به فکر کسب و کار آنلاین جایگزین باشید

مشعل       در اين روزهاي سخت کرونايي بسياري از افراد در کشورهاي مختلف درگير اين بيماري به دليل محدوديت هاي به وجود آمده ديگر نمي توانند سر کار خود حاضر شوند. بسياري ديگر کاري ندارند تا در آن حضور داشته باشند و بسياري هم با خطر بيکاري، کاهش حقوق و ... رو به رو هستند. در ايران نيز از هفته هاي پاياني سال 98 بسياري از کسب و کارها تعطيل و نيمه تعطيل شدند و تا امروز که دوباره برخي از مشاغل فعال شده اند، هنوز بسياري از واحدهاي توليدي و صنعتي به شرايط قبلي خود برنگشته اند، بسياري از هتل ها، رستوران ها، سالن هاي غذاخوري، فست فودها و مراکز تفريحي و گردشگري تعطيل و نيمه تعطيل هستند و نيروهايشان با احتمال بالاي بيکاري دائمي يا نداشتن حقوق در اين مدت رو به رو هستند . در اين ميان اگر موضوع مهم مسکن و اجاره بها را براي افرادي که مستاجر هستند، اضافه کنيم، متوجه مي شويم که شرايط براي بخش قابل توجهي از مردم نگران کننده و استرس آفرين شده است. دولت و نهادهاي مردمي هم در اين مدت اقدامات حمايتي را شروع کرده اند؛ اما همه مي دانيم که اين کمک ها نمي تواند فراگيري کامل داشته باشد. در اين ميان شايد لازم باشد همه ما در سطوح مختلف درآمدي گزينه هاي جايگزيني را براي درآمد خود در اين شرايط کرونايي در نظر بگيريم.

در اين مدت که بسياري از کسب و کارهاي حضوري و با سبک قديمي ديگر شرايط کار ندارند يا خطر آفرين هستند، بهتر است شرايطي متفاوت براي کسب درآمد را با کمک فضاي مجازي يا شيوه هاي دورکاري و پذيرش سفارش پيدا کنيم. بسياري از کسب و کارها با شيوه هاي مختلفي شروع به بازيابي فضاي کار، افراد درگير و همکاران و در نهايت محصول ارائه شده کرده اند. از يک بنگاه اقتصادي گرفته تا يک بقالي در محله اي کوچک توانسته اند با ايجاد ساز و کارهاي اجرايي و تغييراتي در فضاي کاري، خودرا با اين شرايط تطبيق دهند؛ اما بسياري ديگر هنوز اين شرايط را ندارند و ممکن است تا چند ماه ديگر همين شرايط ادامه داشته باشد. در نتيجه لازم است براي اين دوران تصميم بگيرند تا از بازار حذف نشوند. بسياري از سرپرستان خانوار يا خانواده ها در اين دوران جدا از محل درآمد قبلي خود که حالا متوقف مانده، شروع به کاري جايگزين کرده اند، همانند افرادي که در اين مدت در تاکسي هاي اينترنتي کار مي کنند، اما به نظر مي رسد گزينه در دسترس تر براي همه افراد گزينه فروش آنلاين يک محصول باشد. ممکن است گزينه راه اندازي کسب و کار آنلاين در اين شرايط کار سختي به نظر بيايد و بسياري گمان کنند که نيازي به اين تلاش آن هم براي چند ماه نيست؛ اما واقعيت اين است که زماني براي پايان اين شرايط اعلام نشده و در عين حال اين تلاش مي تواند پس از کرونا هم براي شما باقي بماند و طيف گسترده اي از مشتريان جذب شده همراه شما بمانند. براي شروع هم مي توانيد يک سايت را خريداري کرده و نماد اعتماد (آي نماد) دريافت کنيد و هم مي توانيد از شبکه هاي اجتماعي استفاده و خودتان را معرفي کنيد. به طور همزمان هم بهتر است با شروع فرايند کسب و کار آنلاين، خودتان نيز شروع به آموزش هاي آنلاين کنيد؛ البته تخصص پيدا کردن در هر کدام از شاخه هاي بازاريابي و فروش آنلاين نياز به چند سال تجربه دارد؛ اما اگر دانش حداقلي در اين زمينه داشته باشيد، مي توانيد تيم کسب و کار آنلاين تان را بهتر مديريت و رفته رفته به يک دانش مناسب در اين زمينه دست پيدا کنيد.  در اين مسير بهترين کار اين است که با تصاوير و توضيحاتي گويا و کامل محصول را معرفي و اعلام کنيد که شرايط ارسال محصول از هر شهري براي مشتري وجود دارد و حتي در شروع کار امکان گزينه ارسال رايگان را در نظر بگيريد تا مشوقي براي خريد باشد. بايد توجه داشته باشيد که در کسب و کار آنلاين، يکي از مهمترين مسائل، ايجاد اعتماد و سابقه خوب بين مشتريان است و توجه داشته باشيد که روي اين فضاهاي مجازي، نظارت انتظامي و قضايي وجود دارد و تخلفات گزارش مي شوند.

در مورد بهتر شدن شرايط حضور در فضاي مجازي و فروش مناسب و الزامات آن هم بايد برخي نکات را مورد توجه قرار دهيد. اول اينکه نبايد عجله داشت و براي شروع و معرفي اين کار و صفحه آن بايد زمان بگذرد. مسأله ديگر اين است که براي معرفي محصول و ارائه آن در سايت، کانال يا صفحه مجازي لازم است تصاوير و محتواي مناسبي تهيه شود و به روزرساني را هر روز انجام دهيد تا مشتري در بازديد از صفحه و سايت متوجه شود که با کسب و کاري زنده و فعال رو به روست. به اين فکر کنيد که اگر خودتان مشتري بوديد و در مورد هر محصولي قصد خريد داشتيد، چه مواردي برايتان مهم بود و اولويت داشت. به همان مسائل فکر کنيد و در نهايت اين نکته را مد نظر داشته باشيد که شروع کسب و کار آنلاين هزينه زيادي را در بر ندارد و بسادگي و سرعت مي توانيد شرايطش را فراهم کنيد، اما در ادامه بايد اميدوار باشيد که اين تلاش ها به نتيجه مي رسد.

 

تاکسی سواری با کرونا

با شروع طرح فاصله گذاری اجتماعی در ایران، دستورعمل جدید بهداشتی مبنی بر اجباری شدن استفاده از ماسک در حمل ونقل عمومی برای مسافران و رانندگان از سوی کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران به تصویب رسیده و به تاکسی داران ابلاغ شده است. در این طرح، رانندگان خودروهای سواری موظف به سوار کردن فقط دو مسافر در صندلی عقب هستند. همچنین فضای بین راننده و مسافران نیز جداسازی می شود؛ البته این طرح مشکلاتی را نیز برای رانند گان و مسافران به همراه داشته که می توان به افزایش نرخ کرایه و کور شدن دید راننده ها نسبت به آینه های بغل اشاره کرد.

 

اُکالا

اين اپليکيشن، سوپرمارکتي است که هر آنچه را مي خواهيد، با پيشنهادهاي ويژه و تخفيف هاي هميشگي عرضه مي کند. اُکالا، سوپرمارکت آنلاين همراه شماست و تخفيف هاي روزانه را اطلاع مي دهد و در سريع ترين زمان ممکن خريدها را به مشتري خود مي رساند. با اين روش ديگر لازم نيست بيرون برويد، در صف يا در ترافيک بمانيد. اين اپليکيشن را مي توانيد از بازار دانلود کنيد.

 

باميلو

در اين برنامه شما مي توانيد از ميان محصولات متنوع، خريد کنيد. محصولات اين فروشگاه آنلاين در دسته هاي موبايل، لوازم جانبي، کالاهاي ديجيتال، لباس، لوازم خانگي، مواد غذايي و …. قرار دارد. در اين برنامه حراج هاي متنوع فصلي نيز ارائه مي شود. با اپليکيشن باميلو علاوه بر تجربه لذت بخش يک خريد آسان تر و سريع تر، از پيشنهادهاي اختصاصي کاربران اپليکيشن نيز بهره مند خواهيد شد. ‏همين طور با دريافت نوتيفيکيشن پيشنهادهاي هيجان انگيز باميلو، هيچ گاه فرصت يک خريد استثنايي را از دست نخواهيد داد.

 

ريحون

ريحون نيز يکي ديگر از برنامه هاي سفارش غذاي آنلاين است که بيش از 3500 رستوران خوب را در شهرهاي تهران، کرج، اصفهان، مشهد، شيراز، تبريز، رشت، قزوين و… پوشش مي دهد. در اين برنامه منوي عکس دار رستوران ها وجود دارد و شما امکان سفارش غذا از 12 شب تا 4 صبح را نيز داريد. علاوه بر اين مي توانيد از نظرات و امتيازدهي ساير کاربران مطلع شده و با ديد بازتري انتخاب کنيد. انواع غذاهاي سنتي و غذاهاي خاص عربي، آسيايي، مديترانه اي و… را براحتي مي توانيد از طريق رستوران هاي تحت پوشش ريحون به صورت آنلاين مشاهده کرده، پرداخت کنيد و سفارش دهيد.