سفرها از سرگرفته مي شود؟

دریاچه های رویایی ایران

هفته هاست که کل دنيا درگير کروناست و با شيوع اين ويروس بسياري از کسب وکارها آسيب ديده اند و از رونق افتاده اند. در اين ميان صنعت گردشگري نيز مستنثا نبوده و با شيوع ويروس کرونا ضررهاي هنگفتي را متحمل شده است. براساس بررسي هاي انجام شده در حوزه گردشگري، هيچ رخدادي حتي جنگ جهاني اول و دوم هم باعث نشده بود که صنعت گردشگري جهان اينگونه دچار آسيب شود. با اين حال و با توجه به اينکه هنوز واکسني براي اين ويروس پيدا نشده، مردم جز بازگشت به زندگي عادي چاره ديگري ندارند و کسب و کارها نيز رفته رفته در حال بازگشايي است، البته با رعايت پروتکل هاي بهداشتي. از اين رو سفرها هم به مرور زمان از سرگرفته خواهند شد تا مردم پس از مدت ها قرنطينه خانگي هوايي تازه کنند. با اين حال رعايت پروتکل هاي بهداشتي اعلام شده تنها راه مهار انتشار و انتقال ويروس کروناست، مساله اي مهم که نبايد ناديده گرفته شود.

حال که بعد از مدت ها صنعت گردشگري کم کم جاني دوباره مي گيرد، ما هم فرصت را غنيمت شمرده ايم و در ادامه برخي مناطق ديدني را براي سفرهاي دوران پساکرونا آورده ايم.

درياچه چمستان

اين درياچه که در دل جنگل جا خوش کرده، شما را با منطقه اي رويايي روبه رو مي کند. با حضور در اين منطقه شکوه طبيعت به معناي واقعي کلمه پيش رويتان خودنمايي مي کند، به حدي که گويي درياچه جنگل را در آغوش گرفته است.

رود ارس

اين نقطه از ايران، يکي از بکرترين مناطق کشورمان محسوب مي شود. جايي که کوه هاي سر به فلک کشيده، رودخانه هاي پرآب و خروشان، دشت هاي زيبا، جنگل هاي انبوه و حيات وحش بي نظيرش باعث مي شود زمان از دستتان دربرود و ساعت ها در خيال سير کنيد.

درياچه کوه گل

اين درياچه که در يکي از زيباترين مناطق ايران خودنمايي مي کند، در فصل بهار و تابستان پوشيده از انواع گل هاي شقايق، گياهان وحشي و آويشن هاي خوش عطر کوهستاني است. تجمع پرندگان مهاجر و پرندگان بومي اين منطقه در کنار درياچه، چشم اندازي بي بديل را خلق کرده که نمي توانيد لحظه اي از آن چشم برداريد.

درياچه گهر

يکي ديگر از شگفتي هاي طبيعي ايران درياچه گهر است. منطقه اي آرام که به نگين زاگرس نيز معروف است و به علت آب زلالش در برخي نقاط درياچه مي توان در کف آب ماهي هاي زيادي ديد. در اطراف درياچه نيز پوشش گياهي و جنگلي شگفت انگيزي را مي توان ديد که وجود گل هاي شقايق و لاله زيبايي اين منطقه را دوچندان کرده است.

درياچه شورمست

اين درياچه شگفت انگيز که تداعي گر شور و نشاط است، در منطقه اي قرار گرفته که بيشتر مواقع مه آلود است. شورمست را درختان تنومند و جنگل سرسبزي احاطه کرده که فضايي وصف نشدني پيش رويتان خودنمايي مي کند.

درياچه بختگان و طشک

اين دو درياچه که در سواحل آنها رسوبات سفيد رنگ تبخيري ديده مي شود، حاصل فرونشست ميان‎كوهي هستند. همچنين به علت فعاليت کوه زايي زاگرس تعدادي جزيره و شبه جزيره کوچک و بزرگ (جزيره نرگس و گنبان در طشک و جزيره مناک در بختگان) ديده مي شود.

درياچه مارميشو

يکي از زيباترين درياچه هاي ايران است که رنگ نيلي آن در کنار درختان سبز صنوبر، بلوط و گردوي، تابلويي از چشم انداز هاي کم نظير طبيعت را به شکلي شگفت انگيز در کنار هم قرار داده و به تصوير کشيده است.

درياچه چورت

اين درياچه که با نام ميانشه نيز شناخته مي شود، در دل جنگل و در کنار انبوهي از درختان تنومند جا خوش کرده است. هواي مه آلود اطراف درياچه با آن سکوت هميشگي اش که تنها با صداي حيوانات درهم مي شکند، تصويري رويايي را پيش رويمان نمايان مي کند که تا قبل از حضور در اين منطقه تنها در خيالاتمان مي توانستيم آن را تصور کنيم.

روستاهای  شگفتی آور  و دیدنی

کشور پنهاورمان ايران، جاذبه هاي تاريخي زيادي در دل خود نهفته دارد که يکي از اين جاذبه ها، روستاهاي تاريخي است که برخي شناخته شده اند و برخي ديگر را شايد تنها نام آنها را شنيده باشيم. از اين رو به معرفي برخي از روستاهاي ديدني و تاريخي ايران پرداخته ايم.

خزانق

 روستاي خرانق که در اردکان يزد قرار گرفته، از دو بخش جديد و قديم تشکيل شده هر ساله ميزبان گردشگران خارجي و داخلي زيادي است. شايد برايتان جالب باشد که بدانيد روستاي خرانق در اروپايي بيش از ايران شناخته شده است. وجود معادن سنگ آهن و در کنار آن منطقه حفاظت شده دره انجير با داشتن حيواناتي چون کل، بز، ميش، قوچ، گربه وحشي، سياه گوش، يوزپلنگ و هوبره اين روستا را بيش از پيش خاص کرده است .

نوشا

  روستاي نوشا  که يکي از مناطق ديدني تنکابن است، قدمتي 2 هزار ساله دارد و از روستاهاي بي نظير و ارزشمند ايران محسوب مي شود. نکته قابل توجه و جالب نوشا اينکه هنوز هيچ ماشيني به آنجا راه پيدا نکرده و اگر کسي قصد سفر داشته باشد بايد از نقطه اي مشخص بقيه راه تا روستا را با اسب طي کند. روستاي نوشا به قدري زيبا و ديدني است که با حضور در آن گويي در آسمان ها پرواز مي کنيد.

مازیچال

  روستاي مازيچال که در منطقه کلاردشت مازندران خودنمايي مي کند، يکي از معدود نقاطي است که مي توانيد لحظاتي خيال انگيز را در آن تجربه کنيد. در اين منطقه ابرها به شکلي وهم انگيز در حرکتند، به طوري که مي توانيد روي آنها راه برويد و منظره اي رويايي را خلق کنيد. جنگل هاي بکر و رنگارنگ، کوه هاي سر به فلک کشيده، ابرهاي سرگردان، دشت هاي سرسبز، نوازش باد و گاهي هم نم باران در کنار سکوت دل انگيز طبيعت مازيچال چنال محصور کننده اي  که براي لحظاتي هوش از سرتان مي رود.

ماخونیک

روستاي ماخونيک يکي از روستاهاي تاريخي ايران است که به شهر لي لي پوت ها شهرت دارد. اين روستا که در استان خراسان جنوبي واقع شده به دليل معماري، آداب، رسوم و فرهنگ خاص مردمانش، يکي از هفت روستاي شگفت انگيز جهان محسوب مي شود. از ويژگي هاي ماخونيک مي توان به بافت مسکوني آن اشاره کرد، معماري که در نوع خود بسيار جالب و قابل توجه است، از آن جهت که بافت مسکوني روستا در دامنه تپه و خانه ها به طور فشرده و در گودي زمين ساخته شده اند. کف خانه ها حدود يک متر از سطح زمين پايين تر است و يک در کوتاه از تنه درختان دارد. علاوه بر اينها براي وارد شدن به خانه ها بايد دولا شد.