روش هاي تقويت بينايي

مراقبت چشم هایتان باشید

توانایی دیدن این دنیا نعمت بزرگی است. چشم ها به عنوان عضوی حساس، وظیفه مهمی به عهده دارند، به همین دلیل هم باید به خوبی از آنها مراقبت کرد.  چشم انسان، یکی از حساس ترین، پرکاربرد ترین، دقیق ترین و آسیب پذیرترین قسمت های بدن است. بنابراین مراقبت از آنها نقش موثری در بینایی دارد. البته سن، ژنتیک و برخی وسایل الکترونیک گاهی بینایی را تحت تاثیر قرار می دهند و روی بینایی و سلامت چشم ها اثرات منفی می گذارند. از این رو روش هایی را در ادامه آورده ایم که با انجام آنها به راحتی می توانید به تقویت قدرت بینایی و چشم ها کمک کنید.

آشنایی با عملكرد بینایی

اگر با نحوه عملکرد بینایی آشنا باشید، می توانید بفهمید که برای تقویت آن چه كارهایی باید انجام دهید. با دانستن این موضوع، بهتر است برای تقویت بینایی روش های همیشگی دیدن و استفاده کردن از چشم ها را تغییر دهید.

نوشیدن آب

همان طور که می دانید بدن انسان به طور متوسط از 60 درصد یا بیشتر، آب تشكیل شده است. اگر چشم های شما بیشتر مواقع خشك است، زود خسته می شود یا تاری دید دارید، مصرف آب روزانه تان را افزایش دهید تا به رفع این موارد کمک کنید.

نمودار بینایی

با نصب یک نمودار بینایی روی دیوار و استفاده از آن می توانید پیشرفت بینایی خود را اندازه بگیرید. کمک گرفتن از این نمودار به شما کمک می کند هر زمان که خواستید، بتوانید بینایی تان را بسنجید و از سالم بودن چشم ها اطمینان پیدا کنید.

مصرف آمینواسیدها

این مواد تقویت کننده بینایی هستند، آمینواسیدها از چشم ها در برابر رادیكال های آزاد محافظت می کند و بافت چشم را سالم نگاه می دارد و جلوی زوال چشم را می گیرد.

کمی بخوابید

خواب خوب و کافی روی تمام عملكردهای بدن تاثیرگذار است. استراحت مناسب می تواند تقویت بینایی را به دنبال داشته باشد، چراکه خواب به ماهیچه های چشم كه زیاد كار می كنند، اجازه می دهد كه استراحت کاملی داشته باشند.

استفاده از عینك آفتابی

از دیگر اقداماتی كه برای تقویت بینایی باید انجام داد، حفظ چشم ها در برابر اشعه UV است. استفاده از عینک های آفتابی مناسب از چشم ها در برابر اشعه UV حفاظت می کند.

مصرف ویتامین های مفید

از دیگر کارهایی که باید برای تقویت بینایی انجام داد، مصرف ویتامین هایی است كه برای بینایی مفید هستند. استفاده از موادی را که مقدار زیادی ویتامین های A، C، لوتئین و... دارند، فراموش نکنید. اسیدهای چرب امگا 3 هم از مواد مغذی مفید دیگری هستند که نه تنها به سلامت قلب، بلکه به سلامت شکبیه هم کمک می کند و جلوی روند کاهش دید مرتبط با افزایش سن را می گیرد.

حفظ رطوبت

یکی از مهم ترین مواردی که در زمینه سلامت چشم ها باید به آن توجه کنید، حفظ توازن طبیعی رطوبت چشم هاست. خشكی چشم ها باعث ایجاد خارش، قرمزی و درد می شود. برای رفع این مشکل مرتب پلك بزنید، حتی زمانی كه به صفحه تلویزیون یا رایانه مستقیما نگاه می کنید.

استراحت دادن های پشت سرهم

چشم ها هم مثل سایر اعضای بدن برای اینکه عملكرد خوبی داشته باشند، به تغذیه مناسب نیاز دارند. بنابراین مصرف هویج، كلم پیچ، زغال اخته، زردآلو و غذاهایی که منبع غنی بتاكاروتن هستند، می تواند باعث تقویت بینایی شود.

استراحت دادن

از دیگر روش های تقویت بینایی، استراحت دادن به چشم هاست. برای این کار؛ كف دو دست خود را روی هم بكشید تا کمی گرم شود، حالا كف دستانتان را روی چشمانتان بگذارید تا استراحت كنند. این كار را در طول روز هرچند وقت یك بار انجام دهید، به خصوص اگر پشت رایانه نشسته اید. بستن چشم ها برای چند دقیقه و استفاده از کمپرس های جایگزین سرد و گرم هم می تواند گزینه خوبی برای استراحت دادن به چشم هایتان باشد.

اگر از چشم هایتان برای مدت طولانی کار می کشید، توصیه می شود هر ساعت، 10 دقیقه به آنها استراحت دهید تا فرصتی برای بازیابی پیدا کنند.

ورزش دادن

مطمئنا همه می دانند که فعالیت ماهیچه ها باعث ورزیده تر شدن آنها می شود، این موضوع در خصوص چشم ها نیز صادق است. پس با ورزش دادن عضلات چشم ها، از تنبلی آنها جلوگیری کنید. برای تقویت ماهیچه های چشم ورزش های خاصی وجود دارد كه با انجام آنها می توانید به تقویت بینایی كمك کنید. یكی از این ورزش ها؛ استفاده از روش20 ×20 × 20 است. برای این کار هر 20 دقیقه روی یك شئی كه فاصله ای 600 سانتیمتری دارد برای 20 ثانیه تمركز کنید.  روش دیگر اینکه چشم هایتان را به صورت دورانی،10 بار در جهت حرکت عقربه های ساعت بچرخانید و این کار را 10 مرتبه دیگر در جهت عکس تکرار کنید.

افزایش انعطاف

اگر کارتان به شکلی است که ناچارید زمان های طولانی را مقابل صفحه رایانه تان بنشیند، به فاصله یکی، دو ساعت روی اشیایی كه دورتر قرار گرفته اند، تمركز و سعی كنید. نگاه کردن طولانی مدت به صفحه کامپیوتر، تلویزیون و هر چیزی که باعث این این اتفاقمی شود، می تواند آسیب پذیری چشم ها کمک کند. استراحت دادن های پشت سرهم اگر از چشم هایتان برای مدت طولانی کار می کشید، توصیه می شود هر ساعت، 10 دقیقه به آنها استراحت دهید تا فرصتی برای بازیابی پیدا کنند.