تا پايان کرونا به توصيه ها عمل کنيد

بی توجهی ممنوع!

شبنم اعماری - توصيه هاي بهداشتي، يکي از مواردي است که توجه به آن در حفظ سلامت افراد نقش زيادي دارد؛ بنابراين به اين توصيه ها در روزهايي که کل دنيا درگير ويروس کشنده کروناست، بيش از هر زمان ديگري بايد توجه کرد.  جهان امروز با چالشي سخت دست به گريبان است و به دام ويروسي کشنده افتاده که خلاصي از آن، تنها با رعايت نکات بهداشتي و توجه به توصيه هاي بهداشتي، حتي پس از کشف واکسن امکان پذير خواهد بود. پس فراموش نکنيد که رعايت موارد بهداشتي تا نابودي کامل اين بيماري امري ضروري است. با شيوع کرونا، شرايط زندگي سخت شد و کمي بهم ريخت، ديگر به راحتي نمي توان مهماني گرفت و مهماني رفت. نمي توان برنامه اي براي سفر داشت. به پارک ها و مراکز خريد رفت، جداي از اينها شستن مداوم دست ها، زدن ماسک و... ديگر جزئي از زندگي مان شده که نمي توانيم نسبت به آنها بي تفاوت باشيم. غيرعادي شدن اوضاع زندگي، باعث آزردگي بسياري از مردم شده، به طوري که به دنبال راهي براي خلاص شدن از اين وضعيت هستند.  البته هواي مطبوع بهاري و برخي اخبار نيز مزيد بر علت شده تا بيش از پيش براي بيرون آمدن و بازگشتن به شرايط عادي وسوسه شوند. اين در حالي است که هنوز ويروس منحوس کرونا از بين نرفته و همچنان در حالي قرباني گرفتن است؛ بنابراين مانند بسياري از کشورها و شهرهاي جهان همچنان بايد به توصيه در خانه ماندن و رعايت نکات بهداشتي توجه کنيم تا همه با هم و در کنار هم بتوانيم از انتقال و انتشار ويروس کرونا جلوگيري کنيم. تنها در اين صورت است که مي توانيم به زندگي عادي برگرديم؛ از اين رو بايد تا پايان قرنطينه و ريشه کني کامل ويروس کرونا به اين نکات توجه کنيم.

نه مهمانی بروید و نه برگزار کنید

توصیه هایی که برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی شده یک دلیل مشخص دارد و آن کاهش سرعت شیوع ویروس از افرادی است که با آنها در تماس هستیم. برگزار کردن جشن یا مهمانی در فضای بسته بسیار خطرناک و ممکن است یک نفر باعث بیماری افراد زیادی شود؛ بنابراین توصیه شده در این دوران از رفتن به مهمانی و یا برگزاری آن بپرهیزید و جان خود و خانواده تان را به خطر نیندازید.

ماسک ها را کنار نگذارید

نمی خواهیم ناامیدتان کنیم، اما براساس آنچه متخصصان می گویند، موج دیگری از بیماری در راه است و ممکن است موارد جدیدی از آن به وجود آید. پس برای حفظ سلامت خود و اطرافیانتان همچنان از ماسک استفاده کنید و آنها را کنار نگذارید. زمان مناسبش که برسد همگی به زندگی عادی خود بازخواهیم گشت.

براي ديدن افراد عجله  نکنيد

هيچ چيز لذت بخش تر از اين نيست که خانواده و دوستانمان را در آغوش بگيريم و دورهمي هاي صميمي برگزار کنيم، اما در اين شرايط همچنان بايد منتظر ماند. البته اين به معناي آن نيست که نمي توانيد تا يک سال ديگر عزيران و دوستانتان را ببينيد، اما بهتر است تا پايان کرونا صبر کنيد و براي ديدن عجله نکنيد.

از شستن دست ها خسته نشويد

کاهش سختگيري ها به اين معنا نيست که زندگي به شرايط عادي برگشته و شما مي توانيد خانه خارج شويد. يادمان باشد هدف از توصيه براي ماندن در خانه و شستن دست ها اين است که بيمارستان ها در شرايط بحراني قرار نگيرند و خطر ابتلا به علائم شديد نيز کاهش يابد. در اين روزهاي کرونايي شستن دست ها به عادت خوبي تبديل شده که اين عادت بايد همچنان ادامه پيدا کند، حتي بعد از ريشه کني کرونا.

فعلا برنامه سفر نريزيد

بسياري از مردم در روزهايي که در خانه مانده اند، براي پايان دادن به قرنطينه برنامه سفر مي ريزند و فهرستي از مکان هايي را که تاکنون نرفته اند، تهيه مي کنند. اين در حالي است که هنوز براي برنامه ريزي و رفتن به سفر خيلي زود است.