غذاهای سالم، مقوی و آسان بپزید

سوپ کالدوورد

با آمدن ماه رمضان، يکي از دغدغه هايي که مادران و زنان خانه دار با آن  مواجه هستند، پختن غذاهاي مقوي است. تغذيه مناسب در ماه مبارک رمضان، مي تواند سلامت بدن را به دنبال داشته باشد و شرايط آسان تري را براي روزه داري ايجاد کند؛ از اين رو بايد غذاهاي مناسبي را براي وعده سحر و افطار تدارک ديد، غذاهايي که هم خوشمزه و متنوع باشند و هم سرشار از مواد مغذي. در اين شماره طرز تهيه يک سوپ ساده، سالم و متفاوت، اما خوشمزه را برايتان آورده ايم که مطمئنا طعم دلپذير آن تا مدت ها از خاطرتان نخواهد رفت

طرز تهيه

ابتدا سوسيس ها را به صورت حلقه اي خرد کرده و سرخ مي کنيم. سپس در همان تابه پياز نگيني خرد شده  را سرخ و بعد از طلايي شدن، سير را مي افزاييم. حالا نوبت اضافه کردن سيب زميني هاي خرد شده است. مواد را کمي با هم تفت مي دهيم، سپس آب مرغ را اضافه کرده  و صبر مي کنيم تا سيب زميني ها کاملا پخته شوند. در اين مرحله فلفل، نمک، برگ چغندر يا اسفناج خرده شده و سوسيس هاي سرخ شده را اضافه مي کنيم. 15 دقيقه صبر مي کنيم تا از پخته شدن کامل تمام موادمان با حرارت ملايم مطمئن شويم. سوپ آماده شده را درون ظرف مورد نظر بريزيد و کنار خانواده با آرامش ميل کنيد.

 محيا اترک

مواد لازم

سوسيس: 2 عدد

 پياز نگيني خرد شده: يک عدد متوسط

 سير خرد شده : 2 حبه

 سيب زميني خرد شده: 2 عدد متوسط

 عصاره مرغ يا آب مرغ: 3 ليوان

 اسفناج يا برگ چغندر خرد شده: 100 گرم

 نمک و فلفل سياه: به ميزان لازم

 

املت بادمجان

 

 

 

 

   محمد ناصري

مواد لازم

تخم مرغ: 4 عدد

بادمجان: 2 عدد

گوجه: 4 عدد

سيب زميني: يک عدد

پياز متوسط: 2 عدد

رب: يک قاشق غذاخوري سرپر

آب جوش: مقداري

نمک، فلفل و زردچوبه: به ميزان لازم

طرز تهيه

ابتدا يک بادمجان را به صورت مکعبي برش مي زنيم، بادمجان ديگر را کبابي مي کنيم به اندازه اي که نرم شود، حالا آن را با پوست به صورت اريب برش مي زنيم. در اين مرحله کمي روغن در تابه مي ريزيم و بادمجان مکعبي را اضافه مي کنيم و تفت مي دهيم تا جايي که نرم شود، سپس بادمجان کبابي را به آن اضافه کرده و 30 ثانيه تفت مي دهيم. حالا در يک ظرف ديگر سيب زميني را حلقه اي برش زده و در تابه مي ريزيم و نمک و زردچوبه به آن اضافه مي کنيم. دو طرف سيب زميني را سرخ کرده و در ظرفي مي ريزيم. در اين مرحله پياز را هم خلالي خرد کرده و سرخ مي کنيم و کنار مي گذاريم. نوبت برش زدن گوجه هاست. آنها را حلقه اي برش مي زنيم و کمي تفت مي دهيم. رب را با کمي آبجوش مخلوط کرده و به آن اضافه مي کنيم. نصف بادمجان مکعبي و پياز سرخ شده را به گوجه مي افزاييم و کمي تفت مي دهيم. سپس تخم مرغ ها را هم مي زنيم و روي مواد داخل تابه مي ريزيم. در تابه را مي گذاريم و چند دقيقه  صبر مي کنيم . در ظرف را برمي داريم و در رديف دوم بقيه موادمان ( سيب زميني، بادمجان کبابي و پياز ) را مي چينيم و چند دقيقه صبر مي کنيم تا همه مواد طعم دار شوند، حالا املت آماده خوردن است.

 

نان پارکر

  مهشيد عرب بيگي

مواد لازم

تخم مرغ: 2 عدد

آرد: 5/4 پيمانه

شکر: 4 قاشق غذاخوري

شير: يک پيمانه

پودر خميرمايه: 5/2 قاشق چايخوري

کره آب شده: 4 قاشق غذاخوري

زرده تخم مرغ: يک يا 2 عدد

 

طرز تهيه

نصف پيمانه شيري را که از قبل گرم کرده ايم و ولرم شده با خميرمايه و يک قاشق شکر مي گذاريم تا خميرمايه عمل بيايد و پف کند (حواستان باشد که هم نزنيد، فقط بپاشيد روي شير و کنار بگذاريد)، باقي مانده شير را با کره آب شده مخلوط مي کنيم (همان شيري که از قبل گرم کرده ايم)، کمي صبر مي کنيم تا کاملا شير خنک شود، حالا دو قاشق شکر باقي مانده و تخم مرغ ها را به آن اضافه مي کنيم و خوب هم مي زنيم. سراغ خميرمايه عمل آمده، مي رويم و آن را به مخلوط شير و تخم مرغ ها اضافه مي کنيم. سپس آرد الک شده را با يک پنس نمک، کم کم اضافه کرده، به طوري که خمير نرمي که کمي چسبنده است، به دست آيد. خمير آماده شده را به مدت يک ساعت در جاي گرمي قرار مي دهيم تا حجم آن دو برابر شود. حالا از خمير به اندازه يک نارنگي برمي داريم و روي قالبمان قرار مي دهيم. تمام خمير را به همين شکل درمي آوريم و کنار هم مي چينيم.  دوباره حدود يک ربع استراحت مي دهيم. بعد از گذشت اين مدت، روي آن را زرده تخم مرغ مي ماليم و کنجد و مغزهاي دلخواه مي پاشيم. سپس در فر از قبل گرم شده با درجه 180 به مدت 20 دقيقه مي گذاريم تا کاملا پخته شود.