باید ها و نبایدهای تندرستی

نکات مهمی برای حفظ سلامت وجود دارد که عمل کردن به تمام آنها منطقی به نظر می رسد، اما گاهی اوقات با نادیده گرفتن این موارد، خواسته یا ناخواسته دچار اشتباهاتی می شویم که غیرقابل جبران هستند. به همین بهانه در ادامه به برخی از این نکات مهم اشاره کرده ایم که شاید تاکنون نمی دانستید.

خونريزي بيني

* خونريزي بيني اتفاقي است که بيشتر ما تجربه آن را داريم، اما شايد ندانيد که براي قطع سريع خونريزي چه بايد کرد. براي اين کار کافيست هنگام خونريزي دو قطره آب ليمو در بيني تان بريزيد. خاصيت اسيديته ليمو مي تواند باعث قطع شدن سريع خونريزي شود. علاوه بر اين ويتامين c موجود در آن، مويرگ هاي خوني حساس بيني را تقويت مي کند.

حذف وعده هاي غذايي

* 10 ساعت غذا نخوردن، به صورت اتومات، وضعيت بدن را در حالت ذخيره انرژي قرار مي دهد. اتفاقي که باعث کاهش 40 درصدي سوخت و ساز بدن مي شود. شايد به همين دليل است که مي گويند اگر رژيم لاغري داريد، به هيچ عنوان وعده غذايي تان را حذف نکنيد.

فلفل سياه

* از اضافه کردن فلفل سياه به غذاهايتان غافل نشويد، چراکه فلفل باعث کاهش وزن مي شود، سلامت پوست و مغز را در پي دارد، از ابتلا به سرطان جلوگيري مي کند و باعث تسکين سياه سرفه مي شود.

کيسه هاي پلاستيکي

* يکي از بدترين اشتباهاتي که مي توانيم در طول زندگي مان انجام دهيم، قرار دادن نان داغ در کيسه هاي پلاستيکي است. اين کيسه ها در تماس با مواد داغ، ماده اي به نام مونومر توليد مي کنند که در تماس با نان مي تواند عملکرد بدن را مختل کند و باعث ايجاد بيماري هاي ريوي و گوارشي شود.

عطر زدن

* عطر زدن روي مچ دست يکي از اشتباهات رايجي است که بيشتر افراد انجام مي دهند. مچ دست حرارت و فعاليت بالايي دارد، به همين دليل بوي عطر از روي آن به سرعت مي پرد و تبخير مي شود.

اضطراب

* شايد ندانيد که اضطراب روي تعادل بدن تاثير مي گذارد. زماني که دچار اضطراب شديد مي شويد، مشکلات تعادلي زيادي مثل سرگيجه به سراغتان مي آيد. از اين رو سعي کنيد اضطراب را از خود دور کنيد.

 اهداي خون

* اهداي خون منظم مي تواند به کاهش وزن و کاهش بيماري هاي قلبي و سرطان منجر شود. با هر بار خون دادن مي توان 650 کالري سوزاند.

حبس نفس

صبح ها به سختي از خواب بيدار مي شويد، براي از بين بردن اين حالت کافيست نفستان را چند دقيقه نگه داريد، در اين حالت ضربات قلب افزايش پيدا مي کند و بدن دستور انتقال به حالت اکتيو را صادر مي کند. امتحان کنيد تا ببينيد که چطور سريع  از رختخواب جدا مي شويد.

خوردن شکلات تلخ

  زماني که ناراحت هستيد بهترين گزينه خوردن شکلات تلخ است. شکلات داراي ماده اي است که تاثير مستقيمي روي مرکز لذت مغز مي گذارد.

ماساژ   انگشتان

  صبح ها قبل از برخواستن انگشتان يک دست را کف ديگر دستتان بگذاريد و به مدت 5 دقيقه دوراني ماساژ دهيد و نفس عميق بکشيد. بر اساس علم انعکاس درماني، ماساژ منظم اين نقطه از دست باعث رفع استرس مي شود و تهوع و يبوست را از بين مي برد.

عدم تحرک

  تحقيقات متخصصان نشان داده که نشستن بيش از سه ساعت يک جا و ساکن در روز، مي تواند اميد به زندگي را دو سال کاهش دهد.

مصرف خودسرانه دارو

  مصرف خودسرانه برخي از داروها مثل ژلوفن باعث ايجاد زخم در دستگاه گوارش مي شود که به مرور زمان سرطان معده را به دنبال خواهد داشت.

 محرک الکتريکي قلب

  قلب، عضوي است که اگر از بدن جدا شود هم مي تواند بتپد، چراکه محرک الکتريکي خودش را دارد.

سرکه سيب

  غرغره کردن سرکه سيب در صبح به از بين بردن لکه ها، باکتري هاي دهان، لثه و سفيد کردن دندان ها کمک مي کند.