نگاهي کوتاه به شرايط سخت کارکنان مناطق عملياتي نفت در جنوب کشور


رعايت کرونا همراه با  تحمل گرما

مشعل         بسياري از مناطق عملياتي صنعت نفت در مناطق جنوبي کشورمان قرار گرفته است. فصول مختلف در اين مناطق با شهرهاي ديگر متفاوت است. زمستان سرد شهرهاي ديگر براي اين مناطق شروع فصل بهار است و هوا تا فروردين تا حدودي خنک است؛ اما از ارديبهشت به بعد، ديگر هوا بشدت گرم و شرجي مي شود و ماندن زير اين آفتاب داغ و سوزان قابل تحمل نيست؛ اما اين همان هوايي است که بسياري از کارکنان صنعت نفت بدون هيچ محافظ و سايباني ساعت ها زير آن کار مي کنند و بعد از  چند ساعت خيس عرق و آفتاب سوخته و تشنه مي شوند و حالا در اين چند ماه که شيوع ويروس کرونا همه مردم جهان و ايران را درگير کرده، کارکنان صنعت نفت در مناطق عملياتي و گرم و شرجي بايد در همان شرايط گرم و شرجي و عرق ريزان با ماسک  بر صورت و رعايت فاصله اجتماعي کار کنند.

در شرايطي که در خبرهاي اوليه گفته مي شد، با شروع گرما شيوع کرونا کمتر مي شود؛ اما اين روزها خوزستان و شهرهاي جنوبي کشورمان همچنان در وضعيت قرمز اين بيماري قرار دارند و خطر ابتلا براي کارکنان صنعت نفت هم بيشتر شده است. به همين دليل کارکنان در شرکت ها و موقعيت هاي کاري مختلف بايد بيش از قبل نسبت به رعايت پروتکل هاي بهداشتي حساس باشند. در بسياري از تصاويري که از کارکنان عملياتي از جمله شرکت ملي حفاري يا تاسيسات توسعه اي در عسلويه يا پتروشيمي هاي در حال ساخت در ماهشهر منتشر مي شود، کارکنان در گرماي 50 درجه و آفتابي مستقيم و در ميان تاسيسات آهني و فولادي که گرما را چند برابر مي کند، با ماسک حضور دارند و در حال فعاليت هستند.

اگرچه اين شرايط با توجه به شيفت کاري و شرايط هر شرکت در اين گرما و شرايط کرونايي تعديل شده؛ اما از آنجا که در اين چند ماه کار متوقف نمانده، روند اجرايي پروژه ادامه دارد و کارکنان هم در هر نوبت به فعاليت هميشگي خود مي پردازند، با اين تفاوت که حالا بايد استرس احتمال ابتلا ،  ماسکي که نفسشان را تنگ مي کند و سختي هاي رعايت پروتکل   را هم   تحمل کنند.

کارگران و کارکنان صنعت نفت در سطح مختلف طي اين دوران با رعايت نوبت کاري و تحمل سختي کار در گرما و کرونا توانسته اند روند توليد را حفظ کنند و تعداد محدود مبتلايان و فوت شدگان در ميان کارکنان صنعت نفت حاکي از آن است که هم مسؤولان در اين صنعت تدابيري بموقع و مناسب براي محدودسازي تردد و احتمال شيوع کرونا انديشيده اند و هم  کارکنان با رعايت پروتکل ها همراهي خوبي داشته و دارند. کارکنان فعال در تاسيسات، دکل هاي حفاري يا دکل هاي نفتي که هر روز با انواع خاک و گل و روغن و آلاينده ها در ارتباط هستند و شرايط سخت کاري را مي گذرانند، در اين شرايط کرونايي بر سختي کارشان افزوده شده و شايد لازم باشد براي اين کارکنان، شرايط با حساسيت بيشتري ارزيابي شود تا رضايت شغلي بيشتري داشته باشند.

اما بايد گفت که شرايط سخت کار براي کارکنان نفتي در مناطق جنوبي کشورمان، تنها گرما و سختي هاي رعايت پروتکل هاي بهداشتي نيست؛ بلکه در همين روزها شدت گرد و غبار بخصوص در استان خوزستان بسيار زياد شده است، به نحوي که هفته قبل استاندار خوزستان به شکل فوق العاده تمامي عمليات اجرايي و اداري و فعاليت هاي مختلف در سطح شهر را تعطيل کرد.

طي چند سال گذشته، موضوع گرد و غبار در استان خوزستان و آسيب هايي که به سلامت ساکنان آن وارد آورده است، يکي از موضوعات مهم استاني و کشوري بوده؛ اما تاکنون راه حل هاي اجرايي براي مقابله آن، نتيجه جدي در پي نداشته است. به همين دليل در مقاطعي از سال، از جمله همين روزها، گرد و غبار به مشکلات و محدوديت هاي موجود اضافه مي شود. اين روزها استان خوزستان و استان هاي همجوار آن در محدوده هشدار از نظر بيماري کرونا قرار دارند و تعداد مبتلايان و فوت شده هاي آنها افزايش چشمگير داشته و ما از همکارانمان در مناطق عملياتي مي خواهيم تا بيشتر مراقب خود، همکاران و خانواده هايشان باشند. مي دانيم که در شرايط سخت و تحمل ناپذيري قرار دارند که شايد اگر هر کس ديگري بود، نمي توانستي تحمل کند. مي دانيم که در گرماي 50 درجه، گذاشتن ماسک بر صورت چقدر سخت است و چقدر نفستان تنگ مي شود؛ اما تنها چيزي که مي توانيم بگوييم اين است که باز هم تحمل کنيد تا جانتان سالم بماند.

 

داستان عکس

 ايران، يکي از بزرگترين کشورهاي توليد گل محمدي و همچنين گلاب در جهان محسوب مي شود و هرساله حجم زيادي از اين محصول و فراورده پر طرفدار را به کشورهاي مختلف جهان صادر مي کند. با گسترش توليد گل و گلاب و صادرات آن به کشورهاي مختلف، اشتغالزايي بالايي به صورت فصلي و دائمي براي افراد در شهرهاي مختلف ايجاد شده که گامي مؤثر در مسير توسعه زندگي روستايي است و مانع از  مهاجرت افراد به شهرهاي بزرگ مي شود.

عکس: بهنام يوسفي -مهر

 

معرفی اپلیکیشن ها

EasyBib

کتابشناسي و فهرست گيري کتب، يکي از بخش هاي مهم در کارهاي دانشجويي محسوب مي شود؛ اما اين موضوع گاهي اوقات مي تواند سخت و پيچيده باشد. حال با وجود اپليکيشن EasyBib کارتان مي تواند خيلي راحت تر از گذشته شود و فهرست گيري از کتاب ها را با دقت و سرعت بالا برايتان انجام دهد. با استفاده از اين اپليکيشن، امکان اسکن بارکد کتاب ها و اضافه کردن آنها به ليست هم امکانپذير است.

Mathway

اپليکيشن Mathway يکي از محبوب ترين و مشهورترين اپليکيشن ها در زمينه حل گام به گام مسائل مرتبط با رياضي و علوم در دنيا به حساب مي آيد. اين اپليکيشن عالي و در عين حال ساده بخوبي مباحث مختلف رياضي از جمله جبر، استاتيک، شيمي و مثلثات را پوشش مي دهد.

WolframAlpha

اپليکيشن WolframAlpha در اصل يک موتور جست وجوي بسيار پيشرفته است که مي تواند پاسخ هر سوالي را برايتان پيدا کند. اين اپليکيشن پاسخ به سوالات در زمينه هاي موسيقي، فرهنگ، تلويزيون و حتي مسائل رياضي را پوشش داده و همچنين قادر است آمار و ارقام مختلفي را به شما ارائه کند.