غذاهای بین المللی و پرطرفدار

کيوسکي   یا کیفسکی

   عاطفه حبيبي

کيوسکي يا کيفسکي، يکي از غذاهاي محبوب در سراسر دنياست که اصالت اوکرايني- روسي دارد و در بسياري از رستوران هاي مطرح بين المللي مي توان آن را يافت.  اين غذاي خوش عطر و طعم ، نام روسي يک نوع سوخاري با سينه مرغ است. قدمت تهيه و طبخ اين غذا در ايران به سال هاي پس از جنگ جهاني اول بازمي گردد. جالب است بدانيد که کيوسکي از سوي روس ها وارد ايران شده است. پختن اين غذا بسيار راحت است و به زمان زيادي براي طبخ نياز ندارد. از اين رو گزينه مناسبي براي بانوان کارمند محسوب مي شود. با يک بار پختن کيفسکي نه تنها خودتان؛ بلکه اعضاي خانواده هم به طرفداران بي شمار اين غذا اضافه مي شوند.

مواد لازم

سینه مرغ بدون استخوان: دو عدد

آرد: یک پیمانه

تخم مرغ: یک عدد

پودر سوخاری: یک پیمانه

کره: به میزان لازم

جعفری ساطوری شده: 2 قاشق

سیر رنده شده: یک حبه

لیموترش: یک عدد

نمک و فلفل سیاه: به میزان لازم

طرز تهيه

ابتدا سينه مرغ را از يک طرف  با چاقوي کوچک و تيز از قسمت بالاي آن شکاف کوچک، اما عميق ايجاد مي کنيم و چاقو را داخل شکاف مي چرخانيم تا در قسمت مياني سينه، فضا باز شود، حالا آن را مرينيت (طعم دار کردن) مي کنيم. سپس کره را با جعفري ساطوري و سير رنده شده مخلوط کرده و در يخچال مي گذاريم تا کمي سفت شود. در اين مرحله کره طعم دار شده اي را که سفت شده در تکه هاي کوچک برش مي زنيم و در شکاف هاي ايجاد شده در مرغ قرار مي دهيم و به کمک بيفتک کوب لبه هاي آن را کامل مي کوبيم تا خوب بسته شود و هنگام سرخ شدن مواد از آن خارج نشود (اگر بيفتک کوب نداشتيد مي توانيد با خلال دندان لبه ها را ببنديد). سپس مرغ ها را داخل آرد مي غلتانيم. حالا نوبت اضافه کردن تخم مرغ است. در انتها هم به آرد سوخاري آغشته و در روغن سرخ مي کنيم. بعد از اتمام کار آن را در ظرف مورد نظر مي چينيم و کمي آب ليموي تازه روي آن مي ريزيم و اين غذاي خوشمزه را در کنار خانواده ميل مي کنيم.

 

        شربت ژله ای

 

  آتينا عالي

پودر ژله: يک بسته (رنگ و طعم آن به سليقه خودتان بستگي دارد)

آب جوش: يک ليوان

آب خنک: 2 ليوان

آب ولرم: يک ليوان

گلاب يا عرق دلخواه: 2 قاشق غذاخوري (اجباري نيست)

شکر: 2 قاشق غذاخوري (بسته به ذائقه تان)

تخم شربتي يا تخم ريحان: يک تا 2 قاشق غذاخوري

 طرز تهيه

تخم شربتي يا تخم ريحان را با يک ليوان آب ولرم مي گذاريم نيم ساعت بماند تا لعاب بيندازد. هر بسته پودر ژله را با يک ليوان آب جوش حل مي کنيم و روي بخار کتري مي گذاريم تا کاملا بن ماري و شفاف شود. سپس دو ليوان آب خنک به آن اضافه مي کنيم و به مدت نيم ساعت در فريزر قرار مي دهيم تا کمي نيم بند شود (بسته به مارک ژله ممکن است بيشتر از نيم ساعت زمان نياز داشته باشد). سپس از فريزر خارج کرده و تخم شربتي يا تخم ريحان را اضافه و مخلوط مي کنيم؛ شربت ژله اي آماده سرو است.

نکته: تخم شربتي از تخم ريحان ريز تر است، اما خاصيت بيشتري نسبت به تخم ريحان دارد، ولي تخم ريحان به خاطر اينکه درشت تر است شربت را زيبا تر مي کند، اما انتخاب يکي از اين دو بستگي به سليقه خودتان دارد.

 

کیک موز و شکلات

 مليکا فتاحي

مواد لازم

آرد: 2 پيمانه

موز رسيده: 3 عدد

تخم مرغ: 2 عدد

شکر: يک پيمانه

شکلات چيپسي: يک پيمانه

شير: يک قاشق غذاخوري

کره: نصف پيمانه

دارچين: يک قاشق چايخوري

جوش شيرين: يک قاشق چايخوري

بيکينگ پودر: يک قاشق چايخوري

نمک: نصف قاشق چايخوري

طرز تهيه

ابتدا کره و شکر را با هم مخلوط مي كنيم، سپس تخم مرغ ها را يکي يکي شکسته و به آن اضافه کرده و خوب هم مي زنيم. موزها را با پشت چنگال له مي کنيم و شير و دارچين را مي افزاييم و به ديگر موادمان اضافه مي کنيم. آرد الک کرده، بيکينگ پودر، جوش شيرين و نمک را هم به بقيه مواد افزوده و خوب هم مي زنيم تا يکدست شود. در اين مرحله شکلات چيپسي نسوز را اضافه مي کنيم و هم مي زنيم. وقتي مواد کيک آماده شد، قالب را چرب مي کنيم (يا کاغذ روغني مي ا ندازيم يا با کره چرب مي کنيم و داخل آن را آرد مي پاشيم) و داخل آن مي ريزيم. سپس روي مواد را صاف مي کنيم و داخل فري که از 10 دقيقه قبل گرم شده با دماي 175 درجه سانتيگراد مي گذاريم تا بپزد (تا 20 دقيقه اول در فر باز نشود). بعد از گذشت 30 دقيقه با يک سيخ چوبي پخت کيک را چک مي کنيم، اگر مواد آن به سيخ نچسبيد، يعني کيک آماده است. آن را از فر بيرون مي آوريم و بعد از خنک شدن برش مي زنيم و به سليقه دلخواه تزيين مي کنيم.