موزه گردی

گشت و گذارهای مجازی

اين روزها که تمام مردم جهان درگير مهمان ناخوانده اي به نام کرونا هستند، بيش از هر زمان ديگري جمله «در خانه بمانيد» را مي شنويم؛ جمله اي که از بس آن را شنيده ايم، کلافه شده ايم؛ اما چاره اي جز رعايت توصيه ها نداريم. در خانه ماندن خسته کننده است، اين را مي دانيم؛ اما براي پشت سر گذاشتن اين بحران بايد همه با هم و در کنار هم با گذر از روزهاي سختي که در آن هستيم، به روزهاي خوب آينده بينديشيم.

اين بحران هم به پايان مي رسد و روزهاي خوش، مهمان خانه هايمان مي شود؛ اما براي عبور از اين روزهاي تکراري و خسته کننده چه بايد کرد؟ همانطور که در شماره هاي قبل اشاره کرديم، در حال حاضر و در شرايط کنوني، گردشگري مجازي يکي از بهترين سرگرمي هاي دوران قرنطينه است، چراکه صنعت گردشگري با استفاده از فضاي مجازي توانسته همچنان سرپا بماند و معناي جديدي براي خودش بيابد. در اين گردشگري مي توان براحتي راهي شهرها و کشورهاي مختلف شد و از جاذبه هاي شگفت انگيز آنها بازديد کرد. در اين شماره قصد داريم پنجره جديدي از گردشگري مجازي را پيش رويتان قرار دهيم؛ بازديد از موزه ها به صورت مجازي مي تواند شما را از بي حوصلگي و کسلي درآورد.  همانطور که در اين روزهاي کرونايي از سفر منع مي شويم، امکان بازديد از موزه ها و مکان هاي تاريخي را هم نداريم. به همين دليل بسياري از کشورها، طرح موزه گردي آنلاين را اجرا کرده اند که ما هم از اين قاعده  مستثنا نبوده ايم.

سرگرمي جذابي که مي تواند ساعت ها اوقات فراغتمان را پر کند و خانه نشيني دلچسبي را برايمان رقم بزند.  در ادامه برخي از موزه هايي را که مي توانيد در ايران به طور مجازي از آنها بازديد کنيد، برايتان آورده ايم.

کاخ موزه  نیاوران

 

اين کاخ موزه که به دوره هاي قاجار و پهلوي برمي گردد، چند کاخ را در دل خود جاي داده است. شمار آثاري که در اين کاخ ها ديده مي شود، به قدري زياد است که نمي توان آنها را شمرد. از اين رو بازديد از موزه نياوران را نبايد از دست داد، نه از آن جهت که بخشي از تاريخ کنوني(معاصر) ماست، به اين دليل که برجسته ترين آثار هنري ايران و جهان در اين موزه گردآوري شده و به نمايش درآمده است. در کاخ موزه نياوران، آثار ارزشمند و بي مانندي از تاريخ جهان را مي توان يافت، مانند تابلوهاي نقاشي از استادان بزرگي چون پيکاسو، سالوادور دالي، رنوار و گوگن.

کاخ موزه  گلستان

 

اين کاخ که يکي از با ارزش ترين و ديدني ترين کاخ هاي ايران محسوب مي شود، بخشي از ساختمان آن به دوران شاه عباس اول صفوي برمي گردد. بخشي ديگر در زمان پادشاهان قاجار بنا شده و فتحعلي شاه قاجار نيز سنگ بناي برخي از بخش هاي ديگر کاخ را گذاشت و در نهايت نيز در دوران ناصرالدين شاه، ساختمان هاي ديگري به آن اضافه شد. در حال حاضر ميراث گرانبهايي از هنر ايران در کاخ گلستان جا خوش کرده که مي توان بخش هايي از آن را به صورت مجازي ديد. به جرات مي توان گفت کاخ گلستان، يکي از بي نظيرترين مجموعه هاي تاريخي ايران است. کاخ موزه گلستان هم در نوع خود بسيار بي مانند است.

موزه ملک

 

اين موزه که بيش از يک قرن پيش با هدف ايجاد آگاهي براي همه، بويژه دانشمندان و محققان در سراسر جهان آغاز به کار کرد، کتابخانه اي ديدني دارد به نام کتابخانه ملک که علاقه مندان مي توانند از آن استفاده کنند. خانه ملک با آن معماري قاجاري و پهلوي خود از زيبايي هاي بسياري برخوردار است. آنچه اين خانه را متمايز کرده، منبت کاري ها، تزيينات فلزي، گچبري، آجرکاري و کاشي کاري هاي نظير آن است. علاوه بر ديدن اين معماري شگفت انگيز، در تور مجازي موزه ملک مي توان انواع نسخ خطي، نشريات، اسناد مختلف انواع فرش ، منسوجات و صنايع دستي زمان هاي مختلف  را که در معرض ديد علاقه مندان قرار گرفته است، به تماشا نشست.

موزه بانک ملی

يکي ديگر از موزه هاي ديدني که مي توانيد به صورت مجازي از آن بازديد کنيد، موزه بانک ملي است. موزه اي که مي توان به صورت 360 درجه، سالن ها و اشياي مختلف آن را تماشا کرد. علاوه بر اين، با رفتن به صفحه اصلي، اين امکان برايتان فراهم شده که از شعبه هاي ديگري چون شعبه مرکزي تبريز، شعبه مرکزي اصفهان، شعبه مرکزي مشهد، شعبه بازار، موزه زورخانه، سردار اسعد و منبع آب نيز بازديد کنيد و گشت و گذاري در آنها داشته باشيد.

موزه مقدم

اين موزه به خاطر مجموعه هاي ارزشمندي که در آن جمع آوري شده، به گرانترين خانه دنيا معروف است. بناي اين خانه به دوران قاجار برمي گردد. اين خانه بعد از محمدتقي خان احتساب الملک، به پسرش رسيد. محسن که در شاخه هنر و باستان شناسي در خارج از ايران تحصيل کرده بود، پس از ازدواج با دختري فرانسوي به کشور بازمي گردد و در اين خانه ساکن مي شود. او با ظرافتي خاص براي دکوراسيون خانه اشيا و آثار تاريخي زيادي را جمع آوري کرده است تا امروز از آن با عنوان موزه مقدم ياد شود. گشت و گذار در گرانترين و زيباترين خانه دنيا را در اين روزهاي کرونايي، مجازي تجربه کنيد.

 

موزه ایران باستان

يکي از موزه هاي مجهز به تور مجازي، موزه ايران باستان است. اين موزه که به موزه مادر ايران نيز معروف است، آثار منحصر به فردي دارد که در طول دوره هاي مختلف از نقاط مختلف ايران جمع آوري شده است. اگر مي خواهيد با پيشينه غني ايران آشنا شويد، ديدن اين موزه هيجان انگيز را از دست ندهيد. فراموش نکنيد که اين موزه دنيايي از اشياي باستاني است.