. توليد 250 هزار بشکه در روز پالايش نفت خام و توليد فراورده هاي نفتي باارزش و سوخت هاي پاک را داريم و ادامه خواهيم داد.

     چه اقداماتي براي مقابله با ويروس کرونا صورت گرفته است؟

از همان ابتداي شيوع اين بيماري، محل هاي تجمع را شناسايي و از تجمع افراد جلوگيري شد. به عنوان مثال، مناطق ورودي پالايشگاه در ابتداي شيفت هاي کاري صبح و شب، رختکن ها، رستوران و محل هاي بارگيري تانکرهاي ورودي و خروجي پالايشگاه شناسايي مي شدند، با اين کار هم از ترافيک جلوگيري به عمل مي آمد و هم اين مرکز مرتب در طول روز ضدعفوني مي شدند. از دستگاه هاي تب سنج نيز، جلوي ورودي پالايشگاه و در هر شيفت کاري و همچنين طي روز در نقاط مختلف پالايشگاه استفاده مي شد، ضمن آنکه به موارد مشکوک توصيه شد تا در صورت نياز به درمانگاه و مراکز درماني مراجعه کنند تا به طور قطعي مشخص شود که دچار بيماري شده اند يا خير. همچنين در صورت مشاهده موارد مشکوک، اطرافيان او را نيز شناسايي مي کرديم.

مراکز تجمعي که امکان تعطيلي آنها وجود داشت، مثل مراکز آموزشي و باشگاه هاي ورزشي نيز بلافاصله تعطيل شدند و خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته و تشکيل کميته سلامت از همان ابتداي بيماري ، تاکنون مشکلي در زمينه شيوع اين بيماري نداشته ايم.

     پالايشگاه شازند سال گذشته چه دستاوردهايي داشته است؟

پالايشگاه امام خميني(ره) شازند شعار سال 1398 را که سال رونق توليد نامگذاري شده بود، به معناي واقعي کلمه تحقق بخشيد. مصداق اين امر توليد بيش از ظرفيت مصوب بود. طبق برنامه، توليد پالايش نفت خام 250 هزار بشکه در شبانه روز بود که موفق شديم به طور متوسط حدود 7 هزار بشکه در روز- بيش از ظرفيت اسمي پالايشگاه - پالايش نفت خام داشته باشيم و به همين نسبت هم محصولات توليدي ما افزايش پيدا کرد، به گونه اي که بيش از 5 ميليارد و 800 ميليون ليتر توليد بنزين يورو و بنزين سوپر را در پالايشگاه داشتيم و بقيه محصولات پالايشگاه هم به همين نسبت افزايش پيدا کردند. سال گذشته با اجراي پروژه مبتکرانه، خلاقانه و نوآورانه اي که از سوي همکاران ما در پالايشگاه ايده اش مطرح شد، توانستيم اين محصول را بدون صرف هزينه سرمايه گذاري و صرفا با تغيير فرايندهاي عملياتي، استفاده از ظرفيت هاي موجود و با فکر، ايده، خلاقيت و نوآوري در پالايشگاه براي اولين بار توليد کنيم که به اين ترتيب، از خروج بيش از 30 ميليون دلار ارز از کشور جلوگيري شد.

 علاوه بر اين، در پالايشگاه امام خميني(ره) شازند، محصول نفت کوره کم گوگرد مورد نياز کشتيراني در سطح کشور و منطقه نيز توليد شد. اين مهم در حالي محقق شد که تمامي کشورهاي دنيا مکلف شده بودند سوخت مورد نياز کشتيراني ها را از 5/3 درصد گوگرد به زير نيم درصد برسانند. اين محصول فقط در پالايشگاه امام خميني شازند توليد و نياز شرکت هاي کشتيراني تامين شد.

     با توجه به اينکه در سال جهش توليد قرار داريم، بفرماييد که شرکت پالايش نفت شازند چه برنامه هايي براي امسال دارد؟

با توجه به شعار امسال و فرمايش مقام معظم رهبري، بنا داريم پيشرفت هاي بسيار مهم تر و ارزشمندتري در پالايشگاه داشته باشيم. در ابتداي سال 1399 موفق شديم کيفيت محصول بنزين توليدي پالايشگاه را که از ابتداي راه اندازي فازهاي جديد (از ابتداي دهه 90) بنزين يورو 4 بوده، يک درجه بالاتر ببريم و بنزين يورو 5 توليد کنيم.

همچنين مطالعات امکان سنجي توليد کک سوزني را آغاز و در اين زمينه قراردادي را با پژوهشگاه صنعت نفت منعقد کرديم. بر اين اساس، مطالعات اوليه و ساخت نمونه کک توليدي از طريق دستگاه آزمايشگاهي در پژوهشگاه صنعت نفت توليد خواهد شد و پس از مطالعات امکان سنجي و ساخت نمونه آزمايشگاهي کک سوزني، مطالعات پايه و بنيادي اين پروژه را ادامه مي دهيم که اميدواريم بتوانيم در آينده اي نزديک، کک سوزني را که محصولي با ارزش وارداتي است، براي صنايع فولادي کشور توليد کنيم و از واردات آن بي نياز شويم.

     چه ايده هاي نويني از سوي اين پالايشگاه براي افزايش ظرفيت صورت گرفته است؟

 براي افزايش ظرفيت پالايش پالايشگاه، ايده هاي خوبي در سطح پالايشگاه داريم و در حد نرمال طي سال، حدود 10 درصد بيش از ظرفيت اسمي پالايشگاه ها افزايش خواهيم داشت. از اين رو افزايش کيفيت محصولات و افزايش تنوع محصولات با ارزش افزوده بيشتر در دستور کار است، مانند افزايش توليد نرمال هگزان و توليد نرمال پنتان. همچنين افزايش ميزان پروپيلن توليدي پالايشگاه نيز که محصول بسيار باارزشي است و توليد کک سوزني را در دستور کار امسال داريم و طي سال هاي آتي هم اين برنامه ادامه خواهد يافت.

     چگونه از توانمندي متخصصان داخلي براي پيشبرد اهداف پالايشگاه استفاده مي کنيد؟

براي توانمندسازي متخصصان داخلي پالايشگاه، برنامه هاي آموزشي تدارک ديده شده که بر اساس آن دوره هاي حضوري و غيرحضوري از سوي اداره آموزش پالايشگاه برگزار خواهد شد. برگزاري سمينارها و کنفرانس هاي علمي نيز از ديگر گام هايي است که در آن از دانش روز، براي افزايش توانمندي متخصصان استفاده مي شود.

     چه تعداد از نيروهاي پالايشگاه، بومي و چه تعداد غيربومي هستند؟

 نيروهاي شاغل در پالايشگاه شامل نيروهاي رسمي، قراردادي و پيمانکاري مي شوند که نيروهاي پيمانکاري عمدتا بومي هستند. بنابراين بيش از 90 درصد نيروهاي پيمانکاري و قراردادي، بومي منطقه بوده و در سطح نيروهاي رسمي نيز به دليل استفاده از تخصص هاي مختلف و همچنين آزمون هايي که در سال هاي گذشته از سوي وزارت نفت به صورت سراسري در سطح کشور برگزار شده، بيش از 70 درصد نيروهاي رسمي بومي و حدود 30 درصد کارکنان متخصص  هستند که براي تامين آن از سطح کشور استفاده شده است.

     براي رفاه کارکنان پالايشگاه و ميزان سطح درآمد آنها چه گام هايي برداشته شده است؟

براي ايجاد رفاه کارکنان و خانواده هاي آنها، امکانات مسکوني و ورزشي نظير باشگاه هاي مختلف در شهرک پالايشگاه واقع در شهر مهاجران فراهم شده که بر مبناي مقررات و آيين نامه هاي موجود در سطح وزارت نفت  است.

ما خواستار آن هستيم که امکانات بيشتر و بهتري را براي رفاه حال همکاران و خانواده هاي آنها در سطح شهرک پالايشگاه داشته باشيم و در حد مقررات و دستورعمل ها نيز تلاش مي کنيم بيش از گذشته امکانات رفاهي براي خانواده همکاران ايجاد کنيم؛ اما به هر حال شهرک براي شرکت دولتي است و محدوديت هايي وجود دارد، با اين حال براي افزايش امکانات، در تلاش هستيم به منظور رفاه حال خانواده هاي کارکنان تعمير اساسي منازل را انجام دهيم که يکي از دغدغه هاي کنوني آنها به شمار مي رود.

     در پايان اگر نکته باقي مانده، بفرماييد.

همانطور که در زمينه افزايش حقوق کارکنان اطلاع داريد، پالايشگاه به دليل ماهيت دولتي بودن، تابع مقررات و قانون هاي وزارت نفت است و افزايش حقوق مطابق آيين نامه ها، دستورعمل ها و مصوبه ها انجام مي شود. در اين زمينه کاري از دست مسوولان پالايشگاه برنمي آيد و مشابه ديگر کارکنان شرکت نفت در سراسر کشور، صورت مي پذيرد.