تنگه هامحلی برای ماجراجویی و طبیعت گردی

شبنم اعماري - ايران پر از جاذبه است؛ از جنگل ، کوه، دشت و بيابان گرفته تا ساحل، رود، جزيره و دريا، جاذبه هاي طبيعي که هر عاشق طبيعتي را به سمت خود مي کشاند.

تنگه ها هم يکي از جاذبه هاي طبيعي طبيعت هستند. آبراه هايي که دو بخش بزرگ آب را به هم متصل مي کنند و باعث جدايي دو بخش بزرگ از خشکي مي شوند. تنگه ها يا تنگ ها هم مانند بسياري از پديده هاي طبيعي، در گوشه و کنار کشور پنهاورمان خودنمايي مي کنند و باعث جذب گردشگران زيادي مي شوند. طبيعت زيبا، تماشاي رودهاي جاري و تفريحات هيجان انگيز اطراف تنگه ها باعث شده گردشگران زيادي اين مناطق را به عنوان مقصد سفرشان برگزينند. حالا اگر عاشق ماجراجويي و طبيعت گردي هستيد و دوست داريد سفرهاي هيجان انگيزي را تجربه کنيد، جايي براي تنگه نوردي نيز در برنامه سفرهايتان باز کنيد.

چاهکوه

اين تنگه، يکي از مهم ترين جاذبه هاي گردشگري جزيره قشم است. دره اي عريض با ديواره هاي بلند که هر بازديدکننده اي را شگفت زده مي کند. عرض چاهکوه در برخي نقاط، به قدري باريک است که عبور از ميان آن دشوار مي شود.

رغز

در ايران دره ها و تنگه هاي زيادي يافت مي شود که گاهي از چشممان دور مي مانند. تنگه رغز، يکي از اين تنگه هاست که در دل ارتفاعات دشت هاي مابين داراب و فسا در استان شيراز جا خوش کرده است. اين منطقه به دليل دسترسي دشوار، کاملا بکر و دست نخورده باقي مانده، به طوري که شما براي رفتن به اين تنگه به راهنماهاي حرفه اي نياز داريد. از چشم انداز هاي غيرقابل وصف اين تنگه مي توان به حوضچه ها و چشمه هاي پر از ماهي آن اشاره کرد. تنگه رغز آبشارهايي دارد که آب هاي خروشانشان، به داخل حوضچه هاي زير آنها مي ريزد.

شيرز 

اين تنگه که قدمتي چند ميليون ساله دارد، يکي از بکرترين و زيباترين تنگه هاي ايران است که بر اثر فرسايش و تغييرات زمين شناسي ايجاد شده است. شيرز در ميان استان هاي کرمانشاه، لرستان و ايلام واقع شده است. اين تنگه 5 کيلومتر طول دارد و ارتفاع ديواره هايش در بخشي از نقاط آن به 150 تا 200 متر نيز مي رسد. در قسمت هايي از اين تنگه، ديواره ها به قدري بلند است که نمي توان نور خورشيد را ديد. در انتهاي مسير شيرز هم محلي وجود دارد که مي توان بعد از يک تنگه پيمايي هيجان انگيز، در آنجا استراحت و رفع خستگي کرد و به نظاره طبيعت کاملا بکر اين منطقه نشست.

 

 

غارنوردی، تجربه ای هیجان انگیز

سفر به اعماق زمين، حسي دوست داشتني است که با غارنوردي مي توان آن را تجربه کرد. غارها، پديده هاي اسرارآميزي هستند که جزو مخوف ترين و جذاب ترين جاذبه هاي طبيعي دنيا محسوب مي شوند.  کشور پنهاورمان ايران هم در کنار جاذبه هاي بي شمار و ديدني اش، غارهاي زيادي دارد که برخي از آنها در نوع خود بسيار جالب و شگفت انگيز هستند

غار کرفتو

اين غار، يکي از مهم ترين جاذبه هاي گردشگري و بزرگترين غار باستاني ايران است. کرفتو که در فاصله 64 کيلومتري شهر سقز در استان کردستان واقع شده، در ارتفاع 100 متري از زمين قرار گرفته است؛ اما نگران نباشيد، براي ديدن کرفتو نيازي نيست کوهپيمايي کنيد؛ چراکه با گذشتن از 180 پله، براحتي مي توانيد خودتان را به غار برسانيد. اين غار آهکي که رمز و رازهاي زيادي را در دل خود نهفته دارد، ساخته دست بشر است و قدمت آن به دوران مادها برمي گردد. طول غار حدود 750 متر است و راه هاي فرعي متعددي از آن منشعب مي شود.  از نکات قابل توجه کرفتو اين است که دهانه غار روي يک ديوار سنگي قرار گرفته که زير آن يک چشمه جريان دارد. اين غار از 4 طبقه تشکيل شده و معماري آن به شکلي است که در هر طبقه، مکان هايي براي نورگير و پنجره ديده مي شود. براي رفتن به طبقات مختلف در دل غار، پله هايي تعبيه شده است. تراشه هاي ظريف و زيباي اتاق ها، تزيينات موجود و فرم سقف ها که به شکل کماني ساخته شده اند، از ويژگي هاي خاص کرفتو به شمار مي رود. در طبقه سوم اين غار هم جاذبه هاي ديدني زيادي خودنمايي مي کند و هنر دست انسان هاي باستان را مي توان در اين طبقه ديد.

در سفر به کردستان، بازديد از اين اثر ارزشمند را که به ثبت ملي نيز رسيده است، فراموش نکنيد.

 

آبشارها چشم نوازترین مناظر طبیعت

تماشاي ريزش حجم عظيمي از آب از ارتفاعات زيبا و مسحورکننده و برخورد آن با صخره هاي سخت که هر قطره اش را به هزاران ذره تبديل مي کند، ناخودآگاه انسان را ساعت ها به تماشاي اين پديده شگفت انگيز وامي دارد. شايد به همين دليل هم بتوان آبشارها را يکي از چشم نوازترين مناظر طبيعت دانست. ايران، کشوري گرم و خشک است؛ اما آبشارهاي زيادي دارد که گنجينه هاي سرزمينمان هستند، پديده هاي شگفت انگيزي که خنکاي آرامش بخش آن را نبايد از دست داد. به همين بهانه در ادامه به معرفي برخي آبشارهاي ناشناخته ايران پرداخته ايم که شايد تاکنون اسمش هم به گوشتان نخورده باشد.

سمبی

اين آبشار که در نزديکي روستاي يخکش شهرستان بهشهر جا خوش کرد و  به عنوان يکي از شگفتي هاي طبيعت استان مازندران شناخته مي شود. يخکش که در ميان جنگل هاي هزارجريب و رودخانه نکا قرار گرفته، چشم انداز خارق العاده اي دارد که در کنار بازديد از آبشار، نبايد ديدن اين روستا را از دست داد.

آبشار سمبي که از دل کوه سرچشمه مي گيرد و به رودخانه اي زيبا و پرآب در مسيري جنگلي سرازير مي شود، منظره اي خاص در دل طبيعت خلق کرده که در کنار آب و هواي دلپذير و حيات وحش غني اش، به مقصدي منحصر به فرد براي علاقه مندان به طبيعت تبديل شده است. بهترين زمان سفر به آبشار سمبي، فصل بهار است. با اين حال اين آبشار در تمام فصول سال جذابيت هاي خاص خود را دارد.

ماربره

اين آبشار در 20 کيلومتري جاده دره شهر به سمت پلدختر و در نزديکي روستاي آب قرار گرفته است. ماربره، يکي از زيباترين آبشارهاي استان ايلام به شمار مي رود که سراسر آن، پوشيده از درختان سرسبز و گياهان دارويي است. به لطف آب جاري و روان اين آبشار، سرتاسر دامنه آن را سرخس پرسياوشان پوشانده و باعث خلق فضاي دلربايي شده است. علاوه بر اين، از ديواره هاي کنار ماربره، آبي زلال چون چشمه جوشان جاري است که هم گواراست و هم قابل نوشيدن. در اطراف اين آبشار هم ميوه هاي انجير، انگور و نيزارهاي بلند ديده مي شود، به طوري که گويا تابلويي زيبا از طبيعت، مقابل چشمانتان به تصوير کشيده شده باشد. با حضور در دره شهر که در دامنه کبيرکوه از درختان زيباي بلوط و صدها اثر تاريخي و طبيعي محافظت مي کند، مي توانيد از ديگر جاذبه هاي اين منطقه هم ديدن کنيد و از تماشاي اين همه زيبايي لذت ببريد. براي ديدن آبشار ماربره، فصل بهار، بهترين زمان است.

کمردوغ

اين آبشار را به جرات مي توان بهشت کوچکي از ايران ناميد. کمردوغ با ارتفاعي بيش از 100 متر و عرض تقريبي 60 متر، هفتمين آبشار مرتفع ايران محسوب مي شود. طبيعت بکر اطراف اين آبشار در کنار رودخانه هاي فراوان، دشت ها و کوه هاي پوشيده از درختان و گل هاي وحشي، هر رهگذري را به سمت خود مي کشاند. کمردوغ که از آن به عنوان عروس آبشارهاي ايران نام برده مي شود، در چارو از توابع شهرستان کهگيلويه و بويراحمد واقع شده است. شايد برايتان جالب باشيد که بدانيد؛ کمر به معناي ديواري است که سخت و محکم باشد. آب کمردوغ هم به دليل نمکي بودن با وزش باد، به رنگ دوغ درمي آيد، به همين دليل بر اين آبشار نام کمردوغ نهاده اند.   عروس آبشارهاي ايران، در تمام فصول سال، مملو از آب است و بازديدکنندگان زيادي دارد. از ويژگي هاي اين آبشار مي توان به شوري آن اشاره کرد که در مناطق کوهستاني کهگيلويه و بويراحمد، يک ويژگي خاص و منحصر به فرد به حساب مي آيد.