اشتباه هايي که نبايد مرتکب شد

عادت های خطرناک

همه انسان ها در طول زندگي خود مرتکب اشتباه هايي مي شوند که برخي از آنها به مرور زمان برايمان به يک عادت تبديل شده است؛ عادت هاي خطرناکي که توجه نکردن به آنها مي تواند برايمان خطرآفرين شود؛ بنابراين ضروري است به تکرار اين عادت هاي خطرناک پايان دهيم. برخي از اين اشتباه هاي رايج که طبق عادت انجام مي دهيم، به پخت و پز مربوط مي شود. در ادامه برخي از اين عادت هاي بد و خطرناک را آورده ايم، عادت هايي که ممطئنا شما هم در طول زندگي خود بارها آن را انجام داده ايد، بدون اينکه از خطرهاي آن باخبر باشيد.

يخ زدايي گوشت در خارج از يخچال

اين کار در خارج از يخچال ايده بسيار نامناسبي است، چراکه باکتري ها به سرعت در دماي 5 تا 60 درجه سانتيگراد رشد مي کنند؛ به همين دليل نگه داشتن محصولات و فرآورده هاي خراب شدني بيش از يک يا دو ساعت خارج از يخچال بسيار خطرناک است. براي يخ زدايي گوشت، مي توان آن را در يخچال يا مايکروويو قرار داد.

شستن گوشت خام

شستن هميشه به معناي تميز شدن يا تميز کردن چيزي است که البته اين کار در مورد گوشت نتيجه اي عکس خواهد داشت. شستن مرغ هاي خام، گوشت گاو، گوشت بره يا گوشت گوساله قبل از پخت و پز، از سوي متخصصان توصيه نشده است. دليل آن هم اين است که باکتري هاي موجود در گوشت مي توانند به راحتي در محصولات ديگر، سطوح و ظروف گسترش پيدا کنند.

قرار دادن عسل در درجه حرارت بالا

براساس تحقيقات انجام شده، قرار گرفتن عسل در دماي بالا مي تواند به کاهش کيفيت آن منجر شود. اين کار ممکن است افزايش برخي ترکيبات سرطان زا را به دنبال داشته باشد. از اين رو بهتر است عسل را به چاي، آبجوش يا غذاهاي گرم اضافه نکنيد تا خواص شگفت انگيز آن از بين برود.

بررسي مواد غذايي

تشخيص باکتري هاي خطرناک از هر نظر (چه ظاهري و طعم غذايي) غيرممکن است، حتي اگر تعداد اين باکتري ها بسيار کم باشد. باکتري موجود در باقيمانده مواد غذايي مي تواند به مسموميت جدي غذايي منجر شود؛ از اين رو براي جلوگيري از خطر مسموميت اگر در مورد باقي مانده غذايي ترديد داريد، بهتر است بدون معطلي آن را دور بريزيد.

خوردن تخم مرغ و خمير خام

هرگز نبايد تخم مرغ خام بخوريد، به هيچ شکلي. در تخم مرغ خام باکتري به نام سالمونلا وجود دارد که براي انسان بسيار خطرناک است. علاوه بر اين، خمير نپخته را هم نبايد امتحان کرد، چراکه ممکن است در آرد E. coli (نوعي باکتري) وجود داشته باشد.

بهترين روش از بين بردن باکتري ها

غذا فقط در صورت گرم شدن در دماي معين، سالم و ايمن خواهد بود. اين بهترين روش براي اطمينان از نبود باکتري در غذاهاست. براي اينکه مطمئن شويد که مثلا ماهي يا گوشتتان به طور صحيح پخته شده است، مي توانيد از دماسنج در آشپزخانه استفاده کنيد.

  نشستن دست ها قبل از پخت و پز

باکتري ها در تمام سطوح، حتي دست ها هم وجود دارند. در طول روز سطوح مختلفي را لمس مي کنيد، حالا تصور کنيد بدون شستن دست ها به سراغ پخت و پز برويد، چه اتفاقي مي افتد؛ تمام باکتري هاي دستانتان به مواد غذايي منتقل مي شوند. پس فراموش نکنيد که قبل از هر کاري، به خصوص پخت و پز حتما دستانتان را بشوييد.