گردشگری مجازی

بدون محدودیت سفر کنید

شبنم اعماري   شيوع ويروس کرونا در ماه هاي اخير، در شرايطي همه را خانه نشين کرده که در تمام دنيا مردم برنامه هاي زيادي براي سفر داشتند. کرونا اولين بحراني نبوده که صنعت گردشگري را به مخاطره انداخته و آخرين آن هم نخواهد بود. در حوزه گردشگري هميشه چالش هايي وجود داشته که باعث از رونق افتادن و محدود شدن صنعت گردشگري شده است.

آشفته بازار کرونايي

اتفاقات رخ داده در اين صنعت باعث شده در عصر فناوري، تغييراتي در حوزه گردشگري ايجاد شود و اين صنعت به سمت ديجيتالي شدن برود.

از اين رو با وجود همه گيري کرونا و قرنطينه بسياري از مردم جهان در خانه، سفرهاي تفريحي و گردشگري شايد به ظاهر متوقف شده اند، اما با ايجاد گردشگري ديجيتال اين صنعت توانسته همچنان خود را سرپا نگه دارد.

نرم افزارهاي موجود در عصر تکنولوژي، ابزارهاي کاربردي هستند که توانسته اند مردم را به صورت مجازي راهي سفر کنند و توانمندي اين صنعت را در اين آشفته بازار کرونايي به رخ بکشند.

محدوديت هاي سفر در روزهاي کرونايي فرصتي ايجاد کرد تا مردم با صنعت گردشگري ديجيتال بيشتر آشنا شوند و با استفاده از آن هر روز به تماشاي نقطه اي از ايران يا جهان بنشينند و تجربه جديدي به دست آورند. امروز و در روزهايي که دلتنگ مسافرت هستيم، مي توان با نشستن پشت رايانه يا کمک گرفتن از گوشي هاي هوشمند به دنيايي ديگر سفر و از زيبايي ها و جاذبه هاي ديدني ايران و دنيا ديدن کرد. علاوه بر اين مي توانيم با کمترين هزينه از مراکز سياحتي، زيارتي و موزه هايي که تاکنون امکان بازديد از آنها را نداشتيم، ديدن کنيم، چراکه اين روزها در فضاي مجازي اين مکان ها به راحتي در دسترس قرار دارند.

گردشگري مجازي

گردشگري ديجيتال، در زمينه فناوري ارتباطات، اطلاعات ملي و بين المللي تعريف شده است که با استفاده از اين شبکه جهاني مي توان شرايطي براي ديدن، خواندن و شنيدن اطلاعات و زيبايي هاي مدنظر همه مردم دنيا ايجاد کرد تا بتوانند از راه دور، سفري هيجان انگيز را در اماکن مورد علاقه شان تجربه کنند.

اين نوع گردشگري، مقوله جديد و نوپايي است که در سال هاي اخير مطرح شده و مورد توجه نيز قرار گرفته است. همانطور که گفتيم، اين نوع گردشگري بر پايه فناوري اطلاعات، ارتباطات و ابزاري است که از طريق آن، گردشگر مي تواند در کوتاه ترين زمان و با کمترين امکانات و هزينه از يک کشور يا يک مکان خاص و جاذبه هاي آن بازديد کند. افرادي که قصد گردشگري مجازي دارند، بايد در مرحله اول سايت هاي گردشگري مجازي را بيابند، سپس در آنها اطلاعات مدنظرشان از جمله آثار و بناهاي تاريخي، موزه ها، گالري ها و مکان هاي ديدني را جست وجو کنند و با استفاده از اطلاعات به دست آمده، آماده سفرهاي مجازي شوند. اين اطلاعات از خدمات کاربردي گردشگري مجازي است. در گردشگري مجازي مي توان به تمام بخش هاي سنتي صنعت گردشگري هم دسترسي داشت. اين نوع گردشگري مرزهاي کشورها را کنار مي زند و گامي موثر در افزايش آگاهي و شناخت ملل مختلف برمي دارد و گردشگران مجازي را با فرهنگ و ميراث ديگر کشورها آشنا مي کند.

حال که از گردشگري مجازي کمي آگاهي به دست آورديد، در روزهايي که ويروس کرونا در کل دنيا همچنان در حال جولان دادن است و مسافرت رفتن مانند گذشته مقدور نيست، بهترين گزينه براي خروج از دلتنگي سفر و طبيعت گردي در اين روزهاي بهاري، گردشگري در قاب رايانه ها يا گوشي هاي هوشمندمان است، جايي که مي توان در خانه و به دور از دغدغه ابتلا به کرونا در کمال آرامش رايانه را روشن کرد و با ورود به يکي از صدها سايت گردشگري مجازي، مقصدي را برگزيد و در عرض چند دقيقه خود را در آن منطقه ديد. با استفاده از گوشي هاي هوشمند هم مي توان سفري هيجان انگيز را تجربه کرد.

درست است که گردشگري مجازي به اندازه حضور فيزيکي در طبيعت يا شهر و کشور مورد نظر آنچنان که بايد هيجان ندارد، اما شايد با يک بار امتحان و ديدن جاذبه هاي مناطق مختلف بتواند جايي در برنامه هاي ما پيدا کند. پس زمان را از دست ندهيد و براي يک بار هم که شده، گردشگري مجازي را امتحان کنيد.