اجرای 1300 كيلومتر شبكه در سال

مدیرعامل شرکت گاز استان آذربایجان غربی با تشريح جهش چشمگير گازرسانی در سال های اخير توضيح می دهد: گازرسانی در استان آذربایجان غربی جهش بزرگی را تجربه می كند و روندی که از دو سه سال گذشته آغاز شده با شتاب بیشتری در حال ادامه یافتن است. امروز شاهد آن هستیم که در سال 98 بیش از یک هزار و 200 کیلومتر شبکه گاز طبیعی در این استان اجرا شده است که آذربايجان غربی را هم رديف استان های پیشرو در این حوزه قرار داده است. حجم بالای اجرای پروژه های گازرسانی در دو سه سال اخیر با درجه ای از شتاب، انجام شده كه به طور ميانگين در هر سال بیش از 1300 کیلومتر شبکه گازرسانی اجرا شده است. این اقدامات خستگی ناپذير برای جبران عقب ماندگی هایی که آذربایجان غربی به دلیل شرایط جغرافیایی و برخی دلایل دیگر در مقایسه با سایراستان ها به آن دچار شده بود، ضرورت بالایی داشت.

سهم 70 درصدی گاز در سبد انرژی

 شیخی یادآور می شود: گاز طبیعی سهم بیش از 70 درصدی در سبد انرژی استان دارد و در بخش های خانگی ، مصارف عمده و صنایع، ایفاگر نقش ممتازی است. هم اکنون در این استان نزدیک به یک میلیون مشترک از گاز طبیعی بهره مند هستند که از این تعداد بیش از47 هزار مشترک در سال 98 اشتراک پذیری شده اند. همچنین در بازه زمانی یاد شده بیش از 17 هزار انشعاب نصب شده تا میزان انشعابات نصب شده در کل استان به رقم بیش از 455 هزار انشعاب برسد.

روند پرشتاب گازرسانی در روستاها

مدیرعامل شرکت گاز استان آذربایجان غربی با تشريح جزييات روند پرشتاب گازرسانی به روستاهای استان بيان می كند: در سال 92 ضریب نفوذ گاز طبیعی در بین خانوارهای روستایی تنها 28 درصد بود، درحالی که استان های مجاور مانند کردستان ، آذربایجان شرقی، اردبیل و حتی زنجان ارقام بالای 70 درصد داشتند؛ اما در نتیجه همت و تلاش مضاعف کارکنان شرکت گاز استان، پروژه های گسترده ای آغاز شد که نتیجه آن امروز بهره مندی 99.4 درصدی خانوار شهری و 67 درصدی خانوار روستایی از این نعمت خدادادی است؛ البته باید عنوان كنم که حجم بالایی از پروژه ها هم اکنون در دست اجراست که با بهره برداری از این پروژه ها آمار بهره مندی از رشد معنا داری برخوردار خواهد شد.

بهره مندی یک هزار و 100 واحد صنعتی از گاز

به گفته او، گازرسانی به ۴۹۸ روستا و 3 شهر آذربایجان غربی در دست اجراست و از دو هزار و 830 روستای استان، دو هزار و 241 روستا قابلیت گازرسانی دارند که از این تعداد یک هزار و 123 روستا تاكنون گازدار شده اند. با بهره مندی از پروژه های در دست اجرا ضریب نفوذ گاز طبیعی در بین خانوار روستایی به بالای 86 درصد خواهد رسید که تحقق این مهم (رساندن ضریب نفوذ از 28 به 86 درصد در بخش خانوار روستایی در 6 سال) از میانگین کشوری بالاتر است. شیخی می افزايد: در نتیجه همین تلاش ها بوده که امروز در آذربایجان غربی شاهد اجرای نزدیک به 15 هزار کیلومتر شبکه و خط انتقال هستیم و بیش از یک میلیون و 100 واحد مسکونی از گاز طبیعی بهره مند هستند. در بخش صنعتی هم شاهد تحول عظیمی در گازرسانی در این استان هستیم. رشدی که در بخش های خانگی، صنایع و مصارف عمده بسیار چشمگیر و تحسین برانگیز است. امروز بیش از یک هزار و 100 واحد صنعتی و مصرف عمده و ایستگاه سی ان جی از طریق گاز طبیعی تامین سوخت می شوند. فقط در سال98، ۱۶۸ مورد از صنایع و مصارف عمده و مجتمع های مسکونی گازرسانی شده اند و هم اینک 130 ایستگاه سی ان جی سوخت 50 درصد خودروهای تردد کننده استان را تامین می کنند. همچنين در سال98، 6 میلیارد و 100 میلیون متر مکعب گاز طبیعی از خطوط انتقال تحویل گرفته و توزیع شده که بیش از 500 میلیون متر مکعب بیشتر از سال قبل بوده و این امر نشانگر حجم گسترده پروژه ها و رشد سریع گازرسانی به روستاها و صنایع در آذربایجان غربی بوده است.

وصول 86 درصد مطالبات در سال 98

در بحث وصول مطالبات هم اقدامات شرکت گاز استان آذربایجان غربی رقم مطلوبی را نشان می دهد، به طوری که 86 درصد مطالبات شرکت وصول شده است. باید عنوان كنم که 72 درصد گاز تحویلی به صنایع به طور لحظه ای پایش می شود و حتی با توجه به سیستم مدرن مانیتورینگ، کنتور خوانی و صدور آنی قبوض گازبها در جایگاه های سی ان جی وصول مطالبات طبیعتا بهبود یافته و از وضعیت مطلوبی برخوردار بوده و در آینده نزدیک آمار آن بالاتر هم خواهد رفت.

آذربايجان غربی، سبز می شود

شیخی در خصوص برنامه های آتی شركت می گويد: یکی از مهم ترین اقدامات آتی، گازرسانی به سه شهر و روستاهای باقی مانده استان است که براساس برنامه ریزی های انجام شده، در مراحل مختلف اجرا، طراحی، پیمان سپاری و مطالعه قرار دارند. پوشش 100 درصدی خانوارهای شهری استان از نعمت گاز طبیعی و تبدیل استان به یک استان سبز از جمله اهدافی است که برای آن برنامه ریزی شده است. تحت پوشش قرار دادن صنایع و مصارف عمده بیشتر و تامین سوخت آنها از طریق گاز طبیعی نیز از برنامه های شرکت گاز آذربایجان غربی است که همواره به صورت مستمر در حال اجراست؛ اما یکی از برنامه های مهم و راهبردی شرکت گاز استان آذربایجان غربی، بحث ورود به صادرات و توزیع گاز به کشورهای همسایه و حداقل توزیع گاز طبیعی به بخش های مرزی کشورهای همسایه است که اقدام بسیار مهمی در زمینه توسعه استان نیز به شمار می رود؛ چرا که در صورت تحقق این امر، به دلیل تاسیس صنایع مرتبط و دیگر اقدامات مربوطه، توان اشتغالزایی، تولید ارزش افزوده و ثروت برای استان داشته و همچنین نقش موثری در تقویت شاخص های امنیتی خواهد داشت.

ترسيم نقشه راه شركت

شرکت گاز استان آذربايجان غربی در سال 98 علاوه بر بخش گازرسانی، از نظر سنجی جامع و دقیقی که واحد روابط عمومی انجام داده در ترسیم نقشه راه شرکت، بهره گرفت. تمدید گواهینامه های ایزو 9001، 14001، 18001، HSE-MS، شروع و اقدام برای اخذ گواهینامه و پیاده سازی ایزو 10002، ایزو 10004، ایزو 10015، ایزو 50001 و همچنین شرکت در جایزه سرآمدی تعالی و ارتقای امتیاز شرکت در این مورد تنها بخشی از این اقدامات است.

98؛ سال تداوم دستاوردها

راه اندازی مرکز امداد مکانیزه متمرکز ارومیه، یکی دیگر ازمهم ترین پروژه ها ی اجرایی شرکت گاز استان آذربایجان غربی در سال 98 بود. این اقدام با توجه به اهمیت امداد رسانی، اقدامی در خور توجه به حساب می آید؛ چون باعث می شود سرعت و دقت امدادرسانی افزايش يافته و زمان امداد رسانی به شکل محسوسی پایین آمده و به حد استاندارد نزدیک شود.  از اقدامات مهم دیگر شرکت که نمی توان از کنار آن به سادگی گذشت، ایجاد مرکز آموزشی مجهز با تجهیزات به روز است که به جرات می توان گفت در سطح کشور کم نظیر محسوب می شود. درادامه باید به بهره گیری از نت مکانیزه (TMMS) دربخش برنامه ریزی وکنترل تعمیرات اشاره کرد که طی سال ۹۸ شرکت گاز استان با انجام ۵ گزارش دوره ای و ۶ گزارش بازدید تخصصی به شاخص ۷۶ درصدی استقرارسیستم نت مکانیزه رسید، عملکرد قابل توجهی که طبق برنامه ریزی صورت گرفته محقق شد و امکان رسیدن این شاخص به 80 درصد در سال آتی را نیز فراهم كرده است.

افزایش رضایتمندی نیروی انسانی

مديرعامل شركت گاز استان آذربايجان غربی، مديريت منابع انسانی را از مهم ترين حوزه های اين شركت توصيف می كند و می گويد: بر اساس نظر سنجی جامع و علمی واحد روابط عمومی، مسائل و موضوعات مختلفی مد نظر قرار گرفته و در پروژه نظر سنجی ارزیابی شدند. براساس نتايج اين نظرسنجی، نقاط قوت و قابل بهبود شرکت شناسایی و برنامه ریزی های لازم برای اقدامات اصلاحی نیز صورت گرفته و در حال اجراست.

افزايش رضايت شغلی نيروهای پيمانكاری

بر اساس نظرسنجی صورت گرفته میزان رضایتمندی و عدد رضایتمندی نیروها و کارکنان شرکت ، بخصوص نیروهای پیمانکاری نسبت به سال های گذشته افزايش يافته و حتی در بحث برندینگ و برند سازی شرکت هم ما شاهد این رشد بودیم. بر مبنای تحلیل داده های این نظر سنجی ، یکی از متغیرهای مهم در افزایش رضایتمندی کارکنان ، طرح طبقه بندی مشاغل بود که با اجرای آن میزان درآمد کارکنان پیمانکاری از رشد 60 درصدی برخوردار شد. از دیگر سو نوع رویکرد مدیران شرکت در دو سه سال اخیر بخصوص در بحث رفع نگاه تبعیض آمیز به کارکنان نیز در افزایش رضایتمندی و بهبود شاخص مهمی چون تعلق سازمانی کارکنان بسیار موثر افتاده است، به طوری که در تحلیل های صورت گرفته در نتیجه نظرسنجی ، 85 درصد کارکنان از کار در شرکت گاز راضی بوده و در همین حدود هم خانواده های آنان از فعاليت همسرانشان در شرکت گاز آذربایجان غربی ابراز رضایت كردند.

حركت در مسير تعالی

 عملکرد مدیریت عامل و مدیران شرکت در تلاش برای رفع رفتار تبغیض آمیز بین نیروهای رسمی و غیر رسمی و همچنین رفع تبعیض جنسیتی ، مطلوب ارزیابی شده است، به طوری كه در نظرسنجی، عدد قابل قبول بالای 72 درصد را نشان می دهد که این امر بیانگر تلاش رهبران سازمان در مسیر بهبود کیفی و تعالی سازمان است. علاوه بر افزایش رضایتمندی مشتریان برون سازمانی که در نتیجه اقدامات واحدهایی مانند روابط عمومی در رسیدگی به موقع به شکایات، برقراری راه های متنوع و متعدد ارتباط با سازمان و اطلاع رسانی دقیق و صحیح به دست آمده است، میزان رضایتمندی کارکنان به عنوان مشتریان اصلی سازمان نیز از رشد چشمگیری برخوردار است که به طور کل و بر اساس نظرسنجی، میزان رضایتمندی کارکنان با رقم حدود 70 درصد از میانگین صنعت بالاتر بوده و بیانگر گام نهادن سازمان در مسیرتعالی است.