مهاجم گلزن پالايش گاز ايلام  در گفت وگو با «مشعل» :

مسي و علي کريمي الگوي فوتبال من هستند

ليگ برتر فوتبال زنان در سال هاي اخير از چهره هاي شاخصي برخوردار بوده است؛ البته آنها فرصت کمي براي ديده شدن داشتند، بويژه که در تيم قهرمان، بازي نکرده اند. زهرا حاتم نژاد، يکي از اين بازيکنان است؛ در غرب کشور، او چهره اول فوتبال دختران کرد ايران است؛ حداقل وفادارترين آنها به خانه. او همچنان به تيم شهرش پالايش گاز ايلام وفادار است. در شرايطي که فوتبال بانوان ايران، مهاجمان خوبي دارد، عبور از نام زهرا حاتم نژاد، بازيکن خوب پالايش گاز ايلام غيرممکن است.در دوراني که فوتبال زنان در شبکه هاي اجتماعي کمي مطرح شده، زهرا حاتم نژاد احتمالا کمتر از ديگران از مزيت بودن در ديد عموم بهره مند بوده است. اگر هيچ تصور قبلي از اين بازيکن زن نداريد، کافي است مهاجمي را تصور کنيد چارچوب شناس، با آمار گل بالا که در خدمت تيم و متعصب است. پالايش گاز در ليگ برتر(99-98) در شرايطي که کرونا در فاصله 4 هفته به پايان بازي ها، ليگ را متوقف کرد، تيم پنجم جدول بود؛ تيمي که ليگ را خوب آغاز کرد و بهتر از هميشه بود. با مهاجم گلزن پالايش گاز ايلام که 16 گل در اين فصل به ثمر رسانده، گفت وگويي داشتيم که با هم مي خوانيم.

  خودتان را معرفي کنيد.

 زهرا حاتم نژاد هستم. متولد 23 شهريور 65. در ايلام به دنيا آمدم و فوتبال را هم از همين شهر شروع کردم.

  از چه زماني وارد عرصه فوتبال شديد؟

من از سال 81 فوتبال و فوتسال را شروع کردم؛ البته در ابتدا فوتسال بازي مي کردم و 3 سال بعد و از سال 84 وارد فوتبال شدم. در آن زمان، فوتبال بانوان نوپا و ليگ دسته يک بود و ليگ برتري وجود نداشت؛ اما بعد از آن شکل مسابقات تغيير کرد و ليگ برتر تشکيل شد که ابتدا مسابقات به صورت متمرکز بود و هر هفته در يک استان برگزار مي شد.

   چه شد که به فوتبال رو آورديد؟

در خانواده ما، همه به فوتبال علاقه مند هستند و من هم از بچگي بازي مي کردم. علاقه و استعداد هم داشتم و وقتي فهميديم که در سالن هاي ورزش بانوان، فوتسال بازي مي کنند، به اين رشته رو آوردم. اولين مربي من هم خانم پورنادر بودند که وقتي استعداد و توانايي من را ديدند، گفتند در تيم منتخب استان عضو شوم که من هم قبول کردم و از آنجا شد که به صورت رسمي وارد فوتسال و فوتبال شدم.

  با اين توضيحات به نظر مي رسد که خانواده شما به هيچ وجه، مخالفتي با فوتبال بازي کردن شما نداشتند.

به هيچ وجه. اتفاقا آنها بهترين و اولين مشوق من بودند، بخصوص برادرهايم که در اين راه خيلي تشويق و کمک کردند تا استعدادم شکوفا شود و خيلي خوب حمايتم کردند.

   در حال حاضر عضو و کاپيتان تيم پالايش گاز ايلام هستيد. وضعيت اين تيم در اين فصل از ليگ برتر چطور بود؟

تيم ما از شروع اولين دوره رقابت هاي ليگ برتر در ليگ حضور داشته و جزو تيم هاي باريشه در فوتبال بانوان است. در اين فصل هم وضعيت خوبي داشتيم و هم اکنون در رتبه پنجم هستيم. پالايش گاز ايلام، تيمي است که به استثناي يک بازيکن 14 ساله از تبريز، ساير بازيکنان آن، دختران کردزبان ايلام و اطراف اين شهر هستند. در ليگ 98 پيش از نيمه تمام ماندن ليگ، در رده پنجم قرار گرفتيم و اگر اين رتبه را نهايي تلقي کنيم، تيم ما نسبت به ليگ 97 که هفتم شد، پيشرفت داشت. از اينکه در ايلام بازي کردم، راضي هستم. ايلام شهر من است و از بازي کردن براي پالايش گاز ايلام لذت بردم.

   کيفيت ليگ بانوان چطور است؟ نه فقط از لحاظ فني؛ بلکه از همه لحاظ، مانند مسائل مالي، سخت افزاري و داوري، سطح ليگ بانوان در چه حدي است؟

خوشبختانه در چند سال اخير، فوتبال بانوان از آن حالت گذشته خارج شده و در حال حاضر توجه بيشتري به ليگ برتر مي شود. با آمدن شبکه هاي مجازي هم ليگ برتر بانوان بيشتر ديده شده و مورد توجه قرار گرفته که همه اينها در کنار هم باعث شده ليگ پيشرفت کند. در سال هاي اول ليگ برتر، امکانات بانوان بسيار پايين بود؛ شايد در حد 10 درصد استانداردها؛ اما الان خدا را شکر تيم ها از لحاظ فني و مالي وضعيت بهتري دارند؛ البته باز هم جا دارد شرايط بازيکنان و تيم ها بهتر شود. الان بازيکناني که در ليگ شاغل هستند، هيچ شغل ديگري ندارند و تمام زندگي آنها در فوتبال خلاصه مي شود. قطعا در شرايطي که حمايت ها بيشتر شود، همه تيم ها وضعيت مطلوب تري پيدا خواهند کرد و در کل فوتبال بانوان پيشرفت بيشتري خواهد کرد.

   بزرگترين مشکل فوتبال بانوان در حال حاضر چيست؟

بحث مالي، اصلي ترين دغدغه فوتبال بانوان است. مسائل مالي ابعاد مختلفي دارد. بانوان فوتباليست هيچ بيمه اي ندارند و وقتي دچار مصدوميت مي شوند، به مشکل برمي خورند. در اين مواقع، باشگاه کمک مي کند؛ اما چون منابع مالي محدود است، کمک ها در حدي نيست که بازيکن بتواند خيلي زود به تمرين ها برگردد، ضمن اينکه بحث مالي قراردادهاي بازيکنان هم يک معضل ديگر است که بسيار ناچيز است.

   قراردادها در فوتبال بانوان چقدر با فوتبال آقايان تفاوت دارد؟

تفاوت که نجومي است و اصلا قابل مقايسه نيست. قرارداد يک بازيکن فوتبال در ليگ بانوان، به اندازه يک سوم ماليات قرارداد يک فوتباليست در ليگ برتر مردان هم نيست. بانوان واقعا از لحاظ مالي حمايت نمي شوند و مشکل دارند.

   در فوتبال آقايان، ما شاهد اين مساله هستيم که يک بازيکن هر مقدار هم که قراردادش از نظر مالي بالا باشد؛ تنها بخشي از پولش را مي گيرد و براي گرفتن باقي آن بايد چند سال صبر کند. اين موضوع در فوتبال بانوان هم وجود دارد؟

بله، حتي شاهد اين موضوع بوده ايم که يک تيمي با بازيکنان قرارداد بسته و کارش را در ليگ شروع کرده؛ اما بعد از چند هفته به دليل مشکل مالي از ليگ انصراف داده و همه بازيکنان بلاتکليف مانده اند. به نظر شما اين بازيکنان چه بلايي سرشان مي آيد؟ در اين شرايط بازيکن نه تنها پولي نمي گيرد، بلکه بايد يک نيم فصل هم بيرون بماند و از نظر فوتبالي هم ضرر مي کند. اين بحث انصراف از ليگ، خودش يک معضل در فوتبال بانوان است که همين فصل هم شاهد آن بوديم. از طرف ديگر فکر مي کنيد بودجه يک تيم در فوتبال بانوان براي يک فصل چقدر است؟ در بهترين حالت 400 تا 500 ميليون تومان براي يک فصل، آن هم براي تمام مخارج يک باشگاه. يعني حقوق بازيکنان، کادرفني، اياب و ذهاب و تدارکات و خيلي مسائل ديگر. حالا خود شما ببينيد اگر قرار باشد اين بودجه تقسيم بندي شود، چه اندازه پول به بازيکنان مي رسد و همين مشخص مي کند قرارداد بازيکنان در ليگ برتر بانوان تا چه اندازه کم است.

   پس با اين وضعيت بايد گفت که فعاليت در فوتبال بانوان، کاملا براساس عشق و علاقه است.

دقيقا همينطور است. فقط عشق و علاقه است که باعث مي شود يک نفر چند سال از زندگي اش را صرف فوتبال کند، آن هم در حالي که منفعت مالي آنچناني برايش ندارد.

  شما از سال 81 در فوتبال بانوان بوده ايد. طي اين سال ها چه تغييري در فوتبال بانوان ايجاد شده است؟

فوتبال بانوان از همه لحاظ تغيير کرده است. قبلا تيم ها مقطعي و با هزينه هاي کم دور هم جمع مي شدند و بازي مي کردند؛ اما حالا بازي ها رفت و برگشت شده؛ اسپانسر ها وارد شده اند و ديگر مثل قبل حوصله آدم با ديدن فوتبال بانوان سر نمي رود و بازيکنان خلاق و باکيفيتي در تيم ها حضور دارند و اين يعني موفقيت.

  اين روند اميدوارکننده است؟

اگر اين روال ادامه پيدا کند، هم ليگ پوياتري خواهيم داشت و هم تيم ملي بهتري. فوتبال، براي بيشتر ما شغل و علاقه است. وقتي تمام وجود خود را پاي فوتبال مي گذاري، بايد بتواني زندگي ات را اداره کني. اميدوارم توجه به فوتبال بانوان بيشتر شود؛ بي توجهي ها خيلي زياد است. به ما لباس پلاستيکي مي دهند و مي رويم در هواي شرجي کشورهاي جنوب شرق آسيا بازي مي کنيم که کيفيت بازي را پايين مي آورد. خيلي خوشحالم که فوتسال ما در آسيا اول است و بازيکنان باکيفيتي داريم؛ اما اي کاش توجه ها به ما هم بيشتر شود. اين مسائل جزئي در کنار هم مشکلات بزرگي را ايجاد مي کند.

  تا به حال شده که به فوتبال آقايان حسادت کنيد؟ از بحث مالي و امکانات گرفته تا پخش مستقيم بازي ها و پوشش اخبار و مسائل ديگر. آيا اين مسائل موجب غبطه خوردن شما نمي شود؟

نه واقعا، از جايگاهي که هستم، خوشحالم و خدا را شکر مي کنم. من هرچه دارم، از لطف خدا بوده و يار اصلي من اوست. عاشق فوتبال هستم و چون با توکل به خدا در راه عشقم پيش مي روم، هيچ علاقه اي ندارم که خودم را در جايگاه ديگران قرار بدهم و آرزو مي کنم که اي کاش شرايط فوتبال آقايان را داشتم. خيلي وقت ها ما از تفاوت ميان فوتبال آقايان و بانوان ناراحت مي شويم، البته حسادت نمي کنيم و فقط ناراحت هستيم، آن هم به دليل کم توجهي به فوتبال بانوان. خيلي وقت ها مي بينيم که يک بازيکن در فوتبال آقايان قرارداد نجومي مي بندد و قراردادهاي ما اصلا قابل مقايسه با آنها نيست و در برابر مبالغ آنها اصلا به حساب نمي آيد. شما مطمئن باشيد اگر تنها 10 درصد از امکانات فوتبال آقايان را به بانوان بدهند، تيم ملي بانوان در بهترين رنکينگ هاي جهاني قرار مي گيرد.

  شما عضو تيم ملي هم هستيد. وضعيت تيم ملي بانوان در حال حاضر چگونه است؟

خدا را شکر وضعيت تيم خوب است. خوشبختانه مربي که در تيم ملي بانوان داريم، از لحاظ علمي در سطح بسيار بالايي قرار دارد و براي ما خيلي جالب است که خانم آزمون يکي از معدود مربيان در ايران است که سطح علمي بالايي دارد. به همين دليل تمام اردوها و تمرين هاي ما علمي و روي حساب و کتاب است. با شرايطي که داريم، خيلي به آينده اميدوار هستيم.

  ليگ برتر آقايان را پيگيري مي کنيد؟ طرفدار چه تيمي هستيد؟

بله. من کاملا پيگيري مي کنم. از بچگي طرفدار پرسپوليس بودم و هنوز هم هستم. تمام خانواده ما هم پرسپوليسي هستند.

  در فوتبال خارجي طرفدار چه تيمي هستيد؟

من بارسلونا را خيلي دوست دارم و ليونل مسي هم بازيکن مورد علاقه ام است.

   چه بازيکناني الگوي فوتبالي شما هستند؟

در دنيا، مسي را دوست دارم و در ايران هم علي دايي، علي کريمي، علي پروين و همينطور ناصر حجازي که شخصيت و منش بزرگي داشتند، از فوتباليست ها و شخصيت هاي مورد علاقه من هستند.

  در فوتبال آرزويي داريد که هنوز به آن نرسيده باشيد؟

خدا را شکر نه. شايد باورش سخت باشد؛ اما به لطف خدا به هر چيزي که در فوتبال خواستم، رسيدم.

  سابقه قهرماني در ليگ برتر را داريد؟

بله، من با تيم شهرداري بم در فصل 90-89، قهرمان ليگ برتر شدم.

  سابقه خانم گلي را چطور؟ قبلا اين عنوان را کسب کرده بوديد؟

بله، با 27 گل، خانم گل مسابقات شدم.

  لقب خاصي بين دوستان و هم تيمي هاي خود داريد؟

در حال حاضر نه؛ اما در گذشته دوستي که الان در تيم ما نيست، به من لقب آندره آرشاوين داده بود؛ همان بازيکن تيم ملي روسيه که در آرسنال بازي مي کرد. هميشه من را با اين اسم صدا مي کرد و مي گفت سبک بازي تو مثل آرشاوين است؛ البته خودم هم فکر مي کنم يک جاهايي شبيه او بازي مي کنم.

  ليگ امسال هم که به دليل کرونا نصفه و نيمه ماند؛ نظر شما چيست؟ آيا مي شود ليگ را ادامه داد؟

من فکر مي کنم با وقفه طولاني که افتاده؛ ادامه ليگ ديگر به صلاح نيست. تيمي که 3 ماه بازيکنانش را در اختيار نداشته، چطور مي تواند به ليگ باز گردد؟ شايد بچه هاي غرب کشور از محيط باز و شرايط طبيعي بهتري براي تمرين در وضعيت کرونا، بهره مند باشند؛ اما فوتباليست هاي شهرهاي بزرگ که در يک آپارتمان زندگي مي کنند و برخي مجبور بودند روي پشت بام تمرين کنند، آنها چطور مي توانند به ليگ برگردند؟ از طرف ديگر، تيم ها در ليگ فوتبال بانوان به اندازه کافي بازيکن ندارند و همه بازيکنان هم سطح و شرايط نزديک به هم ندارند. از نظر مالي نيز، 4 مسابقه ديگر به معناي هزينه هاي بيشتر براي باشگاه هايي است که مشکل مالي دارند.

  به خداحافظي از فوتبال فکر کرده ايد؟

 تا جان در بدن دارم، در خدمت فوتبال هستم. من عاشق فوتبالم و اين کاري است که به آن عشق مي ورزم. هر روز باانگيزه تر مي شوم. به وضعيت بدني و آمادگي ام واقف هستم و کنار گذاشتن فوتبال براي من خيلي زود است. براي آينده و کسب دوباره عنوان برترين گلزن ليگ، برنامه دارم. مي خواهم زماني فوتبالم را به پايان برسانم که باز هم در اوج کارم به عنوان يک مهاجم باشم.

  اگر حرف ناگفته اي داريد، بگوييد.

از همه کارکنان دوست داشتني و دلسوز پالايش گاز ايلام قدرداني مي کنم. پالايش گاز ايلام شايد تنها ارگاني باشد که تا اين حد پاي فوتبال بانوان ايستاده است. از هيات فوتبال ايلام، مديران عامل قديم و جديد، مربيان، بازيکنان و سرپرست تيم و همه کساني که اين تيم را درک مي کنند و پشت آن هستند، قدرداني مي کنم. همه آنها سنگ تمام گذاشتند و اين کار جمعي به موفقيت تيم در ليگ 98 انجاميد.