روش هایی که به کارتان می آید

دور ریزهای قابل استفاده

برخلاف تصور خيلي از ما، غذا هاي باقي مانده همچنان قابل استفاده هستند. در يخچال را باز مي کنيد، غذاهايي داخل آن مي بينيد که به نظر مي رسد در حال خراب شدن هستند، مثلا سبزي در حال پلاسيده شدن، برنج هاي روز قبل و ساير مواد غذايي که اگر آنها را مصرف نکنيد، بايد دور بريزيد. به تاريخ انقضاي شير مشکوک هستيد يا قوطي سس هاي خالي را مي بينيد که شما وسوسه مي کنند که آنها را دور بريزيد. در اين شرايط و قبل از اينکه تصميم بگيريد غذاهاي مانده را دور بريزيد به اين فکر کنيد که چطور بايد صرفه جويي کرد تا به اين مرحله نرسيد. دوم کاري که مي توانيد انجام دهيد اين است که از باقي مانده غذاها يک غذاي جديد خوشمره درست کنيد. تعجب نکنيد؛ درست است که باقي مانده برخي غذاها و مواد غذايي را نمي توان استفاده کرد، اما غذاهايي هستند که مي توانيد از آنها استفاده کنيد تا دوريزتان کمتر شود. در ادامه برخي از اين غذاها را برايتان آورده ايم.

درست کردن سس از گوجه های باقی مانده

اگر متوجه شدید که گوجه هایتان در حال شل شدن و خراب شدن است، به فکر دور ریختن آنها نباشید. بهتر است گوجه ها را پوست بکنید و 10 دقیقه با حرارت متوسط بپزید، سپس آنها را به همراه سیر پوره کنید. اگر فر داشتید، سس تهیه شده را به مدت ۵ تا ۷ دقیقه در فر قرار دهید تا بپزد. حالا به آن مقداری ادویه و سبزی های خشک معطر اضافه و فریز کنید.

استفاده از شیر ترش

بسیاری از افراد فکر می کنند شیر ترش دیگر قابل استفاده نیست و حتما باید آن را دور بریزند، در حالی که از شیر ترش می توان پنکیک، کرپ، کیک و پنیرهای خانگی از جمله ریکوتا که نسبتا گران است را درست کرد. البته بهتر است در خرید شیر دقت کنید و شیری بخرید که به جای فاسد شدن بریده بریده شدن، ترش شود.

فریز کردن باقی مانده سس

شاید ندانید که می توانید انواع سس ها را فریز کنید. سس های باقی مانده خود را با مقداری سبزی مخلوط کنید و آنها را در سردترین طبقه یخچال یا فریزر بگذارید. زمان نیاز از آنها می توانید برای انواع وعده های غذایی و پیش غذا این این سس های فریز شده بدون هیچ زحمتی استفاده کنید.

درست کردن کوکی با جودوسر

با ترکیب مقدار اندکی نمک، شکر، تخم مرغ و جودوسر می توانید یک کوکی یا مافین خوشمزه درست کنید. از سبزیجات و قارچ نیز برای خوش عطر و طعم شدن مافین هایتان کمک بگیرید. اگه حال و حوصله درست کردن مافین و کوکی را ندارید، سوپ گزینه خوبی است، چون می توانید از باقی مانده مواد غذایی تان مثل هویج، پیاز و سیب زمینی استفاده کنید.

نوشیدنی شکلاتی با استفاده از کرم نوتلا

ظرف نوتلا را که به در دیواره آن شکلات چسبیده، دور نیندازید. مقداری شیر گرم داخل ظرف نوتلا بریزید و خوب تکان دهید و مخلوط کنید تا یک نوشیدنی شکلاتی داغ به دست آید.

استفاده از نان بیات به عنوان نان تست

 نان های بیاتتان را دور نریزید، چون می توانید از آنها نان تست درست کنید. علاوه بر این می توان نان های تست شده را خرد کنید و داخل سوپ یا پاستا بریزید.

درست کردن پیتزا با باقی مانده برخی مواد غذایی

اگر غذایی درست کردید و برخی مواد اضافه آمد می توانید با آنها یک پیتزای خوشمزه درست کنید. باقی مانده سس کچاپ و مایونز را با هم ترکیب و مواد غذایی را به این ترکیب آغشته کنید، سپس به آن موادی که اضافه آمده مثل قارچ، گوجه، سبزیجات، سوسیس، زیتون، گوشت پخته یا تست شده، کاهو و هر چیزی را که دارید، اضافه کنید و روی آنها پنیر رنده شده بپاشید. با این کار نه تنها مواد باقی مانده تان را دور نریخته اید، بلکه از یک شیوه عالی برای صرفه جویی استفاده کرده اید و یک وعده غذایی مقوی و خوشمزه نیز برای خانواده پخته اید.

استفاده از باقی مانده فراورده های گوشتی

با فریز کردن سوسیس ها و فرآورده های گوشتی می توانید آنها را تازه نگه دارید. این روش برای محصولات گوشتی دیگری که احتمال فاسد شدن آنها وجود دارد هم قابل استفاده است. البته اولین پیشنهاد ما در خصوص فراورده های گوشتی این است که آنها را تازه تازه استفاده کنید.

استفاده از پنیرهای باقی مانده

تکه های خشک پنیر را دور نریزید، چون می توانید آنها را داخل سوپ بریزید. پنیرهایی مثل پارمزان به این خاطر که نسبتا گران هستند، نمی توان آنها را به راحتی دور ریخت، بنابراین با ریختن خشک شده آنها در سوپ هم طعم آن خاص و خوشمزه می شود و هم اینکه حداکثر استفاده را از آنها برده اید.

نکته

يکي از اصولي که خانم هاي خانه دار بايد به آن توجه کنند، اين است که هميشه وضعيت مواد غذايي خود را تحت کنترل داشته باشند. با اين کار هميشه مواد غذايي تازه مصرف مي کنيد و نيازي به استفاده آنها به روش هاي مختلف نداريد.

 

نکات مهم کدبانوگری

 

براي اينکه کدبانوي تمام عياري باشيم، لازم است برخي ترفندهاي خانه داري را بدانيم، ترفندهايي که استفاده بجا و بموقع از آنها مي تواند کدبانوگري مان را ثابت کند.

در ادامه به برخي نکات مهم که هر کدبانوي خانه داري بايد آنها را بداند، اشاره کرده ايم.

* براي اينکه قسمت هاي باقي مانده شکلات صبحانه يا کره بادام زميني به هدر نرود، مقداري بستني در ظرف آنها بريزيد تا هم بستني خوشمزه شود و هم از باقي مانده شکلات يا کره بادام زميني کاملا استفاده شود.

 تخم مرغ را قبل از آب پز کردن، محکم تکان دهيد تا زرده و سفيده يکرنگ شود.

  براي اينکه گوشت يا ماهي به ته ظرفتان نچسبد، بهتر است ته ظرف يک لايه برش ليمو قرار دهيد و سپس گوشت يا ماهي را روي آن بگذاريد.

  پوست پيازهاي ريز به راحتي کنده نمي شود، بنابراين براي اينکه بتوانيد آنها را به راحتي پوست بکنيد، چند دقيقه آن را در آب جوش قرار دهيد.

  براي دير فاسد شدن گوجه فرنگي، مي توانيد گوجه را از محل اتصال به ساقه، به پايين قرار دهيد؛ اين کار مانع از ورود هوا مي شود.

  براي اينکه طعم تلخ برخي گياهان را از بين ببريد، آنها را به مدت يک ساعت در آب يخ بگذاريد.

  پاستا را وقتي که مي خواهيد دوباره گرم کنيد، به شکل دونات در آوريد تا سريع تر گرم شود.

  ظرف بستني را درون پلاستيک فريزر بگذاريد تا زمان برداشتن بستني نرم بماند.

  براي ثابت نگه داشتن تخته گوشت براي راه اين است که زير آن پارچه خيس قرار دهيد.

  براي خرد کردن ميوه خشک، ابتدا آن را به مدت نيم ساعت در يخچال قرار دهيد، سپس با چاقويي که در آب داغ فرو کرده ايد، خرد کنيد.

  ليموي تازه سفت را 5 تا 10 دقيقه در آب ولرم بگذاريد تا نرم شود.

  زمان درست کردن پياز داغ يا اسفند دود کردن و سوختن غذا، اگر آشپزخانه تان بوي بدي گرفته براي رفع اين بو، کمي دارچين يا وانيل را با کمي شکر درون تابه داغ کنيد تا بسوزد، مي بينيد که بويي خوش جايگزين تمام بوهاي بد آشپزخانه مي شود.