اهدای خون در دوران کرونا فراموش نشود

مشعل: اهداي خون يکي از اقدام هاي ارزشمند است که در کشور ما بدون پرداخت پول يا فشار بيروني تنها با خواست افراد انجام مي شود و با اين تصميم به افرادي در شرايط حياتي به خون نياز دارند، زندگي مي بخشند. اهداي خون به عنوان يکي از اقدام ها و رفتارهاي اجتماعي و حتي مذهبي بين مردم ايران وجود داشته و دارد و در هر شرايطي مردم اهداي خون را ترک نمي کنند، اما در شرايط عجيب و تجربه نشده کرونايي چند ماه اخير مردم با ترس اينکه احتمال ابتلا براي خودشان ممکن است وجود داشته باشد، براي اهداي خون ترديد داشتند. خون و فراورده هاي خوني نياز حياتي بسياري از بيماران نظير بيماران مبتلا به تالاسمي، هموفيلي، برخي انواع سرطان ها و افراد مجروح شده در تصادفات جاده اي است، اما به دنبال شيوع کرونا در کشور و کاهش مراجعات جهت اهداي خون، بانک خون کشور با کاهش ذخاير خوني مواجه شد و مسئولان بارها اعلام کردند که اهداي خون خطري براي ابتلا به ويروس کرونا ندارد و با اهداي خون، کرونا منتقل نمي شود.  اينگونه بود که سخنگوي سازمان انتقال خون ايران با اشاره به کاهش اهداي خون در برخي استان ها به دليل شيوع ويروس کرونا گفت که اين وضعيت باعث ايجاد کمبود خون در 9 استان شده است. او تاکيد داشت که مردم بايد بدانند که اهداي خون يک اقدام و نياز ضروري و روزانه است و در حال حاضر در استان هاي سيستان و بلوچستان، مازندران، گيلان، فارس، خوزستان، کرمان، تهران، هرمزگان و بوشهر براي بيماران خاص و تالاسمي کمبود خون داريم. او اطمينان داد که مسائل بهداشتي در فرايند خونگيري در مراکز انتقال خون به خوبي رعايت مي شوند و بنابراين مراجعه به اين مراکز، جاي نگراني ندارد و اهداکنندگان مي توانند براي برطرف کردن نياز هاي خوني بيماران به مراکز انتقال خون مراجعه و خون خود را اهدا کنند.

اين تاکيدات را تنها مسؤولان داخلي هم نمي گويند؛ انجمن بين المللي انتقال خون نشان داده اند که کرونا نمي تواند از طريق خون و فراورده هاي خوني منتقل شود. درعين حال شواهد پاتوفيزيولوژي چرخه ويروس هم اين موضوع را اثبات کرده است. در عين حال با توجه به اينکه در شرايط خاصي مثل حالا که علاوه بر اتفاقات و حوادث هميشگي يک بيماري روزانه جان هزاران انسان را مي گيرد، مصرف خون و فراورده هاي آن به شدت افزايش مي يابد و به دليل بحث قرنطينه و نگاهي که مردم دارند، مراجعه اهداکنندگان به شدت کاهش مي يابند، بنابراين ضروري است در چنين مواقعي کساني که امکان و معيارهاي اهداي خون را دارا هستند، براي اهداي خون مراجعه کنند.

در حال حاضر سامانه نوبت دهي آنلاين براي اهداي خون در نظر گرفته شده و همه مراکز الزامات و دستورعمل هايي را براي افراد متقاضي در نظر گرفته اند. افراد مراجعه کننده براي اهداي خون کمترين تماس را با محيط دارند و مي توانند اطمينان داشته باشند که در اين روند مبتلا نمي شوند. مي توانيد با استفاده از سامانه nobatdehi.ibto.ir کدپيگيري دريافت و اقدام به اهداي خون کنيد. در اين سامانه مي توانيد زمان مراجعه به مراکز اهداي خون را مشخص کنيد و با متخصصان در ارتباط باشيد؛ البته حتما بايد به همراه خود کارت شناسايي معتبر مانند کارت ملي را داشته باشيد.

به هر روي آنهايي که شرايط و توان اهداي خون را در اين سال ها داشته اند و به اهميت اين کار خود واقف هستند، مي دانند که اين شرايط سخت زماني براي اهداي زندگي است. در عين حال بايد واقع بين بود و شرايط پيش رو را با نگاهي منطقي نگاه کرد. مسئله اين است که شواهد و تحقيقات نشان مي دهد که کرونا همچنان تا مدت زيادي با ما خواهد بود و بايد جريان زندگي را به نحوي با اين ويروس هماهنگ کنيم، بنابراين بايد با زندگي با کرونا کنار بياييم و برخي الزامات آن را انجام دهيم و يادمان بماند که مي توانيم با اقدامي کوچک، جان انسان ها را نجات دهيم. نياز به خون و فراورده هاي خوني در اين شرايط بيشتر شده و اهداي خون و تامين خون مورد نياز بيماران، يکي از اقدام هايي است که هميشه در کشورمان انجام شده و حالا هم مي توان روي کمک مردم حساب کرد.

 شرايط اهداي خون چيست؟

1. داشتن حداقل سن 18 سال تمام و حداکثر 60 سال، از شرايط اهداي خون است؛ البته اهداکنندگان مستمر مي توانند تا سن 65 سالگي خون خود را اهدا کنند.

2. حداقل وزن اهداکننده بايد 50 کيلوگرم باشد.

3. فواصل اهداي خون هر 8 هفته يکبار باشد؛ مشروط به آنکه تعداد دفعات آن در طول يکسال از 4 بار تجاوز نکند.

4. همراه داشتن اصل کارت شناسايي (شناسنامه، گواهينامه، گذرنامه) ضروري است و براي اهداکنندگان بار اول، همراه داشتن کارت ملي الزامي است.

 

 

شعر

تو در من به خواب رفته ای

دیگر با صدای بلند نمی خندم

با صدای بلند حرف نمی زنم

دیگر گوش نمی دهم

به صدای باد

دریا

پرنده

پاواروتی

پاورچین پاورچین می آیم و می روم

بی سر و صدا زندگی می کنم

تو در من به خواب رفته ای

*رسول یونان

 

آهنگ معمای شاه

سالار، خواننده موسيقي سنتي ايراني است که در چند دهه گذشته فعاليتهاي هنري بسياري داشته که بخش زيادي از آنها بسيار معروف و پر طرفدار است. بسياري از آثار او در اين سالها براي سريال هاي مختلفي در تلوزيون بوده است که يکي از معروفترين آنها براي تيتراژ سريال تاريخي «معماي شاه» بوده است.

 

هنر سیر و سفر

 

چرا به سفر می رویم؟ سفر چه تاثیراتی بر زندگی مان می گذارد؟ علت چیست؟ آلن دوباتن، فیلسوفی که به مسائل روزمره علاقه مند است در کتاب هنر سیر و سفر به این پرسش ها پاسخ می دهد. به نظر او چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید. کتاب هنر سیر و سفر مانند سایر آثار او، مضمون های فلسفی مدرن دارد. این کتاب به دلیل اصالت و نبوغ در اندیشه و محتوایش مورد ستایش قرار گرفت. برخلاف تبلیغات صنعت گردشگری، دوباتن به خواننده نمی گوید کجا سفر کند و برایش نسخه تجویز نمی کند، بلکه به او می گوید که چطور سفر کند. دوباتن با استفاده از مهارت نویسندگی خود، دانشش از فلسفه و استفاده از هنر، جنبه ای عمیق تر و دلربا تر از سفر را بازمی کند. سفری که در آن فراتر از گرفتن عکس های زیبا از مناظر، تجربه ژرف و لذت بخش بودن در مکان و مناظر جدید امکان پذیر باشد. هنر سیر و سفر درباره چگونه کشف کردن است. انتشارات نیلوفر کتاب هنر سیر و سفر را با ترجمه گلي امامي در سال 1385 روانه بازار کرده است.

 

  خواب زد ه ها

سريال خواب زده ها به نويسندگي سعيد نعمت الله و تهيه کنندگي الهام غفوري ساخته جديد سيروس مقدم است که به زودي فصل اول اين سريال در نمايش خانگي توزيع مي شود. اين سريال خواب زده با ديگر سريال هاي نمايش خانگي تفاوت دارد و در ژانر وحشت و ماورايي ساخته مي شود و ممکن است شباهت هايي به تجربه هاي گذشته سيروس مقدم در سريال اغما و روز حسرت داشته باشد. کوروش سليماني، مهدي سلطاني،عليرضا شجاع نوري، لادن مستوفي و ريحانه پارسا، پريوش نظريه، سام درخشاني، ايرج نوذري، لادن مستوفي، سيما بابايي، فريد سجاد حسيني و امير علي دانايي بازيگران سريال خواب زده را تشکيل مي دهند.