مخالفت نفتی ها با ادامه لیگ برتر

سلامت انسان ها واجب تر است، چون زیر ساخت نداریم

مشعل      رئيس جمهور به همراه وزير ورزش در جلسه هيات دولت با مجوز ستاد ملي مبارزه با کرونا رأي به ادامه مسابقات ورزشي گروهي و انفرادي داد تا ازاين پس دوباره شاهد به چرخش درآمدن چرخ ورزش کشور باشيم. البته رئيس جمهور و وزير ورزش يادآور شدند مسابقات بايد با رعايت پروتکل هاي بهداشتي برگزار شود چون در غير اين صورت دوباره مسابقات تعطيل خواهد شد.  يکي از رشته هايي که اين روزها بر سر ادامه دادن و ندادن آن بسيار بحث مي شود، رشته فوتبال بود که مخالفان و موافقان خود را دارد. يک عده از مديران و پزشکان تيم ها مي گويند جان انسان ها باارزش تر از ورزش و ادامه ليگ برتر فوتبال است و در مقابل يک عده هم از روي رئيس جمهور و وزير ورزش استقبال کردند و مي گويند بايد ورزش ازجمله فوتبال را با رعايت پروتکل هاي بهداشتي ادامه داد، چون کرونا حالا حالاها هست و نمي توان منتظر رفتن آن باشند. ازجمله مديراني که با ادامه دادن رقابت هاي ليگ برتر فوتبال باشگاه هاي ايران و فعاليت هاي ورزشي مخالف هستند، مديران عامل دو باشگاه ليگ برتري صنعت نفت آبادان و نفت مسجدسليمان هستند. علي عيسي زاده و مهران نصيريان دوست، مديران دو باشگاه صنعت نفت آبادان و نفت مسجدسليمان عقيده دارند در وهله اول جان و سلامت بازيکنان و انسان ها باارزش تر از ادامه فوتبال است و نيز متذکر مي شوند فوتبال ايران زيرساخت هاي لازم براي برگزاري مسابقات در اين شرايط را ندارد.  با مديران عامل دو باشگاه ليگ برتري فوتبال نفت در اين خصوص گفت وگويي داشتيم که مشروح آن را باهم مي خوانيم.

    آقاي عيسي زاده؛ قرار است ليگ دوباره از سر گرفته شود، نظر شما در اين باره چيست؟

ما با شروع مسابقات موافق نيستيم. نزديک به 3 ماه است، تعطيل هستيم و با توجه به فرارسيدن عيد سعيد فطر، تعطيلي پابرجاست. بدون شک اين تعطيلي با توجه به شرايط قرمز استان خوزستان ادامه پيدا مي کند. جلسه اي در اين مورد با هيات مديره داشته ايم. استان خوزستان هم که وضعيت قرمز دارد. من نمي دانم چطور مي خواهند ليگ را شروع کنند؟ من با اين اوصاف مخالف ادامه ليگ هستم.

    گويا قراراست بازي هاي تيم هايي نظير نفت و خوزستاني ها در شهرهاي سفيد برگزار شود؟

بله من هم شنيده ام، اما در شرايط فعلي و در اين وضعيت اقتصادي چطور تيم ها مي توانند به شهر ديگر بروند و مسابقه برگزار کنند؟ اين هزينه باعث بدبختي تيم ما مي شود. اگر کل هزينه هاي اقامت تيم ها را پرداخت مي کنند، ما ديگر حرفي نداريم و مجبوريم به شهري که پيشنهاد مي کنند. برويم و بازي کنيم. در غير اين صورت براي ما ممکن نيست با توجه به شرايط قرمز خوزستان به شهر ديگري برويم. ما بايد براي هر بازي به شهر شيراز برويم و در همه بازي ها مهمان هستيم. چه کسي به شيراز مي رود؟ ما قبول نمي کنيم، اصلاً چه لزومي دارد در اين شرايط به شيراز برويم و بازي کنيم؟ چنين تصميمي براي ما ميسر نيست. همين انتقال شهر خودش تردد ايجاد مي کند. همه بازي ها را سه بر صفر اعلام و ما را راحت کنند.

     پس با اين اوصاف مخالف برگزاري ليگ هستيد؟

بله من مخالف برگزاري ليگ هستم. با اين وضع چه لزومي دارد که ليگ ادامه پيدا کنند. قانوني را تصويب و قهرمان را اعلام تا از بلاتکليفي خارج شويم. ما جايگاه خوبي در جدول داريم و از 9 بازي باقي مانده شايد بتوانيم سهميه ليگ قهرمانان آسيا را بگيريم. ازاين رو تيم ما از تعطيلي ليگ ضرر مي کند، ولي اين ضرر امتيازي است و جاني نيست. اگر در مجموعه ما فردي به کرونا مبتلا شود، و مشکلي برايش به وجود بيايد، اين خاطره بد تا ابد در ذهن و وجدان ما باقي مي ماند.

     يعني تمرينات را هم شروع نمي کنيد؟

با وضعيت استان خوزستان مگر مي توانيم تمرين کنيم. هيچ تضميني نيست که تمرينات را شروع کنيم و بازيکنان و عوامل تيم دچار مشکل نشوند.

     گويا مسابقات قرار است هر 5 روز يک بار برگزار شود، در اين مورد هم صحبت مي کنيد؟

 بحث ما برگزاري مسابقات هر 5 روز يک بار يا بدون تماشاگر نيست. براي فعاليت يک تيم، يک مجموعه و افراد مختلف دخيل هستند. رفت وآمد، تغذيه، اسکان و تهيه مايحتاج تيم همه باعث افزايش تردد مي شود. ناخودآگاه برخورد به وجود مي آيد. فقط پاي يک تيم فوتبال که در ميان نيست، گروه پشتيباني، پزشکي و بسياري گروه هاي ديگر دخيل هستند. کار يک تيم فوتبال که مکانيزه انجام نمي شود بلکه نيروي انساني زيادي انجام امور يک تيم فوتبال را بر عهده دارند. در حال حاضر اين پول نيست که اهميت دارد، بلکه جان آدم هاست. اميدوارم ليگ برگزار نشود؛ چون فاجعه بار خواهد بود.

     آقاي نصيريان دوست شما بفرماييد؛ قرار است ليگ دوباره از سر گرفته شود، نظر شما چيست؟

 اگر قرار به ادامه بازي ها به اين ترتيب باشد، اجحاف در حق گروه هاي خوزستاني است. استان خوزستان به جز چهار تيمِ ليگ برتري، گروه هاي زيادي در ليگ هاي يک و دو دارد. اگر قرار است بازي ها به اين شکل برگزار شود و خوزستاني ها ميزباني نداشته باشند، عدالت رعايت نمي شود. شرايط ميزباني در مسابقات متفاوت تر از هميشه شده است. در خوزستان وضعيت قرمز کرونا را اعلام کردند که با اين شرايط نمي دانيم. ما بايد در هواي جهنمي خوزستان و در اين وضعيت کرونا تمرين کنيم؟

      گويا قراراست بازي هاي تيم هايي نظير نفت و خوزستاني ها در شهرهاي وضعيت سفيد برگزار شود؟

وقتي ما بخواهيم براي انجام يک مسابقه به شهر ديگري برويم، چه اتفاقي مي اُفتد؟ وقتي چهار روز در وضعيت قرمز کرونا تمرين مي کنيم، چه دليلي دارد به شهر ديگري برويم؟ بارها گفته ايم که يک بازي فوتبال و قهرماني و برگزاري ليگ، از جان انسان ها باارزش تر نيست. ممکن است يک تيم قهرمان شود ولي واقعاً آن جامي که مي گيرند، از جان مردم بيشتر ارزش دارد؟ ستاد ملي مبارزه با کرونا پروتکل هايي را اعلام کرده، اما سازمان ليگ مي گويد ما فقط مجري برگزاري هستيم و وزارت ورزش و سازمان ملي مبارزه با کرونا دستور انجام بازي ها را مي دهند. مگر چنين چيزي مي شود؟ آقايان نبايد از زير بار مسؤوليتشان شانه خالي کنند و تمام مسؤوليت اجرايي در زمان پيشگيري از کرونا را به دوش باشگاه ها بگذارند.

     اما ليگ هاي کشورهاي کره و آلمان شروع شده است؟

 آيا زيرساخت هاي کشور ما مثل کشورهاي پيشرفته دنيا است؟ نفت مسجدسليمان به کنار، آيا حتي گروه هاي استقلال و پرسپوليس، سه زمين تمرين براي انجام تمريناتشان در سه گروه مجزا دارند و از طرف ديگر همه باشگاه ها مي توانند به درستي مباحثي مثل گندزدايي را انجام دهند؟ در هر استان شايد يک زمين تمرين مناسب باشد. ما فقط يک زمين مشترک اختصاصي براي بازي و تمرين داريم. بنابراين با آلمان و کره قابل مقايسه نيستيم چون زيرساخت نداريم.

     پس با اين اوصاف مخالف برگزاري ليگ هستيد؟

بله من مخالف هستم ولي دليل براي حرف خودم دارم. بينيد بگذاريد اين گونه توضيح دهم يکي از باشگاه ها در بيانيه اش آورده بود بعضي از باشگاه ها که گفته اند به خاطر سلامت مردم، مخالف برگزاري ليگ هستند، منافع خودشان را در نظر گرفتند. البته ما به اين شکل نيستيم و به نظرم، همان باشگاه مدنظر که اين حرف را عليه باشگاه ها زده، به فکر منافع خودش است که اين صحبت ها را مي کند چون جدا از بحث قهرماني، از 9 بازي باقي مانده ليگ کسب درآمد مي کند و لغو بازي هاي ليگ، به ضرر آن ها مي شود. تيم ما شانس کسب سهميه آسيايي در جام حذفي را دارد ولي چنين صحبت هايي مثل آن باشگاه مذکور نمي کنيم. به نظرم همان باشگاهي که مي گويد تمام تيم ها به دنبال سود کردن از وضعيت کرونا هستند، خودشان به خاطر سودشان در تلاش براي برگزاري بازي ها هستند، نه ما.

     گويا مسابقات قرار است هر 5 روز يک بار برگزار شود، در اين مورد هم صحبت مي کنيد؟

 مگر بازيکنان ربات هستند که بعد از 80-70 روز تعطيلي، هر چهار روز يک بار تمرين و بعد بازي کنند؟ ضمن اينکه در هفته هاي پاياني ليگ فشار بدني بيشتري به آن ها وارد مي شود و ممکن است آسيب بيشتري ببينند.

     اما قراراست با رعايت پروتکل هاي بهداشتي ليگ ادامه پيدا کند؟

 ببينيد آقايان مي گويند قبل از هر بازي تست کرونا گرفته شود؛ اگر باقيمت آزاد حساب کنيم، انجام هر تست کرونا 600 هزار تومان هزينه اش است که براي هر بازي و با احتساب 30 نفر بازيکن و ساير اعضاي تيم، اين رقم 18 ميليون تومان مي شود. آيا باشگاه هاي ما توان پرداخت 18 ميليون تومان در هر بازي رادارند؟ ستاد ملي مبارزه با کرونا اعلام کرده که در زمان بازي ها، بايد پروتکل هاي بهداشتي و فاصله اجتماعي رعايت شود. اگر اين شرايط باشد که بازيکن اصلاً نمي تواند تکل بزند و از طرف ديگر بايد هميشه فاصله يک و نيم متري را حفظ کند. مباحثي مثل ضدعفوني کردن مداوم توپ ها هم وجود دارد. اگر همه اين مسائل را روي هم بگذاريم، واقعاً چه اصراري به برگزاري ليگ هست؟ اصرارهاي به وجود آمده، چه دليلي دارد؟اگر تصميم قطعي به برگزاري بازي ها دارند، بايد مسابقات در شرايط عادلانه به صورت مهماني و ميزباني تيم ها باشد. اين طور نيست که برخي شهرها وضعيت سفيد کرونا را داشته باشند چون اين ويروس مدام از اين شهر به آن شهر انتقال پيدا مي کند و يک بيماري ناشناخته است. واقعاً چه دليلي دارد در اين شرايط بازي ها برگزار شود؟ اگر مي خواهند يک تيم خاص به قهرماني برسد، خب بازي ها را برگزار کنند يا جام را همين حالا و بدون برگزاري بازي ها به همان تيم بدهند.

 

 

صعود کوهنوردان شرکت ملی نفت به ارتفاعات البرز 

بعد از مدت ها که به دليل ويروس کرونا تمامي فعاليت هاي ورزشي تعطيل شده بود و شاهد هيچ رقابت و فعاليت ورزشي نبوديم، بعد از اعلام ستاد ملي مبارزه با کرونا و نيز وزارت ورزش که به يک سري از رشته هاي ورزشي ازجمله کوهنوردي اجازه فعاليت داده شد، گروه كوهنوردي شركت ملي نفت ايران هم زمان با ماه مبارك رمضان ضمن رعايت پروتکل هاي بهداشتي به ارتفاعات مرکزي رشته کوه البرزدرارتفاعات آبشار تهران (2900متري)صعود کردند.

21 نفر از کوهنوردان شرکت ملي نفت ايران باهدف تقويت قواي جسماني آن هم در ماه مبارك رمضان از ساعت 17 و در عصري بهاري کوه پيمايي را آغاز كردند و در مسيري خلوت بعد از سه ساعت کوه پيمايي به قله رسيدند و با به جا آوردن مراسم افطار به کوهنوردي خود پايان دادند.

اسامي اين کوهنوردان به اين شرح است: سيد مصطفي احمدي نسب، فريدون ابوقداره، سيد بهرام صفوي، موسي الرضا كريميان، الله يار الياسي، حميد غفاري، عبدالله امامي، مهدي دياني، حسن نعيم پور، محسن حدادي، مهدي كريميان، علي بهرامي، علي تقوي، مجيد خسرواني، كاظم مرادي، اصغر رحيم نژاد، بهروز نوروزي، مهدي قاسمي، عبدالله امامي، فرامرز فرجي، حسين باقر زاده ( سرپرست گروه)

 

علاقه مندی نفت مسجدسلیمان  و تمدید قرارداد با تارتار

مديرعامل باشگاه نفت مسجدسليمان با ابراز رضايت از همکاري با مهدي تارتار در ليگ نوزدهم علاقه مند است که با اين مربي براي ليگ بيستم نيز تمديد کند.

مهران نصيريان دوست، مديرعامل باشگاه نفت مسجدسليمان با تائيد اين خبر گفت: در ليگ نوزدهم هدايت تيم به مهدي تارتار از مربيان خوب ليگ برتر سپرده شد و با فراهم کردن شرايط لازم براي او، تيم نيز تا اين جاي ليگ عملکرد خوبي به نمايش گذاشته است.لذا با ابراز رضايت از همکاري با مهدي تارتار در ليگ نوزدهم، علاقه منديم با اين مربي براي ليگ بيستم نيز تمديد قرارداد کنيم.

مديرعامل باشگاه نفت مسجدسليمان همچنين ابراز اميدواري کرد که مشکلات مالي اين باشگاه با همکاري مسئولان استان برطرف شود تا در صورت ازسرگيري ليگ برتر، تيم نفت با دغدغه کمتر پا به مسابقات بگذارد.