مدیرعامل باشگاه نفت مسجد سلیمان:

ادامه برگزاری لیگ منطقی نیست

آرش جعفري   ليگ برتر فوتبال باشگاه هاي ايران مانند تمام ليگ هاي فوتبال دنيا به دليل ويروس کرونا در حال حاضر تعطيل شده و ادامه برگزاري اين رقابت ها منوط به کسب اجازه وزارت بهداشت و ستاد مقابله با اين ويروس خطرناک است.  تيم فوتبال نفت مسجد سليمان نيز مانند ساير تيم هاي ليگ برتري در حال حاضر تمريناتش را تعطيل کرده و بازيکنان اين تيم براي حفظ آمادگي بدني فقط در خانه به تمرينات انفرادي مشغول هستند، به همين منظور و اينکه سرنوشت ليگ چه خواهد شد و آيا ادامه پيدا کند يا نه با مهران نصيريان دوست، مديرعامل باشگاه نفت مسجدسليمان گفت وگويي انجام داديم که مشروح آن را با هم مي خوانيم.

با کرونا چه مي کنيد؟

ما هم مثل ساير مردم درگير اين ويروس خطرناک هستيم . اميدوارم هرچه زودتر اين ويروس ريشه کن شود و مردم به زندگي عادي خود برگردند. البته به مردم توصيه مي کنم در خانه بمانند و با رعايت اصول بهداشتي به از بين بردن هرچه زودتر اين بيماري سرعت ببخشند.

  يکي ازموضوع هاي اين روزهاي ورزش در کشوربه خصوص فوتبال، ادامه برگزاري رقابت هاست، نظر شما درباره ادامه ليگ برتر فوتبال چيست؟

 اکنون بحث شيوع ويروس کرونا، يک بحث جهاني است و همه درگير آن هستند و طبيعتا باشگاه هاي فوتبال نيز درگير شده اند. به نظرم جان تمام انسان ها از جمله فوتباليست ها و افراد مرتبط با فوتبال اهميت بسياري دارد و نمي شود با برگزاري فوتبال در حالي که همچنان در گير و دار اين ويروس هستيم و به مرحله کنترل هم نرسيده ايم، جان کسي را به خطر بيندازيم.من يک سوال دارم ، اگر در شرايطي که با شيوع کروناويروس مواجهيم، مسابقات را برگزار کرديم و قهرمان ليگ هم مشخص شد، آيا تعيين قهرمان از سلامت مردم، بازيکنان و اعضاي کادر فني تيم ها مهم تر است؟ مسلما نه بنابراين فکر مي کنم تعطيل کردن ادامه ليگ بهترين تصميم است.

 اما خيلي از باشگاه ها هم مخالف اين موضوع هستند و عقيده دارند بايد ليگ ادامه پيدا کند.

ببينيد براي از سرگيري ليگ برتر فوتبال نيز بايد ببينيم که نظر ستاد پيشگيري از کروناويروس در ورزش چيست،آيا اين ويروس فروکش مي کند يا خير. فکر مي کنم حداقل به خاطر درخواست چنيني باشگاه هايي بايد تا خردادماه منتظر اين مهم باشيم. اگر واقعا تا خردادماه توانستيم اين ويروس را کنترل کنيم، مي توانيم در يکي از استان ها که شيوع اين ويروس به حداقل رسيده است، مسابقات را به صورت متمرکز برگزار کنيم.

  اگر ليگ تعطيل شود، بايد قهرمان هم مشخص شود؟

به نظرم بايد ليگ نوزدهم را ناديده بگيرند و تيم هايي که در ليگ فعلي حضور دارند، در ليگ بيستم نيز با هم به رقابت بپردازند و اين کار براي ليگ يک هم انجام شود، زيرا اگر بخواهند مسابقات را مردادماه برگزار کنند و باتوجه به اين که تيم ها زمان زيادي بدون تمرين بوده اند و بايد مجددا وارد فاز بدنسازي شوند و بعد هم مسابقات به صورت فشرده برگزار شود، اين مهم هم براي بازيکنان خطرهايي را به دنبال دارد و هم اين که برگزاري ليگ بيستم، تحت شعاع قرار خواهد گرفت؛ بنا براين همانند ليگ هلند، فدراسيون هم مي تواند قهرمان را مشخص نکند.

  گويا از مخالفان سرسخت ادامه ليگ هستيد، آيا اين موضوع به تثبيت جايگاه نفت در ميانه جدول ربطي ندارد؟

اصلا چنين چيزي نيست، تيم ما حتي در جام حذفي يکي از بخت هاي مسلم قهرماني است و حتي در ليگ هم مي توانيم شانس کسب سهميه آسيا را داشته باشيم. به هر حال به عقيده من بازيکنان و اعضاي کادرفني، جزو سرمايه هاي ما هستند و اگر مسابقات را در اين شرايط برگزار کرديم و قهرمان ليگ هم مشخص شد، آيا تعيين قهرمان از سلامت مردم، بازيکنان و اعضاي کادر فني تيم ها مهم تر است؟ و کلا با تعيين قهرمان ليگ، قرار است چه اتفاقي بيفتد؟ فوتبال، زمين چمن و ليگ هميشه هست، اما ممکن است در اين شرايط تصميمي بگيريم که بر اساس آن، شيوع ويروس کرونا بيشتر يا خداي نکرده يک بازيکن به اين ويروس مبتلا شود و برايمان سال ها پشيماني در بر داشته باشد. بازهم تاکيد مي کنم به نظرم ليگ ادامه پيدا نکند، منطقي است و البته بايد از دستورات ستاد ملي مبارزه با کروناويروس تبعيت کنيم و بايد ببينيم در ادامه، اين ويروس در ايران سير صعودي يا نزولي دارد و بعد هم با حضور باشگاه ها و افراد صاحب نظر در مورد فوتبال تصميم گيري کنيم.

  يک نظر ديگر هم هست که ليگ را بدون تماشاگر برگزار کنيم، نظر شما در اين باره چيست؟

اگر هم بخواهيم ليگ را بدون حضور تماشاگر برگزار کنيم، اصلا فوتبال جذابيتي نخواهد داشت. ما فوتبال را برگزار مي کنيم تا هواداران به استاديوم بيايند و اين رشته باعث شور و نشاط مردم يک جامعه شود. در حال حاضر همه ملزم به رعايت نکات بهداشتي و همان فاصله گذاري اجتماعي هستيم تا شرايط بهبود وضعيت و سير کاهشي اين ويروس در کشورمان فراهم شود.

 کسردستمزد بازيکنان، يکي از بحث هاي روز است. نظر شما درباره اين موضوع چيست و اينکه بازيکنان بايد دستمزدشان را کاهش دهند؟

درباره نحوه پرداخت دستمزد بازيکنان باتوجه به تعطيلي ليگ بايد بگويم اگر قرار شد، ليگ در همين جا تمام شود، به نظرم بايد دستمزد بازيکنان طبق تعداد بازي هاي انجام شده، پرداخت شود و اين عادلانه ترين تصميم است. ضمن اين که خود بازيکن هم بايد اين موضوع را مدنظر داشته باشد که در شرايط فعلي، باشگاه ها درآمدزايي نداشته اند و باشگاه ها را درک کنند.

 

 مسابقات جام حذفي هم تقريبا به پايان راه رسيده و تيم شما با حضور در نيمه نهايي، شانس قهرماني دارد آيا با برگزاري آن موافق هستيد و اينکه چه برنامه اي براي آن داريد؟

واقعا شرايط به گونه اي است که نمي شود درباره اين مساله فکر کنيم. اميدوارم هرچه زودتر اين ويروس برود تا بتوانيم برنامه ريزي درستي انجام دهيم و واقعيت اين است که به قهرماني فکر نمي کنيم و فقط منتظر بازگشت آرامش و سلامتي مردم هستيم. البته اگر هم قرار است بازي ها برگزار شود، بايد با رعايت پروتکل هاي بهداشتي باشد ، چراکه اگر جان انسان ها در خطر باشد، نبايد بازي ها را برگزار کنيم. به هر حال ما هم منتظريم تا ببنيم چه مي شود. به يقين در صورت برگزاري براي اين بازي ها هم برنامه داريم.

  شنيده مي شود قرار است ليگ برگزار شود و رقابت هاي حذفي برگزار نشود؟

 اين مساله اجحاف در حق تيم ماست. اگر قرار است مسابقات تعطيل شود که هيچ، اما اگر قرار است مسابقات برگزار شود، بايد همه بازي ها انجام شود و ليگ و جام حذفي باهم انجام شود. تيم ما اين همه زحمت کشيده تا به جمع 4 تيم برتر حذفي رسيده و با اينکه تيم هايي مثل تراکتور، پرسپوليس، استقلال و سپاهان قدرتمند هستند، اما در فوتبال چيزي قابل پيش بيني نيست و ما هم براي قهرماني در حذفي و کسب سهميه آسيايي شانس داريم. از طرفي اگر قرار باشد جام حذفي را برگزار نکنند و سهميه آسيايي اش از ليگ برتر مشخص شد، اجحاف و ظلم به تيم ماست که نبايد اين اتفاق بيفتد. دوست ندارم زحماتي که کادرفني و بازيکنان ما کشيده اند، از بين برود. نفت مسجدسليمان، تيمي است که هرساله براي نيفتادن تلاش مي کرد اما الان شانس قهرماني در حذفي دارد و در ليگ برتر هم رتبه خوبي داريم. در اين شرايط درست نيست که حرفي از لغو جام حذفي زده شود. يا کل مسابقات بايد عطيل شود يا اگر قرار است برگزار شود، بايد همه برگزار شود.

 

ورزش خانگی در قرنطینه

ويروس کرونا باعث شده که مردم در اين دوران نتوانند در فضاي باز و اماکن ورزشي به ورزش کردن بپردازند و متعاقبا به خاطر اين ويروس در قرنطينه خانگي قرار دارند. کارشناسان و مدرسان پزشکي ورزشي عقيده دارند، با ورزش کردن در خانه مي توان از آسيب هاي جسمي قرنطينه در امان بمانيد. در دوران قرنطينه بسياري از مردم فعاليت هاي بسيار زيادي در فضاي مجازي دارند که مي تواند آسيب هاي جبران ناپذيري بر روي بدن و آمادگي جسماني انسان داشته باشد. براي جلوگيري و کاهش اين آسيب ها بايد در دوران قرنطينه خانگي حرکات ورزشي و کششي را در خانه انجام دهد. در ادامه تعدادي از اين حرکات را براي انجام در خانه معرفي مي کنيم:

مقابل دیوار نشستن

اين تمرين بر افزايش استقامت ران ها تمرکز دارد. براي انجام آن حدود 60 سانتي متر از يک ديوار محکم فاصله بگيريد و کمرتان را به آن تکيه دهيد، سپس باسن را به سمت پايين بکشيد به گونه اي که پاها زاويه 90 درجه پيدا کنند و کف پا کاملا روي زمين باشد؛ وضعيت بدن در اين حالت بايد مانند زماني باشد که روي يک صندلي نشسته ايد. اين وضعيت را براي مدت 15 ثانيه نگه داريد، همچنين حرکت را 5 مرتبه و هر بار به مدت 15 ثانيه تکرار کنيد.

  حرکت پلانک

اين حرکت، روش مؤثري براي درگير کردن تمام بخش جلويي بدن است. براي انجام آن بدن را در وضعيت افقي و در صورتي قرار دهيد که شکم روبه روي زمين قرار گيرد، همچنين بدن را به گونه اي نگه داريد که وزن بدن روي بازوها و انگشتان پا باشد و حواستان باشد که باسن را به سمت بالا و در راستاي بدن نگه داريد، نبايد اجازه دهيد باسن به سمت پايين کشيده شود. اين وضعيت، را براي مدت 30 ثانيه حفظ کنيد، در اين وضعيت بيشترين فشار بايد در شانه ها و عضلات مرکزي احساس شود، حرکت پلانک را 4 مرتبه و هر بار به مدت 10تا 30 ثانيه تکرار کنيد.

    نگه داشتن وزنه در بالای سر

اين حرکت مقاومت ماهيچه اي شانه ها را به چالش مي کشد و براي انجام اين حرکت بايد دست ها را به بالاي سر ببريد و وزنه اي را ثابت نگه داريد، مطمئن باشيد که دست ها کاملاً صاف و به خوبي کشيده شده باشند، اگر آرنج را خم کنيد، عضلات ديگري (دو سر و سه سر بازو) درگير مي شوند. وزنه را براي مدت 30 ثانيه بالاي سر نگه داريد.اين حرکت را 5 مرتبه و هر بار به مدت 30 ثانيه تکرار کنيد که البته هر شخص بر حسب توان خودش ميتواند مکث داشته باشد.