آيين گراميداشت فقيد سعيد حسين کاظم پور اردبيلي در وزارت نفت برگزار شد

وزیر نفت:  هنوز رفتن او را باور ندارم

مشعل      آيين بزرگداشت مرحوم حسين کاظم پور اردبيلي باحضور بيژن زنگنه، وزير نفت و محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه و سيد محمود واعظي ، رئيس دفتر رئيس جمهوري، مديران و کارکنان وزارت امور خارجه و نفت به همراه خانواده آن مرحوم فقيد در محوطه ساختمان وزارت نفت برگزار و ابعاد ديگري از شخصيت و عملکرد اين مدير برجسته در وزارت امور خارجه و وزارت نفت مطرح شد.

بيژن زنگنه، وزير نفت در اين مراسم که روز سه شنبه (30 ارديبهشت) برگزار شد، با بيان اينکه اين روزها روزهاي سختي است و هنوز وجودم رفتن ايشان را باور نکرده است، گفت: هنوز به زبانم نمي آيد بگويم مرحوم کاظم پور؛ چراکه يک برادر عزيز، يک رفيق شفيق و يک همکار درستکار و وفادار را از دست داده ام.

وي ضمن تسليت به خانواده آقاي کاظم پور اردبيلي و همه بستگانشان افزود: من به مقام معظم رهبري و ملت ايران تسليت مي گويم، چراکه يک خدمتگزار وفادار و فرزند رشيد خود را از دست داده است. بنده 23 سال از نزديک با آقاي کاظم پور اردبيلي کار کرده ام، و بر ديانت، تقوا، شجاعت، دلسوزي و درستکاري ايشان شهادت مي دهم. ايشان عاشق ايران و سربلندي کشور و منافع ملي بود و از منافع ملي کوتاه نمي آمد.

زنگنه با تأکيد بر بي ادعايي آقاي کاظم پور اردبيلي و عدم منفعت خواهي او تاکيد کرد و گفت: هم اکنون اين موضوع عنوان شده است که ايشان در حزب جمهوري اسلامي مجروح و جانباز شده است، در صورتي که در اين سالها نه خودش هرگز اين موضوع را عنوان کرد و نه خواست که از مزاياي آن استفاده کند. «حسين»، بسيار بي توقع بود و هر توقعي داشت براي جمهوري اسلامي و مردم ايران و سربلندي ايران بود و آخرين پيامک ايشان به من درباره وضعيت معيشت مردم و حداقل حقوق کارگران بود که معتقد بود با اين مبلغ زندگي آنها نمي گذرد و از من خواست اين موضوع را با رئيس جمهور مطرح کنم.

وزير نفت با اشاره به اينکه ايشان دسترسي به ابزاري براي دستيابي به منافع خود داشت، اما من شهادت مي دهم که از هيچ ابزاري براي منفعت شخصي از آنچه در کار دولتي داشت، استفاده نکرد، ادامه داد: وي يک ذره در يک معامله نفتي و يک فعل و انفعال نفتي حضور پيدا و دخالت نمي کرد. بايد تاکيد کنم که او شرافتمندانه کار کرد و اين موضوع بسيار مهمي است.

زنگنه با بيان اينکه کاظم پور فرد بزرگي بود، در وصف درگذشت او يادآور شد: بايد بگويم که رفتي و رفتن تو آتش نهاد بر دل، از کاروان چه ماند جز آتشي به منزل. زنگنه در ادامه غزلي از مولوي را در وصف همکار فقيد خود خواند:

گفت کسي خواجه سنايي بمرد

مرگ چنين خواجه نه کاريست خرد  

کاه نبود او که به بادي پريد      

  آب نبود او که به سرما فسرد  

شانه نبود او که به مويي شکست

دانه نبود او که زمينش فشرد 

گنج زري بود در اين خاکدان

  کو دو جهان را به جوي مي شمرد 

قالب خاکي سوي خاکي فکند

جان خرد سوي سماوات برد  

جان دوم را که ندانند خلق

 مغلطه گوييم به جانان سپرد  

صاف درآميخت به دردي مي

بر سر خم رفت جدا شد ز درد 

وزير نفت با بيان اينکه ان شاءالله خداوند ايشان را با ابرار، نيکان و اولياي خودش محشور کند، افزود: گنج زر، در دست هر کسي مي تواند باشد اما انسانيت خصلتي است که کمتر کسي مي تواند به آن دست يابد. آقاي کاظم پور امروز با ره توشه پرباري به محضر خداوند متعال رفته است و اميدوارم خداوند هم اين توفيق را به من بدهد که با ره توشه اي بروم که در درگاه خداوند شرمسار نباشم.

او در ادامه گفت: درگذشت ايشان براي همه ما يک ضايعه بود، اما مرگ يک واقعيت است. چه خوب که انسان مانند وي از دنيا برود؛ شرافتمند زندگي کند و شرافتمند از دنيا برود و با نام نيک از او ياد کنند. آقاي کاظم پور انسان بود و از خداوند متعال آرزو مي کنم که ما بتوانيم از خوبي هاي ايشان تأثير بگيريم.

وزير نفت همچنين در جمع خبرنگاران، حسين کاظم پور اردبيلي را شخصيتي برجسته و انساني خودساخته و متدين توصيف کرد و گفت: به خدماتي که آقاي کاظم پور انجام داد، غبطه مي خورم. آقاي کاظم پور فردي نيک خواه، خيرخواه و خدمتگزار بود و من گفته ام که ملت ايران فرزند رشيدي را، خانواده ايشان پدري مهربان، من دوست شفيق و برادرم را و صنعت نفت ديپلمات باارزش و جمهوري اسلامي خدمتگزار صديق، بي ادعا و وفادار را از دست داده است.

وي با بيان اينکه به رغم همه ناملايمات و بعضاً بي احترامي هايي که به ايشان شد، همچنان بي ادعا و خالصانه به جمهوري اسلامي و مردم خدمت کرد، افزود: آنچه براي ايشان مهم بود، اعتلا و سربلندي ايران بود و چيز ديگري براي او اهميت نداشت.

زنگنه ادامه داد: او فرد صريح و شجاعي بود و در بيان نظراتش هيچ ملاحظه اي براي خير مردم نمي کرد. دنبال اين نبود که از مقام و سمتي که دارد، سود ببرد. عزت و احترام و آبروي انسان ها را خداوند عطا مي کند و هيچ کس هم نمي تواند از او بگيرد.

کساني که به «حسين» ناروا کردند، توبه کنند

محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه ايران که به همراه معاونان و سخنگوي وزارت امور خارجه در مراسم يادبود همکار فقيد و قديمي خود حسين کاظم پور اردبيلي، حاضر شده بود، حسين کاظم پور اردبيلي و حسين شيخ الاسلام را دو اسم و دو دوستي خواند که براي او هيچ گاه از هم جدا نمي شوند و گفت: اين دو، ديدگاه هاي متضاد فکري داشتند، اما هر دو مي دانستند که صادقانه براي سربلندي اين ملت و اين آب و خاک تلاش مي کنند و حالا من هر دو آنها را از دست داده ام.

وي با اشاره به اينکه من از ابتداي ورودم به حوزه ديپلماسي به عنوان يک دانشجوي دکترا در نيويورک به محضر حسين کاظم پور رسيدم، زماني که ايشان به عنوان معاون وزير امور خارجه همراه دکتر ولايتي به نيويورک مي آمد و نمونه بارز مردانگي و سخت کوشي بود، افزود: حسين مردي خوش فکر، تيزبين، شجاع و بي تکلف بود و با يک کارمند محلي آنچنان رفتار مي کرد که گويي با همتاي خود رفتار مي کند.

ظريف به زماني که در سال 67 پس از پايان دکترا، به تهران برگشت و مشاور وزير در امور قطعنامه 598 شد، اشاره کرد و افزود: با حسين حدود يک سال هم اتاق بودم که چه بسيار از ايشان آموختم و او براي من يک الگو و نمونه است. به من درس انسانيت، بزرگي و شجاعت آموخت. اميدوارم بتوانيم مانند حسين، شجاع و بي تکلف باشيم و براي سربلندي اين آب و خاک از همه چيزمان مايه بگذاريم.

وي با اشاره به اينکه حسين پيشنهاد نمايندگي دائم جمهوري اسلامي در سازمان ملل را باوجود اينکه بسيار سختي کشيده بود و بسيار به او جفا شد، پذيرفت، تصريح کرد: من امروز از کساني که به حسين ناروا کردند، مي خواهم در محضر خداوند توبه کنند، از همسر حسين حلاليت بطلبند. بد کردند؛ بسيار بد کردند.

وزير امور خارجه با بيان اينکه به پاس خدمات حسين کاظم پور اردبيلي و حسين شيخ الاسلام، دو سالن وزارت امور خارجه را به نام اين دو بزرگوار نامگذاري خواهيم کرد، گفت: همه بدانند براي خدمت به ايران و اين مردم راست و چپ بودن مهم نيست؛ دل در گرو اين مردم داشتن و عاشق اين آب و خاک بودن مهم است.

 کاظم پور طعم تلخ ترور و خشونت را از همان اوايل انقلاب چشيد

اما در اين مراسم پيام تسليت حسن روحاني، رئيس جمهورهم قرائت شد. در متن اين پيام آمده است:

انا لله و انا اليه راجعون

درگذشت ديپلمات برجسته و خدوم کشورمان مرحوم حسين کاظم پور اردبيلي موجب تاثر خاطر شد. اين تلاشگر پيشکسوت عرصه سياست و مديريت که طعم تلخ ترور و خشونت را در اوايل انقلاب چشيد و بسياري از ياران مبارز خود را در جريان بمب گذاري دفتر حزب جمهوري از دست داد با قبول سمتهاي مختلف و خدمتگزاري در سنگرهاي گوناگون از جمله در وزارتخانه هاي امور خارجه و نفت و بازرگاني و ارائه خدمات گوناگون، کارنامه ارزنده اي از خود بر جاي گذاشت که نام و يادش را ماندگار خواهد کرد.

اينجانب مصيبت وارده را به خانواده محترم، همکاران و دوستان اين فقيد سعيد تسليت مي گويم و از درگاه خداوند سبحان براي ايشان رحمت و مغفرت الهي و براي بازماندگان صبر و سلامتي آرزومندم.

* حسين، هرگز از مسئوليت شانه خالي نکرد

در مراسم گراميداشت حسين کاظم پور اردبيلي، همچنين پيامي از دوست و همکار قديمي او در سازمان اوپک قرائت شد. در پيام محمد زانوسي بارکيندو، دبير کل اوپک که خطاب به وزير نفت نوشته شده، آمده است:

عاليجناب مهندس بيژن زنگنه؛ وزير نفت جمهوري اسلامي ايران

با قلبي پر از اندوه خبر بسيار غم انگيز درگذشت برادرو همکار عزيزمان حسين کاظم پور اردبيلي را دريافت کردم. باشد که خداوند متعال او را در جنت الفردوس پذيرا باشد و به ما و خانواده او اين توان را بدهد که بتوانيم اين ضايعه جبران ناپذير را تحمل کنيم. حسين طي 34 سال گذشته در اوپک دوست عزيز من بوده است و دراين سال هاي خدمت رساني و حمايت از سازمان اوپک به عنوان نماينده اي شجاع و دلير کشور خود در هيات عامل اوپک خدمت کرد. وي به عنوان با سابقه ترين عضو هيات عامل اوپک و رئيس هيات عامل درچند نوبت به واسطه رهبري متفاوت و راهبري هاي دور انديشانه مورد احترام همکاران خود و کل خانواده اوپک بود. حسين، در بسياري از کميته هاي هيات عامل فعال بود و نقش اساسي در شکل گيري راهبرد بلند مدت سازمان و تقويت نقش و ظرفيت دبيرخانه اوپک ايفا کرد. اوپک بسيار خوشبخت بوده که از خدمات برجسته حسين در دوران خدمت وي در جمهوري اسلامي ايران بهره برده است ؛ مسئوليتي که او هرگز از آن شانه خالي نکرد. تخصص و تجربه هاي وي محور بسياري از دستاوردها و بزرگترين موفقيت هاي اوپک بود.

حسين قهرمان بيانيه همکاري بود که موجب تعالي وجهه اوپک شد و گواه اين موضوع، رهبري کنش گرايانه سازمان ما در مقابل رکود اقتصادي شديد و رکورد در بازار ناشي از شيوع ويروس کوويد 19 است. تعهد و ارادت حسين در طول زندگي کاري خود نه تنها نشانگر ويژگي هاي والاي شخصي وي، بلکه نشان دهنده اهداف ملت بزرگي بود که او سال هاي متمادي نمايندگي آن را با توانمندي بر عهده داشت.

در پايان مراتب صميمانه ترين قدرداني خود را از جنابعالي به دليل فداکاري و تعهدتان ابراز کنم. کار خستگي ناپذير شما به عنوان وزير جمهوري اسلامي ايران به نمايندگي از اوپک متضمن موفقيت سازمان در دستيابي به اصول بنيادين خود يعني حصول ثبات در بازار نفت به نفع کشورهاي توليد کننده، سرمايه گذاران، مصرف کنندگان و اقتصاد جهاني است. در حالي که در سپتامبر 2020 به استقبال شصتمين سالگرد تاسيس سازمان اوپک مي رويم، هرگز نبايد ميراث رويايي به جا مانده از اعضاي آن از جمله اعضاي جمهوري اسلامي ايران را که به واسطه گذر زمان قادر به پيوستن به ما نيستند را فراموش کنيم. برادر، همکار و دوست بزرگ ما حسين کاظم پور اردبيلي در زمره کساني خواهد بود که از خاطره ما نخواهند رفت.

کاظم پور، حامي توانمند منافع ملي در صحنه بين الملل همزمان با اين مراسم يوري سنتورين - دبيرکل مجمع کشورهاي صادرکننده گاز هم در پيامي درگذشت حسين کاظ پور اردبيلي را تسليت گفت و اظهار کرد: وي در چند دهه به عنوان مذاکره کننده ارشد در حوزه نفت و گاز، حامي توانمند منافع ملي کشورش در صحنه بين الملل بود.

يوري سنتورين با ارسال پيامي به وزير نفت، ضمن ابزار عميق ترين مراتب تأسف و تأثر به مناسبت درگذشت حسين کاظم پور اردبيلي، نماينده ايران در هيئت عامل سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) به نمايندگي از مجمع کشورهاي صادرکننده گاز (جي يي سي اف) نوشت: در اين شرايط ناگوار و با احترام کامل، مجمع کشورهاي صادرکننده گاز از مشارکت بسيار مهم آقاي کاظم پور اردبيلي در راستاي تأسيس، توسعه بيشتر و مشارکت فعال دائمي و حرف هاي ايشان به عنوان نماينده جمهوري اسلامي ايران در هيئت اجرايي قدرداني مي کند.

وي افزود: همکار گرانقدر ما در چند دهه به عنوان مذاکره کننده ارشد در حوزه نفت و گاز، حامي توانمند منافع ملي در صحنه بين الملل بود و وطن پرستي واقعي که خود را به عنوان چهره اي برجسته در امورخارجه و صنعت نفت ايران و مدافع خستگي ناپذير در مذاکرات و ديپلماسي به اثبات رساند.

دبيرکل مجمع کشورهاي صادرکننده گاز با اشاره به اينکه بدون شک، ميراث آقاي کاظم پور با تمرکز بر تقويت همکاري و ثبات بين المللي به همراه ارتقاي امنيت و سيستم هاي انرژي سازگار با محيط زيست همواره مورد تحسين فراوان افراد حرفه اي بوده است، ادامه داد: با بهره گيري از قدرت نرم ديپلماسي و گفت وگو و مذاکره همه جانبه، همکار ارشد ما به راستي احترام معناداري براي امنيت انرژي و ارتقاي تحولات مثبت در بازارهاي جهاني انرژي ايجاد کرده است.

وي يادآور شد: خواهشمند است مراتب همدردي عميق ما را درباره اين ضايعه غيرقابل جبران در خلال ماه مبارک رمضان پذيرا باشيد. براي خانواده اين مرحوم که براي ما بسيار محترم و عزيز بود دعا مي کنيم و همواره ياد و خاطره اين شخص والامقام در ذهن ما خواهد ماند.