چه برنامه هايي براي توسعه همکاري با شرکت هاي داخلي در تامين اقلام و تجهيزات مورد نياز داشته ايد؟

با توجه به توانمندي هاي جوانان و توليدكنندگان داخلي از سال ها قبل سعي بر اين بوده تا تامين يا ساخت همه اقلام و تجهيزات از داخل کشور انجام شود. بر اساس فرامين مقام معظم رهبري كوشش ما صد چندان شده است. ساخت دستگاه هاي كلدكاتر، مسدودكننده هاي هوايي لوله، گريس پمپ تمام هيدروليك، طرح ساخت دستگاه هات تپ، تامين همه قطعات يدكي مورد نياز سيستم لاين بريك (شيرهاي خودكار) و تمامي تجهيزات تست و تنظيم آنان از جمله کارهاي انجام گرفته در اين زمينه بوده است. خوشبختانه در ساخت و تامين اقلام مورد نياز در بخش معاونت عمليات خطوط لوله، در كشور تا حدود زيادي به خودكفايي رسيده ايم و با تلاش توليدكنندگان و سازندگان داخلي به زودي به خودكفايي كامل هم خواهيم رسيد.

 به طور خاص در سال 98 چه اقدام هايي براي تحقق شعار سال (رونق توليد) و حمايت از شرکت هاي ايراني داشته ايد؟ آيا براي تحقق شعار سال 99 برنامه ريزي کرده ايد؟

درصنعت نفت و گاز همواره براستفاده از توان و تخصص نيروهاي داخل کشور تاکيد شده و هر روز به سمت پيشرفت بيشتر حرکت کرده ايم و بدون شک تحريم هاي بين المللي سرعت پيشرفت را بيشتر خواهد کرد؛ از اين رو بهره گيري از توانمندي هاي داخلي در برابر مشکلات همواره راهگشا بوده و در شرايط کنوني نيز اين منطقه آمادگي دارد تا از شرکت هاي ايراني فعال در زمينه ساخت تجهيزات مورد نياز صنعت انتقال گاز استفاده کند. از سوي ديگر معيار 4 الف تعالي سازماني مرتبط است با توسعه شرکت ها و توانمند سازي توليدكنندگان و تامين كنندگان كه در اين باره با استقرار نظام تعالي سازماني در منطقه و بويژه ارزيابي منطقه در سال 98، گامي بلند در جهت رونق توليد، حمايت از توليدات داخلي و جهش توليد برداشته شده كه اهم فعاليت ها و برنامه ريزي‎هاي منطقه در اين باره را مي توان به تسهيم دانش فني با توليدكنندگان و تامين كنندگان از طريق تعريف فرايند خودكفايي اقلام وارداتي و راهبردي، تبادل نظر فني با شركت هاي توليد كننده و برقراري ارتباط با پارك هاي علم و فناوري (امضاي تفاهم نامه همكاري با پارك علم و فناوري مشهد) و انعقاد چند قرارداد ساخت تجهيزات و قطعات يدكي با شركت هاي مذكور از قبيل طراحي و ساخت دستگاه هيدروليك برش سرد لوله، ساخت دستگاه آرتي يو، دستگاه تست بريك لاين و ساخت اورينگ لانچر و رسيور اشاره کرد.

در حوزه پشتيباني مالي از شركت هاي توليد كننده و تامين كننده داخلي با انجام خريد 162 تقاضا از توليد كنندگان داخلي به ارزش 45 ميليارد ريال در سال 98 و شتاب بخشي به روند پرداخت مطالبات براي تقويت بنيه مالي در كنار ايجاد اعتماد و شفافيت و احترام متقابل با تامين كنندگان از طريق افزايش شفافيت در تشريفات خريد با به كارگيري سامانه الكترونيك تامين كنندگان كالاي صنعت نفت و تلاش براي اخذ مجوز به كارگيري سامانه ستاد در سال 99 و انجام نظرسنجي هاي مستمر از تامين كنندگان به جهت اطلاع از نظرات و دغدغه هاي آنها از ديگر كارهاي انجام شده در اين زمينه است.

به طور كلي مي توان گفت با نام گذاري سال گذشته به نام سال «رونق توليد» از سوي مقام معظم رهبري برنامه هاي صنعت انتقال گاز ايران نيز بر اين اساس پايه ريزي شده بود و حرکت پيشتازانه منطقه چهار عمليات انتقال گاز در زمينه توليد و تامين قطعات مصرفي صنعت انتقال گاز و حمايت از شرکت هاي ايراني همانند سال گذشته امسال هم ادامه خواهد داشت؛ از اين رو بر اساس مصوبه هاي كميته خودكفايي همه اقلام يدكي خريد خارج كه امكان ساخت آن در داخل كشور فراهم است، شناسايي و سپس شناسنامه فني بر اساس مستندات فني موجود و در صورت نياز استفاده از خدمات فني شركت هاي معتبر تهيه مي شوند و با رعايت الزامات و استاندارد هاي شركت اقدام به ساخت نمونه اوليه کرده و در صورت تاييد، اقدام هاي بعدي انجام مي شود.

 آيا در مسير ساخت قطعات و تجهيزات، با شرکت هاي دانش بنيان و مراکز دانشگاهي ارتباط و همکاري داريد؟

بله. تاکنون با دانشگاه فردوسي، شهرک صنعتي و پارک علم و فناوري مشهد همکاري و تعامل دو طرفه داشته ايم. ايده هاي همکاران خلاق ما با همکاري اين شرکت ها و بخش دانشگاهي، تبديل به قطعات و تجهيزات مي شود. از سوي ديگر، مشکلات خود را با اين بخش مطرح مي کنيم و دانشجوها نيز براساس نياز منطقه، پايان نامه خود را تعريف مي کنند و ما از پايان‎نامه‎ها حمايت مي‎کنيم و حتي فکر مي‎کنم از اولين مناطق عملياتي بوديم که براي همکاري‎هاي بهتر با شرکت‎هاي دانش بنيان تفاهم‎نامه همکاري با پارک علمي فناوري خراسان امضا کرديم تا اين همکاري‎ها جنبه تخصصي به خود بگيرد. ضمن اينكه اين منطقه براي گسترش هدفمند فعاليت هاي تحقيقاتي اقدام به عقد تفاهم نامه هاي همكاري با دانشگاه هاي فردوسي مشهد، صنعتي شاهرود، حكيم سبزواري، صنعتي بيرجند و دانشگاه آزاد اسلامي واحد مشهد کرده است.

 فصل جديدي از خودکفايي در شرکت انتقال گاز ايران رقم خورده است. منطقه چهار عمليات انتقال گاز از جمله مناطق پيشتاز در اين حوزه است. به طور خاص چه اقدام هايي در اين زمينه انجام شده است؟

از روش هاي ديگر به كار گرفته شده در منطقه، براي بهره وري از خلاقيت و نوآوري همكاران مي توان كميته خودكفايي را نام برد. اين كميته متشكل از كارشناسان جوان و خلاق در كنار كاركنان باتجربه است. با استفاده از توان شركت هاي داخلي، فعاليت هاي مهمي صورت گرفته است كه براي نمونه مي توان به ساخت همه كارت هاي الكترونيكي سيستم هاي كنترل توربوكمپرسورهاي Dresser-Rand اشاره كرد. با توجه به اين كه توليد اين كارت ها در شركت سازنده از سال 1990 ميلادي متوقف شده است، در صورت عدم ساخت اين كارت ها در داخل كشور، امكان ادامه بهره برداري از اين كمپرسورها وجود نداشت. به طور خلاصه پس از پيگيري هاي زياد موفق شديم بيش از 45 نوع از كارت هاي كنترلي را به تعداد 230 عدد در شركت هاي داخلي توليد کنيم. پس از آن اقدام به ساخت داخل کردن اغلب اقلام سيستم كنترلي شد، به طوري كه مي توان گفت حدود 80 درصد تجهيزات كنترلي توربوكمپرسورهاي منطقه در داخل كشور توليد مي شود. از ديگر فعاليت هاي خودكفايي ساخت Stand مخصوص تعميرات اساسي توربين ها است كه صرفه جويي حدود 500 هزار يورو را به همراه داشت. همچنين ساخت محفظه مخصوص حمل و نگهداري توربين ها كه 250 هزار يورو صرفه جويي به همراه داشته است. جايگزيني روغن روان كننده توربوكمپرسورها از روغن كاسترول به مبلغ هر بشكه 4 هزار دلار، به روغن بهران، از ديگر فعاليت هاي خودكفايي در منطقه است. در زمينه ابتکارات و نوآوري ها و خلاقيت، مي توان به ساخت دستگاه هاي Welding Truck، ساخت دستگاه Cold Cuter هيدروليكي، ساخت Power دستگاهCold Cuter هيدروليكي، تبديل دستگاه هاي Cold Cuter نيوماتيك به هيدروليكي، كنترل و مانيتورينگ ايستگاه هاي حفاظت كاتديك، استفاده از منبع تغذيه سوئيچينگ به جاي ترانس ركتيفايرهاي ايستگاه هاي حفاظت كاتديک، فراهم کردن بستر سخت افزاري و انجام زيرساخت امكان كنترل شيرهاي خودكار از راه دور، ساخت دستگاه مغناطيس زدا، ساخت دستگاه Hot Tap کاملا داخلي، ساخت دستگاه لاين بريک، ساخت و بومي کردن تيغه هاي Cold Cuter اشاره کرد. موارد يادشده افزون برموضوع خودكفايي، گوياي خلاقيت و نوآوري کارکنان سختكوش اين منطقه و لازم به توضيح است كه دربخش خودكفايي نيز فعاليت هاي بسيار خوب و منسجمي انجام گرفته كه علاوه بر صرفه جويي هايي كه نصيب منطقه شده، از وابستگي به منابع خارجي نيز كاسته است که بيان تمامي آنها در اين گفت وگو نمي گنجد.

 تعميرات برنامه ريزي شده سال 99 کليد خورده است؟ چه حجم فعاليت و دستور کار رقم خواهد خورد؟

فرآيند پايدار انتقال گاز در حوزه تحت پوشش منطقه، بي شك مرهون تعميرات برنامه ريزي شده، به موقع و اثربخش در همه تاسيسات منطقه بوده از جمله در بخش معاونت عمليات ايستگاه ها كه مسئوليت راهبردي تأسيسات تقويت فشار گاز را بر عهده دارد، بنابراين نمي توان انتظار داشت كه بدون تعميرات برنامه ريزي شده به ماموريت منطقه دست يافت كه همان دريافت گاز از مبادي توليد و انتقال مستمر آن به مبادي مصرف است. براي دستيابي به اهداف سازمان در معاونت عمليات ايستگاه ها دو نوع تعميرات تجهيزات تعريف شده است. اول تعميرات اضطراري يا موردي كه در طول سال انجام مي گيرد و دوم تعميرات PM يا برنامه ريزي شده كه معمولا درفصول كم مصرف سال و عمدتا در بهار و تابستان انجام مي گيرد. تمام تلاش همكاران ما در بخش تعميرات بر اين است كه با انجام تعميرات برنامه ريزي شده (PM) حتي الامكان از انجام تعميرات اضطراري يا ناخواسته جلوگيري کنند. آمار و ارقام نشان مي دهد از زماني كه سيستم CMMS درمنطقه استقرار يافته است، تعميرات اضطراري به شدت كاهش يافته كه اين خود نمايانگر انتقال پايدار و مستمر گاز درحوزه تحت پوشش منطقه است. در مورد امسال نيز با توجه به نيل به آمادگي هاي مستمر براي فصول عملياتي، برنامه هاي تعميرات اساسي تاسيسات تقويت فشار و خطوط لوله تدوين و با هماهنگي مركز كنترل ديسپچينگ هماهنگ و زمان بندي شده و با انجام و جاري شدن تعميرات برنامه ريزي شده در مدت حداكثر 2 ماه، همه 100 مورد كارهاي تعميراتي منطقه به انجام خواهند رسيد.

 بهار سال هاي 98 و 99 شاهد وقوع سيل در برخي استان ها بوديم. آيا براي شرايط خاص و حفاظت از شبکه، تاسيسات و مراکز بهره برداري آمادگي داريد؟ در اين باره چه اقدام هايي انجام شده است؟

وقوع سيل در استان هاي شمالي، شمال خراسان و خراسان رضوي در بهار سال 98 و سال 99، به وقوع پيوست و تعدادي ابنيه هاي انتقال گاز، شبكه هاي انتقال برق مرتبط و تاسيسات را تهديد کرد. شناسايي موارد پر خطر و مناطق و موقعيت هاي حادثه خيز، مرمت و تقويت ساختارهاي مربوط به آن موقعيت ها در تاسيسات و خطوط انتقال، تامين تجهيزات مرتبط با مقابله با سيل، انجام تعامل هاي اجتماعي با شهرها و روستاها در زمان وقوع سيل براي جبران صدمات و لطمات آن، برگزاري مانورهاي مقابله با سيل و حوادث مشابه و در نهايت ايجاد شرايط آمادگي 100 درصدي حوادث پيش رو از عمده فعاليت هاي منطقه در حوزه حوادث طبيعي سيل در سال هاي 98 بوده و بهبود شرايط با طرح برنامه هاي برطرف سازي چالش هاي شناسايي شده جديد در سال 99 و در دستور كار مداوم و مستمر در تاسيسات انتقال گاز و امور خطوط لوله قرار دارد.

 در پايان اگر نکته اي باقي مانده، بيان بفرماييد.

در ساليان گذشته با مديريت مديران كار آمد و با تلاش عاشقانه كاركنان دلسوز، متخصص و متعهد كه با تلاش شبانه روزي خود برگ زرين ديگري از خدمت رساني به هموطنان را به نمايش گذارده اند؛ به لطف خدا منطقه از جايگاه بسيار خوبي برخوردار شده است؛ از اين رو به نظر بنده خوب بودن هميشه مانع بهبود و عالي شدن است و ما با جايگاهي كه حق منطقه است، هنوز فاصله داريم و به يقين گسترش تعاملات نقش ارزنده اي در دسترسي به جايگاه واقعي ايفا مي كند. آرزوي من به عنوان يك نيروي عملياتي در شركت انتقال گاز، رسيدن به بالاترين سطح توان عملياتي واستفاده از روش هاي تعميراتي نوين جهاني بدون توقف انتقال و تخليه گاز در كنار استفاده حداكثري از توان ذهني همه همكاران براي داشتن شركتي پويا، فعال و سرآمد نه فقط در سطح ايران اسلامي بلكه در سطح شركت ها ي طراز اول جهاني است و مطمئنم با تلاش تمامي همكاران به اين مهم دست پيدا خواهيم كرد.