درد در نقاط مختلف بدن نشانه چیست؟

 

به گفته پزشکان، درد علامتي است که به انسان درباره بروز بيماري ها هشدار مي دهد. اين درد در نقاط مختلف بدن متفاوت است و علائم خاص خود را دارد، علائمي که به ما مي فهماند سلامتمان به خطر افتاده است، هشداري که بايد جدي گرفته شود؛ از اين رو توجه به درد در نقاط مختلف بدن مي تواند به حفظ سلامت و رفع مشکلات به وجود آمده کمک کند. حالا اگر دوست داريد اطلاعات بيشتري در اين زمينه به دست آوريد، اين مطلب را تا پايان بخوانيد.

درد ناگهاني قلب

براي بيشتر ما پيش آمده که گاهي اوقات براي چند روز متوالي، دردهاي گذرا و شديد در ناحيه قلب خود حس کرده باشيم. اين درد مي تواند به دليل کشيدگي عضلات نزديک به قلب باشد. البته اگر احساس کرديد که علايم سکته قلبي را داريد، نبايد به سادگي از کنار اين دردهاي گذرا بگذريد و آن را ناديده بگيريد. درد در اين ناحيه مي تواند با معده نيز ارتباط داشته باشد، به همين دليل دفعات اين درد و شدت آن را با پزشک معالج خود در ميان بگذاريد.

درد پشت گوش

 

گاهي دردي شديد را پشت گوش خود احساس مي کنيم. اين درد نشانه دهنده داشتن ميگرن، فشرده شدن يک عصب يا التهاب در غده لنفاوي است. دردي که بيشتر مواقع در زمان خم کردن گردن بروز مي کند، اما اگر درد پشت گوش در اين مورد خلاصه نشود، بايد سريعا به پزشک مراجعه کنيم، چراکه اين درد ممکن است نشانه عفونت، بيماري هاي عروقي يا لختگي خون باشد.

گرفتگي

 

گاهي پيش آمده که برخي افراد زمان غذا خوردن يا بلافاصله بعد از يک تمرين فيزيکي شديد، دچار گرفتگي و درد در ناحيه پهلوها مي شوند که دليل آن مي تواند درست کار نکردن سيستم گوارشي يا هضم نشدن کامل غذا باشد. اگر دائم دچار گرفتگي در اعضاي مختلف بدن مي شويد، بايد بدانيد که بدنتان يک مشکل دروني دارد. گرفتن رژيم غذايي بدون پتاسيم، کلسيم و منيزيم تاثير زيادي در گرفتگي عضلات بدن دارد. علاوه بر اين گردش خون نامناسب هم مي تواند دليل ديگري باشد که نبايد به راحتي از کنار آن گذشت. از اين رو در دريافت آهن مورد نياز بدن دقت کنيد و مطمئن شويد که عروق شما دچار گرفتگي و انسداد نشده باشند.

کمردرد ناگهاني

 

تعداد افرادي که تاکنون کمردرد را تجربه نکرده اند، بسيار کم است. بيشتر اوقات، احساس درد و ناراحتي در کمر به دليل نشستن زياد يا تغيير ناگهاني در نحوه نشستن يا ايستادن است، مساله اي که باعث کشيدگي عضلات کمر و ايجاد درد در اين ناحيه مي شود. اين دردها معمولا زود از بين مي روند، اما دوام آنها مي تواند نشانه ديسک کمر، درد عصب سياتيک يا سنگ کليه باشد.

درد و التهاب گلو

 

اين مشکل در بيشتر مواقع به دليل سرماخوردگي و عوامل مرتبط با آن ايجاد مي شود و همه افراد تجربه ابتلا به آن را دارند. اما اگر کاملا سالم باشيد و درد و التهاب گلو آزارتان بدهد، بايد به دنبال دليل آن بگرديد. يکي از عوامل ايجاد اين درد مي تواند حساسيت غذايي باشد. دليل ديگر مصرف بيش از حد قند است؛ اتفاقي که باعث انباشته شدن اسيد در گلو مي شود و به التهاب و درد در گلو مي انجامد.

درد در پاها

بعضي وقت ها بعد از مدت زيادي بي تحرکي اين احساس را داريد که پاهايتان سنگين شده است که اين مشکل مي تواند نتيجه بي تحرکي شما باشد، اما درد مستمر در پاها نشان دهنده بيماري هاي عروقي است که معمولا به دليل ديابت، لختگي خون، آسيب هاي فيزيکي يا عفونت ها بروز مي کند. عامل ديگري که مي تواند باعث درد شديد در پاها شود، ابتلا به بيماري هاي خوني است که به باريک شدن رگ ها مي انجامد و ايجاد درد مي کند.

خالي کردن زانو

 

اين مشکل را هم بسياري از ما تجربه کرده ايم. وقتي زانو خالي مي کند، احتمال اينکه آرتروز، بي تحرکي، آسيب به اعصاب زانو يا آسيب هاي ديگر باعث ايجاد چنين مشکلي در اين ناحيه شده باشد، فراوان است، حتي اگر اين اتفاق خيلي کم و محدود پيش آيد. با اين حال براي پيدا کردن مشکل اصلي و جلوگيري از خالي خالي کردن زانو بهترين کار مراجعه به پزشک است. بر اساس تحقيقات انجام شده، کاهش قدرت زانو باعث ضعف ماهيچه هاي بالاي زانو مي شود و داشتن تعادل در حالت ايستاده و يا زمان راه رفتن را دشوار مي کند. در نتيجه وقتي زانوها خالي مي کنند، ممکن است زمين بخوريد و مفاصل شما آسيب بيشتري ببيند، از اين رو نبايد اين نشانه را ناديده گرفت و به حال خود رها کرد. همچنين توصيه شده که در سنين بالا از بي تحرکي بپرهيزيد و تا جايي که مي توانيد ماهيچه هاي بالاي زانو را تقويت کنيد تا دچار مشکلات اين چنيني نشويد.