ترس از کرونا و مقابله با آن

کاهش استرس بهترین سلاح شبنم اعماري   ترس، اضطراب و استرس باعث ضعيف شدن سيستم ايمني بدن مي شود و اين ضعف بهترين فرصت براي گرفتار شدن به انواع و اقسام بيماري ها و ويروس هاست.  همانطور که همه مي دانند اين روزها کل دنيا درگير ويروسي شده که بيرون راندنش ميسر نيست، مگر با همراهي و همکاري تمام مردم.اما آنچه در شرايط کنوني بيش از هر زمان ديگري اهميت پيدا کرده، مقابله با ترس و استرس ابتلا به ويروس کروناست. مساله اي که نبايد به راحتي از کنار آن گذشت، چراکه ترس و استرس باعث مي شود ضربان قلب افزايش پيدا کند و ميزان تنفس بيشتر شود. اگر اين اتفاق بيفتد، مغز به سيستم ايمني بدن فرمان توليد اکسيژن بيشتر مي دهد تا ضربان قلب به حالت نرمال برسد. در اين شرايط سيستم ايمني بدن به حالت اوليه خود بازمي گردد و فرد به آرامش ذهني مي رسد، اما در نظر داشته باشيد که اگر اين فرايند دائما تکرار شود، سيستم ايمني بدن با مشکل مواجه مي شود و عملکرد طبيعي خود را از دست مي دهد؛ به طوري که توليد بيش از حد اکسيژن باعث افزايش فعاليت پروتئين هاي التهابي مي شود، در نتيجه خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي، ويروسي، سرطان و ديابت را افزايش مي دهد. از اين رو مقابله با ترس در هر شرايطي مي تواند به سلامت فرد کمک کند.  ويروس کرونا که هفته هاست کل دنيا را درگير خود کرده، حالا به نقطه اوج خود رسيده و هر روز بر شمار مبتلايان نيز افزوده مي شود تا جايي که استرس ناشي از شيوع اين بيماري به چالشي خطرناک تر تبديل شده است. بنابراين افراد سالم اولين کاري که بايد در اين شرايط انجام دهند غلبه بر ترس و استرس است، اما چگونه؟ در ادامه براي مقابله با ترس و استرسي که اين روزها ناخواسته به سراغتان مي آيد، راه هايي را آورده ايم که شايد به شما براي رسيدن به آرامش و گذر از اين روزهاي بحراني کمک کند.

کمک گرفتن از روش های کاربردی

ترس و اضطراب در شرایط خاص کنونی، نه تنها فایده ای ندارد، بلکه می تواند میزان آسیب پذیری را افزایش دهد و اوضاع را بدتر کند. اما اگر افراد جامعه از نظر روحی و روانی قوی باشند، می توانند به دیگران یاری برسانند و نقش مثبتی را در مبارزه با کرونا ایفا کنند. با کمک گرفتن از  چند راهکار مفید برای مقابله با ترس از ابتلا به بیماری کرونا می توانید ترس و استرس را از خود دور کند.

نگرانی، امری طبیعی است

اگر این روزها، بیش از هر زمان دیگری نگران هستید، خودتان را سرزنش نکنید، چراکه ترس و نگرانی در دل همه وجود دارد. بروز این احساسات، بخصوص در زمان شیوع یک بیماری، امری طبیعی است و هیچ اشکالی ندارد.

مراقب سلامت خود باشید

در این شرایط، بهترین راه این است که مراقب سلامتتان باشید و از خود غافل نشوید. خوب بخوابید، برنامه غذایی مفید داشته باشید و کم تحرک نباشید. اگر هم در قرنطینه خانگی هستید، از این فرصت برای انجام کارهای عقب افتاده تان استفاده کنید تا کمی تحرک داشته باشید و ذهنتان را از افکار منفی دور کنید.

هر چیزی را باور نکنید

برای مقابله با ترسی که این روزها به سراغتان می آید، بهتر است در فضای مجازی که دنیایی از اطلاعات نامعتبر است، زیاد نچرخید و هر چیزی را که می خوانید یا می بینید، باور نکنید، چراکه گاهی پیش می آید که شایعات باعث ترس و اضطراب می شود. برای دانستن اخبار می توانید سراغ سایت های معتبر خبری بروید.

با ترس خود رو به رو شوید

می گویند فرار از ترس باعث افزایش ترس می شود، پس اگر می خواهید وضعیت روحی متعادلی داشته باشید با ترس خود رو به رو شوید، شرایط را بپذیرید و با آن کنار بیایید. فراموش نکنید که این اوضاع و این بیماری همیشگی نیست و به زودی از بین می رود و همه چیز به حالت عادی برمی گردد.

به افرادی که در وضعیت بدتری قرار دارند، فکر کنید

قرنطینه اگر طولانی شود، کسلی و بی حوصلگی را به دنبال دارد و باعث آزردگی می شود. برای اینکه دچار افسردگی نشوید گاهی به افراد دیگری که وضعیتی به مراتب بدتر از شما دارند، فکر کنید. مثلا به کادر درمانی بیندیشید که شبانه روز در بیمارستان مشغول به کارند و ساعتی استراحت ندارند یا کسانی که به دلیل شرایط سخت زندگی خود، با وجود اوضاع خطرناک کنونی مجبورند هر روز سرکار حاضر شوند. فکر کردن به این افراد باعث می شود از شرایطی که در آن قرار گرفته اید، احساس رضایت کنید.

گفتاردرمانی کنید

برای اینکه از نظر روحی و روانی در وضعیت خوبی قرار بگیرید، می توانید با اطرافیانتان صحبت کنید، البته افرادی که بتوانند شما را از نظر روحی تقویت کنند. گفتاردرمانی یکی از بهترین راه های مقابله با ترس است. برای خلاصی از این شرایط حاد و غلبه بر استرس و اضطراب، این روش را هم امتحان کنید.

مثبت اندیشی   را  از    یاد   نبرید

مثبت فکر کنید و از فاجعه انگاری بپرهیزید. درگیر کردن ذهن با افکار منفی، جسم تان را خسته می کند و روحتان را می آزارد. با ایجاد این شرایط، سیستم ایمنی بدنتان ضعیف شده و راه ورود ویروس به بدنتان باز می شود. پس اگر می خواهید در صحت و سلامت این دوره حساس را سپری کنید، افکار منفی را از ذهنتان دور کنید.