گذري بر غذاهاي فرنگي

مانتی

 فائزه کشاورز

 بيشتر خانم هاي خانه دار علاوه بر غذاهاي اصيل و خوشمزه ايراني، به پختن غذاهاي فرنگي هم علاقه مندند، غذاهايي که با يک بار پختن، شايد بتواند جايي در برنامه غذايي آنها پيدا کند. به همين دليل در اين شماره از هفته نامه «مشعل» قصد داريم يکي از خوراکي هاي پرطرفدار ترکيه اي به نام مانتي را که غذايي لذيد، کامل و پرانرژي است، به شما خوانندگان هميشه همراه آموزش دهيم. اين غذا از خمير پر شده با گوشت چرخ کرده و انواع سس تهيه مي شود.

موادلازم

آرد: 3 پيمانه

نمک: 2 قاشق چايخوري

تخم مرغ: 2 عدد

آب: يک پيمانه

مواد مياني

گوشت چرخ کرده: 300 گرم

پياز: يک عدد

سير: چند حبه

ادويه: به ميزان لازم

* گوشت، پياز، سير و ادويه را با هم تفت مي دهيم و کنار مي گذاريم.

 طرز تهيه:

ابتدا تخم مرغ و نمک را با هم مي زنيم. سپس آرد را کم کم به آن اضافه مي کنيم تا يک خمير به دست آيد. حالا خمير را ورز و به مدت 20 دقيقه استراحت مي دهيم. بعد از اين مدت خمير را باز مي کنيم و به مربع هاي 2 در 2 برش مي زنيم و داخلش را با مواد مياني پر مي کنيم و به شکل بقچه مي بنديم. آب، روغن و نمک را مخلوط مي کنيم و اجازه مي دهيم تا جوش بيايد. حالا بقچه هاي خميريمان را داخل آب جوش مي اندازيم و به اندازه 5 تا 10دقيقه زمان مي دهيم تا بپزند. بعد از پخت آنها را از آب جوش خارج مي کنيم و همراه با ماست و روغن چيلي (روغن را داغ مي کنيم و داخلش پودر چيلي مي ريزيم و خوب هم مي زنيم) سرو مي کنيم.

 

کیک پرتقال

[Text Box: شهلا خاتون آباد]  

 مواد لازم

آرد: 2 پيمانه (ليوان دسته دار فرانسوي)

تخم مرغ: 3 عدد (اگر ريز بود 4 عدد)

روغن: يک ليوان سرخالي

آب پرتقال طبيعي: يک ليوان

شير: يک سوم ليوان

شکر: يک و نيم ليوان

بيکينگ پودر: يک قاشق سرپر مرباخوري

وانيل: يک چهارم قاشق چايخوري

رنده پوست پرتقال: يک قاشق مرباخوري

طرز تهيه:

ابتدا تخم مرغ ها را يکي يکي شکسته، زرده و سفيده آن را جدا مي کنيم (مراقب باشيد زرده و سفيده با هم قاطي نشود). سفيده هاي تخم مرغ را در ظرفي جداگانه مي زنيم، تا اندازه اي که حجم آن چند برابر شود و خوب پف کند، به طوري که وقتي ظرف را برمي گردانيم، مواد ثابت بماند و از ظرف بيرون نريزد (همزن بايد کاملا خشک و تميز باشد). در اين مرحله زرده ها را هم کمي با همزن مي زنيم تا از حالت لختگي در آيد. سپس شکر و وانيل را به زرده ها اضافه مي کنيم. با دور متوسط حدود يک دقيقه هم مي زنيم. حالا پوست پرتقال و در صورت دلخواه اسانس پرتقال را اضافه مي کنيم و دوباره هم مي زنيم تا مخلوطي غليظ و کش دار داشته باشيم که حجم آن دو برابر شده باشد. در اين مرحله آب پرتقال تازه و روغن مايع را به مخلوط اضافه مي کنيم و کمي هم مي زنيم. در ظرفي بيکينگ پودر و آرد را مخلوط کرده و سه بار الک مي کنيم. الک کردن باعث مي شود آرد هوادهي شود و کيک خوب پف کند. حالا مخلوط بيکينگ پودر و آرد را کم کم به مواد اضافه مي کنيم و فقط در حد مخلوط شدن هم مي زنيم. در آخر هم سفيده ها را به مواد اضافه کرده، به صورت دوراني و به اندازه اي که فقط با مواد مخلوط شود، هم مي زنيم (نبايد خيلي هم بزنيم چون پف مواد مي خوابد). مواد کيک را درون قالبي که آن را خوب چرب و آرد پاشي کرده ايم، مي ريزيم و درون فري که از قبل با حرارت 180 درجه سانتي گراد گرم کرده ايم، براي مدت 50 تا 60 دقيقه قرار مي دهيم تا کيک پخته شود. براي روي کيک مي توانيد سس پرتقال درست کنيد يا داخل مواد کيک، کشمش و گردو بريزيد.

 

شربت های رنگی با رنگ های طبیعی

مواد لازم

شکر: يک ليوان

آب: يک دوم ليوان

جوهرليمو: يک هشتم قاشق چايخوري

گلوکز و گلاب: يک قاشق غذاخوري

گل پنيرک: (به رنگ بنفش است و مي توان از از عطاري تهيه کرد)

چاي ترش: به ميزان لازم

طرز تهيه

اول از همه بايد براي شربت شهد درست کرد، به اين صورت که يک ليوان شکر را با يک دوم ليوان آب مخلوط مي کنيم و روي حرارت مي گذاريم، بدون هم زدن صبر مي کنيم تا شکر حل شود. حالا يک هشتم قاشق چايخوري، جوهر ليمو به آن اضافه مي کنيم تا شکرک نزند. وقتي شکر کاملا حل شد، يک قاشق غذاخوري سرصاف گلوکز مي ريزيم و مي گذاريم تا قوام بيايد، در آخر هم يک قاشق غذاخوري گلاب به آن اضافه مي کنيم. شربتي که درست کرده ايم، چيزي شبيه به شربت زولبيا و باميه است، با اين تفاوت که زعفران نمي ريزيم، چراکه اين شربت ها خودشان رنگ دارند. در اين مرحله، گل پنيرک را با آب سرد مخلوط مي کنيم. توجه داشته باشيد که آب بايد سرد باشد، چراکه باعث از بين رفتن رنگ پنيرک مي شود.زماني که رنگ آبي پس داد، صافش مي کنيم و در ليوان هاي مورد نظر مي ريزيم.

ليوان زرد: زعفران + آب هستش

ليوان آبي: گل پنيرک + آب سرد

اگر بخواهيم آبي پررنگ تر داشته باشيم، مقدار گل پنيرک را بيشتر مي کنيم (مي توانيم دو رنگ آبي پررنگ و آبي کمرنگ هم درست کنيم)

ليوان صورتي: آبي + دو قطره آبليمو

ليوان بنفش: آبي پررنگ + يک قطره آبليمو

ليوان سبز: گل پنيرک + نوک قاشق چايخوري زعفران

ليوان قرمز: شربت چايي ترش (شهد + چايي ترش)

حالا که طرز تهيه شربت هاي رنگي را ياد گرفتيد، دست به کار شويد و اين شربت هاي رنگي را درست کنيد و با قراردادن يخ روي آنها و ريختن عصاره پنيرک، شربتي خنک و گوارا براي اعضاي خانواده تهيه کنيد. براي تزيين شربت ها هم مي توان از تخم شربتي استفاده کرد.

. نکته: از اين شربت ها بيشتر به خاطر خاصيتي که دارند، استفاده مي کنند و شايد برايتان طعم خاصي نداشته باشد، از اين رو مي توان به دلخواه بيدمشک، بهارنارنج و داخلش ريخت تا عطر خوبي بگيرد و خوش طعم تر شود.